Mars'ta Tren Yolu Bulundu

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
1320237939_13_trenyolu.jpg

Kızıl Gezegen olarak bilinen Mars'ta üzerinde çok konuşulacak bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre sırlarıyla adından söz ettiren Mars'ta Tren Yolu bulundu.
Haberin Galerisi

Tanınmış Amerikalı araştırmacı ve "sanal" arkeolog Joseph Skipper, Mars gezegeninden gelen fotoğraflarla ilgili yeni bir şaşırtıcı iddiada bulundu.

Skipper, fotoğraflardan birinde açık bir şekilde tren rayları, tren istasyonu ve rayların üzerinde taşıyıcı olabilecek bir obje görüntülendiğini söyledi.

Rus Pravda gazetesinin haberine göre, yüksek çözünürlüklü Google Mars uzay fotoğrafları üzerindeki çalışmalarıyla tanınan Skipper, tam bir taşıma sistemi keşfettiğini söylüyor.

Çoğunluk Skipper'ın iddialarını inandırıcı bulmasa da, fotoğraflarda görülen tren yoluna benzer çizgiler ve üzerindeki objenin neyden kaynaklandığı da açıklanamıyor.

Bu "raylar" kızıl gezegenin Gale kareterinden 900 kilometre kadar uzağında başlıyor ve kratere kadar uzanıyor. NASA, kraterin bulunduğu bölgeye bir
keşif aracı göndermeyi planlıyor.

Skipper krater çevresinde yapılar bulunduğunu da belirtiyor, ancak araştırmacılar gezegene yeni bir keşif aracı gönderilmeden bu konunun açıklık kazanamayacağını düşünüyor.

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Kafa bulandirici. :) Belki hayat vardi ya da vardir kim bilir. :) Tesekkürler.

fgspa06

Banlı Kullanıcı
Sanki fotoğraf bir kot ve tren yolu dedikleri de dikiş izleri... Yanılıyor muyum?

S

SoNoL

Çok ilginç.Kimbilir belkide daha önce üzerinde yaşanan bir gezegendi,ve yaşam artık mümkün olmayınca terkedildi.Bu da o zamandan kalan izler ve kalıntılar olabilir.Paylaşım için teşekkürler.

HrrYpTTr

Kayıtlı Üye
İş
Ohuyom Ben Yaa !
Hiçte raya benzetemedim ama olabilir tabide trene binen bi uzaylı düşünemiyorum açıkçası. Adamın gemisi var trenle ne uğraşsın çufçufçuf o_O

cagan1014

Banlı Kullanıcı
Uzaylı olduğu daha kesin olarak kanıtlanmadı sevgili harypotter :) Bazıları der ki:Amerikanın oyunu .Tabi o yukarda gördüğümüz bir tren yolu değildir ilerde zaten bu konu iyice açıklanır.Selametle

HrrYpTTr

Kayıtlı Üye
İş
Ohuyom Ben Yaa !
Banada oyun gibi geliyor ama hayırlısı bakalım görürüz ilerde ne olduğunu :)

Clavery

Banlı Kullanıcı
Bence sahte.Uzayda ne arar demir yolu.Hadi diyelim ki orada daha önce birileri yaşıyordu.E barınak nerede ? Hiç yoktan döküntüler felen kalır.Onuda geçtim eğer birileri önceden yaşamışsa bir ceset meset bişey olmalı yani.Çürümemiş felen.Bilemiyorum..

