Kutsal Kase ve Ayasofya Gerçekleri

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Kutsal Kase denilince kuşkusuz herkes başka şeye yorumluyor. ( Tecrübe ettiğim kadarıyla) Ben de bu karmaşada nacizade araştırmalarımı ve fikirlerimi forumun değerli üyeleriyle paylaşmak istedim.

Bilindiği gibe Kutsal Kase iki şekilde yorumlanabiliyor. Normal bir kase mi yoksa ... İşte iki yönüyle de Ayasofya ile bağdaşıyor desem...

1indy-idol-holy-grail.jpg

Temsili Kutsal Kase

Peki nedir bu Kutsal Kase ?

Hristiyan mitolojisinde Hz. İsa'nın Son Akşam Yemeği'nde kullandığı kabul edilir.. Aynı zamanda Armatyalı Yusuf, Hz. İsa çarmıha gerilirken akan kanlarını ( Kökü Pagan inanışlarına dayanan bir efsaneye göre peygamberlerin kanları toprağa düşmemelidir.. ) doldurmuştur içine. Bir sembol ya da kase, ama eğer gün ışığına çıkarsa ciddi manada Vatikan'ın temellerini sarsacak nitelikle bilgi ve eşyalara sahip olduğunu bir gerçek...

Şimdi hepiniz merak ediyorsunuz: "Peki, Ayasofya ile Kutsal Kase arasında ne gibi bir bağlantı kurulabilir ?"

Araştırmalarını gerçekleştiren insanların büyük bir kısmı moziklerin, eski yapıtların gösterdiği yön olarak Ayasofya'yı kabul ediyor.

Mehmet Güler'in kaleminden aynen aktarıyorum ;

" Bizans kiliselerinin çe$itli ortak yanları vardı,. En önemli ortak özellik ise,kilisenin doğu ucunda bulunan ve bizim camilerimizdeki mihrapların yerini tutan, adına da apsis denilen kutsal bir bölümün bulunmasıydı. Bütün Bizans kiliselerinde, i$te o apsisin hemen dibinde bir odacık-bölme daha vardı.. Kilise hangi kutsal azize adanmı$sa onun kemikleri ya da Hz.İsa döneminden kalan en kutsal emanetler, adına kripta denilen o küçük yerde saklanırdı. Kriptanın içine ancak ruhban sınıfından olanlar ve imparatorlar girebilir, onların dı$ında kalanlar o kısma asla sokulmazdı.. "
floor-plan-labeled.jpg
Yukarıda ki haritada gördüğünüz üzere apsisin bulunduğu yer açık bir $ekilde belirtiliyor. Fakat, Ayasofya'nın kriptası hala daha bulunamadı(!). Çok mu zor, hayır pek tabii.. Belki de bulunmak istenmiyor içindekilerden ötürü..
Four+Season.JPG

Bir süre önce şu anda Four Seasons ( Bu otel hakkında da birçok ilginç iddiaa var.. ) otelinin bulunduğu yerde bir kazı çalı$ması başlatılmış...

Hz. İsa'nın Kutsal Kase için " Bedenim ve ruhum O'nun içindedir " dediğini biliyoruz. Kriptaların da genelde hilal şeklinde olduğu da belirtilmiş... Peki ya Kutsal Kase, Ayasofya'nın kriptasıysa ?

"Ayasofya’da yerinde yaptığım incelemeler sonucunda yaşlı çoban figürünün sandaletlerinde yer alan “LI” ve “CAX” yazılarının, üst galeride ünlü Deesis mozaiği ile İstanbul’un yağmalandığı 4. Haçlı savaşının önderlerinden olup, ölümünden sonra Ayasofya’ya gömülen Henricus Dandolo’nun mezarı arasında kalan bölümde duvarlara kazındığını belirledim.

Çoban Anıtı’nın röylefinde, Nicolas Poussin’in Arkadyalı Çobanlar tablosundan farklı olarak, lahitin üzerine defne dallarından oluşan bir taç süslemesi bulunmaktadır. Bu figür, Deesis Mozaiğin hemen yanıbaşında yer alan pencere’nin alt kısmına mermer üzerine işlenmiştir ve bu süsleme Ayasofya’da sadece bu bölümde yer alır.

