Allah'u teala'nın azrail'e sorduğu 2 soru

cagan1014

Banlı Kullanıcı
ALLAHU TEALA'nın Azrail'e Sorduğu 2 Soru..
ALLAH ruhları bedenden almakla vazifelendirdiği ölüm meleği Hz. Azrail'e sormuş: En fazla kime üzüldün?"

"Ya Rabbi! Herşeyi sen bilirsin.Bir defasında deniz üzerinde fırtınaya tutulan bir geminin suya dökülen bütün bireylerinin ruhunu almıştım.Fakat bu sırada kucağında küçük yavrusuyla bir tahta parçasına tutunmuş,suya bir dalıp bir çıkan anneninde ruhunu kabzedip,küçük yavrusunu tahta üzerinde sağ sağlim bıraktığım zaman,su yüzünde annesiz kalan o yavrucağa çok acımıştım.Onun acıklı hali,beni uzun zaman üzmüştü."

ALLAH tekrar sormuş: Kimin ruhunu sevinerek aldın?"

Azrail bu soruyada şöyle cevap vermiş:

"Filan yerde zalim bir hükümdar vardı:Etrafını kasıp kavuruyor,halkı inim inim inletiyordu.İşte o zalimin ruhunu almam için bana emir geldiğinde ona doğru giderken derinden bir neşe duydum.O zalimin canını alırken duyduğum sevinç kadar hiçbir vakit o kadar sevinç duymamıştım."

Nice sırlar ve hikmetler sahibi yüce ALLAH (c.c) bu dafa,Azrail'e şöyle bir soru sormuş:

"Ya Azrail! O canını alırken sevinç duyduğun zalim kimdi biliyormusun?"

"Sen bilirsin YA RABBİ!"

" İşte ruhunu alırken büyük sevinç duyduğun o zalim, vaktiyle bir tahta üzerinde biraktığında büyük üzüntü duyduğun o mahsun çocuktu."

musashi

Banlı Kullanıcı
kaynak varmı kardeş. etkileyici bir çalışma.

musashi

Banlı Kullanıcı
bana sanki uydurma gibi geliyor ama dinimiz islam rabbımız allah her yazılanada inanmak olmaz.
allahın azraile verdiği sistemi sorgular gibi olmus. ayrıca bunlar özel konular kuranı kerimde yazması lazım veya direk resululla (sav) hadisi olması lazım diye düşünüyorum.
aksi halde bunun gibi 100 lerce yazı yazılır. içerik olarak :)

KaraKuzGuN

Kayıtlı Üye
İş
Ä°ÅŸsiz.. Aylak.. Vs.
bana sanki uydurma gibi geliyor ama dinimiz islam rabbımız allah her yazılanada inanmak olmaz.
allahın azraile verdiği sistemi sorgular gibi olmus. ayrıca bunlar özel konular kuranı kerimde yazması lazım veya direk resululla (sav) hadisi olması lazım diye düşünüyorum.
aksi halde bunun gibi 100 lerce yazı yazılır. içerik olarak :)

Zaten uydurmadır. Verdiği mesaj için eklemiş arkadaş, neyin kaynağını versin ki.

musashi

Banlı Kullanıcı
alis harikalar diyarında bölümüne açsaymış o zaman konuyu. masal dinlemiyoruz birşeyler öğrenmeye calısıyoruz.

AJA

Elit Üye
alis harikalar diyarında bölümüne açsaymış o zaman konuyu. masal dinlemiyoruz birşeyler öğrenmeye calısıyoruz.

Sayın musashi sanırım yeni üyesiniz ,din iIe iIgiIi oIan ve AIIahın adının geçtigi bu tür anIatıIara bu şekiIde yaklaşmanız hoş oImamış.Arkadaş zaten biIgi geçicektir aIıntı yada degiI diye.Biraz daha emege saygı Iütfen :)

İyi forumIar.

musashi

Banlı Kullanıcı
Sayın musashi sanırım yeni üyesiniz ,din iIe iIgiIi oIan ve AIIahın adının geçtigi bu tür anIatıIara bu şekiIde yaklaşmanız hoş oImamış.Arkadaş zaten biIgi geçicektir aIıntı yada degiI diye.Biraz daha emege saygı Iütfen :)

İyi forumIar.

