Işığı Aramaktır Masonluk

Retro

Kayıtlı Üye
Sayın Retro, tanrı insanı yarattığında ona secde edilmesini istemiş. Tüm melekler etmiş ama tanrının en sevdiği Lucifer buna itiraz etmiş; neden? Çünkü ondan başkasına seçbde etmeyeceğini söylemiş. Tanrıya en sadık meleği

Buradaki mantık hatası anında belli oluyor ama ,

Lucifer tanrıdan başkasına secde etmem derken, kim oluyor da tanrının emrine sorgusuz sualsiz itaat etmiyor?

Eger gerçekten tanrıdan başkasına secde etmeyen bir melek olsaydı Lucifer, tanrının emrini sorgulamazdı. Sadece tanrıya secde etmek demek, tanrı ademe secde etmeni BEN istiyorum dediği zaman bunu da dolaylı bir itaat olarak yapardı.

Geri kalan bütün melekler Ademe secde ederek şirk mi koșmuș oldular yani? Tam tersi sadakatlerini ispatlamış oldular.

İblis, tanrıya tanrılık öğretmeye kalktı ve tanrı onun bu girişimini beğenerek ona bir ders vermek istedi. Çünkü iblis ilk defa gerçek bir Tanrı gibi düşünerek karşı çıktı. Ama tanrı onu oynanmıș bir oyuncak olarak kenara almak istedi. Yapacak bisey yok. Iblise zaten iade-i itibar yapılacak oyun bitince. İblis anlaşmasına sadık kalarak insanları saptiriyir.

hekate22

Kayıtlı Üye
Buradaki mantık hatası anında belli oluyor ama ,

Lucifer tanrıdan başkasına secde etmem derken, kim oluyor da tanrının emrine sorgusuz sualsiz itaat etmiyor?

Eger gerçekten tanrıdan başkasına secde etmeyen bir melek olsaydı Lucifer, tanrının emrini sorgulamazdı. Sadece tanrıya secde etmek demek, tanrı ademe secde etmeni BEN istiyorum dediği zaman bunu da dolaylı bir itaat olarak yapardı.

Geri kalan bütün melekler Ademe secde ederek şirk mi koșmuș oldular yani? Tam tersi sadakatlerini ispatlamış oldular.

İblis, tanrıya tanrılık öğretmeye kalktı ve tanrı onun bu girişimini beğenerek ona bir ders vermek istedi. Çünkü iblis ilk defa gerçek bir Tanrı gibi düşünerek karşı çıktı. Ama tanrı onu oynanmıș bir oyuncak olarak kenara almak istedi. Yapacak bisey yok. Iblise zaten iade-i itibar yapılacak oyun bitince. İblis anlaşmasına sadık kalarak insanları saptiriyir.
(Tanri girişimini beğendi çünkü iblis ilk kez Tanri gibi düşünüp karşı geldi ) bu ilgimi çekti.

Yaradılış kısmındaki farklı iki tanri gibi görünen yaratıcı aklima geldi.
Ve ardından Yehova'nın kıskanç bir Tanri oluşundan bahsedildiği de...

Teşekkür ederim, önüme parçalar sunuyor yazılarınız.

lightofgoddess

Kayıtlı Üye
(Tanri girişimini beğendi çünkü iblis ilk kez Tanri gibi düşünüp karşı geldi ) bu ilgimi çekti.

Desene sende tanrıyı arayanlardansın

Retro

Kayıtlı Üye
Tanrı, kendini arayan ve bulamadığı için kendine küsmüş, kendini terketmiș varlıkların arada gönlünü almayı çok sevse de, yarı yolda bırakmaya devam edecektir.

Yolda kalan insanın tanrıdan uzak ama öğütleri üzerinden, biraz da kendini tanrıya uydurarak bir yol haritası bulması beklenir. Tanrı seni her hareketinle her gün destekleyecek diye bisey yok. Sen tanrı gibi hissedebilirsin ama tanrı öyle istediği sürece, yok tanrı değilsin.

Bu gerçeği ilk farkeden de lucifer oldu.

Magnus357

Banlı Kullanıcı

Belki Tanrı Luciferin bunu yapacağını biliyordu.Bu sebebden Ademi ona rakip olarak yaratı.Yani yeni bir düzen yaratmak için böyle bir olay örgüsü meydana getirdi...

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Tanrı, kendini arayan ve bulamadığı için kendine küsmüş, kendini terketmiș varlıkların arada gönlünü almayı çok sevse de, yarı yolda bırakmaya devam edecektir.