Üç parçadan oluşan gerçek şifre ise aslında Fransızca olarak hazırlanmış bir anagramdı. Anlamı ise gösterilen anahtarların Kutsal Kâse‘nin yerini işaret ettiğini belirtiyordu. Bu anahtarlar ise “LI” ve “CAX” yazıları idi. Bu yazılar Kutsal Kâse’yi saklayan gizli bölmenin altına kazınmışlardı. Deesis mozaiği ile Henricus Dandolo’nun mezarının tam ortasında yer alan bölümde dört sütun üzerinde yarım ay şeklinde kapalı bir bölme vardır. İşte Kutsal Kâse buraya saklanmıştır."
Ferhat Kanarya
ayasofya6.jpg

500x500_3ac5e1d8cfbf162e50fd44cb72e62e09.jpg

Bahsedilen anagramların olduğu mozaikler... Görebiliyorsunuz dimi?

Bu yorumu size bırakıyorum... Hala neden açıılamıyor Ayasofya'nın yarısından çoğu ziyarete? Yoksa birşeyler gizleniyor iddaaları her geçen gün artarak devam edecektir.
( Şunu da eklemek istiyorum, İstanbul 'un melekler tarafından korunduğuna inanıldığı için Avrupa ve Roma'daki birçok kutsal eşya Ayasofya'ya taşınmıştır...Öyle ki Yehudiler için kutsal sayılan Yedi Başlıklı Şamdan'ında Ayasofya'da saklandığına dair rivayetler vardır.)

İkinci yönden yani Kutsal Kaseye kase olarak bakmazsak eğer;

Kutsal Kâse, aslında Hz. İsa’nın içit kabı değil, ‘dişil prensip’i temsil ediyor. Bu prensibin adı ‘Sofya’. Yani Kutsal Kâse’nin kendisi Ayasofya ki, Hıristiyanlık inancına göre bütün kiliseler rahim örnek alınarak yapılıyor. Bunların en kutsalı da yani ‘Kutsal Kâse’ de Ayasofya.

ayasofya.jpg

Yorum sizlerin. Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler...

Saygı ve Sevgilerimle...

KaraKuzGuN

Kayıtlı Üye
İş
Ä°ÅŸsiz.. Aylak.. Vs.
Tarafsız konun için teşekkürler.

Kase mevzusuna gelirsek. Bu yazılan iddialar doğruysa birileri bunu bizden çok çok önce öğrenmiştir zaten. Yani bence bu gerçekse kase mase kalmamıştır şimdiye ortada.

La-edri

Kayıtlı Üye
Dan Brown (Da Vinci Sifresi ) da bundan genis bir sekilde bahsetmisti... Tepki almisti tabiki...

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Gidip gezmek hic nasip olmadi. :( Görmek isterdim. :/ Bu muhtesem yazin icin cok tesekkürler. :) Sayende yeni seyler ögreniyorum. :)

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
İmkanınız varsa gidip görmenizi tavsiye ederim. Ama gitmeden önce herşeyini okuyun ve araştırın. Yoksa birçoklarının yaptığı gibi birşey göremeden geri gelebilirsiniz...En ufak efsaneleri bile araştırıp nesnelere o şekilde bakmanızı öneririm...

AJA

Elit Üye
İmkanınız varsa gidip görmenizi tavsiye ederim. Ama gitmeden önce herşeyini okuyun ve araştırın. Yoksa birçoklarının yaptığı gibi birşey göremeden geri gelebilirsiniz...En ufak efsaneleri bile araştırıp nesnelere o şekilde bakmanızı öneririm...

Bu konuda ki payIaşımIarınızı takip ediyorum 2 gündür .İstanbuI başIı başına bir tarih başIı başına efsane ve büyük bir kısmı keşfediImemiş mücevher bana göre.BiIinmeyen bir çok şey....
İstanbuIIu sayıIırım ama sevemedim kalabalıgını.Ayasofya camiini de biraz gezdim acele aceIe.Ama böyIe giderse gidip tarihini biIerek gezmek ve orda dua etmek istiyorum.
Bu konu gibi eminim ki başka sehirIerde vardır payIaşacagınız.MeseIa Mardin Midyat :)
TeşekkürIer + rep :)

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bu konuda ki payIaşımIarınızı takip ediyorum 2 gündür .İstanbuI başIı başına bir tarih başIı başına efsane ve büyük bir kısmı keşfediImemiş mücevher bana göre.BiIinmeyen bir çok şey....
İstanbuIIu sayıIırım ama sevemedim kalabalıgını.Ayasofya camiini de biraz gezdim acele aceIe.Ama böyIe giderse gidip tarihini biIerek gezmek ve orda dua etmek istiyorum.
Bu konu gibi eminim ki başka sehirIerde vardır payIaşacagınız.MeseIa Mardin Midyat :)
TeşekkürIer + rep :)

Tabii ki benim için her ne kadar İstanbul'un yeri ayrı da olsa, sadece İstanbul için değil tabi araştırmalarım... İsteğinizi kırmak istemem. O yüzden ileriki zamanda isteğinizi yerine getireceğim. Yorumunuz için teşekkürler...