ben kırıcı birşey demedim aslında konu allah (cc) ve azrail as ile ilgili olunca hani sallama hikayeler olması biraz etik değil gibi.
yinede tskler iyi niyetli bir çalışma

dertlipınar

Kayıtlı Üye
İş
emekliÄŸim
acele hüküm verdiğiniz için yazılanın bizlere ikazı olduğunu farkedememişssiniz oysa ALLAHIMIN cc bildiği bizim bilmediğimiz hayatın getirisinden bahsetmiş arkadaş yoksa masal anlatmamış hisse sunmuş pay alırsınız almazsınız o sizin düşüncenizdir şahsen ben payımı aldım çok teşekkür ederim elinize bilginize sağlık

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Aslı olmayabilir,ama faslı güzel.Bu hikaye sanırsam yahudi inancına ait.Aslında bu yazıdan güzel sonuçlar çıkabilir.Denge üzerine kafa yorulabilir.Şunu da belirtmek isterim.Müslümanlıkta Azrail diye bir inanç yoktur.Ve dört büyük melek inancı müslümanlıkta yoktur.Yahudilerde ve hristiyanlarda vardır bu inanç.Bu yüzden bir müslüman böyle bir hikayenin kanıtını hadislerde,kuranda veya ehli beytin sözlerinde arıyor.Bu kaynaklarda bu hikayeyi,yazıyı bulamazsınız.Çünkü hristiyan veya yahudilere ait bir hikayedir bu.Çünkü müslümanlıkta azrail yada dört büyük melek inancı yoktur.
Sevgi Ve Işıkla...

AJA

Elit Üye
Aslı olmayabilir,ama faslı güzel.Bu hikaye sanırsam yahudi inancına ait.Aslında bu yazıdan güzel sonuçlar çıkabilir.Denge üzerine kafa yorulabilir.Şunu da belirtmek isterim.Müslümanlıkta Azrail diye bir inanç yoktur.Ve dört büyük melek inancı müslümanlıkta yoktur.Yahudilerde ve hristiyanlarda vardır bu inanç.Bu yüzden bir müslüman böyle bir hikayenin kanıtını hadislerde,kuranda veya ehli beytin sözlerinde arıyor.Bu kaynaklarda bu hikayeyi,yazıyı bulamazsınız.Çünkü hristiyan veya yahudilere ait bir hikayedir bu.Çünkü müslümanlıkta azrail yada dört büyük melek inancı yoktur.
Sevgi Ve Işıkla...

Şaşırtıyorsunuz beni :D ne dediginizin farkındamısınız ?

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Şaşırtıyorsunuz beni :D ne dediginizin farkındamısınız ?

Evet dediklerimin farkındayım.Yazdıklarıma yaklaşımınızı takdir ederim.Ne zaman başka bir yerde bunları söylesem bi küfür etmedikleri kalıyor.

Konuya gelirsek.Azraili ele alalım;

Kuranda hiçbiryerde 'Azrail' kelimesi geçmez.
Hadislerde de yoktur kesinlikle.Son zamanlarda ortaya atılan bir hadiste 'Azrail' diye bir ifade geçiyordu.Ama bâtıl ve uydurma olduğu kanıtlandı.

Kuranda sadece iki tane başmelek olduğu söylenir.Mikail ve Cebrail.Bakara suresini açıp bakabilirsiniz.Hangi ayet hatırlamıyorum.

Ama kuranda hiçbiryerde 'Azrail' yada 'İsrafil' diye bir melek geçmez.

Ama nedense müslümanlıkta 4 tane büyük melek vardır denir.Neye dayanarak böyle söylenir anlamıyorum.

Azrail,Mikail,Cebrail ve İsrafil incilde yer alır.Ayrıca Talmudda da bir kaç yerde var.Orjinal ibrani dilinden çeviriler farklılık gösterebiliyor.Sadece talmudda tek yorumlayamayacağım nokta 'İsrafil' mevzusudur.

Şunu söyleyeyim.'Azrail' kelimesi ibranicedir.İngilizce ve Türkçeye de aynen geçmiştir.Sonralarında ise bunun 4 büyük melekten biri olduğu söylenmiştir.Oysa hiçbir kaynak olmamasına rağmen.
Şu an bilinen 4 büyük melek ismi ibranice de vardır.Ama yahudilerde onların 4 büyük melek olduğu inancı yoktur.Ama müslümanlıkta kuranda ve hadislerde geçmemesine rağmen 'Azrail' ve 'İsrafil' dört büyük melekten birisi olarak kesin dille kabul edilir.

