Peki Tanrıyı kim yarattı?

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
İnsan edebiyatını yapıp durduğu şeyi birde kendinde uygulasa öyle güzel olucakki.Bir çok yerde nefis terviyesinden bahsedilir kendini bilmekten bahsedilir birde bunun dışında bilimsellikten ruh bilminden (psikoloji) bahsedilip durulur ama ne var ki böyle saçma soruları soranlarda herzaman bu sınıftan çıkar (konuyu açanı kastetmiyorum) İnsan gibi şuurlu varlıklar kendilerind varolan temel yapı taşlarıyla herzaman dünyaya bakarlar.Yeri gelir kendini üstün özellikteki kişilerin yerine koyar yeri de gelir herşeye kendisinin mensup olduğu prensipler/yasalar doğrultusunda bakar.İnsan yaratılmış bir varlık olduğu için herşeyin yaratılma olasılığına bakar.Mesela insanın üretim kabiliyeti medeniyet oluşturma beceriside buradan gelir.Dinlerde iman kavramı bu yüzden var uzayda nokta kadar olan bir dünyanın içindesin ve sorduğun soruya bak.Sanki tanrının bulunduğu yerden buraya gelmişte bu soruyu sorup duruyor.

ennofenno

Kayıtlı Üye
İş
Pasta ve dekorlama
öldüğümüzde nasıl bir olay bekliyor kimse bilemez . belki çok farklı olaylar var ama bilemiyoruz Sınırlı bir hayatta Sınırsızlık düşünülemez Sınırsız olabileceğimiz bir konuma gelirsek ancak o zaman cevapları bulabileceğiz

ennofenno

Kayıtlı Üye
İş
Pasta ve dekorlama
Cennet ve cehhennem varmışki demek için gidip gelmesi lazım ha birde ispatlaması lazım ama ne giden var ne gelen veya Ömer hayyam ın gözünden cehenneme bakalım
Günahsız yaşanırmı söyle
Günahsız yaşayan varmı söyle
Bana kötü deyipte kötülük edeceksen (cehennemde yakacaksan)
Ne farkın kalır benden yüce tanrı söyle

Birde cennete bakalım ?
Herşey sınırsız her isteyenin istediği olacak sonsuz bir yaşam ? ben belki kötülükler yapmak istiyorum veya sana bir zarar vermek istiyorum ? ama sende İstemiyorsun ? hangimiz isteği olacak ? veya islamiyete göre yorum yapalım
Cehennemliklerin suçu seks ve içki.
Cennetliklerin mükafatı da seks ve içki
Süper ötesi huriler , baldan tatlı buzdan soğuk şaraptan akan ırmaklar vs vs ve tüm bunların yanında kadına birşey bahşedilmemiş Allah ın adaleti nerede dersek Kadınlarada Nuriler vermesi gerekmezmiydi ?
yoksa kadınlar erkekden daha aşşagı bir varlık olarakmı yaratıldılar ? Sorguladıkca cevaplarımızı bulacagız esenlikler...

Constantin3

Kayıtlı Üye
Cennet ve cehhennem varmışki demek için gidip gelmesi lazım ha birde ispatlaması lazım ama ne giden var ne gelen veya Ömer hayyam ın gözünden cehenneme bakalım
Günahsız yaşanırmı söyle
Günahsız yaşayan varmı söyle
Bana kötü deyipte kötülük edeceksen (cehennemde yakacaksan)
Ne farkın kalır benden yüce tanrı söyle

Birde cennete bakalım ?
Herşey sınırsız her isteyenin istediği olacak sonsuz bir yaşam ? ben belki kötülükler yapmak istiyorum veya sana bir zarar vermek istiyorum ? ama sende İstemiyorsun ? hangimiz isteği olacak ? veya islamiyete göre yorum yapalım
Cehennemliklerin suçu seks ve içki.
Cennetliklerin mükafatı da seks ve içki
Süper ötesi huriler , baldan tatlı buzdan soğuk şaraptan akan ırmaklar vs vs ve tüm bunların yanında kadına birşey bahşedilmemiş Allah ın adaleti nerede dersek Kadınlarada Nuriler vermesi gerekmezmiydi ?
yoksa kadınlar erkekden daha aşşagı bir varlık olarakmı yaratıldılar ? Sorguladıkca cevaplarımızı bulacagız esenlikler...

