Merak Ediyorum, Her İstedikleri Oluyor mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

deniz_mehtap

Kayıtlı Üye
Merhabalar, sorum şu: Bu sitenin kurucuları ve moderatörleri o kadar bilgililer ve tecrübeliler ki, bu site içindeki konular, yorumlar, vs... den belli oluyor. Peki onların hayatı çok mu güzel? Her istedikleri oluyor mu? Her şeyi kendi istekleri doğrultusunda yönlendirebiliyorlar mı? Bunu çok merak ediyorum. :) Sevgili kurucular ve moderatörler yorumlarınızı bekliyorum. :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Tabiki hayır. Evren sınırsız olasılıklarla dolu.

1. İnanın kendimize hiç bakım yapmıyoruz. Hiç birimiz birbirimizden bu konuda destek almıyoruz, istemiyoruz. Merak etmiyoruz.
2. Birbirimizi şifalandırma konusunda, koruma konusunda yardım ediyoruz. Onun dışında başka hiç bir çalışma yapmıyoruz.
3. Kendimizi ve evreni tanımak dışında bir isteğimiz gayemiz yok. Hayat bizi seviyor, biz de hayatı seviyoruz. Evren zaten bizim için bir plan kurmuş, yapmamız gerekeni yapıyor, yaşamamız gerekeni yaşıyor. Gerisini bırakıyoruz.
4. Hiç bir şeyi zorlamıyoruz. Şükür sahibi kişileriz.

Kısaca kendi hayatımız için özel bir çaba harcamıyoruz. Gelenleri kabul ediyoruz. Bir sebebi olduğunu biliyoruz.

musashi

Banlı Kullanıcı
Benim tahminime göre, insanlara yardımcı olmayı amaçlamış gruplar, bu gerek normal hayatta, gerek sanal alemde olsun, emek verilip bir karşılık gözetmeksizin bu yardımlaşmayı amaçlayan insanlar, kendilerine hiç bakamazlar. Belki bizden daha çok yardıma ihtiyaçları olan olaylar yaşıyorlardır ama insanlarla o kadar meşgul oluyorlar ki kendilerini unutuyorlar. Biz 7-8 saat uyurken, eminim onlar 3-4 saat uyur, tam doymadan yemeği bırakırlar. Kimi zaman aileleriyle bile ilgilenmeden direk hiç tanımadığı bir insan için uğraşırlar.

Böyle kişileri yürekten kutluyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun.

mişa

Kayıtlı Üye
Tabiki hayır. Evren sınırsız olasılıklarla dolu.

1. İnanın kendimize hiç bakım yapmıyoruz. Hiç birimiz birbirimizden bu konuda destek almıyoruz, istemiyoruz. Merak etmiyoruz.
2. Birbirimizi şifalandırma konusunda, koruma konusunda yardım ediyoruz. Onun dışında başka hiç bir çalışma yapmıyoruz.
3. Kendimizi ve evreni tanımak dışında bir isteğimiz gayemiz yok. Hayat bizi seviyor, biz de hayatı seviyoruz. Evren zaten bizim için bir plan kurmuş, yapmamız gerekeni yapıyor, yaşamamız gerekeni yaşıyor. Gerisini bırakıyoruz.
4. Hiç bir şeyi zorlamıyoruz. Şükür sahibi kişileriz.

Kısaca kendi hayatımız için özel bir çaba harcamıyoruz. Gelenleri kabul ediyoruz. Bir sebebi olduğunu biliyoruz.

Çok özeniyorum sizin gibi insanlara. Tamamen akışa bırakmak ve huzur içinde olmak. Gelenleri olgunlukla karşılamak.

Ben kendi adıma deniyorum ama başaramıyorum.

Sevgiyle!!

La-edri

Kayıtlı Üye
Bir insanin konumu ilmi ne olursa olsun, her istediginin olabilecegini düsünmek cok ilginc.

Yani Urum; kendisi ile ilgilenmedigini bildirmis, ama ilgilense de "Her istedigi" olmaz ki.
Peygamberlerin yogun bilgileri ve ilimleri vardi ama onlarin da her istedigi olmuyordu öyle değil mi? :)

mally

Kayıtlı Üye
Olmuyor maalesef, imla kurallarına uymuyorsunuz, sudan nem kapıp, boş tartışmalara giriyorsunuz, kendinizin ve diğerlerinin hakkı olan saygıyı göstermede çok cimrisiniz, zaten var olan konuları araştırmadan yenilerini açıyorsunuz, siteyi iyice araştırmayıp cevapları bir sürü yerde olan soruları tekrar soruyorsunuz, vs. vs...

Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı, görev edindiğimiz bilgilerimizi paylaşmayı ve öğrenme hızımızı düşürüyorsunuz. Sizi size şikayet ediyorum. :)

Sorudaki anlam açısından konuyu ele alırsak, benim cevabım şudur ki; biz maddi - manevi deneyimlerimizin yolumuza nasıl ışık tutabileceğimizi anlamaya, evrende kapladığımız toz zerreciği kadar olmayan kütlemizle ilahi planın neresinde olduğumuzu idrak etmeye çalışıyoruz.

