Peki Tanrıyı kim yarattı?

mişa

Kayıtlı Üye
Ben demedim.. Osho dedi.. Sormadım değil zaman zaman, çünkü hiç birşey yoktan var edilemezken, var iken yok edilemezken.. Tanrı dünyayı 7 günde yarattı ya, peki onu kim yarattı o zaman? Bu nasıl bir suçluluk duygusu böyle, soruyorum ve kötü hissediyorum:(

Ben Dini Değil Dindarlığı öğretiyorum-OSHO

Tanrı ve Şeytan sadece ilahiyatçı varsayımlardır. Bu sadece kendi sistemlerini desteklemek için, yanlış varsayımlar olmadan dünyayı yönetemeyen ilahiyatçıların zayıflığını gösteriyor. Dünyayı yaratmak için tanrıya ihtiyaçları vardı. tanrıyı kimin yarattığını merak bile etmeyerek.. Esas fikirleri birisi yaratmadan, hiçbirşeyin yaratılamayacağıydı; Dünyanın yaratıcısı olarak tanrıyı kabul etmelerinin nedeni budur.

Tez, hiçbirşeyin bir yaratıcı olmadan yaratılamayacağıydı. Tanrıyı kim yarattı? Bütün dinlere göre bu soru yanıtsız kaldı.. Eğer A tanrısının B tanrısı tarafından yaratıldığını söylerlerse, başlarının daha çok derde gireceğini biliyorlardı.. Sonra C tanrısı, D tanrısı ve bütün alfabe gelecekti.. Y ve Z'ye ulaşınca, hiçbirşey çözülmeyecekti Z tanrısını kim yarattı??..

Tanrı ve Şeytan düşüncesi ya birinin ya ötekinin kölesi kılıyor.. Günahkarlar şeytanın kölesi, azizlerde tanrının kölesidir.. Fakat köle olmak, bir hizmetkar olmak, insan haysiyetine aykırıdır..

Bu nedenle, size diyorum ki: Tanrı öldü, şeytan öldü. Sizin yaşamanız için onların ölmeleri çok gerekli.. Eğer onlar yaşarsa siz ölürsünüz. O zaman her iki yandan hapsolursunuz.. O zaman insan sürekli olarak, tuhaf bir oyun oynamak zorunda kalır: Şeytan için çalışır ve Tanrı için ibadet eder. Çünkü her ikisinide, mutlu kılmanız gerekir..

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
"Tanrı öldü." Nietzsche.

"Nietzsche öldü." Tanrı. :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
''Peki Tanrıyı kim yarattı?''
O yaratılamadığı ve bu tür kavramlardan ayrı olduğu için Tanrı. Yani bir Tanrı kavramı oluşuyorsa bu kavramı bu kurallarla bütünleştiririz. Yoksa zaten bu kavram olmaz. Başka bir şey olur.

mişa

Kayıtlı Üye
"Tanrı öldü." Nietzsche.

"Nietzsche öldü." Tanrı. :)

" Tanrı öldü, insan özgür " Nietzsche.. Söylediği eksik diyor Osho.. Muhtemelen tanrı ölmüştür, şeytana bu kadar uzun süre dayanamamıştır, fakat şeytan orada.. Ancak şeytan da ölmedikçe, insan özgür olamaz..

mişa

Kayıtlı Üye
Ben bu kitabı okumanızı tavsiye ederim..
Kitap bütün dinlerin bir kurgu olduğundan bahsediyor.. Tanrıyı ve şeytanı, cenneti ve cehennemi, ilahiyatçıların kurguladığını..
Yalan yok ben etkilendim..