S

SoNoL

Bu tür konular çok ilgime çeker.Paylaşım için teşekkürler.Son derece haklısınız ufak detaylarda gizlidir herşey.Alman arkeolog HEINRICH SCHLIEMANN truvayı'da kimsenin ciddiye almadığı efsane diye nitelendirdiği HOMEROS'un destanını titizlikle inceleyerek bulmuştur.Her ne kadar truvayı bize kazandırdıysada hazineleri gizlice ülkesine kaçırmıştır.Umarım kutsal kase varsa aynı akibete uğramamıştır.Ben bulunup vatikanda olduğunu düşünüyorum.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Zaten İstanbul 'un ihtişamı Dördüncü Haçlı Seferinde Vatikan'a taşınmıştır Şehri yağmalayan Latinler değerli bütün şeyleri Vatikan 'a götürmüşlerdir. Öyle ki şuan Papa'nın balkonunda bulunan saf bronz at heykeli bile İstanbul'dan kaçırılmadır...Ve bircokları...Size Şu Bizim Bizans adlı kitapdan bir alıntı vermek istiyorum:

"Haçlılar Konstantinapolis önlerine geldiklerinde şehre bakamadılar. Avrupa'nın toplamının 3 kat daha fazla altın bulunan şehir ışık saçıyordu... Adeta gözleri dönen haçlılar planlarında bir değişiklik yapma gereği hissettiler...Bu şehir onların olmalıydı..."

Yani anlatmak istediğim o dönemde kim bilir belki de alınıp götürüldü. Ama Ayasofya'nın hala yarısından fazlasının da ziyarete açılmadığı gerçeği de ortada. Neden peki ?

musashi

Banlı Kullanıcı
Zaten İstanbul 'un ihtişamı Dördüncü Haçlı Seferinde Vatikan'a taşınmıştır Şehri yağmalayan Latinler değerli bütün şeyleri Vatikan 'a götürmüşlerdir. Öyle ki şuan Papa'nın balkonunda bulunan saf bronz at heykeli bile İstanbul'dan kaçırılmadır...Ve bircokları...Size Şu Bizim Bizans adlı kitapdan bir alıntı vermek istiyorum:

"Haçlılar Konstantinapolis önlerine geldiklerinde şehre bakamadılar. Avrupa'nın toplamının 3 kat daha fazla altın bulunan şehir ışık saçıyordu... Adeta gözleri dönen haçlılar planlarında bir değişiklik yapma gereği hissettiler...Bu şehir onların olmalıydı..."

Yani anlatmak istediğim o dönemde kim bilir belki de alınıp götürüldü. Ama Ayasofya'nın hala yarısından fazlasının da ziyarete açılmadığı gerçeği de ortada. Neden peki ?

Arkadaşa katılıyorum. Savaşlarda sürekli yağmaladılar ülkemizi, değil kase neler neler gitti. Truva hazineleri bile çalındı bizden. Daha sayısız hazineler yurtdısına kaçırıldı. Kase yi bulsak neye yarar?
Ayrıca Kutsal Kase bir nesne olamaz . Bence manevidir.

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
Kutsal Kase, Son AkşamYemeği’nde Hz. İsa’nın içmek için kullandığı ve Arimatealı Yusuf’un çarmıha gerilen Hz. İsa’nın kanını doldurduğu kadeh olarak bilinmekteydi. Kutsal Kase, Hz. İsa’nın kadehi olarak kabul ediliyordu.Tarihte “Sangreal Belgeleri” adıyla anılan belgeler de inanışa göre Kutsal Kase ile birlikte gömülmüştü. Belgelerin bin yıldır Tapınak Şövalyeleri tarafından korunduğuna inanılıyor. Tapınak Şövalyeleri’nin sahip olduğu kudretin kaynağı olarak Kutsal Kase gösteriliyor.