Sorduğun soruların hepsi birer yanılsamadır. Sen sünnilik dini (!) - Evet böyle bir din vardır, insanlar hacılara, hocalara, imamlara biat edip Allah'a şirk koşmuş, onları Allah'tan üstün görmüşler, bu kişilerden medet ummuşlardır. 1400 küsür sene evvel inen bir kitap vardır, adı Kur'an-ı Kerim'dir, Bu kitabı süs diye sağa sola koymaz da önereceğim çeviri olan " Mesaj " adlı çevirisini okursan hatta bu çeviriyi diyanet vs çevirilerle karşılaştırırsan bir dolu yanlış çeviriyi farkedeceksin -

Sünnilik dinine göre cennet, cehennem, kadın vs kavramlarına göre sorular sorup, onları " İslamiyete göre yorum yapalım " diyerek cehalet örneği sergilemişsin kısaca.

Hurinin Kur'an-ı Kerim'de hiç bir zaman seks oyuncağı olduğundan bahsedilmemektedir.
İnsanlara zarar vermek istiyorsan da zaten Cennet'e gidemezsin. Bu ne saçma argüman.

Ü

Üye silindi 58480

Asıl soru şu "Tanrı kendisinin taşıyamayacağı bir yükü yaratmaya güç yetirebilir mi ?"
Bunun
İnanç zaafı oluşturan daha etkili bir önerme olduğunu düşünüyorum

ZeberuS

Banlı Kullanıcı
Bu konulara girmek insanı dinden çıkarabilir. (kendi görüşüm)

Yüce Allah celle celalühü hep vardı şeytanıda bizleride kainatıda akıl dışı herşeyin yaratıcısı odur. Eğer bir yaratıcı olmasaydı biz neden okadar kainatta gezegen varken onların içinden oksijen olan bitkiler çiçekler doğa güzellikleri olan aç kalmıcağımız biryer olsunki şansamı bu gezegene düştük çoğaldık. Hayır Düşünen anlar Allahu tealanın bizi burda yarattığını ve can verip yaşattığını..

Ü

Üye silindi 58480

Tanrıyı birisi yarattıysa tanrı putunu yıkıp ona inanıyoruz aslolan o olmuş oluyor çünkü
Onu da birisi yarattı ise ona yöneliyoruz. Sonsuz sona kadar tantının da tanrısını aramak zaman karbı değil olsa olsa zikir olur.
İhlas suresi bunu çözümlemiştir

ZeberuS

Banlı Kullanıcı
Tanrıyı birisi yarattıysa tanrı putunu yıkıp ona inanıyoruz aslolan o olmuş oluyor çünkü
Onu da birisi yarattı ise ona yöneliyoruz. Sonsuz sona kadar tantının da tanrısını aramak zaman karbı değil olsa olsa zikir olur.
İhlas suresi bunu çözümlemiştir
Yani en mantıklısı milyarlarca galaxiden gezegenden yıldızdan hayat olan su olan oksijen olan yaşam olan bu gezegene şans eseri insan oğlu hayat bulamaz. Şimdi biri çıkıp bunu ancak şöyle inkar edebilir. Nerden biliyosun bizim atalarımızın kanatları vardı uzayda uçarken bu dünyayı gördüler burayı seçtiler.d Tamam peki ya oksijeni napıcaksınız.d Bunun tek sebebi yüce Allahu Celle Celalühu istediği içindir.Ve var olduğu içindir. Bu kusursuz nizam kusursuz beden kusursuz işleyişin tek hakikati Allahu tealanın büyüklük yücelik sırrından ancak ol dediği için olmuştur. Dünya okadar acizdirki bir yıldız çarpsa kıyamet gibi dünya tuz buz olur ve şuan durmadan gök taşı yıldızlar ordan oraya gidiyor ne hikmetse dünyaya çarpmıyor neden acaba :) ? Kim koruyor kim izin vermiyor. Madem Allah yok dünyanın manevi gücümü varda engelliyor taş hava su sadece dünya onun hakikati sahibi ancak korur oda Allahu Celle Celaluhu.

