Rüya da olduğumu biliyorum..

mişa

Kayıtlı Üye
Merhaba;

Rüyanın bir yerinde, " hayır bu gerçek olamaz, ben rüya görüyorum" deyip uyanıyorum.. Her rüyada değil, daha çok ölmüş yakınlarımı gördüğümde yapıyorum bunu.. Uyanınca da merak ediyorum, bana ne diyeceklerdi diye..

Birşey daha, yakın bir zamanda yaşadığım hayatta hiç görmediğim ama rüyalarımdan iyi tanıdığım bir yerdeydim.. Ve orası beni bunaltan, nedense kötü hissettiren bir yer.. " Öf yine burdayım, allahtan rüya" dedim ve uyandım.. Bu nedir, bir fikriniz var mı arkadaşlar??

Ü

Üye silindi 15237

Kesintisiz bir uyku çeşitli evrelere ayrılır: Yavaş dalga uykusu ve REM. Yavaş dalga uykusu da dört evreden oluşur. Derin ve dinlendirici olan bu uykuda, kaslar gevşer, sinir sisteminin işlevleri yavaşlar, solunum hızı ve kas basıncı düşer. REM deyse, fizyolojik etkinlik, beyne giden kan ve oksijen, vücut hareketleri ve kaslardaki minik kasılmalar artar. Bu evreler sürekli olarak birbirlerini izler. Örneğin, yavaş dalga uykusunun dört evresinin sırayla geçişinin ardından REM uykusu, sonra yeniden yavaş dalga uykusunun evreleri gelir. dört evrenin tamamlanması ortalama 90 dakikayı bulurken, bunlardan sonra gelen REM evresi 5-30 dakika kadar sürer. Yavaş dalga uykusundan derin uyku olarak da söz edilir.
Ayrıntılı ve uzun rüyaların görüldüğü REM sırasında soluk alma duraklar, atardamar tansiyonu yükselir ve kalp atışlarında aritmi gibi tehlikeli durumlar görülebilir. Bununla birlikte nörolojik bakış açısına göre, REM gerçekten de beynin temizlenmesi anlamına geliyor. Serbest radikaller ve karbon monoksit bu evrede atılıyor. Ayrıca REM sırasında nöronlar arasında sinaps bağlantıları da yeniden düzenleniyor. REM'den çıkıştaysa, uyanıklık sırasında yeni bağlantılar kurmaya elverişli serbest sinapsların sayısında %60'lik bir artış gözlenmiş. Bir ek bilgi olarak da stresli ya da uykusuz geçen bir donemin ardından derin uyku süresinin azalıp, REM suresinin uzadığını söyleyebiliriz.

TÜBİTAK...

mişa

Kayıtlı Üye
Çok teşekkürler.. Sanırım ben hep tetikte uyuyorum.. Derin uyuyamıyorum.. Karabasanlarla ilgilide benzeri bir açıklama yapılmıştı bana..

Zaten başıma gelen bu karabasan olayından sonra, uykuya geçme konusunda sorun yaşıyorum.. Ben başıma gelen o olayda uyumadığıma yemin edebilirdim.. Ama uyku uyanıklık arası bir durumda olduğumu söylüyor danıştıklarım.. Dolayısıyle tam anlamıyla gevşeyip uyuyamıyorum.. Kötü bir deneyimdi benim için..
,,

Mathilda

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
ya aynı şeyleri yaşıyorum bende ! benimde gördüğüm rüyalar en ufak ayrıntısına kadar çıkıyor ve Rüyamın içinde " Şu rüyadan uyansamda .. " felan gibi cümleler kuruyorum . hatta bir keresinde uyanmak istiyoruum diye bağrıp uyanmıştım , İlginç :)

İlker1

Kayıtlı Üye
evet arkadaşlar rüya olduğunu bile bile görmeye devam ediyoruz çok garip :)