Yolda kalan insanın tanrıdan uzak ama öğütleri üzerinden, biraz da kendini tanrıya uydurarak bir yol haritası bulması beklenir. Tanrı seni her hareketinle her gün destekleyecek diye bisey yok. Sen tanrı gibi hissedebilirsin ama tanrı öyle istediği sürece, yok tanrı değilsin.

Bu arada bilmiyorum ama Musevimisiniz?Ben Müslüman bir ailenin çocuğuyum.Birkac ay önce rüyamda bir Sahabe Hz Muhammed torunu olduğumu söyledi.Dedelerimde Alimler şeyhler var ama soyun oraya dayandığını bilmiyordum.Ayrica ben Yahudi toplumunun dinlerine sahip çıktığı için çok beğeniyorum.Ezoterik bilgiler paylaşıldığı bir yerde.Hz.Ali anne tarafından Yahudi olduğunu okudum.Eğer öyleyse Hz.İshak ile Hz.İsmail soyu birleşimi oluyor.Bu soy.İsin ilginç tarafı Yahudi aslı insanların ruhundaki berraklığında kendimi görüyorum.Bu sebepden dolayı Kabala üzerinede çalismayi amaçlıyorum.Ama tabi emin değilim bu beni celp eden şeylere karşı.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye

Karınca yuvasına ki her karıncaya biz nekadar önem veriyorsak, tanrı da bize o kadar önem veriyordur.
Tanrı tarafından sevildigimiz bir ego vesvelesi. Deprem haberleri hepimiz izliyoruz. Hani, nerede bu sevgi?
Sizi sevenleri, aileleri önemseyin.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
@Retro, bir de şu soru üzerinde fantezilerini merak ediyorum. İnsan denen mahluk kötü bir yaratık. Kıskançlık, haset, şiddet vs. Tanrı bizi niye böyle yarattı. Bir çocuk kötü ise biz onu aile kötü yetiştirmiş deriz. Hâlbuki genetik ve çevre faktörü var. Siz burada Adem şöyle Adem böyle diye yazıyorsunuz. Kim Adem'in yaratıcısı?

Retro

Kayıtlı Üye
Bu arada bilmiyorum ama Musevimisiniz?Ben Müslüman bir ailenin çocuğuyum.Birkac ay önce rüyamda bir Sahabe Hz Muhammed torunu olduğumu söyledi.Dedelerimde Alimler şeyhler var ama soyun oraya dayandığını bilmiyordum.Ayrica ben Yahudi toplumunun dinlerine sahip çıktığı için çok beğeniyorum.Ezoterik bilgiler paylaşıldığı bir yerde.Hz.Ali anne tarafından Yahudi olduğunu okudum.Eğer öyleyse Hz.İshak ile Hz.İsmail soyu birleşimi oluyor.Bu soy.İsin ilginç tarafı Yahudi aslı insanların ruhundaki berraklığında kendimi görüyorum.Bu sebepden dolayı Kabala üzerinede çalismayi amaçlıyorum.Ama tabi emin değilim bu beni celp eden şeylere karşı.

Yahudilerde ilim çok birikti çünkü.

Hz. İbrahimden ishak'a, ondan yakub'a, ondan Yusuf'a, ondan Musa'ya, Davuda, Süleyman'a.. Süleyman ile zaten ilk öte alemin fethi gerceklești. Süleyman astral fetihler yaparak ifriti getirip kendine bağladı. İfrit, iblisin yeryüzü işlerini yöneten veziri idi. Yahudiler ilk yeryüzü krallığını bu sekilde tatmış ta oldular. Şeytanlar bağlanınca sevgi hakim oldu. Savaşlar durdu.

Şimdi bu silsile ile çok fazla ilim de birikti yahudilerde.

Islam peygamberi geldiğinde ise yetimdi. Dedesi hz İbrahim olsa bile binlerce yıl onun soy kanalından peygamber gelmedi. Hali ile araplar cahil ve hamdı.

Ama kuran bütün yahudi peygamberlerin ilim mirasını resmen Müslümanlara hediye etmiş oldu ve yahudilerden bir kısmını kıyamete kadar lanetledi.

Yani gerçek bir Müslüman, hz Süleyman'ı da, Musayı, da, isa yi da sahiplenir. Çünkü Musayı kanser ettiler, İsa' yı kanser ettiler, Süleyman melekut ile hareket ederken, büyücüydü diye iftira attılar, yahubun oğulları, Yusuf'a suikast düzenlediler.

