E.F.T ve Ayrıntıları

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
E.F.T ve E.F.T’nin Faydaları​

”emotional freedom technique” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir terimdir E.F.T. Türkçe karşılığı Duygusal Özgürleşme Tekniği olarak açıklanır. Oldukça değişik ve etkili bir yöntem olan E.F.T akupunktur ve su-jok terapiye dayalı yalnız iğne ya da materyal kullanılmadan parmak uçları ile uygulanan bir yöntemdir. Bu tekniği uygularken akupunktur ve su-joktaki meridyenler ve enerji kanallarının bulunduğu noktalar uyarılarak yapılır. Biz bu tekniğe “pıtpıtlama” tekniği diye bir isim veriyoruz. Çünkü vücudumuzda temel olarak kabul edilen 24 meridyenin 14’ü bu teknikte kullanılıyor ve dolayısıyla da 14 nokta bulunuyor. Bu noktalara küçük dokunuşlar ve hafif uyarılar olarak sinyal gönderdiğimiz için bu sisteme biz pıtpıtlama diyoruz. Ve E.F.T bu şekilde hafif dokunuşlar ve uyarılar ile yapılıyor.

E.F.T 1980’lerde bir psikologun bir terapisi sırasında yaptığı nokta çalışması sırasında tesadüfen keşfettiği bir yöntemdir. Ve daha sonra bu psikologun araştırmalarını genişleterek T.F.T yani düşünce alanı terapisini yaratması ile bu tekniğin temeli atılmış oluyor. Çeşitli kaynak ve araştırmalar ile akupunktur ve su-jok’a dayalı bilgi ile enerji meridyenlerinin aktivitelerinin nasıl çalıştığını araştırıyor bu kişi. Daha sonra depresyonda, fobilerde, duygusal travmalarda, alerjilerde belli noktalara çalışarak değişik yöntemler ve yerler keşfediyor. Bu psikologun öğrencilerinden olan Gary Craigin, T.F.T yöntemindeki çalışmaları tek bir başlıkta birleştiriyor. Gary Craigin’in geliştirdiği yöntem hiçbir tanım ya da duruma gerek olmadan, kişinin fiziksel zihinsel ya da duygusal sorunu ne olursa olsun bu çalışmaların rutin olarak aynı şekilde yapılarak, aynı teknik kullanılarak yapılmasına dayalı yeni bir teknik oluşturuyor. Bu tekniğe de E.F.T diyor ve enerji psikolojisi olarak bildiğimiz alanın temel adımını da E.F.T oluşturuyor.

E.F.T nerelerde kullanılır?​

Türkiye’de özellikle beyin kimyanın değiştiği problem ve rahatsızlıklarda bu yöntemi kullanmamayı tercih ediyoruz. Özellikle Epilepsi ve Manik Depresif bozukluklarda E.F.T kullanılmıyor. Bunun dışındaki tüm duygusal, fiziksel ve zihinsel sorunlarda E.F.T kullanılıyor.

Korkuların ve fobilerin yok edilmesinde kullanılıyor. Özellikle hayvan korkuları, yalnızlık problemleri, yükseklik problemleri, kapalı yerde kalma korkusu, karanlık problemlerinde kullanılıyor.
Öğrenciler için sınav stresini en aza indirme ve sınav korkusunu yenebilme çalışmalarında kullanılıyor. Okula ve derslere konsantrasyon, motivasyon, hiperaktiftik ve öğrenme güçlüğü gibi problemlerin çözümünde kullanılıyor. Konuya odaklanma ve kendini verebilme dikkat problemlerinde kullanılıyor.
Panik atak, psikolojik sorunlar, depresyon, uykusuzluk, stres yönetiminde kullanılıyor.
Üzüntü ve hayal kırıklıkları, affetme problemleri ve duygusal problemlerin çözümünde kullanılıyor.
Kendini ifade edememe, utangaçlık, konuşamama problemlerinin çözümlerinde de E.F.T’ye başvuruluyor.

Fiziksel sorunların hemen hemen hepsinde E.F.T denenmelidir. Amaç fiziksel problemlerin altında yatan nedenler ve duygusal blokajların ortadan kaldırılmasıdır. Akupunktur ve su-jok bu fikri baz alarak zaten tedavi sürecini başlatmaktadır. Böylece de hastalığınızın temelini sarsmış ve ona neden olan durumu ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Fiziksel problemlerde özellikle semptomlarda etkili olmaktadır bu teknik. Burada o semptomların başladıkları zamanı hatırlıyorsanız ve o anki psikolojinizi hatırlıyorsanız ona göre E.F.T yapabilirsiniz. Özellikle ağrılı olan hastalıklarda ( astım gibi, bel rahatsızlığı gibi, kanser gibi, alerjiler gibi) daha etkili ve rahat bir şekilde kullanabilirsiniz E.F.T’yi.

Kaynak: Bana aittir.

Son düzenleme:

BattleFury

Kayıtlı Üye
"Panik atak, psikolojik sorunlar, depresyon, uykusuzluk, stres yönetiminde kullanılıyor."

En önemli toplumsal-kişisel sorunlardan zaten :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Bu durum maalesef ki insanların birçok fiziksel rahatsızlığa yakalanmasına da sebep oluyor. Akupunktur ilkelerine göre bütün fiziksel hastalıkların sebebi duygusal tıkanmalardır. Bunu baz alarak ve bu yöntemleri uygulayan kişisel olarak bize başvuran kişilerin % 70 'inde bu sorunları ortadan kaldırdığımızda fiziksel rahatsızlıkları da çözülüyor. Bizler de artık birçok durumun farkına varıp hayatımızı daha güzel daha mutlu ve daha sağlıklı nasıl yaşarız diye arayışların içine girmemizin zamanı gelip geçiyor.

Hipnotik

Kayıtlı Üye
İş
askerim anam asker:D
Peki EFT konusunda biz kendi kendimizi tedavi edebilir miyiz?
Örneğin benim bir sorunum var. Köpekten çok korkarım örneğin.
Bunu kendim tedavi etme gibi bir imkanım var mı? Bu EFT terapisini nasıl kullanırız?

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...

alphfa

Kayıtlı Üye
Ben kendimi güzel bir şekilde ifade edemiyorum, bir konu hakkında konuşurken önemli detaylarını unutuyorum ve çabuk hastalanıyorum bunları E.F.T ile çözüme kavuşturabiliyor miyim?