Şifalı taşları nasıl seçmeliyiz?

Elfangel

Kayıtlı Üye
Bedenimiz büyük ölçüde farklı oranlardaki minerallerin bileşkesidir. Bir insanın vücudunun yaklaşık 3/4'ü sudur. Bunun dışında oranları değişken olmakla birlikte demir, bakır, çinko, kurşun... gibi mineraller bulunmaktadır. Aslında şunu da söyleyebiliriz: Doğada hangi mineraller varsa insan vücudunda da aynı minerallerden bulunur. Mineraller sağlığımızın, hareket kabiliyetimizin temel taşlarıdır. Eksikliklerinde bazı sorunlar ya da hastalıklar görülür.

Taşların etkisini iyi anlamak için mineralleri tanımak gerekir. Zira sebze ve meyvelerdeki mineraller fiziksel ve ruhsal bedenimize hangi etkiyi gösteriyorsa, taşlardaki mineraller de aynı etkiyi göstermektedir. Ancak sebze ve meyveleri yiyerek tüketiriz, ancak taşlardaki enerji milyonlarca yıl boyunca yer altında emilip biriktirilmiş ve yoğunlaşmış bir enerjidir, bu yüzden tükenmezler. Taşlar insanlar ve güneş gibi kendi enerjisini yenileyebilir. Taşlarda bulunan mineraller vücudumuzdaki eksikliklere ve ihtiyaçlara göre etki ederler. Örneğin Malakit taşının formülünde Bakır, Karbon, Oksijen ve Hidrojen bulunur. Bunun yanında çok az da olsa demir, nikel ... gibi elementleri içerir. Bu taştan geçen enerji yalnıza taşta bulunan minerallerin enerjisinin vücuda geçmesini sağlamaz, aynı zamanda bu minerallerin vücutta denge oluşturmasını da sağlar. Yani bu taşın vücuttaki etkisini anlamak için içinde bulunan bakır, demir, karbon gibi elementlerin vücuttaki etkisini bilmek ve eksikliğinde ortaya çıkabilecek durumların farkında olmak gerekir. Her taşın tecrübelerce ve bilimce keşfedilmiş ya da edilememiş yararları vardır.

Taşların birlikte kullanılması konusunda da taşların içerdiği mineraller ve bu minerallerin vücuda etkisi göz önüne alınarak karar verilmelidir. Nasıl bir yiyecek fazla tüketildiğinde vücuda zarar verebilirse, aynı minerali içeren taşlar da vücutta istenmeyen etkiler yapabilirler.

Aynı şekilde taşların yaptığı etkiler yine kişilerde bulunan mineral miktarı göz önüne alınırsa farklı olabilir. Bir kişide çok etkili olan bir taşın başka bir kişide aynı etkiyi gösterebileceğine dair bir kanıt yoktur.

İslam dininde, aslında diğer bütün dinlerde taşların önemli bir yeri vardır. İslam dininde Hz. Muhammed’in hadislerinde inci, mercan, yakut, zebercet, zümrüt gibi taşlar cennetin yapıtaşları veya süsleri olarak gösterilmiştir. Yine Hz. Muhammed’in akik taşlı yüzük taktığı rivayet edilmektedir. Hz.Harun’un kutsal giysisinin iki omzunda altın yuvalar içinde Oniks taşı bulunduğu kaynaklarda belirtilir. Yine İsrail oğullarının on iki kabilesinin taşlarla temsil edildiği bilinmektedir. Yunan, Eski Mısır, Roma, Hint, Sümer, Babil ve Asur mitolojisi metinlerinde de taşlar kutsaldır. Tanrılaştırılmış simgelere veya krallara layık varlıklardır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında tahtlar, kaftanlar, sorguçlar ve diğer giysiler kıymetli taşlarla bezenmiştir.

"Hasan Kocabaş - Şifalı Taşlarla Sağlıklı Yaşam" kitabı temel alınarak derlenmiştir.

serfiraz

Kayıtlı Üye
sevgili janet,cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Bu bütün taşlar için geçerli mi?1 gramı geçmesi şifa içişn kullanmamız için yeterli mi?şayet böyleyse çok büyük taşlar alıp yük etmeye gerek yok,küçük taşlarla şifalanabiliriz,değil mi?

janet

Kayıtlı Üye
evet tabi ki, ama unutmamak lazım ki taş ne kadar büyükse etkisi o kadar fazla olur. şöyle mantık yürütün, yemeği mum ateşinde de pişirebilirsiniz, ocaktada. ikisi de pişer. fakat bazı taşların büyünü bulmak zordur, bulsanız da her zaman maddi durum elvermez. örneğin zebercet kayası bulmak çok zordur, çünki büyük parça çok nadir çıkar. genelde en büyük parçaları 2-3 cm geçmez. onun için bu 5kırat ağırlık geçerlidir, ama bir amatist ve ya kuvars kristalin 5 kg luk kayasını bile bulabilirsiniz.
duruma göre en elverişli neyse, onu kullanmak mantıklıdır.

