TBMM’de Gizli Masonik Simgeler

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
William-McKinley-M%C3%BCzesinde-Mason-Locas%C4%B1na-Ait-%C3%9C%C3%A7-Kutsal-Kitap-Canton-Ohio-ABD.jpg

William McKinley Müzesinde Mason Locasına Ait Üç Kutsal Kitap:
İncil, Tanah ve Kuran (Canton – Ohio – ABD)
Gazeteci Mustafa Yılmaz “Dul Kadının Oğulları” adlı kitabında, TBMM’de çok sayıda masonik işaretler bulunduğunu iddia etti.​
Gazeteci-Mustafa-Yılmaz.jpg
Gazeteci Mustafa Yılmaz, “Dul Kadının Oğulları-Tapınağın Türk Şövalyeleri” kitabında TBMM’yi yapan Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister ile dönemin Meclis Başkanı Abdülhalik Renda’nın mason olduğunu ve “Meclis binasına çok sayıda masonik sembol yerleştirildiğini öne sürdü.
Clemens-Holzmeister.jpg

Clemens Holzmeister​

Gazete Habertürk’te yer alan habere göre Masonların, ilk mason üstadı olarak bilinen Hiram Usta’ya saygının bir gereği olarak yaptıkları her esere mutlaka masonik semboller yerleştirdiğini iddia eden Yılmaz, bunun gerekçesini, “Büyük Üstad Hiram’ın adını sonsuza kadar yaşatma yemini” ve “Masonik hakimiyetin güç göstergesi” olarak açıkladı.
Milli Gazete’de yazarlığın yanı sıra SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un danışmanlığını da yapan Yılmaz, TBMM’deki masonik işaretleri parlamento muhabiri olarak görev yaptığı dönemde fark ettiğini belirterek, “Dikkatimi çeken bu işaretlerin izini sürdüm. 10 yıllık bir çalışmanın sonunda böyle bir kitap ortaya çıktı” dedi.

TÜM SEMBOLLER VAR
Kitaptaki iddiaya göre TBMM’nin zeminindeki mermerden yapılmış şekillerde “üçgen”, “üçgen içinde göz”, “piramit”, “Kutsal Kadeh” gibi sembollerden çok sayıda bulunuyor. Üçgen içinde üç nokta; en önemli masonik sembollerden sayılıyor. “M” harfi de yine en önemli masonik işaretlerden. TBMM’de kulis girişinde yer alan esrarengiz işaretler arasında yer alan “M” harfi masonların “kutsal kadın” kabul ettiği Magdalenalı Maria’yı simgeliyor. Zeminde yine masonların kutsal kabul ettiği kadeh ve Davut’un “D” harfi de “M”nin hemen yanında yer alıyor.

TBMM İNŞAATININ ÖYKÜSÜ
TBMM binası için açılan yarışmaya 14 proje katıldı. 28 Ocak 1938’de jüri birinciliğe değer üç proje seçti. Atatürk’ün de beğendiği Clemens Holzmeister’in projesinde karar kılındı. Binanın temeli 26 Ekim 1939’da dönemin Meclis Başkanı Abdülhalik Renda tarafından atıldı. Renda 1946’ya kadar görev yaparken inşaata 2. Dünya Savaşı sırasındaki parasal sıkıntılar nedeniyle aralıklarla devam edilebildi. Renda’dan sonra 1948’e kadar Kazım Karabekir ile Ali Fuat Cebesoy, 1950’ye kadar Şükrü Saracoğlu, 1960’a kadar da Refik Koraltan başkanlık yaptı. 1957’den sonra inşaatı hızlandırılan yeni Meclis Binası, 27 Mayıs ihtilalinden sonra hizmete açıldı.
Atatürk-1937-Antakya-Gezi-Dönüşü-Abdülhalik-Renda-İle-El-Sıkışıyor.jpg

Atatürk 1937 Antakya Gezi Dönüşü Abdülhalik Renda ile El Sıkışıyor
İŞTE TBMM’DEKİ GARİP SEMBOLLERDEN BAZILARI
Kitaptaki iddiaya göre üçgen içinde nokta; en önemli masonik sembollerden. Dul Kadının Oğulları isimli kitaba göre bu M sembolü’de yine en önemli masonik işaretlerden. TBMM’deki esrarengiz işaretler arasında yer alan bu sembol yazara göre Magdelenalı Maria’yı simgeliyor. Masonlarca kutsal kadın.
TBMM-Mason-İşaretleri.jpg

gümüş

Kayıtlı Üye
barbaros_sancak_gercek.jpg

için düşüncelerinizi alabilir miyim ?

gümüş

Kayıtlı Üye
Büyütmek için resmin üzerine tıklayabilirsiniz. benim gönderimde olmuyor ama sizin kopyaladığınız da oluyor.

gümüş

Kayıtlı Üye
Fotoğraf tartışmalı objelerden birisi. Barbaros Hayreddin'in sancağı. Yeşil zemin üzerinde pergeli anımsatan bir şekil ve altında hexegram (6 köşeli yıldız) var. Üst border ve pergelimsinin 4 ucunda dairemsiler içerisinde sanıyorum arapça yazılar var. Sancak resmine arama motorlarından da ulaşabilirsiniz.

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Baktım. Ben de ilk defa gördüm açıkçası... Şöyle bir yorum yapabilirim... O masonların sembolü olan pergel değil zülfikar. Yavuz Sultan Selim'in sancağında da var çünkü ordan biliyorum. Heksagrama gelince ; Heksagram Osmanlı'da ve diğer İslam ülkelerinde "Mührü Süleyman" yani Hz Süleyman'ın mührü olarak kıymet verilen, kutsal kabul edilen dini bir semboldür. Arapça bilmiyorum yazılar hakkında yorum yapamayacağım. İlk görüşlerim bunlar ilk kez gördüğüm için ilk başta bunları söyleyebilirim. Araştıracağım...

utkum

Kayıtlı Üye
ben merak edip internetten araştırdım. yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Sancağın en üstünde Kuran-ı Kerim'in 48. Suresi olan ve 29 Ayetten oluşan Fetih Suresi'nin ilk 4 ayeti.

Sancağın ortasındaki alâmet, diğer Türk donanma sancaklarında da yaygın olarak çeşitli şekillerde kullanılan Hz.Ali'nin kılıcı Zülfikar'dır.

Kılıcın dört köşesinde, 4 halifenin; Hz.Ebubekir, Hz.Osman, Hz.Ömer ve Hz.Ali'nin isimleri yazılıdır.

Sayfanın alt ortasındaki iç içe iki üçgenden oluşan Hz.Süleyman'ın mührüne gelince. Bu sembol geçmişte müslümanlar tarafından yaygın olarak kullanılmıştır. Hz.Süleyman Kuran-ı Kerim'de adı geçen önemli bir peygamberdir. İstanbuldaki yüzlerlece yıllık tarihe sahip pek çok caminin tavan, duvar ve cam süslemelerinde bu desen mevcuttur. Merak eden gidip görebilir. Bu durumun camilerimizdeki imamların aslında haham oldukları anlamına gelmemesi gibi bu sancak üzerindeki yıldızın yahudilikle herhangi bir ilgisi yoktur.

Hayreddin Paşa'nın sancağındaki beyaz el "pençe-i al-i aba"dir yani Hazreti Muhammed (S.A.V.), kızı Hz.Fatma, damadı Hazreti Ali ve torunları Hz.Hasan, Hz.Hüseyin dahil 5 kişiye pence-i al-i aba denir. Beyaz el bu beş kişiyi belirtir. Ayni mühür yeniçerilerin alay sancağında da mevcuttur.

alıntı...