Bu yolda da etrafımıza yardımcı olmaya çalışmaktan ibaret burada bulunma sebebimiz.

Bu eylemlerde her istediğimizin gerçekleşmesine değil, ruhsal yükselişimiz için başımıza gelenlerin en yüksek hayrımız için olduğuna inanıyoruz.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Ne isteyeceğiniz bile yaratan tarafından zaten veriliyor. Bir amaç var. Herkesin bir amacı var. Hiç bir zaman uçmayı istemedim. Hiç bir zaman birini aşık etmek istemedim. Peygamberle, nice alimler de aynı şekilde, ne isteyebilecekleri de onlara veriliyor. Şu gerçeği kabul edelim: Bizler Yaratıcının kendi ruhundan üflediği varlıklarız. Çok güçlüyüz, istediğimiz her şeyi yapabiliriz. Yaratıcının yine kendi ruhundan üflediği evren gibi. Mucizevi varlıklarız. Evreni korumak adına da yaratıcı bir sistem kurmuş. "Ol" dediğinde sistem olmuş. Biz o sistemi özgür irademizle yaşıyoruz. Bu demek değil ki isteklerimiz, hayallerimiz yaptıklarımız düzenden bağımsız.

Bir çocuk kalilide, bu düzen içinde görevini yapıyor. Bir anne de çocuğunu karşılık beklemeden büyütürken bu düzen içinde görevini yapıyor.

Ne yaşıyorsanız, ne istiyorsanız, neyi hayal ediyorsanız bir sebebi var. İstekleriniz oluyorsa da bir sebebi var, olmuyorsa da sebebi var. Evrendeki herşeyden bağımsız varlıklar değiliz biz. "Bir" den çıkmış "Bir" leriz. Evrenin işleyişini anlayınca ve ona inanınca zaten herşey yolunu bulur.

dreamy

Kayıtlı Üye
Evren zaten bizim için bir plan kurmuş, yapmamız gerekeni yapıyor yaşamamız gerekeni yaşıyor.

Yani özgür irade diye birşey yoktur ve her hareketimiz,eylemimiz evrenin planına göre otomatik olarak işlemekte. Eğer söylenmek istenen buysa katılıyorum..

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Yok, özgür irade var tabiiki. Mutlak planın dışına çıkamıyoruz. Şöyle ki; bizim için 100 olasılık belirlenmiş diyelim, özgür irademiz bu 100 olasılıktan birine karar veriyor.

Birbirimize o kadar bağlıyız ki her şeyden etkileniyoruz. Bir düşünceden, bir bakıştan, enerji bedenimiz hemen cevap veriyor. Benim verdiğim enerji ile, diğer kişilerin ve olayların enerjileri de benzer anlamda bir titreşim sergiliyorsa o olay bizim gerçekliğimiz oluyor.

Biz istedik oldu ya da istedik olmadı, kadar basit bir şey değil.

Şu an moda olan the Secret kitabında anlatılan gibi basit bir şey değil evrenin istemek ve istememek üzerine kurulu yasaları. Eğer her istediğimiz olsaydı başkalarının isteklerini engellemiş olurduk.

Diyelim ki, ben Aslı'yı seviyorum ve diyorum ki Aslı'yı istiyorum. Bunu isteğe ek olarak çalışıyorum. Hep olumlu düşünüyorum, dua ediyorum, vs. vs...

Aslı da Mehmet'i seviyor, o da onun için benzer şeyleri yapıyor. Benim isteğimle onun isteği uymamış oluyor. İkisi de gerçek olabilir mi, bu mümkün mü? Özgür iradeyle seçim yapmak böyle bir olayın neresinde var?

Evren bize 100 olasılık sunduysa, eğer biri olmazsa zaten diğeri olur. Biz istemeye devam edelim eyvallah ama kasmaya hiç gerek yok.

(not: Sevgili Mally, imla hatalarını sürekli yapıyorum. Kusuruma bakılmasın düzeltmeye bile zamanım yok. Bazen hatalarımı bile göremiyorum. Modlar el atıversin, arada düzeltsinler.)

dreamy

Kayıtlı Üye
Yok, özgür irade var tabiiki. Mutlak planın dışına çıkamıyoruz. Şöyle ki; bizim için 100 olasılık belirlenmiş diyelim, özgür irademiz bu 100 olasılıktan birine karar veriyor.

Birbirimize o kadar bağlıyız ki her şeyden etkileniyoruz. Bir düşünceden, bir bakıştan, enerji bedenimiz hemen cevap veriyor. Benim verdiğim enerji ile, diğer kişilerin ve olayların enerjileri de benzer anlamda bir titreşim sergiliyorsa o olay bizim gerçekliğimiz oluyor.

Biz istedik oldu ya da istedik olmadı, kadar basit bir şey değil.

Şu an moda olan the Secret kitabında anlatılan gibi basit bir şey değil evrenin istemek ve istememek üzerine kurulu yasaları. Eğer her istediğimiz olsaydı başkalarının isteklerini engellemiş olurduk.

Diyelim ki, ben Aslı'yı seviyorum ve diyorum ki Aslı'yı istiyorum. Bunu isteğe ek olarak çalışıyorum. Hep olumlu düşünüyorum, dua ediyorum, vs. vs...