berlinsehan

Kayıtlı Üye
bahsi geçen taşlarla süslenmiş yüzüklerin neredeyse tamamında taş bedene temas etmiyor. gümüş yada yüzüğün yapıldığı madenden bir kafesin içinde oluyor. Kafes derken taşı tutan 4 küçük çentik vb. şeylerden bahsediyorum. Bedene temas etmesi şifa açısından gerekli değil mi acaba?

janet

Kayıtlı Üye
altın ve gümüş iletkendir, yani enerjiyi iletir. altın vicuttaki elektriği de alır. gümüş vicutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. o da iletkindir, altından üstün özelliği ise şu: taşın enerjisini 3 e katlayıp vicuda verir. yani taşın enerjisi gümüşten geçip vicudunuza ulaşırsa, 3 kat daha büyük taş kullanmış olacaksınız. bakır da iletkendir, yalnız vicut tarafından fazla emilirse börbek ve karaciğere zarar verir
iletken olmayan diğer metaller taşın enerjisini boğar, kapatır

gümüş

Kayıtlı Üye
Beyaz altın için de bilgi isteyeceğim,yani altın ve gümüş gibi iletkenliği var mı ve oranlarsak gümüşle karsılık durumu nedir? Ve ayrıca siyah yıldız taşı için de...Birisi ayrıca bana bu taştan yapılan yüzüklere mühür yüzük dendiği söyledi bilginiz var mı ?

janet

Kayıtlı Üye
Beyaz altın için de bilgi isteyeceğim,yani altın ve gümüş gibi iletkenliği var mı ve oranlarsak gümüşle karsılık durumu nedir? Ve ayrıca siyah yıldız taşı için de...Birisi ayrıca bana bu taştan yapılan yüzüklere mühür yüzük dendiği söyledi bilginiz var mı ?

beyaz altın da iletkendir, ama bildiğim kadarıyla gümüşle kullanmak daha yararlı.

Yıldız taşı lacivert ve ya kahverengi olur. Yıldızı düşük olan insanları korur ve özgüveni güçlendirir. Hayallerinizin peşinden gitmek için itici bir gücü vardır, yeni projelere odaklanmanızı sağlar ve geçmişten kopmanıza, geleceğe odaklanmanıza yardımcı olur. Biraz hormonların üzerinde de etkisi vardır, taşıdığınız zamanlarda kendinizi daha ışıltılı hissedersiniz, daha dengeli olursunuz.

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
İhtiyacım olan bir yazı gerçekten taş konusunda seçimin nasıl yapılacağında bilgi arıyordum,bu derlemedeki kitabı almak faydalı olucaktır sanırım

nostalgıa1

Kayıtlı Üye
Yeni konu açmak istemedim burdan soruma yanıt verebilirseniz sevinirim.
Şu an 15 tane doğal taşı sahibim (dükkana girince kendimi kaybettim :willy_nilly:).Sormak istediğim bu taşları yan yana kullanabilirmiyim?Satan bayan bir problem olmuyacağını söyledi ama benim içim rahat etmedi.Bendeki taşlar sitrin,jasper,yıldız taşı,firuze,kaplan gözü,akuamarıne,labradorite,kan taşı,lal taşı,yeşim,pembe kuvars,aventurin,aytaşı,akik ve adını unutuğum taş:banghead:.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Şu an 15 tane doğal taşı sahibim (dükkana girince kendimi kaybettim :willy_nilly:).Sormak istediğim bu taşları yan yana kullanabilirmiyim?Satan bayan bir problem olmuyacağını söyledi ama benim içim rahat etmedi.Bendeki taşlar sitrin,jasper,yıldız taşı,firuze,kaplan gözü,akuamarıne,labradorite,kan taşı,lal taşı,yeşim,pembe kuvars,aventurin,aytaşı,akik ve adını unutuğum taş:banghead:.