AJA

Elit Üye
Bu nasıI bir çelişkidir ?
Tüm insanIarın aklında ki en büyük soru işaretidir bu, kimi sormaya cesaret edemez kimi yok oyIe bir soru der kini de araştırır.Ötesine geçemedigimiz bir sorudur bu ve kavramdır Tanrı.Sayın chiIIaut çünki yaratıIamaz o Tanrıdır demiş evet mantıklı çünki en üst düzeydir düşüncenin.İnsan ogIununn aklı bunun üzerine ermez.Tanrı göreceIi ve aynı zamanda bize veriIen görece güvenine göre de mantıksızdır.Yani görünmeyene inanmak.
Hoş güzeI Nietzche de mükemmel bir sözIe ifade etmiştir ama bir çok insan da soruIarda boguImuştur.Bu durumda ne yapmak gerekir kafa karıstıran bir konu.Benim şahsi söyIemim şudur ki, bende var oIan dogru yanIıs gercek ve yaIan oIgusuna göre yaşamak.Doguştan herkes bir ruh ve vicdana sahiptir ona göre terazisini ayarIar.Vicdanınız ne diyorsa sizin için dogru odur..Siz biri açken yada birini üzerken mutIumusunuzdur haIa vıcdanınız rahatmıdır ? hayır_ doIayısıyIa dogusumuzdan ıtıbaren bır dengeye oturtuIdugumuz aşinadır ve yaşayıp tecrübe edecegiz.

Cennet yada cehennemde bu konuIarın tekrarını aImak geç oIacak öyIe yada böyIe...

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
Bütün sorun dualiteyle çalışan zihnin sorunu. Zihninizi kullanmayı bir an için bırakın. O orada, hatta o bile değil sizsiniz. Zihnin işleyişi budur, önce bir dünya yaratır sonra da yaratan kim sorusunu sorar. Sorun yaratır ve çözüm arar, zihnin mekanizmasıdır bu. Kendinizi zihinden ayırın ve bakın yanıtlanacak sorunuz var mı.

kapliyagos

Kayıtlı Üye
zamanın ve mekanın olmadığı yerde yaratan vardır... zaman ve mekan yaratılan içindir...yaratanı kimin yarattığını sormuşsunuz...o halde zaman ve mekan devreye girerki bu mantığa terstir...her şeyin başlangıcı ve başlatıcısı o dur...buna bizim küçük beyinlerimiz yetmiyor maalesef...

gümüş

Kayıtlı Üye
Tanriya yaratilmis gozuyle bakmiyorum ama eskiden benzer sorular sordugumu soyleyebilirim.

Simdilerde sadece kaynagim olarak goruyorum, biriz diye dusunuyorum ve gerek tanriya gerekse seytana veya varliklarina inanmanin insan haysiyetine aykiriligi hususuna katilmiyorum cunku aslinda bence onur kirici olan cennet ya da cehennem vaadi ile yuruyor olmak. Keske buna gerek olmasaydi diyorum ama varmis demek ki cennet ve cehennem kavramlari ortaya atilmis.

mişa

Kayıtlı Üye
Bir yaratıcı var evet.. Fakat ben dinlerin, bu durumu kullandığını ve şekillendirdiğini düşünüyorum.. Ve bu şekillendirmenin çok zekice yapıldığını..

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Bende hep içten içe sorup, dışa yansıtamadım bunu :( Birileri yanlış anlayıp eleştirecek diye! Bende düşündüğümde, hatta aşırı düşündüğümde herşey saçma geliyor. O ne zaman varoldu diyorum. En başlangıcı neresi, ne zamandan beri. Bizden öncede dünyalar var edip yok ettimi, cennetine cehennemine bizden önceki bir dünyadan insanlar yerleştirdimi, bizden önceki dünyada da kıyamet oldumu, sistem bumu, yada biz ilk dünyalılarmıyız sınanan, peki öncesinde ne yapıyordu, onu gökyüzünde boş boş otururken hayal ediyorum ve buna engel olamıyorum, çok saçma geliyo bir yerdende varlığını kanıtlayıcı şeyler var ama ne kanıt diyorum. Cennet ve cehennemden kimi gördük kiminle konuştuk diyorum ama Kur'an var diğer kitaplar ve sistem harika diyorum. İşin içinden çıkamıyorum. Günah olan bir çok şey güzel, güzel derken insan nefsine hitap ediyor ve cennet için bunlardan vazgeçmemiz lazım, ya boşu boşunaysa diyorum. Bunları bize yasaklayan var olduğunu düşündüğümüz mesele ya yoksa. Sonrada o yoksa ben birşey kaybetmem ama varsa ve inanmamışsam çok şey kaybederim diyorum. İnanıyorum. Dille ikrar kalple tastik ya. Dille inanıyorum ama bazen kalple fazla sorguluyorum. İşin içinden çıkamıyorum!