CadıAdayı

Kayıtlı Üye
Marsta yaşam varsa onları uzaylı diye adlandırıyoruz ya benim yorumum şudur: Biz her zaman eğer dünya dışı yaşam varsa o yaratıkların (uzaylı) teknolojilerinin bizden daha gelişmiş olduğunu söyleriz. Madem teknolojileri gelişmiş tren yolu ne alaka. Bizde bile demir yolu ulaşımı eski önemini kaybetmişken onların tren yoluna sahip olması bir garip geliyor. Kesin işin içinde bir iş var. Belki de esprili bir abimiz kısa bir tren yolumsu yapmıştır kafa karıştırmak için. (2 dk da bilimkurgu senaryosu yazmış gibi oldum)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bunlar insan yapımı araç izleri. Bu araçların kendi fotoğraflarını da incelerseniz anlaşılmayacak bir şey yok. Siz Mars'ı el değmemiş ve ıssız bir yer olarak görüyorsanız aşağıdaki listeyi kontrol etmenizde fayda var. Defalarca Mars'a araç yollandı, kaybolan, başarıyla inen, aktif görev yapan ve hatta emekli olanlar, bilinmeyenler, kaybolanlar, iletişimi kopanlar vs. vs.
Orada bir çift çorap fotoğrafı da görseniz şaşırmayın. İnsanoğlu o gezegeni de yörüngesini de çoktan çöplüğe çevirdi. Virüs gibi her gezegene yayılıyoruz. Her yerde Dünya yapımı araç var. Güneş sistemi dışında bile var. Yani orada bir medeniyet izi kanıtı için, iki uzay aracı tekerleğinden çıkmış izler çok komik kalır.

ABD Mars Çalışmaları
Mariner 4 Mars yörüngesinde kayboldu
Mariner 6-7 Mars yörüngesinde işlevsiz
Mariner 8-9 Başarısız
viking 1 - Mars'ta emekli
viking 2 - Mars'ta emekli
Mars observer - Varmadan önce bağlantı koptu
Pathfinder - İndi ve emekli
Climate orbiter - Başarısız
Mars polar lander/deep space 2- Başarısız
Mars global surveyor -Mars yörüngesinde
2001 mars odyssey -Mars yörüngesinde
Phoenix- Mars'ta
Spirit - Mars'ta ve aktif
Opportunity - Mars'ta ve aktif

ESA (Avrupa) tarafından gönderilen:
Mars express -Mars yörüngesinde
Beagle 2 - Başarısız

Japonya'nın gönderdiği:
Nozomi - Başarısız

Rusların gönderdikleri:
Marsnik 1 - Başarısız
Marsnik 2 - Başarısız
Sputnik 22 - Bilinmiyor
Mars 1 - Başarısız
Zond 2 - Başarısız
Mars 1969a - Başarısız
mars 1969b - Başarısız
Mars 2 - İniş yapamadı
Mars 3 - Mars'ta
Mars 4 - İniş yapamadı
Mars 5 - Mars yörüngesinde
Mars 6 - Mars'ta kayıp
Mars 7 - İniş yapamadı
Phobos 1 - Mars uydusu Phobos - İniş yapamadı
Phobos 2 - Mars uydusu Phobos'ta kayıp

Riddick

Banlı Kullanıcı
İnsanlar bu tür şeylere neden inanma gereği duyuyor anlamıyorum.
Ben hiç inandırıcı bulmadım. Montaj olduğunu bile düşünüyorum. Yada fotoğraf tekniği kullanarak küçük bir aracın tekerlek izlerini farklı açılardan çekmişlerdir.
Gerçekse bile Mars'ta sert esen rüzgarların taşları sürükleyerek oluşturma ihtimali daha mantıklı geliyor bana.

Perina

Banlı Kullanıcı
Ben de uzayda bizden başka varlıklara inanmıyorum:.Özellikle de bizim gibi olanlara..Aynı türden başka varlıkların uzayda olabileceğini düşünmüyorum..

dewil66

Kayıtlı Üye
Ben hiç uzaylılara inanmadım.Bu fotoğraftan sonra da inanmayacağım.Hiç gerçeğe benzemiyor zaten.

Yakaza

Kayıtlı Üye
Belkide uzay aracının(çünkü sürekli gönderip duruyolar)izleri olabilir veya montaj.

salley

Kayıtlı Üye
Evrende bizden baska canlıların olduguna inanan biriyim ama fotograf cok inandırıcı gelmedi. Bunun yanında Chillout un yaptıgı acıklama da bence tekerlek izlerini acıklayıcı nitelikte. Belki de yasaklı nın dedigi gibi fotograf hilelerinden biri :)