Spor yemekten önce mi yapılmalı sonra mı?

Ori

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar spor yemekten önce mi yapılmalı sonra mı? Ben yemek yemeden önce yapılmalı diye biliyorum ama bir danışayım dedim.

mişa

Kayıtlı Üye
Yemekten önce yapılmalı diye biliyorum..
Ben spor yaparken dikkat ederim buna.. Yemek sonrası yaptığımda sıkıştırıyor beni..

Zayıflama amaçlı sporda da öyle, yemekten önce yapılan spor yağları, sonrasında yapılan spor yediklerinizi yakar.. Hatta spordan sonra 1 saat kadarda yememek lazımmış..

• Beğendim
Tepkiler: Ori

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Yemekten önce spor yapmalısınız. En sağlıklısı ise sabah kalktıktan sonra egzersiz yapmanızdır. Çünkü gece boyunca metabolizma hızınız yavaşlar. Sabah kalktıktan sonra yarım saatlik bir egzersiz metabolizma hızınızı arttıracak, kalori yakmanızı hızlandıracaktır. Egzersiz zamanlarınızı ayarlarken buna dikkat etmelisiniz.

Bunun dışında eğer spora yeni başlıyorsanız yavaştan alın. İlk 3 gün yarım saat uygulama yapın. Sonraki günlerde bunu arttırabilrsiniz. Günde en fazla, aralıksız olarak 2 saat spor yapmamızı öneriyorlar. Çünkü süre uzadıkça yapılan sporun da etkisi azalıyor. Hem de bu durum kendimizi spor yapmak için daha fazla zorlamamıza neden oluyor.

Eger illa ki yemekten sonra spor yapmak istiyorum derseniz en az bir saat geçmesini bekleyin. Daha sonra uygulamanızı yapın. Çünkü yemekten sonra vücudumuz aldığı besinleri sindirmekle meşgul olur. Eğer bunun üstüne birde sporu eklerseniz zorlanırsınız.

Spor yaptıktan sonra ise hemen dinlenmek için fırsat yaratmayın. Fiziksel aktivitenizi arttıracak, fazla yorucu olmamak kaydıyla, birşeylerle uğraşın. Bu şekilde metabolizma hızını belirli bir düzeyde tutabilirsiniz.

• Beğendim

enzo

Kayıtlı Üye
Yemekten once yapman daha saglıklı olur ama sporu hemen bıtırdıkten sonra yemek yemen yerıne bıraz vucudunu dınlendırmelısın tabı bu yapacagın spora da baglı .

• Beğendim

Ori

Kayıtlı Üye
Peki arkadaşlar teşekkür ediyorum.

searcher

Kayıtlı Üye
Bu sporu ne zaman yapacağınla alakalı bir durumdur. Gün içerisinde veya akşam yapacaksan yemek yemenin bitmesinden en az 3 saat geçmesi tavsiye edilir. Fakat sabah sporu yapacaksan dikkat etmen gereken bazı durumlar var. Mesela uyandın bişey yemedin spor yaptın. Bu durumda bedenin kıtlık var zannedip spordan sonra yiyeceğin ilk şeyi depolama yoluna gidecektir. (Insanoğlu tarih boyunca açlıktan bikaç kez nesli tükenmek noktasına geldiğinden bedenin buna programlıdır.) Bu sebepten az da olsa besin alınması gerekmektedir. Mesela Bir bardak ılık limonlu su hem bu görevi görür hemde yağ yakımını hızlandırır. Limonlu zencefilli doğal bir yeşil çay da hazırlayabilirsin.

T

Titania.

Bende spora gidiyorum genelde yemek yiyorsam o saatte 1-2 saat sonra gidiyorum spora . yemek yedikten sonra zor oluyor .

BugraKaan

Kayıtlı Üye
Ben profesyonel vücut geliştirme sporcusuyum sorularınız varsa yardımcı olabilirim detaylı olarak

Contingencies

Kayıtlı Üye
yaptığın sporun türüne bağlı olarak değişir. eğer kas kütleni arttırmaya yönelik bir isteğin varsa yemek yedikten yaklaşık 2 saat sonra spor yapmalısın ve yediğin yemek karbonhidrat ağırlıklı olmalı (makarna, pilav) bu beklenen süre de sindirilmesi için gereklidir diğer türlü koşu bandında ortalarda bi yerler sürekli sallanır. İşi abartmak istiyorsan spordan önce nutella yiyebilirsin. karbonhidrat kaslarını çalıştırmak için kullandığın enerjiyi sana veren besindir ve spor sonrasında bu çalıştığın kasların onarımı, gelişimi için mutlaka protein almalısın bunu ister tozla ister normal bir besinle alabilirsin ama amacın yağ kütlesini azaltmaya yönelikse yine aynı şekilde bu sefer karbonhidrat ağırlıklı olmayan bir öğünün iki saat (bu süre insanların sindirim sistemi hızına göre değişebilir) ardından spor yapmalısın. kaslarını fazla ağırlık altına koymak yerine az ağırlık ve fazla tekrarla çalışmalısın. bunun sebebi de spor öncesinde fazla karbonhidrat almamıştın ve vücudunda o an bulunan karbonhidrat yandıktan sonra vücudun artık yağ yakmaya başlayacak fakat malesef sadece yağ yakmıyor kas kütlen de azalıyor belirli bir miktar. amacın bu antrenmanlarla kaslarını zinde tutup daha fazla yağ kütlesi azaltmaya, kas kütlesini mümkün olduğu kadar korumaya yönelik olmalı.

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Bence de önce yapılmalı yağ yakmak önemli :D

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Yemekten önce yapılmalı ancak bu demek değildir ki mide bomboş olsun.Belli bir enerjiye sahip olmak gerek spor esnasında.Şu da uygundur aynı zamanda yemekten iki saat kadar sonra da spor yapılabilir.Sakıncalı olan tamamen tok karnına tıka basa doluyken yapmaktır .Aşırı derecede yorgunken de spor yapmak sakıncalıdır.Günün hangi saati olursa olsun hiçbir şey yemeden ,saatlerce açlığın üzerine yapılan sporu asla tavsiye etmem.Vücut direnci düşükken yapılan fiziksel yoğun aktiviteler her zaman sakıncalıdır.