Yine bir uyarı bu sefer daha önemli(13 Nisan 2036 da dünyaya göktaşı Çarpabilir)

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
DEV GÖKTAŞI DÜNYAYA ÇARPABİLİR!
meteor.jpg
Bilim insanları tüm dünyayı korkutan bir açıklama yaptı. Elde edilen bulgulara göre, yaklaşık 180 yıl sonra Dünya’ya bir asteroit çarpabilir. Eğer çarpma gerçekleşirse, gezegenimizdeki canlıların yok olma ihtimali çok yüksek.
Bilim insanları, 1999 RQ36 adını verdikleri dev asteroitin 2182 yılında Dünya’ya çarpabileceği uyarısında bulundu. Yapılan hesaplamalara göre, Dünya’ya çarpma olasılığı 1000’de bir olarak gösterilen meteor, 24 Eylül 2182 yılında atmosfere girecek.
Gökbilimcilerin 1999 yılında keşfettiği dev asteroitin 550 metre çapında olduğu belirtildi. Bilim insanları, bu büyüklükteki bir asteroitin Dünya’ya çarpması halinde çok büyük bir yıkım yaşanacağını ve tüm canlı türlerinin yok olma tehlikesiyle karşılaşabileceğini belirtti.
Uzmanlar, insanlığı tehdit eden bir asteroitin çeşitli yöntemlerle durdurulabilmesi için en az 100 yıl önceden harekete geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Geç kalınması ise, asteroitin önlenmesi için çok büyük proje ve maliyet gerektirecek çalışmaların zamanında hayata geçirilememesine neden olabilir.
APOPHİS’TEN DAHA TEHLİKELİ
Gökbilimciler, 1999 RQ36’nın düşünüldüğünden daha büyük bir tehdit içerdiğini belirtti. Bunun nedeni, Dünya’ya 2036 yılında çarpma ihtimali olan Apophis’e oranla asteroitin Dünya’yı yok etme olasılığının çok daha yüksek olması
20 milyon ton ağırlığında ve 300 metre çapında olan Apophis, 2029’da Dünya’nın 32 bin kilometre yakınından geçecek. İzlediği yörünge gereği tekrar Dünya’ya yönelecek olan göktaşı, 13 Nisan 2036’da Dünya’ya çarpacak. Ancak bu olasılık 250 binde bir. Kısaca Apophis’in Dünya’yı yok etme ihtimali 1999 RQ36’dan çok daha düşük.
İspanya’nın Valladolid Üniversitesi akademisyenleri, yeni tehdit üzerinde yaptıkları hesaplamalarda büyük bir şok yaşadı. Çünkü 1999 RQ36’nın 2182’de Dünya’ya çarpma ihtimali beklenenden çok daha yüksek çıktı. Gökbilimci Maria Eugenia Sansaturio, asteroitin Dünya’ya çarpma olasılığının 1000’de 0.00092, 2182’de çarpma olasılığının ise 0.00054 olduğunu belirtti.
Bugün Güneş’in gerisinde Dünya’ya doğru seyretmekte olan asteroit, 2011’in baharında Dünya’dan gözlenebilecek.
YARKOVSKİ ETKİSİ
Bilim insanları 1999 RQ36’nın bugün ve 2200 yılı arasında Dünya’ya çarpma olasılığını değerlendirirken iki farklı hesaplama kullandı. Sonuçlara göre, asteroitin 2060 yılına kadar Dünya’ya çarpması düşük bir ihtimal. Ancak asteroit 2080 yılında tekrar Dünya’ya doğru yol almaya başlayacak.
Bu da, asteroitin 2162 ile 2182 yılları arasında Dünya’ya çarpacağı anlamına geliyor. İzledikleri yörünge gereği Dünya’ya çarpma ve zarar verme olasılığı bulunan 1999 RQ36 gibi gök cisimleri Tehlikeli Olabilecek Cisim sınıfına giriyor.
Bilim insanları bugüne kadar asteroit üzerinde yaptıkları 290 farklı gözlem ve 13 radar ölçümüne rağmen 1999 RQ36’nın izlediği yol hakkında kesin bilgiye sahip olamıyorlar. Nedeni ise Yarkovski etkisi.
2003 yılında bir Rus mühendisin keşfettiği etki şu anlama geliyor: Asteroitler uzayda ilerledikleri süre içinde Güneş’ten emdikleri enerjiyi ısı olarak geri yansıtıyor. Bu da asteroitin yörüngesinde değişikliğe neden olabiliyor.
1999 RQ36 asteroiti hakkındaki çalışma Icarus dergisinde yayımlanandı. Sansaturio, yön değiştirme ihtimali bulunan asteroitin durdurulması için en az 100 yıllık bir çalışma gerektiğini vurguladı. Sansaturio, asteroiti durdurmak için kullanılabilecek nükleer patlama, dev aynalarla güneş ışınlarını yansıtarak gök cismini yolundan saptırma veya gök cismiyle bir uzay aracının çarpışması gibi projelere yetecek teknolojinin henüz var olmadığını belirtti.
ABD’deki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı’nda görev yapan fizikçi David Dearborn ise, büyük asteroitlerin durdurulması için nükleer patlamaların iyi bir tercih olmadığını düşünüyor. Dearborn’a göre, Dünya’ya yakın mesafede bulunan bir asteroiti nükleer patlama ile parçalara ayırmak pek mantıklı bir çözüm olmayabilir.​

alıntı

Ori

Kayıtlı Üye
Çarpsında kurtulalım diyesim var. Kaynağa alıntı yazın lütfen. :)

janet

Kayıtlı Üye
Sevgili ori24, çarpsa da kurtulsak diye yazacaktım, benden önce davranmışsınız:D:D:D

