Kaşıkçı Dede Falı

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Kimden nerede öğrendim bilmiyorum. İlüzyon olsun diye değil fal niyetiyle. İşte fal çıkacak mı filan diye ama işin enteresanı her seferinde farklı sayıda kaşık açılıyordu. Yanlış hatırlamıyorsam hepsinin açıldığı bile olmuştu. Teşekkürler... :)

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Biz hala arkadaşlarımla toplanınca fal niyetine yapıyoruz. :) Anlamını bende bilmiyorum ama kaşıkların hepsi açılırsa kesin olacak, dördü açılırsa zamanı var bir tane açılırsa olmayacak gibi şeyler söyleniyor. Tabi bunlar oldumu bazen oldu bazen olmadı. Ama o kaşıklar nasıl düşer açılır hiç anlayamadım :)

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef

Arkadaşlar öncelikle malzemelerimiz 7 adet yemek kaşığı ve bir gazete.
Kaşıklarımızı sırayla diziyoruz. Elimizde bulunan gazeteyi de boyu uzun olacak şekilde ince uzun kesip, ikiye katlıyoruz kestiğimiz parçaları. Kesinlikle abdestli olmalısınız bunu yaparken. Çünkü biz böyle yapıyorduk.

Başlamadan evvel besmele çekip 3 ihlas 1 fatiha okunur. Ya da her kağıdı sararken de okuyabilirsiniz daha etkili olsun diyorsanız. Uzun olarak kesip enden ikiye katladığımız kağıtlara kaşıkları ortasına koymak suretiyle sarmaya başlıyoruz. Umarım iyi anlatabiliyorumdur. Kaşıkların her birini sarıyoruz. Bayansak başımızı da örtü olmak zorunda bana öğreten arkadaşım böyle öğretmişti. Ve kaşıkların herbirinin sarımı bittikten sonra kıbleye doğru sıralayıp üzerlerini bir tülbentle veya bir örtüyle kapatıyoruz. 10 dakika beklemeye bırakıyoruz. Tabi bunların en başında duamızı okurken niyetimizi ediyoruz. Mesela filan kişi beni seviyormu diye. Duadan sonra bu duayı kaşıkçı dedenin ruhuna bağışlıyoruz. 10 dakika bekledikten sonra kaşıkların üzerini açıp teker teker sardığımız iki uçtan bir tutarak kaldırıp boşluğa bırakıyoruz yani iki uçta aynı elde olacak. Ve inanılmaz bir şekilde kaşık düşmemesi gerekirken sardığımız şekliyle, düşüveriyor. 3 kaşık düşerse dileğin zamanı var , 5 kaşık düşerse olacak, 7 kaşık düşerse kesin olacak olarak yorumlanıyor.

Bu kısmı ne kadar doğru bilemem ama biz bunu üniversitede yurttayken çok yapardık. :) İlk yaptığımızda, bende bütün kaşıklar düşmüştü ve çok korkmuştum. :D Çok eğlenceli tavsiye ederim denemenizi.
Ben bunu artik fal bakmak icin degil.nasil o kendi ellerimle sardigim kasiklarin,nasil cikip düstüklerini merak ettigim icin yapiyorum.HALA ANLAMIS DEGILIM:kafayi yiycem.:eek:fftopic:

Arkadaşlar, hayallerinizi yıkmış olmayayım ama deneyin dua okumadan da yapsanız aynı sonucu veriyor. Lise talebesiyken çok inanırdık, ancak denedik; her halükarda oluyor. O nedenle biraz boş bir iş, zaman kaybetmeyin. Fiziksel bir açıklaması var. Daha çok bilgisi olan arkadaşlar açıklayabilir.

Kardesim su fiziksel aciklamasini bir aciklarsan sevinirim.o kasiklar neden benim sardigim gibi cikmiyorlar??:eek:fftopic:

Benim bildiğim bu bir illüzyon numarasıdır. Küçükken yapardık. Sardıktan sonra kaşığı bir tur döndürüp alttaki kağıt ucunun üste gelmesini sağlayıp öyle açarsan kaşık kağıdın içine geçer. Aynı işlemi tekrar yapar ve açarsan kaşık kağıdın dışında olur. Umarım anlatabilmişimdir.

Benim bildigim<illuzyon numarasi<toplum icinde sihirbazliktir,baskalarinin yaniltilmasi saglanir.Ama ben yalnizim.kendime illuzyon yapmama gerek yok.:eek:fftopic:

Eleştirenleri bilmem ama açıklama yaptık diğer sayfalarda. : ))
Bu bir ilizyon ya da adı neyse, sarma hatası diyelim o ;-)

Hayir hileyle alakasi yok.Sarmadada hata yapmadim hic,:oops:

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Hayir hileyle alakasi yok.Sarmadada hata yapmadim hic,:oops:
Aynen bende sarma hatası olduğunu düşünmüyorum, okumadanda yaptım olmadı öyle, açılmadı kaşıklar. Bende bilmiyorum nasıl oluyor ama oluyor.

Ayrıca neden kendi kendimize ilizyon yapalım ki?

BİRTSEN

Kayıtlı Üye
Bunu bizde çok yapardık,hatta annem bile yapardı ama kaşık değil çatalla yapıyorduk:)

Yasmis

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Benim bildiğim bu bir illüzyon numarasıdır. Küçükken yapardık. Sardıktan sonra kaşığı bir tur döndürüp alttaki kağıt ucunun üste gelmesini sağlayıp öyle açarsan kaşık kağıdın içine geçer. Aynı işlemi tekrar yapar ve açarsan kaşık kağıdın dışında olur. Umarım anlatabilmişimdir.
Bende illüzyon numarası diye biliyorum. :)

Keira

Moderator
Eskiden günümüze kadar gelen bir yöntem ama faldan ziyade dilek dileyip gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bakılan bir yöntemdir. Ben bu tarz tekniklere dilek ölçer diyorum. Ancak bu uygulamada sarma hatasından ziyade, kaşıklar sarılırken ve açılırken uygulanan tekniklerin farklılığından dolayı bazıları açılıyor bazıları açılmıyor. Sevgiler..

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Eskiden günümüze kadar gelen bir yöntem ama faldan ziyade dilek dileyip gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bakılan bir yöntemdir. Ben bu tarz tekniklere dilek ölçer diyorum. Ancak bu uygulamada sarma hatasından ziyade, kaşıklar sarılırken ve açılırken uygulanan tekniklerin farklılığından dolayı bazıları açılıyor bazıları açılmıyor. Sevgiler..

Sevgili Keira öncelikle siz 2013 te cevaplamışsınız ben 2016 da cevap yazıyorum :D ama bir şey sormak istiyorum. Dilek ölçer demişssinizbaşka uygulamalarda var mı bildiğiniz buna benzer. Varsa uygulamak isterim :)