AJA

Elit Üye
''Ama nedense müslümanlıkta 4 tane büyük melek vardır denir.Neye dayanarak böyle söylenir anlamıyorum.''

Neye mi ? Tabiki Hz. Muhammedin hadisIeri yani haberIeridir bunIar..
AnIatmaya başIadı : Sur'a üfürüldügü zaman onun şiddetinden yeryüzü saIIanır ve atıImış yün gibi oIur.Hava harekett eder denizIer kaynar ve hepsi birbirine karışıp tek bir deniz oIur.Yine o günün dehşetinden insanIar sarhoş gibi oIurIar,çocukIar yaşIanır, hamiIe kadınIar düşük yapar.Sadece arşı taşıyam melekler CabraiI,Mikail,İsrafiI ve AZRAİL aIeyhimüsseIam öImez,kaIan herşey öIür.

Yukarıda dedigim gibi bir çok hadisIerde geçer.
Melek Allah tarafından yaratılmış erkeklik ve dişilikleri olmayan ve Allah’a itaatten ayrılmayan nuranî bir varlıktır. Melekler duyu organlarıyla algılanabilecek maddî bir yapıya sahip olmamaları yönüyle gayb âlemine ait varlıklardır. Bunun için de haklarında duyularla değil âyet-i kerimeler ve peygamberlerin verdikleri haberlerle bilgi sahibi oluruz.
Rabbimiz gaybın son habercisi son peygamberi Hz. Muhammed’e (sallallahu aleyhi ve sellem) vahyetmiş olduğu kitabında bize meleklerden bahseder ve onların varlığına inanmayı iman esasları içinde ifade eder: “Peygamber Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti (buna) mü’minler de (iman ettiler). Her biri Allah’a meleklerine kitaplarına peygamberlerine iman ettiler.” (Bakara 2/285)
Meleklere inanmayan kişi ilgili âyetlerin hükmünü inkâr ettiği için iman etmiş sayılmaz.

Melekler kaç gruba ayrılır vazifeleri nelerdir?

Meleklerin sayısı ve çeşitleri:

Meleklerin sayısını ancak Allah bilir. Kur’an’da ve hadislerde meleklerin sayıları hakkında açık bir bilgi mevcut değildir. Ancak Kur’an’ın “Göklerin ve yerin orduları Allah’a aittir.” şeklindeki beyanlarından hareketle sayılamayacak kadar çok olduklarını söylememiz mümkündür.

* Vahiy meleği Hz. Cebrail
Cebrail (aleyhisselam) dört büyük melekten biridir. Allah tarafından peygamberlere vahiy getirmekle görevlendirilmiştir. İsmi Kur’an’da üç yerde Cibrîl olarak geçmektedir. Ayrıca Cibrîl âyetlerde “ruh” “rûhenâ” “rasûlün kerîm” “rasulü rabbik” “ruhu’l-emin” “ruhu’l-kudüs” gibi isimlerle de zikredilmektedir. Bir hadiste ise bunlara ilâveten “en-Nâmus” diye isimlendirilmektedir.

Kıyamet meleği: Hz. İsrafil
Bu meleğin adı Kur’an’da açıkça geçmez. Âyetlerde yalnızca sura üflenileceğinin haberi verilir. Adı hadiste dört büyük meleğin içinde zikredilir. İsrafil (aleyhisselam) sûra iki defa üfleyecek ilkinde kıyamet kopacak ikincisinde ise tekrar diriliş meydana gelecektir.

* Ölüm meleği: Hz. Azrail
Görevi ölüm vakti gelenlerin ruhunu teslim almaktır. Kur’an’da ölüm meleği adıyla ifade edilmiştir.

* Kirâmen Kâtibîn melekleri
İnsanın sağında ve solunda görevli olarak bulunan iki meleğin adıdır. Sağdaki iyi iş ve davranışları soldaki ise kötü iş ve davranışları tespit etmekle görevlidir. ‘Hafaza melekleri’ adı da verilen bu melekler kıyamet günü hesap sırasında yapılan işlere de şahitlik edeceklerdir.