Taşlar kayaç halinde mi yoksa takı olarak gümüşe mi oturtulmuş?gümüşe oturtulduysa arkaları açık bir kalıptamı,yani teninize değebilecek gibi mi?
Taşların hepsi yanyana kullanılınca zararlı titreşimlerde verebiliyor,daha doğrusu birbirini engelliyorlar.Bunu ayırmanın en kolay yolu ya bir kitabınız olacak ya da internette taş satan sitelere girip(bir kısmının bilgi bankası var)oradan ayıklamayı siz yapacaksınız.En kolayı ağırlıklı olan elementine göre ayırmak; Malakit-bakır içerir,kristal kuvars-silisyum gibi.Aynı element ailesinden gelen taşı bir arada kullanabilirsiniz.Veya hava mı toprak mı olduğuna göre seçimi yapıp ne için kullanacaksanız ona göre ayırabilirsiniz.Sitemizin bu bölümünde bu sorunun aynısına birçok yprum getirildi bir karıştırın farklı yorumlarda bulursunuz.Öte yandan yanyana değil belirli aralıklarla kullanabilirsiniz,mesela sırtüstü uzanır ve her taşı ilgili çakranızın üzerine koyar ve dinlenir/meditasyon yaparsınız,çakralarınızı temizler veya auranızın titreşimini düzenlersiniz.Ama hepsinden önce taşlarınızı doğru temizlemeli ve programlamalısınız ki bir yararını görebilesiniz.

nostalgıa1

Kayıtlı Üye
Sayın lavander şu anda taşların hepsi bileklik olarak olarak bileğimde aldığım yerde böyle verdiler kullanmamda bir sakınca olmadığını söylediler.Temizleme işlemine gelince aldığım gün taşlarımı toprağa gömdüm 12 saat sonra çıkarıp akan suda 3-4 dakika beklettim ama programlama işini yapmadım.Sitede programlama konusu vardı sanırım oraya bakıp uygulayım.Sanırım daha detaylı araştırma yapıp öyle kullanmam lazım.

bendekiben

Elit Üye

Bir çok taşıyan yana kullanırsanız özellikleri kaybolur.Size en fazla önerebileceğim mesela bilezik olarak kullanacaksanız özelliğine göre 2 farklı tür taşı yan yana dizebilirsiniz tabi araya gümüş bilye koyarak.Her taşın kendine has bir özelliği vardır, bu özelliklerden yarar sağlamak için tek olarak kullanmakta fayda var. Mesela boyun bölgenize bir, bileğinize bir ,küpe olarak bir taş kullanmak ve bu taşları sağlıyacağı faydalar açısından kullanmak en güzeli .Kırmızı akik taşını bileklik olarak kullanırsanız kök ve kalp çakraya en yakın yer olmuş olur ,hemde bu bölgedeki rahatsızlıklara iyi gelir, labrodorit taşı boğaz ve alın çakrasında etkilidir, odaklanmayı sağlar, jasper bütün çakra sisteminde etkilidir.Size sağlıyacağı yarar ile özelliğine göre kullanmanız en doğrusu.Sevgiyle..

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Benim burcum olan kova burcu na en uygun taş Quartz taşıdır en çok ta ilgimi çeken taş ta budur zaten..

nostalgıa1

Kayıtlı Üye
Şu ana kadar herhangi bir rahatsızlık vermedi hatta daha iyiyim diyebilirim belkide tamamen psikolojik birşeydir ama akşam eve gidince ilk işim hepsini ayırıp tek tek kullanıcam.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Sayın lavander şu anda taşların hepsi bileklik olarak olarak bileğimde aldığım yerde böyle verdiler kullanmamda bir sakınca olmadığını söylediler.Temizleme işlemine gelince aldığım gün taşlarımı toprağa gömdüm 12 saat sonra çıkarıp akan suda 3-4 dakika beklettim ama programlama işini yapmadım.Sitede programlama konusu vardı sanırım oraya bakıp uygulayım.Sanırım daha detaylı araştırma yapıp öyle kullanmam lazım.

Taş satın alırken satıcının bilgisini sorun,benim aldığım dükkanın sahibinin oğlu gemolojist(taş uzmanı) diğer ise jeoloji mühendisi,diplomalarını gördüm içim rahat mesela :D Müşteri olarak bunu sormak hakkınız,ben taşların getirildiği yeri bile tek tek soruyorum,çünkü ucuz taşların çoğu Çin ve Hindistan'dan gelen cam parçalar,cam sanatçısı olmama rağmen ben bile zor ayırıyorum.Çünkü özellikle kuvars ailesindeki taşlar silisyum içerdiğinden camla aynı kimyaya ve görünüme sahip!Cam da soda,kireç ve silis kumundan oluşur bu nedenle kristal yapıdadır taşlarla çok rahat karıştırılıyor.

Ancak her taş aynı yöntemle temizlenmiyor,misal lal taşı ve kaplangözü tuzlu su veya tuzlu tozprak karşısında matlaşıyor zamanla ve sitrini 2-3 günde bir yıkamanız gerekir.Bunlarda sitemizde mevcut bilgiler,galiba bilekliği dağıtıp herbirini tek tek veya bendekibenin dediği gibi kullanmak en iyisi olacak:(Uygun olanları seçip araya gümüş koyarak birer kolye/bileklik oluşturun derim,kolay gelsin.