Pozitif Enerji Yiyecekleri

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
"İnsanların enerjisiyle besinlerin enerjisini birleştirin" diyen Tijen İnaltong kitabında önemli sırlar veriyor. Mutfaktaki Zen'in yazarı İnaltong Aktüel'e anlattı

"Geleneksel Çin Tıbbı'na göre sabah 07.00 ile 11.00 arası krallar gibi yenilecek zaman. Sabah kalktığınızda ilk iş olarak bir su bardağı ılık suya yarım limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal koyup için. Bir şey yemeden önce 20 dakika bekleyin. Böylece vücut güne gülümseyerek başlayacaktır." Bu sözlerin sahibi bu hafta piyasaya çıkan "Mutfakta Zen" kitabının yazarı Tijen İnaltong'a ait. İnaltong sağlıklı yaşamın sırlarını Aktüel'e anlattı.

Yemeğin ruh halini; ruh halinin de yemek seçimini değiştiren bir şey olduğunu söyleyen İnaltong, "vücudun kendini yenileme yeteneği var, ama kullanmasına olanak tanımıyoruz" diyor. İnaltong besinlerin enerjisiyle insanların enerjisini birleştirerek sağlığa kavuşmanın yollarını açıklıyor.

Yaz mevsimi için ideal mönülerin yanı sıra Duyarlı enerji içeren besinler, Değişken enerji içeren besinler, Durağan Enerji veren besinlerin de tek tek anlatıldığı Aktüel'de aynı zamanda Zen mutfağı ve farkındalık da ele alınıyor. İnaltong, "Evde taze mevsim sebzeleriyle sade besleyici ve doyurucu bir yemek hazırlamışsınız.

Telaşsız sofraya oturmuş, huzurla yiyor, yavaş yavaş çiğniyorsunuz. Yemekten aldığınız hazzın da vereceği şifanın da farkındasınız. İşte 'Mutfakta Zen'de bahsetmeye çalıştığım farkındalık bu" diyor. İşte Aktüel'de yer alan sağlıklı yaşamın sırlarından bazıları

* Aşırı tatlı yiyen biri, yediği basit şekerler yüzünden sürekli inişli çıkışlı bir ruh haline sahiptir. Şeker kan şekerini yükseltir. Bir an iyi hissedersiniz kendinizi, sonra hızlı bir tükeniş gelir. Çözüm daha yavaş karbonhidratların tercih edilmesi.

* Çin Tıbbı'na göre kalp, ruhun ve zihnin yöneticisidir. Bu dönemde güçlü bir zihin için limon, pirinç, yulaf, buğday, kalsiyum, magnezyum, silikon içeren besinler yemek gerekiyor.

* Enerjinizi reçel ve tereyağı yerine tam tahıllar ve meyvelerden alın.

* Bağırsakların iyi çalışması ve bakterilerden korunması için yoğurt çok yararlıdır. Çünkü yoğurttaki bakteriler bağırsaklardaki fazla rafine gıda ve aşırı ilaç kullanımından dolayı azalan iyi huylu bakterilerin artmasına neden olur.

ALINTI: Sabah Gazetesi

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Huzurlu ve sağlıklı bir ruh hali olduktan sonra kedi maması ile beslenseniz bile birşey olmaz :)

Riddick

Banlı Kullanıcı
Dünyadaki herşeye o kadar çok anlam yükledilerki, hergün yeni bir şey çıkartıyor insanlar, aslında bunu yapan şirketler daha doğrusu kitleleri yönlendirmek ve bundan menfaat kazanmak isteyen kurum kuruluşlar; o yüzden artık çoğuna inanmıyorum. Bldiğim doğru şeylerin hepsi eskide kalanlardır.

atadamee

Kayıtlı Üye
beden ve ruh bir bütündür.eğer yedikleriniz bedeninize zarar verir ve bedeninizde rahatsızlıklar oluşursa -bu rahatsızlıklar sadece hastalık olarak algılanmamalı mineral vitamin enzim gibi besinsel kaynaklı eksiklikler özellikle- ruhunuzda da rahatsızlar oluşur. ruh ve duygudurum çok sıkı bir ilişki içerisindedir. duygudurumu büyük çoğunlukla beynin sağlıklı biyolojik işlevine bağlıdır. eğer siz beslenmenize dikkat etmezseniz beyin de işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiremez. kısacası güzel beslenin sağlıcakla:hurray:

Teamgood

Kayıtlı Üye
İş
Milli Takım Sporcusu (Eskrim) , Müzisyen
İnsan maddeden yaratılmıştır madde ile beslenir diye biliyorum , enerjiden yaratılan varlıkların enerji ile beslenir diye biliyorum . Ancak tabii ki enerji yapıyoruz etrafa ve bu yazdığımız enerjiye etki eden şeylerin olduğunu biliyorum , yenilen yiyecekler de buna etki ederim etmez mi bir fikrim yok ancak olabilir .

bendekiben

Elit Üye
Evrende herseyde enerji olduğu biliniyorken meyve sebzede olmadığı neden düşünulüyor.Beynimiz bir enerji üretiyor ve bu kanıtlanmış bir gerçek. Bu durumda evrendeki enerjileride sorgulamak da yersiz kanımca...

candokia

Kayıtlı Üye
Bende çikolata yiyince neden bu kadar kendimi çok mükemmel hissediyordum diyordum neyse çok güzel bir konu olmuş :)

BlackHawk04

Kayıtlı Üye
Evet ''sesver'' haklısın. Olumlu düşünce herşeydir.Dediğin şeye baktım güzel bir bilgi. Ekli dosyayı görüntüle 6324 Hatta bir resim buldum... Bakayım forumda daha önce paylaşılmamışsa bunun konusunu açayım..

bendekiben

Elit Üye
Forumda paylaşmak istediğiniz konunun daha önce paylaşılıp paylaşılmadığını öğrenmek için google'a konu+gizlimabet yazarak arama yapabilirsiniz.