* Kâinattaki hadiseleri idare eden melek:
Hz. Mikâil Dört büyük melekten biri olup Allah tarafından kâinattaki tabii olayların ve yaratıkların rızıklarının idaresine vasıta kılınmıştır. İsmi Kur’an’da sadece bir âyette geçer.

* Mukarrebûn melekleri
İlliyyûn ve Kerûbiyyûn olarak da anılan bu melekler Allah’ı tesbih ve anmakla görevli olup O’na çok yakın ve O’nun katında şerefli bir mevkide bulunurlar.

*Hamele-i arş melekleri
Arşı (Allahın kudret ve saltanatının tecelli yeri) taşıyan meleklerin adıdır. Kur’an’da haklarında şöyle buyrulur: “Arşı taşıyan bir de onun çevresinde bulunan melekler devamlı olarak Rab’lerini zikir ve O’na hamd ederler.”

* Münker ve Nekir melekleri
Ölümden sonra kabirde sorgu ile görevli iki melektir. Bilinmeyen tanınmayan yadırganan anlamındaki Münker ve Nekîr mezardaki şahsa hiç görmediği bir şekille gelmeleri sebebiyle bu ismi almışlardır. Bu iki melek kabirdeki ölülere “Rabbin kim?” “Peygamberin kim?” “Kitabın ne?” şeklinde sorular yöneltirler ve o insana alacakları cevaplara göre muamele ederler. Hadis-i şeriflerde insanın kalbine doğruyu ve gerçeği ilham eden Kur’an okunurken yeryüzüne inen meleklere de dikkat çekilir.

İyi forumIar.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Farkındaysan ben meleklere inanmadığımı söylemedim.
Ama sen melekler hakkında özet bir yazı yazmışsın.Münker ve Nekir melekleri ile bilgi vermişsin.Bu yazdıkların Azrail diye bir meleğin varlığına kanıt değil.
Birçok hadiste Azrail geçer demişsin.Bir tane kaynağı ile birlikte yazabilir misin?Hangi hadislerde geçiyor?
Tekrar söylüyorum.Kuranda Azrail ile ilgili ayet yoktur.Hadislerde de yoktur.Kuranda iki tane büyük melekten bahsedilir.Hadislerde de öyle.
Olduğuna dair herhangi bir kanıtın varsa,paylaşabilirsin.Yoksa tartışma uzayıp gidiyor.

musashi

Banlı Kullanıcı
Sevgi Ve Işıkla...

arkadaş sanırım kelime hatası yaptı hristiyanlıkta ve yahudilikte yoktur diyecektiniz değilmi kardeş ?

AJA

Elit Üye
Nihayetinde bir ÖLÜM MELEGİ vardır adı ne oIursa oIsun.Bu her din ve kitap için geçerIidir hangi '' diI de'' oIursa oIsun.AzraiI diye geçmedigi bu bizim inancımızı etkileIemez.Ayrıca İsIamın buna ( başka dinIerden meIek isimIeri çaImak ) çok takılacagını da sanmıyorum biIiniyor ki Allahın görevIendirdigi bir melek var, bu da Kuran da öIüm meIegi diye geçer.Ne fark eder size adının geçmesi yada geçmemesi.Unutmayın ki Kuran son kitaptır ve degiştiriImemiştir ! Üstelik degiştiriImişken digerIeri ?Nerden biIiyorsunuz ki o meleklerin isimIerinin diger kitapIarda degişime ugramadıgını yada eklenmedigi ?HadisIere inanmamak size kalmış :) yukarıda yazdım Hz.Muhammedin bir hadisini.Sonuca tekrar geIecegim her din bir ÖIüm meIegine inanır.Emir Allahtan öIüm o meIekten geIir.
Bu hiç hoşIanmadigim bir tartışma konusudur ama rahatsız oIdugumu biIdiklerimIe beIirtmek zorunda bıraktınız beni :)
İyi forumIar.

