Renklerle Şifa ve Çakralar

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog

BİRİNCİ ÇAKRA: Kök merkez anlamına gelir, kuyruk sokumuyla ve üreme organlarıyla bağlantılıdır. Beşeri potansiyelimiz, temel yaşamsal ihtiyaçlarımız, ilkel ya da içgüdüsel yönlerimizle ilgilidir. Kök çakranın rengi kırmızı’dır.
İKİNCİ ÇAKRA: Omurga bölgesinde lumbar bölgesinde kesişir, dalak, böbrek ve pankreas meridyenleri ile bağlantılıdır. Bu şakraya karın çakrası da denir. Bedendeki şuursuz faaliyetler, cinsel dürtüler ve otomatik güdüsel ilişkilerle ilgilidir. Bu çakranın rengi turuncu’dur. Bu iki çakrada da en güçlü ve en sorunlu cinsel bağımlılıktan üreyen, karmanın tohumları saklanmaktadır.
ÜÇÜNCÜ ÇAKRA: Solar pleksus, güneş sinir ağı adıyla da bilinir. Bu şakra böbreküstü bezler, adrenaller, mide ile ilişkili meridyenlerle bağlantılıdır. Başkalarına hükmetme, benmerkezci duygular, kendi kendine eşkoşmayla ilgili olan bu çakrada duygulara ve imajinasyona bağımlılıktan üreyen karmanın tohumları saklanmaktadır. Bu çakranın rengi ise sarı’dır.
DÖRDÜNCÜ ÇAKRA: Kalp çakrası olarak da bilinir. Burada sevgi ve şefkatle ilgili tohumlar saklıdır. Bedenimizdeki timüs bezi, dolaşım sistemi, kalp adalelerinin meridyenleri bağlantılıdır. Bu çakranın rengi de yeşil’dir.
BEŞİNCİ ÇAKRA: Boğaz çakrası olarak bilinir. Bedenimizde tiroit beziyle bağlantılıdır. İletişim, ifade ve yüksek düşünsel süreçlerle ilgilidir. Burada arınmayla ilgili karma tohumları saklanır. Bu şakra solunum sistemi ve deriyi kontrol eder. Bedenimizdeki bağlantılı meridyenleri, akciğerler ve kalbe giden adalelerdir. Rengi ise acık mavi’dir.
ALTINCI ÇAKRA: Üçüncü göz ya da alın çakrası olarak da bilinir. Bu şakra hipofiz beziyle, salgılarla bağlantılıdır. Yüksek düzeyde kendi kendinin farkında olma, içsel vizyon, mutluluk, neşe, zihin gücüyle ilgilidir. Bilimsel araştırma, ruhsal uygulamalar ve bilgelik tohumları bu şakra da saklanmaktadır. Beyin ve tüm vücut sisteminin yönetici kanalıdır. Aynı zamanda idrar kesesi ve ince bağırsak meridyenleriyle bağlantıdır. Bu çakranın rengi çivit mavi’sidir.
YEDİNCİ ŞAKRA: Başın tepesindedir ve tepe çakrası olarak da bilinir. Epifiz beziyle bağlantılı olan bu şakra, kendini bilme, en yüksek şuurluluk ya da aydınlanma ile ilgilidir. Mor, bu çakranın rengidir.
Her çakra, varlığımızın büyüme ve sağlığını da kapsayan çeşitli fonksiyonlarını kontrol eden hormonsal sistemdeki bir salgı beziyle yakından bağlantılıdır. Bu salgı bezlerinin fonksiyonlarındaki ağırlaşma ya da tıkanmalar, hayata bakışımız, ruh halleri ve davranışlar üzerinde etkiler meydana getirmektedir. Salgı bezleri beyine ve buradan da varlığımızın duygusal, zihinsel ve spiritüel yönlerine bağlıdır. Bu durumda çakralar, fizik bedenimizde bulundukları yerlerdeki meridyenleri, kendileriyle ilişkili olan duygusal ya da zihinsel hallere bağlayan iletkenler gibidirler. Bu, zihin ve beden arasındaki direkt ilişkinin bir örneğidir.

laragökçe

Kayıtlı Üye
bir sorum olacak.bir çok paylaşım var çakra tıkanıklarını giderme veya açma konusunda.bu paylaşımların ne kadarı doğru? hangi çakramızda sorun olduğunu nasıl anlayacağız zira internette dolaşan testler var onlarımı yapmalıyız yada sevgili Urum'un bir paylaşımında bir ipe bağlı yüzükten bahsetmişti onunlamı anlaşılır ve biz kendi kendimize bu tıkanıkları giderebilirmiyiz? yapabiliyorsak nereden başlamalı ve nasıl yapmalıyız..

