Karabasandan (Uyku Felci) Lucid Rüyaya Geçiş

mksubzero

Banlı Kullanıcı
Ben bu konu hakkında uzun süredir bir bilgi edinmeye çalışıyordum. Telefondan yazdığım için uyku felcinin ne olduğunu anlatamayacağım ama Wikipedia'dan yeterli bilgi alabilirsiniz.

Ben istediğim bilgiyi alamadım ne yazık ki, fakat bana sık sık uyku felci olduğu için gözlemleme fırsatım oldu. Bu gözlemleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Uyku felci uyku öncesi ya da uyku sonrası gerçekleşir. Bana uyku öncesi daha çok olur. Olduğu zaman ne yazık ki bir panik haline geçerim ve uyuyamam, uyku felci de bozulur. Bunu gözlemlemeye karar verdiğimde olaylar şöyle gerçekleşti:
Yatarken müzik dinleyen bir insanım. Sabah 3 gibi uyanırım genelde. Uyandığım zaman müzik dinlemeye devam ederim, yoğun bir uyku çökene kadar. Sonrasında bırakırım müzik dinlemeyi ve kafamı koyup uyumaya çalışırım. Pek zor olmaz ama bana uykudan önce uyku felci olur bu zamanlarda. Ben bu defa kımıldamaya çalışmak yerine sabit durdum. Kendimi bu haldeyken yoğun bir konsantrasyon halinde buldum ve Lucid rüyayı düşünmeye başladım. Uzun sürmedi, 30 saniye içinde rüyadaydım ve rüya olduğunun farkındaydım. Oldukça rahat bir şekilde kontrol edebildim kendimi ve rüyamı. O kadar muhteşemdi ki... Artık uyku felci geçirdiğimde değerlendirebiliyorum. Size de tavsiyem, sakin olun ve odaklanın. Bu fırsat elinize geçerse değerlendirin.

Uyku felcini kısaca tanımlamak gerekirse bedenin uyku halinde olup zihnin açık olma durumudur. Vücuda uyku sinyalleri verildikten sonra beynin bir süre daha bilince sahip olmasıdır.

Umarım yardımcı olabilirim bu konuda, sevgim ve ışığım üzerinizde olsun.

ariel

Kayıtlı Üye
Bende de bunun tam tersi oluyor.Ne zaman lucid rüyaya geçsem uyku felci sorunu yaşıyorum.Hala rüyada olduğumu fark ettiğim zamanlar oluyor ama rüyaya müdahale etmek yerine oluruna bırakıyorum.

Mo Chuisle

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci..
Uyku felcini 1 kez yaşadım.Onda da nasıl oldu bilmiyorum hiçbir şey yapmadan lucid rüyaya geçtim.Tam kontrol ediyordum ki rüyanın seyri değişti ve gittikçe karanlık bir hal almaya başladı.Rüyanın sonunda cin midir şeytan mıdır artık bilmiyorum bana bir şey söyledi.Kurduğu cümle tam olarak şuydu.:
"Şimdi sana çok önemli şeyler anlatacağım.İşine yarayacak şeyler.Korkmana gerek yok.Ama eğer ki dini bir tebdir almaya kalkarsan bu senin için hiç ama hiç iyi olmaz.Sakın."
Kontrolümü biraz kaybetmeye başlamıştım gibi ama yine de her şeyin farkındaydım.Biraz bekledim tam anlatmaya başladı birden Felak okumaya başladım daha doğrusu çalıştım ama beceremedim.2. kez okuduğumda bitti o işkence.Ondan sonra pek lucid'e geçmeye çalışmadım.Yani tedbir almadan.
Size tavsiyem uyku felci geçirmek istemiyorsanız dua edip yatın.Yatmadan önce öyle şeyler düşünmeyin.Bir de uyku pozisyonunuza dikkat edin.Rahat olun.Kesinlikle kolunuzun üstüne yatmayın.Bu kan akışını keser.İyi olmaz yani.

mksubzero

Banlı Kullanıcı
Uyku felci dini bir olay değil, bilimsel ve "normal" karşılanan bir olaydır.

mişa

Kayıtlı Üye
Uyku felci ve karabasan aynı şeyler mi? Ben o durumda sakin olamıyorum doğrusu, öleceğimi düşünüp şahadet getirmeye çalışıyorum ama yapamıyorum tabii..