Kısacası yahudilere gelen hiçbir peygamberin değerini bilemediler ve o peygamberler İslam'a maloldu.

Ayet yahudileri hasetten catlatacak türdendir : üstünlük ırk ya da soyca değil, takva iledir.

Yani genetik olarak şanslı olsan da olmasan da farketmez. İnanç geni herkeste var ve doğru kullanmayı öğrenebilirse herkes psikolojik üstünlüğü ele geçirebilecek yatkınlıktadır.

Retro

Kayıtlı Üye
@Retro, bir de şu soru üzerinde fantezilerini merak ediyorum.

😀

İnsan denen mahluk kötü bir yaratık.
Doğru, öyle.
Bahçe gibidir insan tabiatı.
İlgilenmezsen örenlik olur. Yaban otu dolar, o yaban otları ve gürlük bir yașam tabakası var eder ve değişik mahlukatı çeker. Yılanı da gelir ciyani da. Hatta metafizik varlıklar en çok terkedilmis (kendi haline bırakılmış) yerleri sahiplenirler.

Ama bir meyve bahçesi emek ister. Yaban otlarının çıkmasını beklemez, sürekli arındırılmak zorundadır.

Kıskançlık, haset, şiddet vs. Tanrı bizi niye böyle yarattı.

Gerisini sen kendin getir diye.

Bir çocuk kötü ise biz onu aile kötü yetiştirmiş deriz. Hâlbuki genetik ve çevre faktörü var.

Genetik, çevre, musallat, demonik faktörler hatta..

Siz burada Adem şöyle Adem böyle diye yazıyorsunuz. Kim Adem'in yaratıcısı?

Ben ademi semavi kaynaklara ve belli sprituel satanist inançlara göre anlatıyorum.

Mesela İslam'a göre hayır da şer de Allahtandır. Şimdi Allah bunu böyle yarattı diye mi suçlu? Yoksa bunu sana en baştan net bir şekilde bildirdi diye mi ulu?

Seçimi sana bırakıyor.

hekate22

Kayıtlı Üye
Belki Tanrı Luciferin bunu yapacağını biliyordu.Bu sebebden Ademi ona rakip olarak yaratı.Yani yeni bir düzen yaratmak için böyle bir olay örgüsü meydana getirdi...
Belki
Belki luciferi en parlak ışığı , ihsanlar üzerine bilgelik olsun diye yarattı?
Yazılır ya; "Tanrının en sevdiği en güzel melegi"...
Yazılır ya; " bilgi ağacının yasaklı meyvesi!"
Kime göre yasaklı? Denilir ya! Yehova kıskanç tanri ; peki neden kıskanç Tanri?
Denilir ya! Sadece ona tapılması için. Çünkü kötülüğün beslenmesi için.
Luciferi'ın özgür iradeye değer verdiği ve aslında kıskanç tanrıya insan yaratıldığında birlikte yarattığı ve insana özgür iradeyi ve ruhu ,sevgiyi verdiği için sürgün edildiği de yazar. Bu yüzden lucuifer' ın asiliği dinlerde
Kayıtlıdır. Köleli benimsememistir. Ve Tanri kendine benzeyen güçlerle savaş açmış ve lucifer de kendi benzeri ile ile karşılık vermiş. Ama yenik düşüp sürgün edilmistir denir. Aslında bir çok teorik bulgular vardır. Bunu biz bulacaz. Belki bu yüzden denir bazi insanlara " sen O babanın ve Annenin çocuğu değilsin, çünkü kötü , haset, ve kibir abidesidir"
Bunlar kendileri gibilerle birlikte saldırırlar. Tabii ki günümüzde bunlar heryerde kullanmıştır , once ki yazimsa dediğim gibi...işte böyle bilgilerde var. ..
Sanirim her birimiz özgür irademiz doğrultusunda seçimimizi yapacağız. Bu karşıt grupların savaşı daima sürecektir der farklı kayıtlar...

Ayrıca buna birebir sahit olmuşumdur. Duymuşsunuzdur, Yehova şahitleri. Araştırmalarım sirada onlarla tanışmıştım ve tanimak istedim inançlarını. Yehova 'nın kıskanç olduğu ve sadece kendisine tapılmasını öğretilerinde sık sık gururla söylerler. Kirab- mukaddesi tetkik ederken yardım etmişlerdi, zaten görevleri de buydu kişileri kendilerine katılım sağlamak için.
Ama ben din arayışında değildim , sadece bilgilenmeyi istiyordum.