Tapınak Şövalyeleri’ne göre Kutsal Kase bir kase değil. Kase efsanesinin yani ayinde kullanılan kadehin dahice düşünülmüş bir alegori olduğunu iddia ediyorlar. Belki de Kutsal Kase efsanesindeki ayinde kullanılan kadeh, başka bir gücün cisimleşmiş halidir. Kutsal Kase insanlık tarihinin en çok aranan hazinesidir. Efsanevi Kase hikayelere, savaşlara ve bitmek tükenmek bilmeyen sorulara neden olmuştur.
Hz. İsa, Tanrı’nın oğlu değil bir peygamberdi. İmparator Konstantin, Roma iktidarının gücünü pekiştirmek için Hz. İsa’yı Tanrı’nın oğlu konumuna yükseltti ve Yeni Ahit’i bu tanrılaştırma tezini destekleyecek bir şekilde hazırlattı. Hz. İsa, Magdalalı Meryem ile evliydi ve çarmıhta can verirken, Meryem, Hz. İsa’nın çocuğuna hamileydi. Kutsal Kase’yle simgelenen, Hz. İsa’nın son yemekte kullandığı kase değil, aslında Magdalalı Meryem’in rahmiydi. Hz. İsa’nın fiziksel bir soyu vardı ve bu soyun, kimliğini gizleyerek günümüze dek varlığını sürdürdüğü ve Tapınak Şövalyeleri tarafından korunduğu iddia edilmekteydi.
Kutsal Kase’nin yeri bulundu mu?

İngiliz şifre uzmanları, Staffordshire bölgesindeki küçük bir anıtın üzerinde bulunan esrarengiz yazıttan yola çıkarak İsa’nın ‘Kutsal Kase’sinin yerini belirlediklerini iddia ettiler.
İkinci Dünya Savaşı’nda Almanların şifreleme makinesi ‘Enigma’yı çözen Bletchley Park adlı merkezde görevli uzmanların bu keşfi yakında açıklamaları bekleniyor.

İngiliz uzmanlar, Staffordshire bölgesinde bulunan ‘Çobanın Anıtı’nın üzerindeki harflerin sırrını çözebilmek için mayıs ayından beri çalışıyor. Anıtın üzerinde ‘D OUOSVAVV M’ harfleri bulunuyor ve bu harflerin taşıdığı gizin insanları Kutsal Kase’nin yerine götüreceğine inanılıyor. Yaklaşık altı aydır bu harflerin sırrını çözmeye çalışan Bletchley Park’ın şifre kırıcılarının 250 yıllık gizi çözdüğü düşünülüyor. Anıtın bulunduğu bölge, turist akınına uğrarken, dünyanın dört bir yanından deneyimli ve deneyimsiz şifre çözücüler de bu şifreyi çözebilmek için uğraşıyor.

mebruke

Kayıtlı Üye
İş
yazmak okumak araştırmak öğrenmek
Eğer yalnış biliyorsam uyarın ama müslümansak eğer kutsal kase efsanesine inanmamalıyız çünkü kuranda isadan çokça söz eder. Onun Adem gibi babasız yaratıldığını bakire anneden dünyaya geldiğini ve düşmanların onu çarmıha gereceği vakit yaradanın mucizesiyle gökyüzüne yükseltilip bir başkasının asıldığını ifade eder. Hristiyanlarca durum farklıdır o kurban edilmiştir. Yani olay şu müslümanlar o çarmıha gerilen isa değil ayetlerce tastiklendiği üzere... Hristiyanlar buna inanıyor.

Bence şifre şu oda tüm peygamberlerin gittiği yere gitti demke istiyor. Ayrıca şunu bilelim ki. Papa bile bunu kabul etti aslında isa tarihte hep anıldı insandı etten kandan oluşan normal bir insan ve elçi peygamber lakin bir süre sonra ona tanrını oğlu denildi yüzyıllar sonra buna yediuyuyanlarda da rastlanır. Onlar uykuya daldıklarında hristyanlık dinine bağlanan inanlar öldürülüyordu ama uyandıklarında herşey çok farklıydı. herkes hristiyan olmuş ve mum dikiyor isaya dua ediyor önlerindeki haça isa ve meryem fresklerinin önüne eğiliyor. dinin aslını kaybettiğini gördüler...