Şu aralar ciddi uyku problemim var.. Işık açık, gözlerim açık, oda aynı oda ama sanırım gördüğüm rüya, başka birşey olamaz diyorum.. Yoksa ne işi var bu insanların benim odamda.. Çok korkuyorum ama öyle kilitlenmiyorum, kalkıyorum hemen, tv izliyorum, ya da elimi yüzümü yıkıyorum..Ben biryere gitmiyorum, boyut değiştirmiyorum, onlar geliyorlar..

mksubzero

Banlı Kullanıcı
Uyku felcinin halk arasındaki adı karabasandır.
Korktuğun şeylerin üstüne gitmek sadece korkunu yenmeni sağlamaz, durumu avantaja çevirmeni sağlar.
Korkunun sebebi içinde bulunduğun durumu kontrol edememektir. Ama biraz sakin olmak için çaba gösterirseniz bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Korku zihnimizde oluşur ve zihnimiz tarafından yok edilir. Bu bizim elimizdedir.
Umarım problemlerin çözülür, ama inan bana, bu senin elinde.

mişa

Kayıtlı Üye
Uyku felcinin halk arasındaki adı karabasandır.
Korktuğun şeylerin üstüne gitmek sadece korkunu yenmeni sağlamaz, durumu avantaja çevirmeni sağlar.
Korkunun sebebi içinde bulunduğun durumu kontrol edememektir. Ama biraz sakin olmak için çaba gösterirseniz bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Korku zihnimizde oluşur ve zihnimiz tarafından yok edilir. Bu bizim elimizdedir.
Umarım problemlerin çözülür, ama inan bana, bu senin elinde.

Son zamanlarda yaşadıklarım tam anlamıyla karabasan değil sanırım. Hemen harekete geçebiliyorum çünkü.. Mesela dün gece yüzüstü uzandım birşeyler okuyorum netten.. Hemen yanımda, sağ tarafımda birşey oturuyor, hiç bakmıyorum.. kalkıp çıkıyorum odadan.. Döndüğümde gitmiş oluyor..

Artık dua okumuyorum ben.. Sebebine gelince, yine korkutulduğum bir gece, okuduğum her sureyi, varlık da okudu gülerek.. Çaresiz hissettim..

phantomhive

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
en çok korktuğum şeylerden biridir. bir rüya görmüştüm. yanımda öyle birşey yatıyordu ve ananem üzerime namaz kılıyordu uyandığımda 2 dkika boyunca kımıldayamadım. çoğu şeyin bilimsel açıklamasını yapmak istiyor insanlar ama uyku felci diye birşey yoktur bence. bunlar çok daha derin şeyler..

TheDarkPower

Kayıtlı Üye
Bu konunun acilmasi cok iyi oldu.Umarim devami gelir katilimlarin.
Benim de soyle bir sorunum var(aslinda benim degil ,esimin sorunu.Bana sadece arasira olur bu durum)
Esim neredeyse hergun henuz yeni uyudugunda yada uykuya dalacagi anda kendi kendine tuhaf sesler cikariyor ve neredeyse tokat atarak uyandirmak zorunda kaliyorum(tokat dedigim oyle sille tokat degil tabii ki.Hafifce yuzune vurarak felan)
Acaba bunu bitirmenin bir yolu var midir?
Cunku senelerdir bu sekilde ve onun icin uzuluyorum.Bazen nefesi kesiliyor bu durum gerceklestiginde.
Tesekkurler,iyi forumlar.