Magnus357

Banlı Kullanıcı
Belki

Belki luciferi en parlak ışığı , ihsanlar üzerine bilgelik olsun diye yarattı?
Yazılır ya; "Tanrının en sevdiği en güzel melegi"...
Yazılır ya; " bilgi ağacının yasaklı meyvesi!"
Kime göre yasaklı? Denilir ya! Yehova kıskanç tanri ; peki neden kıskanç Tanri?
Denilir ya! Sadece ona tapılması için. Çünkü kötülüğün beslenmesi için.
Luciferi'ın özgür iradeye değer verdiği ve aslında kıskanç tanrıya insan yaratıldığında birlikte yarattığı ve insana özgür iradeyi ve ruhu ,sevgiyi verdiği için sürgün edildiği de yazar. Bu yüzden lucuifer' ın asiliği dinlerde
Kayıtlıdır. Köleli benimsememistir. Ve Tanri kendine benzeyen güçlerle savaş açmış ve lucifer de kendi benzeri ile ile karşılık vermiş. Ama yenik düşüp sürgün edilmistir denir. Aslında bir çok teorik bulgular vardır. Bunu biz bulacaz. Belki bu yüzden denir bazi insanlara " sen O babanın ve Annenin çocuğu değilsin, çünkü kötü , haset, ve kibir abidesidir"
Bunlar kendileri gibilerle birlikte saldırırlar. Tabii ki günümüzde bunlar heryerde kullanmıştır , once ki yazimsa dediğim gibi...işte böyle bilgilerde var. ..
Sanirim her birimiz özgür irademiz doğrultusunda seçimimizi yapacağız. Bu karşıt grupların savaşı daima sürecektir der farklı kayıtlar...

Ayrıca buna birebir sahit olmuşumdur. Duymuşsunuzdur, Yehova şahitleri. Araştırmalarım sirada onlarla tanışmıştım ve tanimak istedim inançlarını. Yehova 'nın kıskanç olduğu ve sadece kendisine tapılmasını öğretilerinde sık sık gururla söylerler. Kirab- mukaddesi tetkik ederken yardım etmişlerdi, zaten görevleri de buydu kişileri kendilerine katılım sağlamak için.
Ama ben din arayışında değildim , sadece bilgilenmeyi istiyordum.
Din gerçeğin farkında olmaktir bence.İbni Arabi Arif için din yoktur demişti.Kutsal kitapların batıni tarafına vakıf olmak için birlik ve bütünlük şart...

Retro

Kayıtlı Üye
Karınca yuvasına ki her karıncaya biz nekadar önem veriyorsak, tanrı da bize o kadar önem veriyordur.

Bence bu çıkarım da doğru olabilir. Ama tanrı seni lanetledi ise. 😀

Tanrılardan geçilmiyor ki ortalık.

Tanrı tarafından sevildigimiz bir ego vesvelesi.

Bence bu çıkarım da doğru olabilir. Ama tanrıyı kafanda ona göre tarif etmiş isen.

Deprem haberleri hepimiz izliyoruz. Hani, nerede bu sevgi?

Tamamen yoruma açık bir konu,

Öyle bir sorumluluk var ki bu olayda, kim ne kadarından bu dünyada mesul tutulacak, kim ne kadarının vebalini karmik olarak üstlenecek bilinmez. Belki biz bile sürece layık olup olamadığımızla yargılanabiliriz.

hekate22

Kayıtlı Üye
Bence bu çıkarım da doğru olabilir. Ama tanrı seni lanetledi ise. 😀

Tanrılardan geçilmiyor ki ortalık.

Bence bu çıkarım da doğru olabilir. Ama tanrıyı kafanda ona göre tarif etmiş isen.

Tamamen yoruma açık bir konu,

Öyle bir sorumluluk var ki bu olayda, kim ne kadarından bu dünyada mesul tutulacak, kim ne kadarının vebalini karmik olarak üstlenecek bilinmez. Belki biz bile sürece layık olup olamadığımızla yargılanabiliriz.
Sayin Retro , bir çok dediklerinize katılıyorum. Mesul tutulacak olanların sessiz kalanlarımızdır diye düşünüyorum. Ama hayatın toz pembe olarak luksiyetini yaşamak isteyenlerin sonuçlarıdır bunlar. Hayat bir derstir. Herbirimizin karmik yükleri vardır; farklı koşullar da! Ama her koşulun tanrısı Ego'dur. Bazı kişiler kibrin iyi olduğunu bile söylerler ve merak ederin neye göre?...
Egonun iyisi, Kendini bilmek yolundadır. Kendini tanima yolunda ki hırsı ve kararıdır. Ne güzel yazıdir o! " Önce kendini bil "
Değerli sözcükleri bile alaşağı ederiz kibirce sözlerle...