Aslı da Mehmet'i seviyor, o da onun için benzer şeyleri yapıyor. Benim isteğimle onun isteği uymamış oluyor. İkisi de gerçek olabilir mi, bu mümkün mü? Özgür iradeyle seçim yapmak böyle bir olayın neresinde var?

Evren bize 100 olasılık sunduysa, eğer biri olmazsa zaten diğeri olur. Biz istemeye devam edelim eyvallah ama kasmaya hiç gerek yok.

(not: Sevgili Mally, imla hatalarını sürekli yapıyorum. Kusuruma bakılmasın düzeltmeye bile zamanım yok. Bazen hatalarımı bile göremiyorum. Modlar el atıversin, arada düzeltsinler.)

Ama burada verdiğiniz örneklere göre özgür irade olmuyor. Evren bize 100 seçenek sunuyor dediniz ve 100 seçenek içinde biz neye göre bir tanesini seçiyoruz? İnsan kendine en mantıklı gelen, en çok fayda sağlayacak seçimi yapar değil mi ?

Örnek; benim kendimi öldürme veya öldürmeme seçeneğim var. Ama ben 'öldürmemeyi' seçiyorum. Çünkü benim kendimi öldürmem için bir sebep yok. Yani demek istediğim insan bir şeyi seçiyorsa o seçime etki eden sebepler vardır. Yanılıyor muyum?

ugurbenzi

Kayıtlı Üye
Doğru-yanlış veya iyi-kötü yoktur. Herkes yaşaması gerekeni yaşıyor. Bazı insanlar yükseliyor ve hayatlarında diğer insanların farkındalığını artırmak için çalışıyorlar. Onların istediği bir şey olmaz çünkü zaten olması gereken her şey hayatlarında var. Her anın tadını tadabiliyorlar çünkü farkında olarak yaşıyorlar. Kendi gücünüzü hissedebilmek için Yaradanın bir parçası olduğumuzu unutmayın.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Neden özgür irade olmasın? Sevmek de bir iradedir, sevmek de bir seçimdir. Kalbimizse eğer duyguyu üreten, bizden bağımsız bir organ değil ki kendi başına çalışsın. Biz her duygu ve düşüncemizle bir bütünüz. Duygularımız da özgür irademizle hareket ediyor, düşüncelerimiz de.

Mantık dediğimiz şey yine kişiler.

Ben yemek yiyeceğim ve seçimimi patatesten yana kullandım. Başka bir adam seçimini erkek çocuklarının etinde buluyor. 126 tane çocuğu taciz ettikten sonra onları yiyor (Hindistan'lı bir doktor ve seri katil, tahminen 126 diyorlar çünkü sonra artanları asitte yakmış).

Sebepler işte sadece bizden değil, evrenin kendisinden geliyor.

Yüzlerce olasılık vardır; siz bu olasılıklardan birini seçiyorsunuz. Sizin için evren planına o olasılığı koymadıysa seçemezsiniz, düşünemezsiniz ve isteyemezsiniz.

avtime12

Kayıtlı Üye
hayatları o kadar mükemmel olsa site yardım akıllarına gelmez herlhalde

vica pota

Kayıtlı Üye
Yazınızda;
Sizin için evren planına o olasılığı koymadıysa seçemezsiniz, düşünemezsiniz ve isteyemezsiniz.
Diyorsunuz, yazılı olmayan ahlaki ve nizami kurallar içerisinde olumsuz ve kabul görmeyenleri yaptığımız zaman bir nevi evrenin o zaman bizim için planladığı olasılığın o olduğu ve biz o doğrultuda onu yaptığımız sonucu çıkıyor.

gümüş

Kayıtlı Üye
Yazınızda;

Diyorsunuz, yazılı olmayan ahlaki ve nizami kurallar içerisinde olumsuz ve kabul görmeyenleri yaptığımız zaman bir nevi evrenin o zaman bizim için planladığı olasılığın o olduğu ve biz o doğrultuda onu yaptığımız sonucu çıkıyor.

Olasılıklardan birisi o hepsi değil bence.Siz/ biz/ sen /ben /o tercihini kullanıyor sadece

Nursade

Kayıtlı Üye
insan secimlerini bilincli bir sekilde verdigine inaniyor!!!
Ama bunun hicte böyle olmadigini bilim acik ve net bicimde ispat etti. Hepimiz bir secimimizi daha bilincli bir sekilde yapmadan evvel 6 saniye evvel coktan secmis oluyoruz. Yani bir adami öldürecegimizi onu öldürmeye bilincli bir sekilde karar vermeden 6 saniye evvel belirlemis oluyoruz. Bilimin ispat ettigi bu gercegin üzerinde derin derin düsünmekte yarar var. Belki böylece insanoglunun beynini zorlayan cözümü imkansiz gibi görünen KADER sorusunun cevabina belki bir adim yaklasabiirz.

kapliyagos

Kayıtlı Üye
sınırlı özgür irade desek daha doğru olur sanırım....işte tamda kader denilen şey burayı gösterir...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...