Şehr-i İstanbul (At Meydanı...)

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
İstanbul gözlerimi saran ruhumun hapsinde,
İstanbul gözlerin nazarlarını kıran şafakların kelepçesinde,
İstanbul’a yapışan varlığım yansımaların esintisinde,
Geniş ufukların tebessümü ile İstanbul her yanımda.
Özkan Karaca

1913sultanahmet.jpg

Bu efsanede sözü geçen "At Meydanı" neresidir derseniz hemen söyleyeyim.. İstanbul'un birinci tepesinin çekirdeği olarak kabul edilen Hipodrom, Roma çağından kalan bir isimdir ve Türkler, İstanbul'u aldıktan sonra burasının adını Türkçeleştirdiler: "At Meydanı"... Hipodrom, sadece yarışmaların yapıldığı bir yer değildi, özellikle Bizans'ın parlak dönemlerinde, imparatorluk içindeki siyasi çekişmelerin de yaşandığı bir merkezdi. Ayasofya yönündeki düz kenardan başlayan araba yarışları, şimdi Marmara Üniversitesi Rektörlük Binasının bulunduğu yuvarlak uçtan kıvrılıp yine başladığı yere döner ve orada biterdi. Genellikle, bu araba yarışlarında hipodrom arenası yedi" kez dönülürdü. Çünkü 7 rakamı, Roma'da olduğu gibi Bizans'ta da kutsal ve uğurluydu. (İkinci yazımda nedenleriyle birlite anlatmıştım...) Bir nevi bugun kü Sultanahmet Meydanı ...

Hippodrome-Constantiople-Sultanahmet-Square-Old-Istanbul-.jpg

İ
stanbul âşıklarından, Stefanos Yerasimos'un kitabında yer alan başka bir İstanbul efsanesi'ni anlatmamak olmaz... Efsaneye göre, At Meydanı'nda bulunan Dikilitaş'ın dibinde bakırdan tılsımlı bir el varmış. Hangi tüccar İstanbul'a bir mal getirecek olsa doğru Dikilitaş'a gider, mala biçtiği değerin tutarını elin içine koyarmış. Bu bakır el, getirilen malın gerçek değerini, avucunu kapatarak bildirirmiş. Günlerden bir gün, Anadolu'dan gelen bir tüccar, satmak üzerinde yanında getirdiği bir atla birlikte Dikilitaş'a gelmiş ve atın bedelini söylemiş. "On bin akçe"... Sonrasında da bakır ele parayı saymaya başlamış. Ancak, konulan para kırk akçeyi bulduğunda el kapanmış. At tüccarı çok öfkelenmiş bu duruma.
"Kırk akçe ne demek? Ben bunu on bin akçeye bile vermem. Ben bu eli şöyle yapar böyle ederim" diyerek önce sövüp saymış, sonra da hırsını alamayıp bir vuruşta eli kırmış. Çevredeki kollukçular hemen adamı yakalayıp anında boynunu vurmuşlar. İki gün geçmeden de at ölmüş, derisi de kırk akçeye satılmış...

Sıradaki anlatacağım hikayeyi okurken duygulanmıştım...Din adına işlenen cinayetlerin küçümsenemeyecek kadar fazla olduğu tarihten sadece bir kesit... "Allah düşünüp doğru yolu bulasınız diye size akıl verdi!" ...
Eufemia, 4. yüzyılın ilk yıllarında yaşamış bir Hıristiyan kadını. O yıllarda Hıristiyanlık henüz Doğu Roma'da resmen kabul edilmemişti ve İstanbul'da çok tanrılı inanç geçerliydi. Günlerden bir gün, böyle bir törene katılmasını istemişler Eufemia'dan. Sırası gelmişken, bu törenin, tanrı Ares adına, şimdiki Kadıköy'de, Yeldeğirmeni dolaylarındaki bir tapınakta yapıldığının rivayet edildiğini de belirtelim. Ancak, Pagan rimellerine inanmadığı için törene katılmayan Eufemia, dinine sadık kalmasının bedelini çok feci biçimde ödemiş. Yuvarlak ahşap bir çıkrığa, ellerinden ve ayaklarından bağlayıp, tekerleği yavaş yavaş döndürerek, acılar, feryatlar içinde kemiklerini kırmışlar Eufemia'nın...