Retro

Kayıtlı Üye
Desene sende tanrıyı arayanlardansın

Arayıșta kalmak hayat garantisi verir.

Yolun güzelliği yanılgıdır. Tanrı yolları güzel yarattı.

Yolcuların güzelliği de yanılgıdır. Yollara bakmaktan sıkılan, otobüsteki güzel yolculara yönelir çünkü. Tanrı insanları da cazibeli yarattı.

Ama işin sırrı yol da değil, yolcu da değil.

İşin bütün sırrı yolculuk denen tek seferlik bir deneyimde saklı.
Yol ve yolcu tek başına eksik kalır.

Ne aynı insanlarla baştan bașlayabilirsiniz, ne de keșvettiginiz bir şeyi tekrar aynı şekilde keșvedebilirsiniz.

Retro

Kayıtlı Üye
Sayin Retro , bir çok dediklerinize katılıyorum. Mesul tutulacak olanların sessiz kalanlarımızdır diye düşünüyorum.

Haklısınız hatta bu dediğinizin ayeti bile var :

"Bir de öyle bir fitneden sakının ki o içinizden yalnız zulmedenlere dokunmakla kalmaz, hepinize şamil olur. Biliniz ki Allah’ın cezalandırması şiddetlidir."(Enfal, 8/25)

Bela geldi mi kurunun yanında yaș ta yanar diyor Allah. Çok ilginç.

Ayetin sonu Allahın cezalandırması şiddetlidir diye bitiyor. Bu da çok ilginç.

Başka ayetlerde ise ne der? Sadece zulme bulașan cezalandırılır der.

O halde toplu gelen belalara maruz kalan herkesin belli oranlarda payının olacağını söylüyor.

Ama ayetin başında sakının da diyor. Yani belanın kapsama alanından sakinabilecek ihtimalin de var.

Şimdi bu dediğimi hemen depreme uyarlamayın. Çünkü ayet öyle bir ayet ki kaos, kargaşa ve felaketlerin toplu halde yaşanacak olduğunun garantisi adeta.

Kaldı ki belki sırada biz varız. Yani onun da bilincinde olarak yorum yapıyorum. Bașka yere çekmeyin.

hekate22

Kayıtlı Üye
Haklısınız hatta bu dediğinizin ayeti bile var :

"Bir de öyle bir fitneden sakının ki o içinizden yalnız zulmedenlere dokunmakla kalmaz, hepinize şamil olur. Biliniz ki Allah’ın cezalandırması şiddetlidir."(Enfal, 8/25)

Bela geldi mi kurunun yanında yaș ta yanar diyor Allah. Çok ilginç.

Ayetin sonu Allahın cezalandırması şiddetlidir diye bitiyor. Bu da çok ilginç.

Başka ayetlerde ise ne der? Sadece zulme bulașan cezalandırılır der.

O halde toplu gelen belalara maruz kalan herkesin belli oranlarda payının olacağını söylüyor.

Ama ayetin başında sakının da diyor. Yani belanın kapsama alanından sakinabilecek ihtimalin de var.

Şimdi bu dediğimi hemen depreme uyarlamayın. Çünkü ayet öyle bir ayet ki kaos, kargaşa ve felaketlerin toplu halde yaşanacak olduğunun garantisi adeta.

Kaldı ki belki sırada biz varız. Yani onun da bilincinde olarak yorum yapıyorum. Bașka yere çekmeyin.
Hayır, bu ayetler hep olmuştur .

hekate22

Kayıtlı Üye
Arayıșta kalmak hayat garantisi verir.

Yolun güzelliği yanılgıdır. Tanrı yolları güzel yarattı.

Yolcuların güzelliği de yanılgıdır. Yollara bakmaktan sıkılan, otobüsteki güzel yolculara yönelir çünkü. Tanrı insanları da cazibeli yarattı.

Ama işin sırrı yol da değil, yolcu da değil.

İşin bütün sırrı yolculuk denen tek seferlik bir deneyimde saklı.
Yol ve yolcu tek başına eksik kalır.

Ne aynı insanlarla baştan bașlayabilirsiniz, ne de keșvettiginiz bir şeyi tekrar aynı şekilde keșvedebilirsiniz.
Tek seferlik bir deneyim 🤔
Yani nokta atışı, aklıma bu geldi 🙂