Yıldızname

salemesed

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Öncelikle konuyu yanlış yere actıysam özür dilerim.Baska nereye acabilirim bilemedim.
Ben yıldıznameye kesinlikle inanıyorum.Anneannem küçükken baktırmış ve söylenen her şeyi de yaşamış ve yaşamakta.Aynı sekilde anneannemin kız kardeşi de öyle.Annem,dayım ve teyzem de yıldıznamesine bakılmıs ve denen seyler cıktı.
Ben de Yıldızname'me baktırmayı cok ama cok istiyorum.Böyle şeyler internette yazmazmıs yani fazla bilinmezmiş.
Siz Ankara'da yıldıznameye bakan tanıyor musunuz???
Anneannemin baktırdıgı Şentepe'de cinci hoca diye birisiymisti ama ölmüş malesef.
Sizin bu konu hakkında bilginiz var mıdır?

MANAVGATLI07

Kayıtlı Üye
ınternette var bır sıte yıldızname dıye gıryorsunuz... sponsor sıte var oraya gıırıp numara lıp onaylayın gerekenler zaten cıkıyor..ve ben yaptım gercektende ınanarak yapılınca sonuclar dogru

gümüş

Kayıtlı Üye
Yıldıznamenin okunamadığı haller nelerdir diye bir soru da benden gelsin sakıncası yoksa +)

gümüş

Kayıtlı Üye
Okunamadığı derken neyi kastettiniz.

Ben 2 kez kendim icin okunma istedim
2 ayrı yerde,bir kac sene önce

annemin ismi dogum tarihim sordular
Bir tanesi okunmuyor kapalı dedi ve hatta kovdu :(
Digeri de okunmasına izin vermiyorlar dedi ve baska kimseye de gitme dedi
Ben merak ettim sadece niye öyle dediler diye ondan sordum

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
İlginç demek ki yıldızname diye ellerinde başka bir şey var yani ellerindekinin adı başka ilim kitabı yıldızname diyorlar ( Osmanlıca, Farsça ve Arapça bazı kitaplar var, niyet edinilir sayfa açılır oradan okunur, özellikle Farsiler ve Osmanlılarda çok yaygındı, âlim ya kendi hazırladığı ya da ailesinden kalan bu tür kehanet kitapları yazmışlardır. içinde burçlarla ilgili bilgilerde olduğu için yıldızname denmiştir) ya da yıldıznamenin ne olduğunu bilmiyorlar.

Batının şuan adına Astroloji dediği ilimin adıdır. Kişinin yıldızı bulunur, hesaplamalara göre yıldız konumu çıkarılarak kehanette bulunulur. Bunun okunamaması diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü matematiksel bir hesabı vardır. Bir astrologa gittiğinizde yıldız haritanız okunamıyor demesi kadar komik olur.

Fakat diğer bahsettiğim kitaplarda bazı bilgiler vardır, âlim kitabına bakar bir görü açılır ve yorum yapar. Tarot gibi, kahve falı gibi. Bazen yorumcu, görü almaz, ya da içine fal bakılamayacağı duygusu gelir. Bakmamayı tercih eder. Bazen de bakmayı tercih etmez bu sebeplerden dolayı pek çok bakıcı fal açılamıyor der. Sanırım sizin gittikleriniz böyle kişilerdi.

Se4nh4x

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci-Stajyer-Maji Öğrencisi
İlginç demek ki yıldızname diye ellerinde başka bir şey var yani ellerindekinin adı başka ilim kitabı yıldızname diyorlar ( Osmanlıca, Farsça ve Arapça bazı kitaplar var, niyet edinilir sayfa açılır oradan okunur, özellikle Farsiler ve Osmanlılarda çok yaygındı, âlim ya kendi hazırladığı ya da ailesinden kalan bu tür kehanet kitapları yazmışlardır. içinde burçlarla ilgili bilgilerde olduğu için yıldızname denmiştir) ya da yıldıznamenin ne olduğunu bilmiyorlar.

Batının şuan adına Astroloji dediği ilimin adıdır. Kişinin yıldızı bulunur, hesaplamalara göre yıldız konumu çıkarılarak kehanette bulunulur. Bunun okunamaması diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü matematiksel bir hesabı vardır. Bir astrologa gittiğinizde yıldız haritanız okunamıyor demesi kadar komik olur.

