Ağlayan Çocuk portresi lanetli mi ?

kosantospa

Kayıtlı Üye

"Ağlayan Çocuk" Tablosu Lanetli mi?

Dünyanın en ünlü tablolarından biri olan "Ağlayan Çocuk" hakkında garip iddiâlar var. Şili'nin başkenti Santiago'da, bir cadılar bayramı partisinin afişinde -Türkiye'de de büyük ilgi gören ve hemen hemen her evde bulunan- "Ağlayan Çocuk" tablosu kullanılınca, medyumlar ayağa kalktı..

Şili Medyumlar Birliği, "Ağlayan Çocuk" tablosunun, son 30 yılda dünyada lanet saçtığını ve Şili'de de en az 80 kişiye uğursuzluk getirdiğini söyleyerek tablonun yasaklanmasını istedi. Medyumlar Birliği Başkanı, tablonun insanlara "yaralanma", "boşanma", "sevgililerinden ayrılma" gibi kötü şans getirdiğini söyledi. Ülkenin en çok satan gazetesi "Lun", haberi manşetten vererek bu isteğe destek verdi. Şili, şimdi "Ağlayan Çocuk" tablosunun kendilerine lânet ve kötü şans getirdiğini söyleyen insanların hikâyelerini konuşuyor.

Gerçekten Lânetli mi?

"Ağlayan Çocuk" tablosuyla ilgili "lânet" efsâneleri, yıllardır Avrupa'da dolaşıyor. Özellikle İngiltere'de, 80'li yıllarda etrafta bir efsâne gibi dolaşan söylentilere göre, bu tablonun olduğu evlerde yangın her şeyi kül etse de bir tek tablo sağlam çıkıyor. İngiltere'de hiçbir itfaiyeci, bu nedenle tabloyu evine sokmuyor. 1985'te "The Sun" Gazetesi, bir kampanya düzenlemiş ve bir meydanda okuyucularını toplayarak bu tabloyu yakmıştı. İnanışa göre bu tablo bir eve asılınca, o ev mutlaka bir kez yangın tehlikesi geçiriyor. İtalyan Bruno Amadio tarafından çizilen bu tablo 80'li yıllarda bir efsane olmuştu.

"Ağlayan Çocuk" Portresinin Hikâyesi''

İtalyan Bruno Amadio tarafından çizilen bu tablo, 80'li yıllarda bir efsâne olmuştu. Bragolin'in yaşamı hakkında çok bilgi yoktur. Pek çok ağlayarak karanlık geleceğini süzen erkek çocuk portresi, ona mâl edilmiştir. Söylentilere göre Venediklidir. Şehir efsânelerine göre, 1985'de yanan bir evden tek kurtulan şey, bu çocuk portresi olur ve lânetlidir. Bulunduğu eve yıkım getirir. İçinde bulunduğu ev yansa bile, resme bir şey olmaz. İngiliz itfaiyeciler, pek çok yangında, bu tablonun röprodüksiyonlarının zarar görmeden kurtulduğunu öne sürmektedirler. Hakkında pek yeterli bilgi bulunmayan bu tablo, "Cry Boy", "The Crying Boy" ya da "Die Weinenden Jungen" olarak bilinir. İngiliz magazin basını da, 1980'lerde aylarca bu konuyu işlemişti.

Kaynak: Vatan Gazetesi

alıntıdır.

defne1

Banlı Kullanıcı
Kötü insanlara hediye olarak verilsin:D :Angel_anim:bakalım gerçekten lanetlimi.siyasetçilerede verile bilir :p

kosantospa

Kayıtlı Üye
evet siyasetçilere vermek bana da mantıklı geldi :D bütün avrupa amerika devlet başkanlıklarına birer tane gönderelim :)

defne1

Banlı Kullanıcı
Obama bilir onun lanetli olduğunu burdakilere yollıyalım biz:D Amerka yutmaz ingilterede

defne1

Banlı Kullanıcı
Evet vallahi keşke yollaya bilsek. onu verdiğimiz için hemen hapse atarlardı heralde.Çünkü yanlarındaki akıl hocaları bilirler onlar bilmezlersede.:p

AJA

Elit Üye
Bu tabIodan bende de vardı bir zamanIar :) Ayrıca Burhan da evinde buna zırIama agIama deyip duruyordu hatırIarsanız :D

bizarre

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
Bu tabIodan bende de vardı bir zamanIar :) Ayrıca Burhan da evinde buna zırIama agIama deyip duruyordu hatırIarsanız :D

zaten bu resmi ne zaman görsem ilk aklıma gelen şey burhan oluyor:D

Geberiyolog

Banlı Kullanıcı
İş
Ä°nsan
Hemen hemen her ev mi? :) Ben reelde hiçbir evde görmedim, sadece dizilerde filmlerde var o. Bizim millet ne yapsın ağlayan çocuğu, kişneyen çocuk varken. :D

AJA

Elit Üye
Bende ardı demiştim :D reeI yani bu durum :D

BattleFury

Kayıtlı Üye
Bu tablo ağlayan bir çocuğu değil ağlayan bir meleği sembolize eder. Birçok mitolojiye göre Melekler gibi çok güçlü varlıklar kendilerini daima küçük ve zararsız tipler olarak gösterir mesela bebekler gibi ... Bu bakıma bir meleği ağlatan tabi haliyle onun lanetinede uğrar gibi bir mantık çıkabilir ama ben şahsen bu tablonun uğursuz olduğuna inanmıyorum. :)

juba

Kayıtlı Üye
Hmm... Bu kadar ünlü olmasının nedeni bunun gibi bişey olsa gerek.

Meruh99

Kayıtlı Üye
ilgin.... medyumlar acaba ne diyr bu duruma!! Tabloya iyi bakinca var birseyler ressam hangi duygular icin de nasil bu resmi yapti acaba yükleme yapilmis olabilir mi diye düsünüyorum..!

phoibos

Kayıtlı Üye
İş
Müzisyen
insanlar belli tesadüfi olayları bir araya getirip abartarak sunmaya çok elverişliler.Bunun tamamen bir efsane olduğunu düşünüyorum.
Fakat bundan bir kaç sene önce böyle düşünmüyorduk kuzenimle ve bu resmin ve diğer "lanetli" 4 resim falan vardı sanırım.onların asla yanmadığını okumuştuk.ve denedik:D hepsi ilk başta yandı fakat sadece bir tanesini bir türlü yakamadık.Yapmadığımız şey kalmadı.kolonya bile döktük ama olmadı.en son korkup çöpe attık:))) ama şuan bunun tamamen bir tesadüf olduğunu biliyorum:)

ekirek24

Kayıtlı Üye
bize hediye gelmiştik bunun lanetini duyan biri bu evin girdiği yerler yandığını bahsetmişti artı gece korkutucu geliyordu :) sonunda o güzel resim çöpü boyladı pastelle yapılmıştı emeğe halen acıyorum ama yapacak bişey yok