Bugün Cadılar Bayramı

PricetaG

Kayıtlı Üye
Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de kutlanan, Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmengünümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların genellikle korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp şeker, meyve ve diğer hediyeleri topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı aktiviteleri arasında kostüm partileri, korku filmleri izlemek ve perili olduğuna inanılan evlere gitmek sayılabilir.
Bir Paganfestivali olarak İngiltere'de İrlandalılar, İskoçlar ve Galliler tarafından kutlanılmaya başlanmış; 19'uncu yüzyılda bu gelenek Kuzey Amerika'ya göçenler tarafından da devam etmiştir.
Batı Dünyası; 20'inci yüzyılda Cadılar Bayramı'nı bir Amerikan popüler kültürü olarak tanımıştır.
Cadılar Bayramı genelde Batı dünyası ülkelerinde kutlanır. Ancak popülaritesi Türkiye gibi ülkeleri de etkilemiştir.

CADILAR BAYRAMI AKTİVİTELERİ
Cadılar Bayramı'nın sembolü gülen bir balkabağıdır; bunun için de bir balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat gösterilmeye çalışılır.
En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Bundan farklı olarak tüm şekerlemeler de kullanılır. Çocuklar korkunç kıyafetler giyerek kapı kapı gezer ve şeker toplar.
Muhafazakar (genellikle Katolik) Hıristiyanlar genelde Cadılar Bayramı'nı kutlamazlar ve yanlış bulurlar.

TARİHÇE
Cadılar Bayramı'nın kökeni aslen Samhain olarak bilinen kadim Kelt Festivali'dir Samhain Festivali hasat mevsiminin bitişini kutlamak için gerçekleştirilir. Geleneksel olarak, festival kadim Paganlar tarafından kış için malzemelerin ve malların hazırlanması için kullanılırdı. Eski Gaeller şimdi Cadılar Bayramı olarak bilinen 31 Ekim'in yaşayanlar ve ölüler dünyası arasında bir bağ yarattığına inanırdı. Ölüler kötü niyetli ve tehlikeli kabul edilir; yaşanılan sorunlardan, hastalıklardan ve kötü hasattan onlar sorumlu tutulurdu. Festivalde ateşler yakılır, genellikle kış için öldürülen hayvanların kemikleri bu ateşlerde yakılırdı. Raufun ruhları taklit edebilmek için maskeler ve kostümler giyilirdi.
Maskeler Samhain'den saklanmak için, kapıya bırakılan şekerler onu doyurmak için ve balkabaklarına çizilen yüzler ona tapmak için yapılır. Samhain'in yüzyıllar önce cehenneme gönderildiğine ve bir kere geri geldi mi, diğer şeytanî güçleri uyandırabileceğine inanılır.
Cadılar Bayramı zamanla Hristiyanlığa adapte edilmiş, Azizler Günü'nün arifesi olarak kabul edilmiş, Pagan kökleri unutturulmaya çalışılmıştır..

Kaynaklar; "Halloween." Encyclopædia Britannica. Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2011.
Halloween." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.

Ori

Kayıtlı Üye
Çok eğlenceli geliyor insana bizim şeker bayramı gibi işte ama onlardaki fazlalık kostüm. :D

ermanakca

Banlı Kullanıcı
Teşekkürler can kardeşlerim cadısınız falan ama bende seviyorum sizleri .:)

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Teşekkürler can kardeşlerim cadısınız falan ama bende seviyorum sizleri .:)

Cadilar bayraminda bir abimiz daha oldu. :)

Aslinda filmlerdeki gibi seker toplanmaz fazla. Yani Almanya'da öyle.. :D
Her evde mutlaka toplanir insanlar, genellikle arkadas gruplari falan. Ve en güzeli ise büyük bir bahcede atesin etrafinda toplanip gecenin son hikayelerini uykulu bir sekilde dinlemektir. :)

janet

Kayıtlı Üye
Her kadında biraz cadılık vardır, kabul etse de etmese de :D:D:D Gerçek cadıların bayramı kutlu olsun, isteyen kutlamayı üstüne alsın :D

Perina

Banlı Kullanıcı
Dün de benzer bir cadılar bayramı hakkında benzer bir başlık vardı..Cadı olmak en son istediğim şeyler arasında olmasınarağmen o başlığada yazmıştım:)Şimd de yazıyorum işte:)Yazana değil yazdırana bak hesabı gibi oldu;)

ialpin

Kayıtlı Üye
Cadı neden sadece bayan olarak motif edilir. Neden erkek cadı yoktur? :D

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Carrefour harika bir cadılar bayramı konsepti yapmış.Zaten orda görünce aklıma geldi.
Tam girişte cadı şapkaları,oyuncak fareler,örümcekler,cadı kostümü,iskeletler,şekerler,balkabağı...
Ya öyle heves ettim ki ilk defa cadılar bayramını kutlamak istiyorum.:)

Snooww

Kayıtlı Üye
Carrefour harika bir cadılar bayramı konsepti yapmış.Zaten orda görünce aklıma geldi.
Tam girişte cadı şapkaları,oyuncak fareler,örümcekler,cadı kostümü,iskeletler,şekerler,balkabağı...
Ya öyle heves ettim ki ilk defa cadılar bayramını kutlamak istiyorum.:)

Aslında çok tatlı güzel bir bayram ya cadılar bayramı bir nevi şeker bayramı ama kostümlü :D