Şifalı taşları nasıl seçmeliyiz?

nostalgıa1

Kayıtlı Üye
Sayın lavender ucuz taş derken mesela boylarına göre değişiyor ben bilekliğimi 30 tl'ye yaptırdım çokta büyük taş değiller normalde nekadar ki taşların fiyatı?Benim acemiliğime geldi birdaha ki gidişimde herşeyi sorucam zaten satan bayanın fazla bilgisi olduğunu zannetmiyorum sahibini sorguya çekmem lazım.Acaba taşlarım gerçekmi bunu nasıl anlarım?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Sayın lavender ucuz taş derken mesela boylarına göre değişiyor ben bilekliğimi 30 tl'ye yaptırdım çokta büyük taş değiller normalde nekadar ki taşların fiyatı?Benim acemiliğime geldi birdaha ki gidişimde herşeyi sorucam zaten satan bayanın fazla bilgisi olduğunu zannetmiyorum sahibini sorguya çekmem lazım.Acaba taşlarım gerçekmi bunu nasıl anlarım?

Evet büyüklük,taşın tek bir kayaç mı başka kayaçlarla mı birleşik olduğu,damar ve çizikleri,taşına göre sivriliği veya yuvarlaklığı,kök kısmı mı ana damar mı oluşu fiyatı etkiliyor.Örneğin kök zümrüt yüzük 10tl iken hakiki damar zümrüt 10000tl bile olur ki elmastan pahalıdır. Ayrıca ben kişisel olarak işlenmiş taşları sevmiyorum,üzerine,mekanik ve bazen de kimyasal parlatma işlemi yapıyorlar,bunun taşın enerjisini düşürdüğüne inanıyorum.Hani derler ya fasetli kesim taş,kabüşon yüzük taşı..vb.Fiyat bahsettiğim unsurlara göre değişir.Bir de en önemli unsru taşın ne sıklıkla çıktığı ve satın aldığınız ülke,Türkiye de pahalı bir taş örneğin koca bir ametist kayacı 2000tl'den başlar gider ancak Brezilya'da çeyrek fiyatına satılabilir çünkü genelde ametistin menşei Brezilyadır.Türkiye'de Kuvars,Sitrin,Kalsedon(kadıköy taşı) sık çıktığından kayaçlar daha ucuzdur.Zümrüt,elmas,safir ve yakut dünya rezervi az olduğundan kıymetli ve fiyatı yüksek taşlardır ancak duyduğuma göre Arap ülkelerinde ve İran'da daha uygun,emin değilim ama.İranlı bir arkadaşım parmağına büyük çeşitli yüzükler takardı,onlarda adetmiş ve Türkiye'deki kadar pahalı değilmiş,öyle demişti.

çoğu taşın gerçekliğini anlama yöntemi farklı,en kolayı aseton ile ben inci gibi yada rengi alışılagelmişin dışında güzel taşların bir yerini silerim veya alkolle,renk çıkıp beyazlık kalıyorsa taş sahtedir,kolay kırılıyorsa cam olma ihtimali yüksektir,çünkü taşların/kristallerin kırılma indeksi cama göre fazla,sertlik dereceleri fazla.Akik,sitrin gibi şeffaf/yarı şeffaf taşları güneş ışığına tutup bakın,damarları,renk farklılıkları olması lazım.Ama gerçekten ileri düzeyde ilgilenmek istiyorsanız mutlaka bir kitap edinin,ben de taş alacağım zaman taşına göre bunlara tek tek bakıyorum,hepsini akılda tutmak mümkün değil çünkü:)

nostalgıa1

Kayıtlı Üye
Aman allahım bu ne zor bir işmiş:banghead: Zaten bizim burda fazla alternatifimiz yok bir yer var sadece bu taşları satan.Benim taşlarım yuvarlak kesim keşke işlenmemiş taş alsaydım neyse acemilik.Sayın lavender sabırla bana cevap verdiğiniz için sağolun.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Taşın gerçekliğini öğrenmek için bir yöntemde saç teli sarıp çakmakla yakmayı denemektir. Eğer taş sahteyse saç hemen yanar, gerçekse saç teli yanmaz. Ancak çok küçük taşlarda saç teli sarmak zor olabilir. Ateşi çok tutmanız gerekmeyeceği için de taşa bir şey olmasından korkmayın.

Amazontanrıça

Kayıtlı Üye
Elimde gri turmalin var.Faydaları nelerdir arkadaşlar bilgisi olanlar var mı?Bir de ışığa tuttuğumda ışığı renklerine ayırıyor

Ü

Üye silindi 56746

ben de bir soru sormak istiyorum: bu taşların etkisi gerçek mi yoksa plasebo etkisi mi oluşturuyor?