Elfangel

Kayıtlı Üye
Çakralarınızı kendi başınıza açabilmek için eğitim almanız en doğrusudur. Urum zaman zaman böyle eğitimler düzenliyor. Bunları takip edebilirsiniz.
Çakralarımız bir çok nedenden dolayı tıkanabilir (Dengesiz yaşam, aşırı stres, yediklerimize dikkat etmeme, travmalar, fiziksel sorunlar). Bu tıkanıklıkları açabilmek için bana göre öncelikle ruhsal olgunluk ve iç enerji dengesinin sağlanması şarttır. Bu da düzenli olarak yapılacak meditasyon ve nefes egzersizleri ile mümkün olabilir. Böylece hem farkındalığınız hem de odaklanma gücünüz artar. Çalışmalarınız sırasında çakraların kendine has renklerini kullanıp çakralarınıza odaklanırsanız tıkanıklıkları ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun yanında çakra açmak için özel meditasyonlar vardır. Bunları sitemizde bulabilirsiniz. Urum'un hazırladığı çakra hipnomeditasyonu mp3lerini siteden indirip kullanabilirsiniz. Çakralarınız bir başkası tarafından da açılabilir ancak açıldıktan sonra kendinize ve yaşam tarzınıza dikkat etmeniz lazım ki tekrar kapanmasınlar.

hippolyte

Kayıtlı Üye
Tam sağ omzun arkası hangisi oluyor acaba kaç gündür ağrıyor üstelik hiç sebebsiz ama tam olarak neresi oluyor anlayamadım ben

bendekiben

Elit Üye
Tam sağ omzun arkası hangisi oluyor acaba kaç gündür ağrıyor üstelik hiç sebebsiz ama tam olarak neresi oluyor anlayamadım ben

Omzunuzun arkasından kastınız sırt bölgeniz ise bu sizin bu aralar yaşantınızdaki sorumluluklarınızda artış veya var olan sorumluluklarda yaşadığınız bir bıkkınlık sözkonusu olabilir.Bu sorumluluk almak istemediğiniz kıramadığınız veya size zorla verilen bir durumsa eğer kendinizi ifade edemediğiniz için boğaz çakranızda sorunlar olması mümkün.

hippolyte

Kayıtlı Üye
Omzunuzun arkasından kastınız sırt bölgeniz ise bu sizin bu aralar yaşantınızdaki sorumluluklarınızda artış veya var olan sorumluluklarda yaşadığınız bir bıkkınlık sözkonusu olabilir.Bu sorumluluk almak istemediğiniz kıramadığınız veya size zorla verilen bir durumsa eğer kendinizi ifade edemediğiniz için boğaz çakranızda sorunlar olması mümkün.

Çok doğru gerçekten eve bu aralar ben bakıyorum herşeyle ben ilgileniyorum küçük kardeşimle özellikle..çok teşekkür ederim bunun üzerine çalışacağım.

aytanrı

Kayıtlı Üye
Bu aralar gözlerim çok ağrıyor ve sırtım. gözlerimin ağrı sebebi nedir anlayamadım şemadan falan ama

bendekiben

Elit Üye
Göz ağrılarınız nedeni uykusuzluk ve çok yormanız olabilir.Sırt ağrılarınızda eğer kendinizi yormayıp ,üşüttüğünüzü de düşünmüyorsanız yani sebepsiz bir ağrınız varsa bu yukarıda sayın hippolyte açıklamış olduğum nedenlerden kaynaklı olabilir.

fikrimühim

Kayıtlı Üye
Bilgilendirme için teşekkürler.Fakat bu renleri ,ilgili çakralar üzerinde nasıl kullanmalıyız.
Örneğin:1. çakra kırmızı,kırmızı renkli kıyafet mi giymeliyiz?Hayal mi etmeliyiz.?

Agita

Kayıtlı Üye
Kahve rengiyi bulamadım ben ? Benim yoga programımda brown renge odaklan diyip diyip duruyordu acaba kahverengi degilmi brown ? Kahverengiyse etkisi nedir hocam ?

67890

Banlı Kullanıcı
kahverengi toprağı ve sabırı simgeler diye biliyorum.
çakralarda kahverengi varmıdır.

4

43887

kahverengi toprağı ve sabırı simgeler diye biliyorum.
çakralarda kahverengi varmıdır.

çakrada kahverengi yoktur aura renginde kahverengi vardır:ayak çakraları,yeryüzü enerjisi,toprağa bağlılık geçmiş olaylar..
çakra renklerini sevgili Urum yazısında dile getirmiş ... sevgiler..

67890

Banlı Kullanıcı
çakralarda kahverenginin olmaması şundan olabilir.bütün renkler beyazı oluşturur.kartondan yuvarlak bir daire kesilse ana renkler sırayla daire üzerine boyansa daire hızlı bir şekilde döndürüldüğünde renkler kaybolur görülen tek renk beyaz olur.(siyah renk olarak sayılmaz hatta kutu olarak resim kursuna gidenler bilir boya aldığınızda bazı boya kutularının içinde siyah renk olmaz)
ilginç olan çakralarımızında dairesel bir döngüsü olması.
kahverengide yanlış hatırlamıyorsam gri ve yeşilden oluşuyordu.
sanırım gri işin içine girdiği için bu kategorinin dışında kalıyor.

Ü

Üye silindi 56746

Merhaba, foruma yeni katıldım. Bu renkleri nasıl kullanacağız, mesela giydiğimiz kıyafetler etkili olur mu auramızı arttırmakta?