Şeytan cinmidir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar bunu hep araştırmışımdır ama net bir sonuca varamadım...
sizce şeytanın yaratılan ilk cin olma olasılığı iblis denilen varlık cinlerin efendisi olabilir mi?

La-edri

Kayıtlı Üye
Iblis cinlerin efendisi degildir,Seytan Allah'a asi olanlarin efendisidir.
Seytan ve cinler dumansiz atesten yaratildi bu sebebden dolayi ayni olduklarini düsünebiliriz ama kullugunu bilen cinler Iblis'i efendi edinmemislerdir.
Ama Seytan dumansiz atesten yaratilanlarin ilkidir.

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Iblis cinlerin efendisi degildir,Seytan Allah'a asi olanlarin efendisidir.
Seytan ve cinler dumansiz atesten yaratildi bu sebebden dolayi ayni olduklarini düsünebiliriz ama kullugunu bilen cinler Iblis'i efendi edinmemislerdir.
Ama Seytan dumansiz atesten yaratilanlarin ilkidir.

Şeytan hakkında o kadar çok kafa karıştıra kitaplar varki ne diyeceğimi bilmiyorum..

Marrok

Kayıtlı Üye
Şeytan hakkında o kadar çok kafa karıştıra kitaplar varki ne diyeceğimi bilmiyorum..

şeytan benim bildiğim bi melekti ilk insan adem yaratıldıgında meleklerin secde etmesi istendi şeytansa Allah a o kadar bağlıydı ki senden başkasına secde etmem dedi hatta buna mı secde edicem diyerek ademe dokundugu dokundugu yerin oyularak alındıgını okumuştum bi yerde orasıda karın deliğimizmiş işte daha sonra şeytan Allah a kıyamete kadar adem ve adem gibilerini Allah ın yolundan ayırmak için görevlendirildi

La-edri

Kayıtlı Üye
şeytan benim bildiğim bi melekti ilk insan adem yaratıldıgında meleklerin secde etmesi istendi şeytansa Allah a o kadar bağlıydı ki senden başkasına secde etmem dedi hatta buna mı secde edicem diyerek ademe dokundugu dokundugu yerin oyularak alındıgını okumuştum bi yerde orasıda karın deliğimizmiş işte daha sonra şeytan Allah a kıyamete kadar adem ve adem gibilerini Allah ın yolundan ayırmak için görevlendirildi

Eger Müslüman iseniz, asl olan Allah'in bildirdigidir, Allah ona melek demedi,Kuran'da böyle bir seye raslayamazsiniz, Hadis-i seriflerde de..
Seytan Melek degildir,hic bir zamanda olmadi,ayrica Meleklerde asilik gibi özellikler yoktur, Seytan dumansiz atesten yaratildi,Adem'e secde emrine karsi geldi,cünki Seytan kendince Adem'den daha degerli idi, ve böylece Seytan azginlardan asilerden oldu,ve "Allah'a izin ver hakli oldugumu sana gösterteyim dedi"
Bu talebi dogrultusunda Allah izin verdi..
Eger Siz olayin önünü ardini anlatmadan, "Allah onu kullarini dogru yoldan ayirmak icin görevlendirdi" derseniz,cok yanlis bir sey cikar ortaya.O izin istedi Allah izin verdi...Allah Seytanin insanin damarlarinda dolastigini bildirdi, ama göbek deligi nerden cikti onu bilmiyorum..
Allah cümlemizi Seytanin serrinden korusun...:)

saygilar...

hayrani

Kayıtlı Üye
şeytan cinlerin zümresindendir yani o soydandır yanan bir ateş gibidir ama duman tütmez.yıllar boyunca cinleri kendine,kulluk etsinler diye kandırmıştır, cinleri kendi, çıkarları uğrunda kullanmıştır.zaten kuranda geçen cin suresinde nekadar pişman olduklarını söylüyorlar. çoğu kimse onlardan korkuyor,ben onlar için üzülüyorum,yaptıkları onca günahtan sonra,ahiret gününde nasıl hesap verecekler vay onların haline.( her varlık ölümü tadacaktır,cenabı hak böyle buyurmuştur.