S

SoNoL

Atmosfere girerken yanıyorlar un ufak oluyorlar.Çarpsada kurtulsak diyen arkadaşlar,hayal-i sukuta uğrayacaklar sanırım:D ya durun nereye arkadaşlar? Hayat yinede güzel,inşallah başımıza taş falan yağmaz.Film yapımcılarına yine malzeme çıktı.

Ori

Kayıtlı Üye
Helal edin lafınızı çalmışım sayın Janet. :D
Gerçekte olmayacak bari filmlerde görelimde gözümüz alışsın. :D Yarın birgün çarparsa ölmeden ''Alışkın olduğumuz bir sahne daha'' diyebilelim. :D

OneRepublic

Kayıtlı Üye
'' Aa bu sahneyi bir yerden hatirliyorum ama... '' veee baaam. Cümleler tamamlanmadan dünyanin sonu gelmis.

Aklima böyle birsey geliyor direk. :)

janet

Kayıtlı Üye
Bence bu dünyaya çarpacak olan göktaşları, dünyanın halini görünce geri vitese takıyorlar :D:D:D

Dex

Banlı Kullanıcı
Muhakkak her yılın bir zamanları gündemde böyle konular oluyor ama birkerede şöyle dünyaya düşüp bizi kurtarmadılar .

AJA

Elit Üye
Kurtulamanız gereken şey varmı ? Hayat çok güzel tüm olumsuzluklara rağmen..

HrrYpTTr

Kayıtlı Üye
İş
Ohuyom Ben Yaa !
Ohooo daha var ya çarpmasına 2036 ya kadar baya yani, görmeyi isterim ucunda ölümde olsa bile ama inanmıyorum ama umarımki çarpar.

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
:D :D :D

Bu arada yaşlanmış olacagım ama hala yaşıyor olursam görmek istiyorum :)

:D:D benim icinde hava hos benimde bir sorunum yok o yıllarda gidersek gideriz dostum:) ama hurriyet gazetesinde okudum bugun sizlerle paylaşmak istedim,umarım begendiniz

KaraKuzGuN

Kayıtlı Üye
İş
Ä°ÅŸsiz.. Aylak.. Vs.
Çarptıktan sonra eminim ki, şuanda yaşadığımız dünyadan daha kötü bir dünya olmayacak.

İnsan yoksa, sorunda yoktur.

Şunu da ekleyeyim bu atmasyonlara kimse kanmıyor artık... Taş çarpacakmış! Evrende sonsuz (sayamayacağımız) taş, madde var. Gelip neden bir tanesi asilik yapıyor ki? Alırlar adamın façasını aşağı.. Evrenin kurallarına isyanda neymiş.. :)

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
:D:D benim icinde hava hos benimde bir sorunum yok o yıllarda gidersek gideriz dostum:) ama hurriyet gazetesinde okudum bugun sizlerle paylaşmak istedim,umarım begendiniz

Bende 2005 yılında gazetede, küresel ısınmadan dolayı suların yükseleceğini ve 2010 da Norveç'in sular altında kalacağını okumuştum :)

Riddick

Banlı Kullanıcı
Bilimadamları, din adamları ( istisnalar hariç ), Kahinler binlerce yıldır Dünya'nın sonunu getiremediler. Yüzlerce yanlış tahminden sonra bir gün Dünya'nın sonu geldiğinde...
Bu insanlar yaptıkları yüzlerce yanlış tahminden dolayı özürdileyeceklerine yaptıkları bir tane doğru tahminden dolayı ;
- Biz haklıydık diyecekler.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Evet tutmayan tahminler unutulup gider...
1000 tahmin yaparsan elbet biri tutacak.

mucahit_X

Kayıtlı Üye
ilginç bi yazı ama bilgilendirdiğin içi teşekkürller keşke kaynakta yazsaydın emeğine sağlık

guzelcem

Kayıtlı Üye
OOleyyyyyyyyy 2036 yavvv ben kaç yaşımda olacam ki?:))) şimdi 37 hesapla bakalım :))) çarpsada ne olacaksa olsun yahuuu:) bıkdım deprem miş-yok göktaşı- un taşı- okey taşı -ALLAH bilir gaybı , kullar olarak RABBİMİZE hayırlı dualar edelim. emeğinize sağlık efendim.