eski-istanbul.jpg

Günümüzde, Sultanahmet'teki Adliye Sarayının arka tarafında, adliye görevlilerine ait bir otopark bulunuyor. Burada, gözden ırak bir yerde, önü tel örgüyle kapatılmış bir yapı görülür, üç camsız penceresi ve bir kapısı bulunan bu yapının tel örgülerle kapatılmış pencerelerinden, biraz da zorlanarak içeriye baktığınızda, karşıdaki duvarda çok ilginç bir şey görürsünüz. Karelere bölünmüş panolar halinde, çok kötü durumda olan fresko resimler size bakar duvardan. İşte o resimlerde, azizenin tekerleğe bağlanmış halde, işkenceler içinde acı çekerek öldürülüşü betimlenmiştir.Merak edenler gidip bakabilir...

Sevgi ve Sygılarımla... (Sıradaki yazıda Rumeli Hisarı ve Kız Taşı'nın hikayeleri olacaktır...)

vivalavida

Kayıtlı Üye
Fırsat bulur da yolum düşerse Adliye Sarayı'nın oradaki dediğiniz yere kesinlikle bakacağım. Gördüğümü hatırlıyorum orayı ama penceresinden bakmayı hiç akıl etmemiştim.

Teşekkürler.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Fırsat bulur da yolum düşerse Adliye Sarayı'nın oradaki dediğiniz yere kesinlikle bakacağım. Gördüğümü hatırlıyorum orayı ama penceresinden bakmayı hiç akıl etmemiştim.

Teşekkürler.

İstanbul'daki tarihi yapıların çoğunda kapalı olan yerleri araştırma gibi bir hobim olmuştur hep. Açık yerleri herkes görebilir bu yüzden fazla değerli gelmezler bana. (Tabi değersiz değiller hepsine gittim nerdeyse... ) Hep kapalı yerlerde ne olduğunu merak ederim :)

vivalavida

Kayıtlı Üye
İstanbul'daki tarihi yapıların çoğunda kapalı olan yerleri araştırma gibi bir hobim olmuştur hep. Açık yerleri herkes görebilir bu yüzden fazla değerli gelmezler bana. (Tabi değersiz değiller hepsine gittim nerdeyse... ) Hep kapalı yerlerde ne olduğunu merak ederim :)
Hikayesini bilince daha ilgi çekici oluyor, yoksa boş boş bakınca şekillere pek anlamı olmuyor. Kendi açımdan tabi, üstünüze alınmayın.:)

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bir de şu yönden düşünün, mesela ben öyle yapıyorum. İlk defa gördüğünüz bir şeyi hikayesini bilmiyorum amaan değilde, ben şunu bir araştırıyım bakayım neymiş ? Deyin. İnanın daga fazla zevk alcaksınız araştırırken. Sanki o şeyi ilk defa siz keşfetmişsiniz gibi bir haz geliyor insana... Tavsiye ederim ... ;)

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Biraz gec kalmisim galiba. :) Yazilariniz kisa kisa oldugu icin okumasi daha da zevkli oluyor bana göre. :) Siradaki yazinizi iple cekiyorum. :) Cok tesekkürler. :)

vivalavida

Kayıtlı Üye
Bir de şu yönden düşünün, mesela ben öyle yapıyorum. İlk defa gördüğünüz bir şeyi hikayesini bilmiyorum amaan değilde, ben şunu bir araştırıyım bakayım neymiş ? Deyin. İnanın daga fazla zevk alcaksınız araştırırken. Sanki o şeyi ilk defa siz keşfetmişsiniz gibi bir haz geliyor insana... Tavsiye ederim ... ;)
Haklısınız, hayata biraz renk katmalı... Tekrar teşekkürler.:)