Marrok

Kayıtlı Üye
Eger Müslüman iseniz, asl olan Allah'in bildirdigidir, Allah ona melek demedi,Kuran'da böyle bir seye raslayamazsiniz, Hadis-i seriflerde de..
Seytan Melek degildir,hic bir zamanda olmadi,ayrica Meleklerde asilik gibi özellikler yoktur, Seytan dumansiz atesten yaratildi,Adem'e secde emrine karsi geldi,cünki Seytan kendince Adem'den daha degerli idi, ve böylece Seytan azginlardan asilerden oldu,ve "Allah'a izin ver hakli oldugumu sana gösterteyim dedi"
Eger Siz olayin önünü ardini anlatmadan, "Allah onu kullarini dogru yoldan ayirmak icin görevlendirdi" derseniz,cok yanlis bir sey cikar ortaya.O izin istedi Allah izin verdi...Allah Seytanin insanin damarlarinda dolastigini bildirdi, ama göbek deligi nerden cikti onu bilmiyorum..

saygilar...

bilgiler için teşekkürler zaten benim bildiğim diye başlamıştım konuya yani %100 benim dediğim dogru demedim :D ama teşekkürler.
Göbek deliği mevzusunuda bi yerde okumuştum tam hatırlayamıyorum

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Kur’an-ı Kerim, Hz Ademin topraktan yaratıldığını, sonra ona ruh verilerek canlı bir insan haline getirildiğini açıkça anlatır. Aynı şekilde Şeytanın da cinlerden olduğu konusunu vurgular. Bu husus Kur’an-ı Kerimde şöyle anlatılır:

“Rabbin meleklere demişti ki: Ben muhakkak çamurdan bir insan yaratacağım. Onu tamamlayıp, içine de ruhumdan üfürdüğüm zaman, derhal ona secdeye kapanın! Bütün melekler toptan secde ettiler. Yalnız İblis secde etmedi. O büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu. Allah! Ey İblis! İki elimle yarattığıma secde etmekten seni men eden nedir? Böbürlendin mi, yoksa yücelerden misin? dedi. İblis: Ben ondan hayırlıyım! Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi.(1)

Şeytan ateşten yaratılmış olmayı kendince bir üstünlük sebebi olarak görmüştür. Ateş başka varlıklarla temas ettiğinde onları yakar ve eritir. Su ve kum, toprak gibi diğer katı maddeler ateşi onu söndürür. Bir üstünlük sebebi gibi görülen bu fark, aslında şeytanı ömür boyu yalnızlığa itmiştir. Yüce Allah’ın katında üstünlüğün temel esası ise, önce kendisine itaat edilmesi idi. İblis, bundan imtina edip kaçındığı ve kendisini üstün gördüğü için rahmetten kovulmuş ve “şeytan” olarak adlandırılmıştır. Ateşin toprağı yakması sebebiyle, bunu yok olmaz bir üstünlük olarak görüp büyüklenmesi şeytanın kâfir olarak İlahi huzurdan da cennetten de kovulmasına sebebiyet vermiştir.

Kuran’da, cinlerin ateşten yaratıldığı bildirilmektedir:

“Cinleri de daha önce zehirli ateşten yaratmıştık.” (15:27);

“Cinleri öz ateşten yarattı.” (55:15)

Bazı alimler, Rahman suresindeki “Cânn” deyiminden kasıt, cinlerin babası İblistir demişlerdir. Elmalılı Hamdi Yazır, aynı kanaatte olmadığını söyleyerek, “Başlangıç itibariyle bütün insan cinsi salsaldan yaratılmış olduğundan insandan kasıt, yalnız Adem değil insan cinsi olduğu gibi, Cânn’dan kasıt da cin cinsidir” der.(3) Şu halde İblis, yani şeytan da cinlerden olduğuna göre, o da ateşten hem de dumansız, öz, yalın, yakıcı ateşten yaratılmıştır diyebiliriz. Buna yukarıda meallerini verdiğimiz ayetler de zaten açıkça işaret etmektedir.