La-edri

Kayıtlı Üye
Insanin beyninin cok kücük bir yüzdesi aciktir, insan asla bu soruya cevab veremez, cünki akil onu ihata edemez, ama insan tekamul ettikce algilari genisler, kamil manada yine cevab bulamaz ama baskalarina göre bunlar tatminkar cevablar bulabilir,
normal insanlar ise bu ve buna benzer sorular icinde bogulur, ve pes eder.. Cogu inancini kaybeder.O'nu akil ihata edebilmis olsa idi tanri akil olurdu öyle degilmi..

mişa

Kayıtlı Üye
Neden namaz 5 vakit? Namazlarını kılan insanlar, kılmadıkları zaman ne yapıyorlar.. İyi, terbiyeli, düzgün insan olmaya devam ediyorlar mı? Neden oruç tutuyorum, aç insanların halini anlayabiliyormuyum, nefsimi terbiye edebiliyormuyum gerçekten.. Bir kere insan doğasına aykırı olan açlık ve susuzluk gibi bir sıkıntıyı niye çektiriyorum bedenime??..

İçki niye yasak, zina neden??.. Madem yasak niye cennette huri adında hatunlar var.. hem de hiç kıskanç olmayan.. Neden şarap akıyor nehirlerde.. Bunların cehennemde olması gerekmez mi??.. Yasaklar vaadediliyor!!.. İnsanın dönüp sorası geliyor : Sen benle dalga mı geçiyorsun!!.. diye..

kapliyagos

Kayıtlı Üye
Neden namaz 5 vakit? Namazlarını kılan insanlar, kılmadıkları zaman ne yapıyorlar.. İyi, terbiyeli, düzgün insan olmaya devam ediyorlar mı? Neden oruç tutuyorum, aç insanların halini anlayabiliyormuyum, nefsimi terbiye edebiliyormuyum gerçekten.. Bir kere insan doğasına aykırı olan açlık ve susuzluk gibi bir sıkıntıyı niye çektiriyorum bedenime??..

İçki niye yasak, zina neden??.. Madem yasak niye cennette huri adında hatunlar var.. hem de hiç kıskanç olmayan.. Neden şarap akıyor nehirlerde.. Bunların cehennemde olması gerekmez mi??.. Yasaklar vaadediliyor!!.. İnsanın dönüp sorası geliyor : Sen benle dalga mı geçiyorsun!!.. diye..

bunlar uzun mevzular...burada birkaç satırla açıklanamaz...bu soruların cevabını bulmak için bazı insanlar ömürlerini harcıyorlar....bu konular hakkında bol kitap okuyun ve araştırma yapın derim...

Perina

Banlı Kullanıcı
Bu soru vb.daha birçok tehlikeli soru beynimde yılarca dönüp durmuştur..Hala cevabını bulamadım ama artık şundan eminim en azından Tanrı var.Ve O'nun diğer adı kesinlikle sevgi..Bu cevap şimdilik yeterli bana.Ve sevgi konusu işin içine girdimi bende akan sular durur..

La-edri

Kayıtlı Üye
Sevgili misa;

Bir insan Islam dini cercevesi icinde yol almak istiyor ise, Bu dinin sahibinin kurallarina uymak durumunda.Bu özgür iradedir, zorlama yok.

Ve sartlar yasaklar, yurunecek yolun kolaylik ile yürünmesi icindir.