Peribiri

Kayıtlı Üye
Teyzem kendisine yeşim taşı kolye almıştı çok faydasını gördüğünü söyleyince annem de yaptırdı taş direk tenine temas ediyordu bir kaç gün taktıktan sonra çarpıntı yaptığını söyleyip çıkardı.İyice araştırıp öyle almak gerekiyor.

taroh

Kayıtlı Üye
pembe kuvars ve onun yaratacağı duygusal yoğunluğu dengelemek için kendi çapımda karar verdim tabi.florit taktim.fakat duygusal dengesizliğimi daha da arttırdı.şuan çıkardım dinlenmesini bekliyorum. benim gittiğim taş ustası taş iyicene işlevsizleşene kadar tene temas eder çıkarılmaz banyoıda bile dedi.bazen banyoda çıkarmak zorunda kaldım vs.bazende çıkarmadım.bundan mı bilmiyorum.eski taktiğim tesbih boncukları gibiydi.neyse sonra elimde bahaar şenliği gibi yerlerde taş satanlardan peridot almıştım yağ yeşili gibi. onu o taş ustası abiye gösterince bu beyaz jadeit ve sarıya boyanmış dedi.çok araştırdım boyalı jadeitleri elimdeki ne evet ne hayır denen cinsten bu taşı takınca yalnız kaygılarım daha bir yatıştı.yeşim taşında da böyle bir özellik var mı yok mu bilmiyorum.burcum terazi yükselenim akrep ay burcum yay yıldızname burcum oğlak hangisine göre seçeyim sizce.yoksa çeşitliliğe göre mi 3-5 tane çeşiti karışık kolye yaptırayım

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Diğer yorumları okumadım konu başlığına istinaden cevabım;sizi çeken taş doğru taştır.Taşın görüntüsü ve rengine bakıp bu daha güzel diyerek alınırsa muhtemelen yanlış taş tercihi olur.

lasinkay

Kayıtlı Üye
Yeni konu açmak istemedim burdan soruma yanıt verebilirseniz sevinirim.
Şu an 15 tane doğal taşı sahibim (dükkana girince kendimi kaybettim :willy_nilly:).Sormak istediğim bu taşları yan yana kullanabilirmiyim?Satan bayan bir problem olmuyacağını söyledi ama benim içim rahat etmedi.Bendeki taşlar sitrin,jasper,yıldız taşı,firuze,kaplan gözü,akuamarıne,labradorite,kan taşı,lal taşı,yeşim,pembe kuvars,aventurin,aytaşı,akik ve adını unutuğum taş:banghead:.

Taşların birbirine değmemesi gerektiğini biliyorum. Çünkü birbirine değdiğinde elektron alışverişi yapıyorlar ve etkileri değişebiliyormuş.

lasinkay

Kayıtlı Üye
ben de bir soru sormak istiyorum: bu taşların etkisi gerçek mi yoksa plasebo etkisi mi oluşturuyor?

Plasebo olduğunu sanmıyorum. Neredeyse tüm taşlardan oluşan seçkiye sahip bir koleksiyoner olarak her birinin farklı bir titreşim verdiğini müşahade ettim. Hatta verdikleri ısı bile farklı. Kimi avuçlarımda kimisi ayak tabanımda kimisi de karın bölgemde ısınma ve karıncalaşmaya neden oluyor. Mesela sitrin taşı karnımda kelebekler uçuştururken sanki neşe veriyor. Dumanlı kuvars ayak tabanlarımda bir enerji ve rahatlama yaratırken oniks çok ağır başlı ve serin bir güven duygusu hissettiriyor, sanki heyecanı ve duyguları yatıştırıyor. Ametistin birçok kez baş ağrımı aldığını (hatta inanmadığım ilk dönemler de dahil) deneyimledim. Yakut heyecanımı ve enerjimi arttırdı. Sanki kan dolaşımım hızlandı. İlginçtir ki, sol elimde uzun bir süre tuttuğumda dilimin üzerinde bir tat da oluşuyor bazılarında. Bazı taşlarım zamanla sanki şekil değiştirdi ya da hacmi değişti. Özellikle bana iyi enerji verenler ve sevgiyle dokunduklarım, zamanla çok daha parlak ve duru hale geldi. Bazen esma zikri çalışmalarımda elimde tuttuğum kristallerin çalışma sonrası çok daha berrak hale geldiğini ve içinde minik gökkuşağı hareleri oluştuğunu görüyorum. Özellikle işlenmemiş ve tanburlanmamış ham taşların titreşimi çok daha yüksek.

origanum

Yönetici
Hepsinin atomları, molekül dizilimleri farklı. Elbetteki enerjileri farklı olacaktır. Tabi etkileri de.