Fakat diğer bahsettiğim kitaplarda bazı bilgiler vardır, âlim kitabına bakar bir görü açılır ve yorum yapar. Tarot gibi, kahve falı gibi. Bazen yorumcu, görü almaz, ya da içine fal bakılamayacağı duygusu gelir. Bakmamayı tercih eder. Bazen de bakmayı tercih etmez bu sebeplerden dolayı pek çok bakıcı fal açılamıyor der. Sanırım sizin gittikleriniz böyle kişilerdi.

İslama göre Yıldızname haram mıdır Sayın Urum? Cevaplarsanız memnun olurum.
Teşekkürler.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Fal okları ile kısmet aramayınız denir. O dönemdeki fal oklarından kastedilen başka bir şey. Fakat o dönemde uygulanan ve insana zarar veren uygulama kastediliyor ki bence öyle yoksa fal okları demezde başka bir ifade kullanılırdı. Yıldızların konumları ve önemli bir konu yine İslamiyet de. Fakat yorum yapabiliriz bu konuda. Pek çok İslam âlimi yasak olarak yorumlamıştır bu ayeti. Burada inanç sizin ben kesin bir şey söyleyip yanıltmak istemem. Bana göre insana verilen yetenek ve doğanın bir kanunu ve Yüce Yaratıcı bundan istifade etmeyeceksek niye yarattı sorusu aklıma geliyor. Aynı şekilde alkolü yaratanda o. Alkol olmasaydı pek çok hijyenik ortam yaratılmayacaktı pek çok bilimsel keşif olamayacaktı. Burada o zaman nasıl kullandığımızın bir önemi mi var.

Baktırmasak da olur kimse ölmez. Fakat bazen önemli kararlar alınırken bu tür olayların önemi büyük. Hani keyfiyet dışında tedbir almamız için önemli. Sorular soruları doğuruyor.

Pek çok İslam âlimi bu tür konuları hayatlarında kullanmıştır. Kuranın en basit anlamı ile bakarsak yasak diyelim. ayet öyle diyor. Kuranın birde derin anlamları vardır. İslam âlimleri açıklamıştır 3 anlamı vardır diye. Bu konuda İslam felsefine, İslam tasavvufuna giriyor. Ve kişin yorumlamasına ve o sırlara ermesine göre değişiyor. Seçip ebetteki her zaman insana ait ve günah sevap demek bana düşmüyor o vakit Yaratan daha iyi bilir.

Se4nh4x

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci-Stajyer-Maji Öğrencisi
Fal okları ile kısmet aramayınız denir. O dönemdeki fal oklarından kastedilen başka bir şey. Fakat o dönemde uygulanan ve insana zarar veren uygulama kastediliyor ki bence öyle yoksa fal okları demezde başka bir ifade kullanılırdı. Yıldızların konumları ve önemli bir konu yine İslamiyet de. Fakat yorum yapabiliriz bu konuda. Pek çok İslam âlimi yasak olarak yorumlamıştır bu ayeti. Burada inanç sizin ben kesin bir şey söyleyip yanıltmak istemem. Bana göre insana verilen yetenek ve doğanın bir kanunu ve Yüce Yaratıcı bundan istifade etmeyeceksek niye yarattı sorusu aklıma geliyor. Aynı şekilde alkolü yaratanda o. Alkol olmasaydı pek çok hijyenik ortam yaratılmayacaktı pek çok bilimsel keşif olamayacaktı. Burada o zaman nasıl kullandığımızın bir önemi mi var.

Baktırmasak da olur kimse ölmez. Fakat bazen önemli kararlar alınırken bu tür olayların önemi büyük. Hani keyfiyet dışında tedbir almamız için önemli. Sorular soruları doğuruyor.

Pek çok İslam âlimi bu tür konuları hayatlarında kullanmıştır. Kuranın en basit anlamı ile bakarsak yasak diyelim. ayet öyle diyor. Kuranın birde derin anlamları vardır. İslam âlimleri açıklamıştır 3 anlamı vardır diye. Bu konuda İslam felsefine, İslam tasavvufuna giriyor. Ve kişin yorumlamasına ve o sırlara ermesine göre değişiyor. Seçip ebetteki her zaman insana ait ve günah sevap demek bana düşmüyor o vakit Yaratan daha iyi bilir.