Tekamul icin Mirac sart ,Mirac icin namaz araractir,
Cünki namaz Fatiha'siz olmaz Fatiha ise kapilari acan dir (bu onun adinin acilimi)
Oruc birilerinin acligini anlamak icin degil, nefsi durgunlastirmak icin yapilir.Empati ve sukur gibi nimetleri yani sira getirir.
Nefs ego dur, ego ile mirac yapilmaz.

Gelelim günde 5 vakit namaz kilan yilda 30 gün oruc tutan iyi bir insanmidir sorusuna.
Olmayabilir :)
Cünki sihirli kelimeyi Siz söylediniz, nefs terbiyesi. Terbiyeyi yapan Rabb dir.
Rabb Allah'in bir Esmasi'dir ve acilimi "Terbiye eden".
Simdi sevgili misa bir insan Rabbinin terbiyesine giremiyor ise, bir manada ben isimi kendimyaparim gerek yok terbiyeciye diyor ise.
Kisaca Allah'i Rabb sifati ve onlarca baska sifatlari ile kabul edemiyor ise, kapisini kapatmistir.
Terbiyeyi kabul etmiyorki terbiye olsun nefsi !
Iste bu insanlar isterse yillarca secdeden basini kaldirmasin her gun oruc tutsun, yaptigi tek sey egosunu sisrmek olur, isin kötüsü ben abidim siz kötüsünüz derler ve din alip satmaya baslarlar.
Insan namaz kilmaz namaz insani kilar eyer terbiyede gözü var ise.
Namaz amac degilki arac, bunu fark edebilene..

Döndükmü simdi yasaklara kurallara.
Terbiye icin kural yasak lazim...Kabul eden bu olayin altina girer, ve miracini gerceklestirir özgürlük..

Bakin bir anne cocugun manasiz buldugu kurallar koyar.
Bir ögretmen ögrencisine kurallar koyar.
Bir insan yazmadan okuyamaz, buda bu isin kurali.
"Oku"mak istiyor iseniz gönlünüzü yazdirmak durumundasiniz .
Gönlünüzde yazilmis bir sey yok ise "OKU" emrini yerine getiremezsiniz, okuyamazsiniz haliyle sorularin icinde bogulursunuz.. (cok genis bir mevzu uzatmayacagim)

Dün Chillout'un bir dialogunu okudum.
Bir üye diyorki; Bana telepati ögret,ögrenmesi icin Chill'in terbiyesi lazim
Chill hemen saydi sunu sunu sunu yasakliyorum, emrim disina cikmayacaksin.
Üye hay hay derse terbiyeyi alir, cünki Chill burada terbiyeci konumunda biliyor demekki konuyu bu telepeti olayi nasil ögrenilir, ne zarar verir ne fayda verir biliyor demekki.Ona göre kurallari hemen saydi..Sevgiler Chill :)

E.. Simdi bir beser kural koyabiliyor ise,ve biz o nimeti almak icin bir beserin terbiyesi altina girebiliyor isek. (Ki hayatimizin her döneminde bir terbiyecimiz vardir)
O zaman söz konusu Yaradanin kurallari ise buna böyle ön yargili bakmayalim...:)
Kazanan kaybeden biziz Yaradanin kazanmaya ihtiyaci yok, ve onun kaybida olmaz...

Cennetteki nimetler,bakin Siz bu alemden ayrildiginizda bu alemi ruya mesabesinde kavrayacaksiniz, bu cok farkli bir algidir.
Bu dünya icin Sizin bir nefsiniz var, onun fitratina uygun faydali seyler faydasiz seyler var, bunlar yasak ve yasal seyleri beraberinde getirir,yani haram helal kavramlari.
Cennette luzum yok bunlara cünki orada imtihan yok, imtihan icin kabul edersinizki engeller sarttir..
Cennette neyin intihami olsunki yasaklar olsun. Özgürlür yasak kabul edermi ?

sevgiler..

