Dünyayı Düzeltmek İçin

cibabu

Kayıtlı Üye
Adam, bir haftanın yorgunlugundan sonra, pazar sabahı kalktıgında keyifle eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacagını hayal ediyordu.

Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi ve parka ne zaman gideceklerini sordu.

Baba, ogluna söz vermisti; bu hafta sonu parka götürecekti onu, ama hiç disarıya çıkmak istemediğinden bir bahane uydurması gerekiyordu.

Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı dünya haritası gözüne ilişti.

Önce dünya haritasinı küçük parçalara ayırdi ve oğluna uzattı:

- Eğer bu haritayı düzeltebilirsen seni parka götüreceğim! dedi.

Sonra düşündü:

- Oh be, kurtuldum! En iyi coğrafya profesörünü bile getirsen bu haritayı akşama kadar düzeltemez!

Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına koşarak geldi:

- Babacığım, haritayı düzelttim. Artık parka gidebiliriz! dedi.

Adam önce inanamadi ve görmek istedi. Gördüğünde de hayretler içindeydi ve oğluna bunu nasıl yaptıgını sordu.

Çocuk şu ibretlik açiklamayı yaptı:

-Bana verdiğin haritanin arkasında bir insan resmi vardı. İnsanı düzelttiğim zaman dünya kendiliğinden düzelmişti!

Herkes sadece kendinden küçük ama küçücük bir parçayı değiştirse bile etkisi kocaman olmaz mıydı?
Dünya üzerinde ki herkesin hadi herkes olmasın büyük bir çoğunluğun diyelim çıkarcı yanını söküp attığını bir hayal edin.Neler değişmezdi ki.Ya da ön yargıları bir yana bıraktıklarını.Ya da çevreye zarar vermek yerine ona özen göstermek adına kendilerini değiştirdiklerini.Ya da daha küçük bir şey düşünelim herkesin güne gülerek başladığı ve herkesin birbirine merhaba demeye başladığı bir değişim.Küçük ama sonuçları etkili bir değişim.
Her ne olursa olsun bir küçük değişim bile bir kelebek etkisi yaratacaktır dünyanın düzelmesi adına.
Belki de yarın bizlerde yaşamımızda küçük bir düzenleme yapabiliriz; güne merhaba diyip gülümseyerek ve bunu her gün yineleyerek. :)

selviler

Banlı Kullanıcı
Harika... tek kelimeyle nefis.... teşekkürler.....

S

SoNoL

Harika bir paylaşım.Keşke herkes bundan ders çıkarabilse,dünya daha yaşanılabilir bir yer olurdu.Ben kendi adıma yapıyorum.Tüm kelebek etkisi yaratan herkese sevgiler.:cheers2:

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Harika :)

Başkalarıyla uğraşmayı, başkalarını suçlayıp, yargılamayı, eleştirmeyi, yaptığımız hataları başkalarına yüklemeyi, başkalarını onların neler yaşadığını düşünmeden yadırgamayı bırakıp, kendimizi düzeltmeye çalışsak...

Biz kendimizde birşeyi değiştirdiğimizde dünyada da birşeyler değişecek bunu unutmamalıyız... Bu bir fantezi değil gerçek.
Kollektif bilinç...

Riddick

Banlı Kullanıcı
Bu tür hikayeleri, rivayetleri vb... şeyleri yazan insanları çok merak ediyorum acaba nasıl insanlar.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Etkilenmemek elde değil :)