taroh

Kayıtlı Üye
Plasebo olduğunu sanmıyorum. Neredeyse tüm taşlardan oluşan seçkiye sahip bir koleksiyoner olarak her birinin farklı bir titreşim verdiğini müşahade ettim. Hatta verdikleri ısı bile farklı. Kimi avuçlarımda kimisi ayak tabanımda kimisi de karın bölgemde ısınma ve karıncalaşmaya neden oluyor. Mesela sitrin taşı karnımda kelebekler uçuştururken sanki neşe veriyor. Dumanlı kuvars ayak tabanlarımda bir enerji ve rahatlama yaratırken oniks çok ağır başlı ve serin bir güven duygusu hissettiriyor, sanki heyecanı ve duyguları yatıştırıyor. Ametistin birçok kez baş ağrımı aldığını (hatta inanmadığım ilk dönemler de dahil) deneyimledim. Yakut heyecanımı ve enerjimi arttırdı. Sanki kan dolaşımım hızlandı. İlginçtir ki, sol elimde uzun bir süre tuttuğumda dilimin üzerinde bir tat da oluşuyor bazılarında. Bazı taşlarım zamanla sanki şekil değiştirdi ya da hacmi değişti. Özellikle bana iyi enerji verenler ve sevgiyle dokunduklarım, zamanla çok daha parlak ve duru hale geldi. Bazen esma zikri çalışmalarımda elimde tuttuğum kristallerin çalışma sonrası çok daha berrak hale geldiğini ve içinde minik gökkuşağı hareleri oluştuğunu görüyorum. Özellikle işlenmemiş ve tanburlanmamış ham taşların titreşimi çok daha yüksek.
bende bazı taşları uzun süre kullanamıyorum. elimde florit vardı bir süre sonra enerjisi mi değişiyor. negatifleri mi topluyor doluyor taşıyor bilemiyorum.sonrasında şuan en aktif firuze taşını boynumda taşıyorum.taşta kirlenme ve başka bir şey yaşamadım.

lasinkay

Kayıtlı Üye
bende bazı taşları uzun süre kullanamıyorum. elimde florit vardı bir süre sonra enerjisi mi değişiyor. negatifleri mi topluyor doluyor taşıyor bilemiyorum.sonrasında şuan en aktif firuze taşını boynumda taşıyorum.taşta kirlenme ve başka bir şey yaşamadım.

Bazı taşlar negatifi biriktiriyor ve size ağırlık ya da sıkıntı hissi vererek geri yansıtıyor; hatta zamanında temizlenmezse görevini tamamlıyor. Taşı taktığınızda girdiğiniz ortamları, yaşadığınız duyguları da göz önünde bulundurmak gerek. Yoğun olumsuz durumlar sonrası arındırma işlemini erkene almak gerekebilir. Florit ve kaplan gözünün biriktirdiği negatifi güçlü şekilde yansıttığını birkaç kişiden daha duydum. Kaplan gözünde aynı etkiyi ben de yaşadım. Su ya da toprak yahut taşın dişil/ eril enerjisine göre dolunay veya güneş ışığı ile arındırılan taşa mutlaka sevgi enerjisi de yüklenmeli. Aynı çiçekler gibi ilginçtir ki, sevgiyle beğeni ve ilgi gören taşlar da daha bir ışıldıyor rengi parlak ve belirgin hale geliyor. Pozitif enerjisini size yansıtıyor.

taroh

Kayıtlı Üye
Bazı taşlar negatifi biriktiriyor ve size ağırlık ya da sıkıntı hissi vererek geri yansıtıyor; hatta zamanında temizlenmezse görevini tamamlıyor. Taşı taktığınızda girdiğiniz ortamları, yaşadığınız duyguları da göz önünde bulundurmak gerek. Yoğun olumsuz durumlar sonrası arındırma işlemini erkene almak gerekebilir. Florit ve kaplan gözünün biriktirdiği negatifi güçlü şekilde yansıttığını birkaç kişiden daha duydum. Kaplan gözünde aynı etkiyi ben de yaşadım. Su ya da toprak yahut taşın dişil/ eril enerjisine göre dolunay veya güneş ışığı ile arındırılan taşa mutlaka sevgi enerjisi de yüklenmeli. Aynı çiçekler gibi ilginçtir ki, sevgiyle beğeni ve ilgi gören taşlar da daha bir ışıldıyor rengi parlak ve belirgin hale geliyor. Pozitif enerjisini size yansıtıyor.
pembe beyaz kuvar vb gibi bazı taşların dişil eril olduğunu bilebiliyorum ama kaplangözü unatkit malakit. firuze gibi taşların dişil mi eril mi enerji taşıdığını yada öyle yapıda kristali mi var bilemiyorum. sizin bir fikriniz var mı bu konuda?acaba bi yerde okudum da neresini kaçırdım.

lasinkay

Kayıtlı Üye
pembe beyaz kuvar vb gibi bazı taşların dişil eril olduğunu bilebiliyorum ama kaplangözü unatkit malakit. firuze gibi taşların dişil mi eril mi enerji taşıdığını yada öyle yapıda kristali mi var bilemiyorum. sizin bir fikriniz var mı bu konuda?acaba bi yerde okudum da neresini kaçırdım.

Kaplangözü kesinlikle eril enerjiye sahip. Unakit ise dişi eneejisinde. Ancak malahit konusunda bir fikrim yok.