Uykuya dalarken yaşadığım durum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Milli Takım Sporcusu (Eskrim) , Müzisyen
Sayın AJA bende de bu bazı geceler tam uykuya dalma anımda hele hele dolunay olduğu gecelerde beynimde bir boşluk hissederek yerimden irkilerek uyanıyorum .

TheDoctor06

Kayıtlı Üye
Ben uykuya dalmadan önce görünmez bir varlığın yanıma yaklaştığını çoğu kez seslerini duyuyorum..

somurtkan

Kayıtlı Üye
ilk evlendiğim sene sadece öğlenleri uyuduğumda televizyon açıldığını duyuyordum ve ardından gözlerim açık ama kıpırdayamıyordum. Bir şeyin geldiğini hissediyorum ama göremiyordum. Çok dua okumama rağmen bir müddet devam ediyor sonra birden gevşediğimi anlayıp uyanıyordum. uyumaktan korkmama rağmen arada yine uyuyordum. en son yine salondan televizyon açıldığını anladığımda. " uff ya yinemi başladık dedim" ve buda son oldu. dahada böyle bir şeyle karşılaşmadım ama bir gece saat 3 civarı eşimi neden uyandırdım hatırlamıyorum uyanıp gözünü açtığında karşıya bakıp bana "bu kadın kim?" diye sordu ve ben "ne kadını ya!" diye korkarak sorduğumda "tanımıyorsan ne işi var bur da" demesiyle "sus ya!" deyip kafamı yastığa gömmüştüm tabi . bu gibi şeylerle karşılaşan oldu mu acaba?

Sincap

Kayıtlı Üye
@aja bu ilk yazdiginin aynısı bir hafta dır banada oluyor nasıl geçicek banada bir yol göster

Bazı araştırmalar yapsam da sonuç yada bir cevap bulamadım.
Yattığım da uykuya dalmak üzereyken beynim de yada kafamın için de hissettiğim tuhaf bir an var.Bu 1-2 sl yada 1 sn süren bir şimşek çakması gibi bir durum.Ani irkilme yaratıyor bu ben de.En az 2 yıldır var.
Bunun fiziksel yada bilimle ilgisi olduğunu düşünmüyorum.Bu genelde uykuya dalış anında oluyor ve berbat bir duygu.Uzun sürecek olsa dayanılmaz bir ruhsal acı gibi.Fiziksel bir şey hissetmiyorum.Bu sessiz bir şimşek çakması gibi ,tarifini bile yapamıyorum sadece o anda gözlerimi açıyorum.Kısa bir şok.
Bu konuda fikri olanlar varsa öğrenmek istiyorum.

Bu durum bendede söz konusu birebir aynı doktora gittiniz mı bende gitsem hangi bölüme gitmem gerekli ?

Kevinlonnie

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bana aynen şöyle oluyor; Uykuya tam dalarken bi anda gözümü açıyorum 1-2 saniyeliğine beynim dönüyor resmen. Sizinki de böyle mi bilmiyorum ama korkutucu bir durum. Sanki kafam da tavayla vurmuşlar gibi oluyorum korkunç bir duygu.

AJA

Elit Üye
@aja bu ilk yazdiginin aynısı bir hafta dır banada oluyor nasıl geçicek banada bir yol göster

Bu durum bendede söz konusu birebir aynı doktora gittiniz mı bende gitsem hangi bölüme gitmem gerekli ?

Uzun zamandır olmuyor.Kendiliğinden geçti yada kayboldu sanırım.Herhangi bir doktora gitmedim.

Bu konuda bilimsel bir açıklama ve bilgiye ulaştım yıllar sonra :) Buyrun ;

Adı Patlayan Kafa Sendromu diye geçiyor ;

Hem uyanıklıktan uykuya geçişte, hem de gece uyanma sırasında, hasta başında ani olarak ortaya çıkan yüksek bir sesten ya da patlama hissinden yakınır. Bu yaşantı, belirgin ağrı yakınması ile ilişkili değildir. Hasta olaydan sonra genellikle korku hissi ile birlikte aniden uyanır. Bazı olgularda tabloya vaka serisinde şimşek çakma hissi ya da miyoklonik sıçramalar eşlik edebilir.

Çocukluk çağında ataklar başlayabilir ancak sıklıkla orta/daha ileri yaşta ortaya çıkar. Bu ataklar zararsızdır, kısa sure devam eder ve değişkendir. Çarpıntı ve akut anksiyete tabloya eşlik edebilir. Okul/iş/evde stresli durumlarda ataklar ortaya çıkabilir.

Polisomnografide, bu atak uykudan ziyade uyanıklıkta ortaya çıkar. Hastaları bilgilendirip şüpheleri gidermek gerekir. İlaç tedavisine gerek yoktur.

Alfapollo11

Kayıtlı Üye
Neyse ki bizim cinler zan altından yine kurtuldu. :)

Bu arada geçmiş olsun umarım sağlığınıza kavuşursunuz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...