Shemhurashin

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bütün dinler zaten tek bir kaynaktan gelir sadece ya biz insanlar çarpıtmışızdır yada zamanı dolmuştur. Zaten hiç bir zaman yaratılan, yaradanını tam olarak kavrayamaz veya bir alt sınıftaki üst sınıftakini ki şöyle; bitkiler, hayvanlları, hayvanlar insanları hepimizin alemi farklıdır çünkü. Tanrıyı anlamakda böyle birşeydir bence başka bir boyutda, yada heryerde veya içimizde artık nerede tanımlıyorsak. Bazen de güneşe benzetirim, ona asla ulaşamayız, çünkü yanarız ama onun yansıması ve ışınları bizi aydınlatır ve ayakta tutar. İnandığım tanrıda böyledir işte ona tam anlamıyla ulaşamayız ama ışığı ve sıcaklığı bu dünyada, bu alemde bize yol gösterir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sevgili misa;

Bir insan Islam dini cercevesi icinde yol almak istiyor ise, Bu dinin sahibinin kurallarina uymak durumunda.Bu özgür iradedir, zorlama yok.

Ve sartlar yasaklar, yurunecek yolun kolaylik ile yürünmesi icindir.

Tekamul icin Mirac sart ,Mirac icin namaz araractir,
Cünki namaz Fatiha'siz olmaz Fatiha ise kapilari acan dir (bu onun adinin acilimi)
Oruc birilerinin acligini anlamak icin degil, nefsi durgunlastirmak icin yapilir.Empati ve sukur gibi nimetleri yani sira getirir.
Nefs ego dur, ego ile mirac yapilmaz.

Gelelim günde 5 vakit namaz kilan yilda 30 gün oruc tutan iyi bir insanmidir sorusuna.
Olmayabilir :)
Cünki sihirli kelimeyi Siz söylediniz, nefs terbiyesi. Terbiyeyi yapan Rabb dir.
Rabb Allah'in bir Esmasi'dir ve acilimi "Terbiye eden".
Simdi sevgili misa bir insan Rabbinin terbiyesine giremiyor ise, bir manada ben isimi kendimyaparim gerek yok terbiyeciye diyor ise.
Kisaca Allah'i Rabb sifati ve onlarca baska sifatlari ile kabul edemiyor ise, kapisini kapatmistir.
Terbiyeyi kabul etmiyorki terbiye olsun nefsi !
Iste bu insanlar isterse yillarca secdeden basini kaldirmasin her gun oruc tutsun, yaptigi tek sey egosunu sisrmek olur, isin kötüsü ben abidim siz kötüsünüz derler ve din alip satmaya baslarlar.
Insan namaz kilmaz namaz insani kilar eyer terbiyede gözü var ise.
Namaz amac degilki arac, bunu fark edebilene..

Döndükmü simdi yasaklara kurallara.
Terbiye icin kural yasak lazim...Kabul eden bu olayin altina girer, ve miracini gerceklestirir özgürlük..

Bakin bir anne cocugun manasiz buldugu kurallar koyar.
Bir ögretmen ögrencisine kurallar koyar.
Bir insan yazmadan okuyamaz, buda bu isin kurali.
"Oku"mak istiyor iseniz gönlünüzü yazdirmak durumundasiniz .
Gönlünüzde yazilmis bir sey yok ise "OKU" emrini yerine getiremezsiniz, okuyamazsiniz haliyle sorularin icinde bogulursunuz.. (cok genis bir mevzu uzatmayacagim)

Dün Chillout'un bir dialogunu okudum.
Bir üye diyorki; Bana telepati ögret,ögrenmesi icin Chill'in terbiyesi lazim
Chill hemen saydi sunu sunu sunu yasakliyorum, emrim disina cikmayacaksin.
Üye hay hay derse terbiyeyi alir, cünki Chill burada terbiyeci konumunda biliyor demekki konuyu bu telepeti olayi nasil ögrenilir, ne zarar verir ne fayda verir biliyor demekki.Ona göre kurallari hemen saydi..Sevgiler Chill :)

E.. Simdi bir beser kural koyabiliyor ise,ve biz o nimeti almak icin bir beserin terbiyesi altina girebiliyor isek. (Ki hayatimizin her döneminde bir terbiyecimiz vardir)
O zaman söz konusu Yaradanin kurallari ise buna böyle ön yargili bakmayalim...:)
Kazanan kaybeden biziz Yaradanin kazanmaya ihtiyaci yok, ve onun kaybida olmaz...