Ü

Üye silindi 58480

Hak ver'yorum size,
Kebap yaparken bile kıvamlı hertarafı eşit pişsin diye çeviriyoruz. Bu akıl alametidir. Kasıttır
Dünyanın hareketlerinde de canlılığın kıvamda kalabilmesi için ince ayarında tavuk şiş gibi çevriliyorsa bu çok ciddi bir kasıt oluşturmaktadır
Dünyayı döndüren kasıt kalksa bir taraf karanlıkta oksijeni pay ettiremeyeceğnden bitki zehirlenmesi olur. Diğer taraf ise yanar kavrulur

İş oksijenin varlığı ile de bitmiyor, onu işleten çok daha akıl üstü akıl vardır. Bir hapın üstündeki çizgi bile kasıtlıdır. yarım doz alma kastı ile oyulmuştur

ZeberuS

Banlı Kullanıcı
Hak ver'yorum size,
Kebap yaparken bile kıvamlı hertarafı eşit pişsin diye çeviriyoruz. Bu akıl alametidir. Kasıttır
Dünyanın hareketlerinde de canlılığın kıvamda kalabilmesi için ince ayarında tavuk şiş gibi çevriliyorsa bu çok ciddi bir kasıt oluşturmaktadır
Dünyayı döndüren kasıt kalksa bir taraf karanlıkta oksijeni pay ettiremeyeceğnden bitki zehirlenmesi olur. Diğer taraf ise yanar kavrulur

İş oksijenin varlığı ile de bitmiyor, onu işleten çok daha akıl üstü akıl vardır. Bir hapın üstündeki çizgi bile kasıtlıdır. yarım doz alma kastı ile oyulmuştur
Mükemmel bir cevap.

blacklist92

Kayıtlı Üye
Tanrı katında baş ve son yoktur. Tanrı ebedidir. Kendiliğinden vardır. Bizim algılarımızla bunu anlayamıyoruz.

NoRules

Kayıtlı Üye
bu saçma sorular yüzünden her ay bir sürü üye yasaklanıyor. Sebebi siz olmayın. Gelin özgür düşünceye yol verelim. Dogmatikliği bırak, mabeti bırakma...

Lua

Kayıtlı Üye
Yıldızın enerjisi tükeniyor evrendeki zamanı deliyor karadelik diye bir şey oluyor sonra o karadeliğin diğer tarafı oluşuyor akdelik tabi bu iki delik arasında kocaman bir geçit oluşuyor bu da solucan deliği sonra bu karadeliğe giren oyuncak ayı orada zaman mekan şokuna uğrayıp her molekülüne kadar parçalanıp birleşiyor neidüğü belirsiz bir şey olarak çıkabiliyor. dünya var , dünyadan da büyük güneş var, güneşden de büyük samanyolu galaksisi var, samanyolu galaksisini katlayıp cebine koyacak ağırlıkta gezegenler yıldızlar var, peh peh peh

böyle manyak bir sistemin içindeyiz, ben bu sistem nasıl oluştu noktasına henüz cevap verememişken bir de Tanrıyı kim yarattıyı mı düşüneceğim. zaman kaybı

NoRules

Kayıtlı Üye
Şöyle düşünsek, yaratılmışsa Rab olmasının ne anlamı kalır? O yaratılmamıştır, eğer bu sorgulanacaksa bu durumda onun Rab olduğuna şüphe ile yaklaşılıyordur zaten. Bu soru kendini kendini yok ediyor.