Saygılar Sayın Urumhamatahayil. Gerçekten de bizim o tür konuları neye yorduğumuza bağlı. Yani kötüye yoracaksak günah olabilir (dediğiniz gibi Yaradan bilir.). Lakin zararsız olacaksa günah olduğunu düşünmüyorum (dediğiniz gibi Yaradan bilir.). Alkol örneği çok iyiydi... Eğer temizlik için kullanılıyorsa neden günah olsun ki? Lakin beyni, bedeni uyuşturup kendimize ve/yada çevremize zarar veren Alkol ise haram kılınmıştır.

Cevabınız için teşekkür ederim Sayın Urumhamatahayil.

gümüş

Kayıtlı Üye

Açıkcası normalde bilgisiz ve genele göre ilgisiz sayıldığım bir konu olduğu için gittiğim kişilerin samimiyetleri veya dereceleri ile alakalı yorum yapmam yanlış olur ve kendimi tanımlamada kullandığım kelimeler sadece yalın bir gerçeği ifade etmektedir ilgilenenler için negatif yaklaştığım sonucu çıkmasını arzu etmem.
İlk gittiğim kişi bölgemizde "hoca"olarak isim yapmış bir isimdi ve arkadaşlarıma refakat için gittiğimde yıldızname dediği için ben de sonunda bir ricada bulundum. Kuran olduğunu sandığım bir kitabı açtı ve bakıp kapattı ve okunmaz dedi. Israr edince de gitmemi istedi. Bunu daha çok refüze edilmiş olmanın alınganlığı ile karşıladığımı ama haricinde önemsemediğimi söylemeliyim :)
Sonraki sene Antakya da tanınmış bir isme gittik o ziyaret de yine bir başka tanıdıklarıma eşlik etmek içindi ve orada beklerken ondan da mümkünse ve size rahatsızlık vermeyecekse diye rica ettim baktı (galiba Kur'an'a ) ve sonra kızım seninkisi okunmaz. Şimdi bir şey yapmaya kalksam evimi başıma yıkarlar dedi ve başkalarının da bir şey yapamayacağını o yüzden de başka yerlere gitmemin para harcamaktan baska bir anlamı olmayacağını söyledi.

Böyle anlatınca şimdi bana sanki kurgu gibi geliyor ve kendimi ciddiye almada zorlanıyorum ama o zaman için gerçek onun sözlerinden sonra yakınlarımın bile benle aynı odada kalmaktan çekinmeleri ile sonuçlandığı için söylediklerinden çok da mutlu olduğumu söyleyemem :)

Şimdilerde özellikle merak ediyorum desem yalan olur konu açılınca aklıma geldi neden okunamaz dediler diye ondan sordum. İlginiz için teşekkür ederim +)

MANAVGATLI07

Kayıtlı Üye
ben internette baktıryorumm yıldızname dıye gırınce dırekt karsına cıkıyor zaten sayıları gırıyorum hepsı cıkıyor..ve ne dedıysede dogruydu bugune kadar

salemesed

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
teşekkürler hepinize :)
ama internetten de bakmıştım ve internette gelecek hakkında bilgi verilmiyodu ki verilemez de.
benim anlatmak istediğim geleceği görenler.Yani ananem teyzem arkadasımın annesi falan yıldıznamelerine baktırmıslar ve ileriki hayatlarında ne olacagını söylemisler.ben de böyle baktırmak istiyorum ..

ve özellikle ananem de (içlerinde en yaslı o oldgu icin) yıldıznamesine bakan hoca ne dediyse hayatında her seyi aynen yasamıs ve yasamakta!..

_evr_

Banlı Kullanıcı
şu anda girdim siteye yaptım. bana 18 gün içerisinde dileğimin gerçek olacağını söyledi. sınava gireceğim bu sene. ve sınav 18 gün sonra.

salemesed

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
bende oyle seyler cıkmıyo acaba hangi siteden baktın soyler misin (tabi baska bi site paylasmak yasak degilse)

gonca76

Kayıtlı Üye
arkadaşım hangi sitede baktın yazarsan sevinirim

berksu07

Kayıtlı Üye
Sayın gonca76, arkadaşımız site adı yazamaz, kendiniz araştırmalısınız.

gonca76

Kayıtlı Üye
arkadaşım diğer arkadaşta yazmış nerden baktınız diye neyse cevapladığın için saol

origanum

Yönetici
Herhangi bir site adı vermek üyelikten uzaklaştırılma sebebidir, bilgilerinize.

salemesed

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
tamam anladım . ben zaten _evr_ e özel mesaj atmıstım.