Cennetteki nimetler,bakin Siz bu alemden ayrildiginizda bu alemi ruya mesabesinde kavrayacaksiniz, bu cok farkli bir algidir.
Bu dünya icin Sizin bir nefsiniz var, onun fitratina uygun faydali seyler faydasiz seyler var, bunlar yasak ve yasal seyleri beraberinde getirir,yani haram helal kavramlari.
Cennette luzum yok bunlara cünki orada imtihan yok, imtihan icin kabul edersinizki engeller sarttir..
Cennette neyin intihami olsunki yasaklar olsun. Özgürlür yasak kabul edermi ?

sevgiler..

Güzel açıklama. :)
Bir şeyi olmak veya kazanmak istiyorsak o şeyin kurallarını da kabul ederiz. Yok istemiyorsak da zaten o şey hakkında tartışmanın manası yok zaten.

Shemhurashin

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bu soru vb.daha birçok tehlikeli soru beynimde yılarca dönüp durmuştur..Hala cevabını bulamadım ama artık şundan eminim en azından Tanrı var.Ve O'nun diğer adı kesinlikle sevgi..Bu cevap şimdilik yeterli bana.Ve sevgi konusu işin içine girdimi bende akan sular durur..

Size kesinlikle katılıyorum. yaradılış amacımız bu ve sevgiyle yarattı tanrı bizi sevdiği için. İzin veriyorum onun sevgisi beni sarsın o an içimde sevginin hangi eksik yanı varsa öyle görüyorum tanrımı. Bir baba eksikliği hissedersem, başımı okşayan bir baba sevgisi görüyorum ondan, anne şevkatine ihtiyacım oldugunda sıcaklığı kalbimi ısıtoyr ve bir sevgili eksikliği hissettiğimde ise yine en büyük sevgilim tanrı oluyor.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master

namaz niye 5 vakit bilmem onu .
namaz kılmdıkları zaman ne yaptıkların gelirsek dünyevi hyata dönüyorlar.Para kazanma yemekyeme vb.
Oruçluken küfretmek orucu bozar bilerek küfredersen cezası vardır.
Oruçluyken mahreme bakmak yasak.Olması gerekende budur.
Oruç hastalığı olmayanlara sağlığı içinde faydalıdır.Mesela Sigara içenler daha az sigara içiyor belkide bu sürede bırakıyor.Burada anlatılmayacak faydalarıda vardır.

İçki neden yasak ? Kuranda içki günahtır değil Zihni örtücü maddeler günahtır gibi bişey geçiyor.Yani uyuşturucu da dahil.İçki insanın aklını uçurur.İnsan ne yaptığını bilmez, kendini rezil edebilirsin hatta maddiyatını yer yutar.38 tl ye rakıyı alırım içerim değilmi? okadr aç insan var sizce bu doğrumu? 1 tl ekmek parsı bulamıyor onlar.Binevi soyal sistem.

Çok sevdiğim bir şiir vardır.Yobazlara denmiş bu.
Cennetialada ırmaklardan şarp akacak diyorsunuz,
Söyleyin bana cennetila meyhanemidir?
Cennetialada her müğmine 7 huri verilecek diyorsunuz,
Söyleyin bana Cennetiala kerhanemidir.
Ömer Hayyam

Hep hoşuma gitmiştir bu şiir.
Ayrıca cennette doğrudur içki haaram olmaz nedenmi?Cennette birini öldürebilirmisin sarhoş olup?Veya birine tecavüz edebilirmisin?Peki gasp yapabilirmisin?

Ayrıca Huriler mükafaat olarak hizmet etmek için verilecek diyor.
onun için değil...

[XTR] Similar Threads

S
Cevaplar
2
Görüntüleme
417
Ü
Cevaplar
12
Görüntüleme
540