spawnz

Banlı Kullanıcı
İş
Chemistry Engineering
Nihayetinde bir ÖLÜM MELEGİ vardır adı ne oIursa oIsun.Bu her din ve kitap için geçerIidir hangi '' diI de'' oIursa oIsun.AzraiI diye geçmedigi bu bizim inancımızı etkileIemez.Ayrıca İsIamın buna ( başka dinIerden meIek isimIeri çaImak ) çok takılacagını da sanmıyorum biIiniyor ki Allahın görevIendirdigi bir melek var, bu da Kuran da öIüm meIegi diye geçer.Ne fark eder size adının geçmesi yada geçmemesi.Unutmayın ki Kuran son kitaptır ve degiştiriImemiştir ! Üstelik degiştiriImişken digerIeri ?Nerden biIiyorsunuz ki o meleklerin isimIerinin diger kitapIarda degişime ugramadıgını yada eklenmedigi ?HadisIere inanmamak size kalmış :) yukarıda yazdım Hz.Muhammedin bir hadisini.Sonuca tekrar geIecegim her din bir ÖIüm meIegine inanır.Emir Allahtan öIüm o meIekten geIir.
Bu hiç hoşIanmadigim bir tartışma konusudur ama rahatsız oIdugumu biIdiklerimIe beIirtmek zorunda bıraktınız beni :)
İyi forumIar.

Birçok hadiste geçer dediniz.Ve daha bu hadislerden birini yazmadınız.Bir tane yazdınız ama onun da kaynağ yok.

Ben izâh edeyim;

Ayetlerde mevk-ul mevt olarak bahsedilir.Ve çoğu ayette çoğul olarak geçer.Yani bir tane büyük ölüm meleği yoktur.Her bireyin canını almakla görevli ayrı bir melek vardır.Ve bununda bir ismi yoktur.Benim takıldığım nokta,tek bir büyük melek olduğuna inanılmasıdır.Takıldığım nokta Kuran ve hadislerde böyle bir ifade olmamasına rağmen için aksine inanılmasıdır.

Yani kuran iki tane büyük melekten bahseder.4 tane değil.

Şunu da belirteyim.Dediklerim yanlış anlaşılmasın.İnancıma göre;olmayan bir şey ekleme yapılmış zamanında.Ve hiçbir kaynağı yok.Bugüne kadar gelmiş.Aslında takıldığım nokta;dinime ekleme yapılması.Başkasının inancıma saygım var tabii ki.Ama benimle aynı dine mensup biri tarafından müslümanlığı yanlış yorumlanması beni üzüyor.O yüzde size bir garezim yok yanlış anlamayın.Böyle bidâtları ortaya atan kişiler benim sitem ettiğim.Ve onlarında kim olduğu meçhul.

musashi

Banlı Kullanıcı
yaslı dedemin bir sözü var senin dinin sana benim dinim bana senin inancın sana benim inancım bana...
fikirlerine katılmıyorum ama söyleme hakkını savunuyorum kardeş. sen inanmayabilirsin kişiseldir kimseyi bağlamaz. düşünceler güzeldir ama dini konular cok hassastır allah korusun bir anlık yanlıs hareket dinden cıkarır insanı haberin olmaz.
adam içki içiyor günahtır içme diyolar ya biliyorum günah ama içiyorum diyor ne yapayım. bu insan günahkar oluyor ama dinden cıkmıyor. sadece günah işliyor.
2. adam ya içkininde günahımı olurmus diyor günah felan değil diyor içiyor. bu kişi artık münafık olmustur.
aradaki ince farkdan dolayı size böyle yazdım yanlıs anlamayın lütfen.

La-edri

Kayıtlı Üye
Cok ilginc bir yorum getirmissiniz Azrail hakkinda sayin spawnz.

Aciklik getirmek adina bende bir seyler yazmak isterimbu konuya.

Deki ruhunuzu sizin icin görevlendirilen ölümmelegi alir. (secde)
Evet Azrail ismi gecmez ayetlerde ama böyle bir melegin varligindan ve görevinden bahsedilir..

Bu melekten ayette cogul olarak söz gecer demissiniz, dogrudur .
Misal: Nisa...kendi nefislerine zulum ettikleri halde ruhlarini alan kimselerdir.(melekler)

Ölümü Yaratan Allah dir, bu olay icin görevli bas melek Azrail (ölüm melegidir)
Diger bazi melekler ise yardimcidir.. ölüm basit bir olgu degilki.

Ama söz konusu Kur'an ise, Kur'an celismez hic bir ayet bir ötekisi ile celismez.

bakin Secde ayeti tek bir görevli dedi. Nisa da yardimcilarini andi.Yardimcilari da zaten melek türünden.
Cogul olmus olsa idi tek bir görevliden asla bahsedilmezdi..