Caraco

Kayıtlı Üye
Şöyle düşünsek, yaratılmışsa Rab olmasının ne anlamı kalır? O yaratılmamıştır, eğer bu sorgulanacaksa bu durumda onun Rab olduğuna şüphe ile yaklaşılıyordur zaten. Bu soru kendini kendini yok ediyor.
Burda anlatılmak istenen şu: Biz hiçbir şey kendiliğinden var olamaz diyoruz, o zaman tanrı yapmış olmalıdır diyoruz, halbuki tanrı neden kendi kendine var olabiliyor? "Tanrı olduğu için" cevabı ise bir cevap değil, bu bizim ön kabulümüz. O zaman, örneğin, madde de bir yaratıcıya ihtiyaç duymadan var olabilirdi, neden böyle sorusuna da "çünkü madde böyle olduğu için" diye cevap verirdik, bu ne kadar tatmin edicisiyse, "tanrı, tanrı olduğu için kendinden var olabilir" cevabı da o kadar tatmin edicidir. Soruda sıkıntı yok o yüzden.

Ü

Üye silindi 58480

neden kendi kendine var olabiliyor? "Tanrı olduğu için" cevabı ise bir cevap değil, bu bizim ön kabulümüz. O zaman, örneğin, madde de bir yaratıcıya ihtiyaç duymadan var olabilirdi

Madde zaten Tanrinin heryerde oldugunun kanitidir.
Maddeyi yok edebilir misiniz? Edemeyeceginizi iddia edebilirsiniz. Enerjinin form degistirecegini one surebilirsiniz. Peki Maddeyi olusturan 4 manyetik kuvvetin anti kuvvetini atomik bazda uygularsaniz geriye maddeden ne kalir ?

Tanrinin kendisini hangi kaynakta nasil tarif ettigine gore degisir bu .. Ben salt Kuran odakli bakip hiclik denen seyin anti madde oldugunu dusunuyorum ve anti maddeyi olusturabilecek kuvvetlerin uygulanabilir hale gelmesi ile enerji olan maddenin enerjisi kesilebilecegini ve varlik aleminden silinebilecegini dusunuyorum .

Geriye de `ol der ve olur` ayetindeki gizli bir ilim ile yeniden maddenin yaratilabilici olacagi kalacaktir. birseyin antisini frenlerseniz o sey mutlakmis gibi gozukur

Caraco

Kayıtlı Üye
Madde zaten Tanrinin heryerde oldugunun kanitidir.
Maddeyi yok edebilir misiniz? Edemeyeceginizi iddia edebilirsiniz. Enerjinin form degistirecegini one surebilirsiniz. Peki Maddeyi olusturan 4 manyetik kuvvetin anti kuvvetini atomik bazda uygularsaniz geriye maddeden ne kalir ?

Tanrinin kendisini hangi kaynakta nasil tarif ettigine gore degisir bu .. Ben salt Kuran odakli bakip hiclik denen seyin anti madde oldugunu dusunuyorum ve anti maddeyi olusturabilecek kuvvetlerin uygulanabilir hale gelmesi ile enerji olan maddenin enerjisi kesilebilecegini ve varlik aleminden silinebilecegini dusunuyorum .

Geriye de `ol der ve olur` ayetindeki gizli bir ilim ile yeniden maddenin yaratilabilici olacagi kalacaktir. birseyin antisini frenlerseniz o sey mutlakmis gibi gozukur
Bu dediğinizin doğru olması için önce bu "anti kuvvet"lerin kanıtlanması gerekiyor. Madde-enerji ikilisini komple yok etmenin bir yolu fiziğe göre yok. En azından benim bildiğim kadarıyla. Bundan ziyade fenomenleri incelediğimiz formlar şu an için madde ve enerjiden ibaret. Yok olabiliyorsa, yoktan da var olabilir pek tabi. Kuantum dalgalanma denen olay buna işaret ediyor örneğin. İşte burda yoktan var olma derken, belki de henüz keşfetmediğimiz başka bir formdan bizim varlık sahasında anlam kazandırdığımız formlara dönüşüyordur, yani madde veya enerjiye, ama burdan tanrıya ulaşılamaz. Tanrıyı nasıl tanımladığınıza da bağlı tabi.

[XTR] Similar Threads

S
Cevaplar
2
Görüntüleme
410
Ü
Cevaplar
12
Görüntüleme
539
Üye silindi 76175