Bugün Cadılar Bayramı

Keira

Moderator
31 ekimde kutlanan Samhain yani ölüler günüdür. Cadılar bayramı olarak bir eğlenceye dönüştürülmesi Hristiyanlığın Paganizmi, cadıları ve onların değerlerini küçültme, basitleştirme çabalarıdır. Samhainde ölüler anılır, onlarla iletişime geçilir ve bazı kehanetler alınır.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Aynen öyle.Çok keyifli...:)Düşünsene şeker dağıtacaksın o kostümlerle..Gerçi millet olarak cadılar bayramında sokakta gezip kutlayıp şeker dağıtamayız.:(Garip gelir bazı kesime..

31 ekimde kutlanan Samhain yani ölüler günüdür. Cadılar bayramı olarak bir eğlenceye dönüştürülmesi Hristiyanlığın Paganizmi, cadıları ve onların değerlerini küçültme, basitleştirme çabalarıdır. Samhainde ölüler anılır, onlarla iletişime geçilir ve bazı kehanetler alınır.
Hristiyanlıkta bunun küçümsenmesinde amaç nedir?

Elysium077

Kayıtlı Üye
Birbirimizi sevdik saydık selamladık , Yolumuz bir düştü el ele verdik üstesinden geldik.

Cadı abla ve abilerim " Cadılar bayramınız-mız kutlu olsun "

Şeker mi , Şaka mı ? :devil2:

Keira

Moderator
Hristiyanlık kök olarak Yahudilik ve Paganizmden doğmuştur. İki inanışın da izlerini görmek mümkündür. Hristiyanlığın yerleşip tek güç olup yayılması için Paganizm inancının yok olması gerekiyordu. Bu yüzden ruhban sınıfı gerek cadı avları başlatarak, gerek Paganizmin inanç sistemini küçültüp değersizleştirerek Hristiyanlığı yükseltmişlerdir. Aslında sorduğunuz sorunun cevabı çok uzun. Bu sorunun uzun cevabı için Paganizmi ve Hristiyanlığın ortaya çıkışı hakkı detaylı bir okuma yapmanız gerekiyor.

huaa

Kayıtlı Üye
Hristiyanlığın paganizmle ilgisi yoktur.

Keira

Moderator
Paganizm ve Hristiyanlık hakkında birer okuma yaparsanız alakalarını görebilirsiniz. Okumadan, araştırmadan bir konu hakkında kesin konuşmak doğru bir davranış değil.
Yukarıdaki yorumu yapmak için araştırdım, karşılaştırdım. Siz de bunu yaparsanız kendi kişisel gelişiminiz açısından faydalı olur.

huaa

Kayıtlı Üye
Bir Hristiyanım ve dinimle ilgili emin olun çok araştırma yaptım. Evet biliyorum Hristiyanlıkta pagan öğrleri var gibi ama aslında alakaları yok.