EQ puanınız kaç?

cibabu

Kayıtlı Üye
Duygusal zekanızın gelişim düzeyi nedir?Başkalarının halinden anlama ve kendi kendinizi ifade teme konusunda ne kadar başarılısınız?Çevrenize uyum sağlamanız vakit alıyor mu?Bu testle duygusal zeka seviyeniz hakkında biraz da olsa kendinizi tanıma şansını elde edeceksiniz.
Aşağıda ki ifadelere ne kadar katıldığınızı bir yere not edin.Toplam puanınız duygusal zeka seviyeniz hakkında ipuçları verecek.

( Hangi puanın ifadelere yüzde kaç katıldığınızı gösteren puan cetveli )
1: %0 2: %25 3: %50 4: %75 5: %100

1.Baskı altında olduğum zamanlarda kendimi rahat ve sakin hissederim.
1 2 3 4 5

2.Olumsuz hislerimi çekinmeden ve rahatsızlık duymadan ifade edebilirim.
1 2 3 4 5

3.Yaptığım işe uzun süre konsantre olabiliyorum.
1 2 3 4 5

4.Herkesin hata yapabileceğini ve bunun normal bir şey olduğunu düşünüyorum.
1 2 3 4 5

5.Diğer insanların duyguları ve ruhsal durumları benim için önemli.
1 2 3 4 5

6.Eleştirilere açığım, eleştirildiğim zaman savunmacı bir tutum sergilemem.
1 2 3 4 5

7.Üzgün ya da kızgın olduğum zamanlarda kendi kendimi sakinleştirebiliyorum.
1 2 3 4 5

8.Şikayetlerimi ve hislerimi dürüstçe ifade edebilirim.
1 2 3 4 5

9.Başarısız olduğum durumların ardından kendimi çabuk toplayabiliyorum.
1 2 3 4 5

10.Davranışlarımın çevremdekileri nasıl etkilediğinin farkındayım.
1 2 3 4 5

11.Karşımdakinin anlattıklarını yargılamadan ve sorgulamadan sonuna kadar dinleyebilirim.
1 2 3 4 5

12.Sık sık nasıl bir hayat yaşamak istediğimi ve bunun için neler yapmam gerektiğini kendime sorarım.
1 2 3 4 5

13.Benim işime, işiminde bana artı değer kattığını hissediyorum.
1 2 3 4 5

DEĞERLENDİRME:

13-25 puan: Kendi kendinizi ifade etme konusunda oldukça sıkıntı yaşıyorsunuz.Kendi duygularınızı çözümlemekle uğraşırken diğer insanları anlamaya vakit kalmıyor.Dolayısıyla iletişim kurmak, yeni ortamlara katılmak konusunda zorlanıyorsunuz.Çevrenizdekilerle daha çok paylaşımda bulunun.Olaylara onların penceresinden bakmayı deneyin.Böylece kendinizi ifade etme beceriniz de artar.

26-38 puan: Çoğunlukla anlaşılmamaktan yakınıyorsunuz.Kendinizi yalnız hissettiğiniz zamanlarda çareyi kabuğunuza çekilmekte buluyorsunuz.İçinize kapanmak yerine hissettiklerinizi bir yakınınızla paylaşmayı deneyin.Farklı sosyal ortamlara girin, yeni insanlarla tanışın.Herkes hata yapar, hoş görmeye çalışın.Bu iyi bir başlangıç olacaktır.

39-51 puan: Sıkıntılarınızı içinize atmak yerine paylaşmayı tercih ediyorsunuz.Yeni bir ortama girdiğinizde insanlarla kaynaşma ve iletişim kurma konusunda hiç fena değilsiniz.Kendi hissettikleriniz kadar arkadaşlarınız ve yakın çevrenizdekilerin duygularını da hesaba katmayı unutmayın.

52-65 puan: Duygusal zeka seviyeniz oldukça yüksek.İletişim becerileriniz oldukça gelişmiş.Empati yapabiliyor, olaylara sadece kendi tarafınızdan bakmıyorsunuz.Anlayışlı ve hoşgörülüsünüz.Bir hata yaptığınızda pişmanlık duymak yerine bu bir avantaja dönüştürmeyi deniyorsunuz.Hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için iyi bir dostsunuz.

alıntı

logii

Kayıtlı Üye
Sonuö; 59. Test için teşekkür ederim. Kendimi tanımamda bir kez daha hatırlattın beni :)

EsTaPo

Kayıtlı Üye
39, 1 puanla bi üst lansmanda yer bulabildim kendime :p :)

antika

Kayıtlı Üye
İş
ilahiyatçı
55 cıktı test yapmadanda duygusal zekanızı ölçe bilirsiniz çokta mantıklı bulmadım acıkcası daha keskin acıklamalar beklıyordum

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
53 çıktı. :) mmm. Test için teşekkür ediyorum.

Sennin

Kayıtlı Üye
Sonucum 52 :)
Paylaşım için teşekkürler...

sembolizm

Kayıtlı Üye
54 Kendimi ve tüm yaradılanı sonsuz derecede seviyorum.

Ken

Kayıtlı Üye
Benim 34 çıktı. Sanırım benden düşük alan yok sitede :)