Bursalı İsmail Hakkı da, “O cinlerdendi” ayetini, “Onun aslı, ateşten yaratılmış bir cindi. Meleklerden değildi” diye tefsir etmekte ve “Meleklere ‘Ademe secde edin!’ demiştik.İblis hariç hepsi hemen secde etti”(Kehf, 18/50) Ayetinde İblisin meleklerden istisna edildiğini söylemektedir. “İblis melek olmayıp, cin olduğuna göre, melekten nasıl istisna edilmiş olabilir?” tarzındaki muhtemel bir soruya cevap için şu izahı yapmıştır.

“Çünkü, İblis de onlarla beraber secde etmekle emrolunmuştur. Daha sonra ise istisna edilmiştir. Tıpkı, “falan kadın hariç hepsi çıktılar” sözünde olduğu gibi. Burada hariç olan kişi, erkekler arasında bulunan bir kadındır.

Bir görüşe göre, “O cinlerdendi” cümlesinden kasıt, onun ilk cin olduğuna işarettir. Hz Ademin ins’den olduğu gibi. Çünkü Hz Adem insanların ilkidir.(4)

İblis denen o cin, “Rabbinin emrinden çıktı” Allah’a itaat etmekten kaçındı. Oysa biz biliyoruz ki, “Melekler, Allah’ın emrine isyan etmezler, ne emrederse onu yaparlar”(5) İnsanlar ve cinler, kulluk sorumluluğu ile yükümlü oldukları için, iradeleri ile yaptıklarının cezalarını veya mükafatlarını göreceklerdir. Ancak melekler öyle değil. Onlar hata yapmaktan korunmuşlardır; şer işlemeyi irade edemezler.

O halde, şeytanın meleklerden olması söz konusu olamaz.
(1) Sâd, 38:71-78; A’raf, 7:12
(2) Hak Dini, IV, 20
(3) Hak Dini, VII, 369
(4) Muhtasar Ruhu’l-Beyan, V, 122
(5) Muhtasar Ruhu’l-Beyan, V, 123

Kadoramas

Kayıtlı Üye
İblis cindir.Cin iken allaha çokca iman ettiği için melekler bunu allaha söyler.Allahta bakar ki gerçekten imanlı yanına alır.Ona ilimler verir ve tüm meleklerin öğretmeni yapar.Sonra isyan eder allahta onun şeytan yapar (Cinlerde hava,şeytanlarda ateş fazladır).

ibriz

Kayıtlı Üye

saygilar...

Şeytanın ademe secde etmeyişinin sebebi kesinlikle kendini ademden üstün görmeyişi değildi. Şeytan, bir ikilemde kalmıştır. bu çok ince bir konudur. bakın, Allah'tan başka bir tanrı yoktur denir ibrahimi dinlerde. Başkasına tapmak, tapınmak kesinlikle yasaktır. Denir ki Tanrı (ya da Allah(c.c).) şeytandan ademe secde etmesini istedi. şeytan ise bunu o emretmiş olsa bile Allah'tan başkasına secde etmeyeceğini söyledi.
Nitekim bakıldığında durum aslında şeytan ve tanrı arasında bir anlaşma gibidir. Tanrı, şeytana ihtiyaç duydu, ve onu itaatsizlik etmeye zorladı denilebilir. Burada aslında bir karşı koyuştan çok, 'derin devlet' adına çalışan bir görevli durumu vardır.
Sanırım toparlayamayacağım, çünkü yazdıkça çatallanan bir konuymuş.

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Şeytanın ademe secde etmeyişinin sebebi kesinlikle kendini ademden üstün görmeyişi değildi. Şeytan, bir ikilemde kalmıştır. bu çok ince bir konudur. bakın, Allah'tan başka bir tanrı yoktur denir ibrahimi dinlerde. Başkasına tapmak, tapınmak kesinlikle yasaktır. Denir ki Tanrı (ya da Allah(c.c).) şeytandan ademe secde etmesini istedi. şeytan ise bunu o emretmiş olsa bile Allah'tan başkasına secde etmeyeceğini söyledi.
Nitekim bakıldığında durum aslında şeytan ve tanrı arasında bir anlaşma gibidir. Tanrı, şeytana ihtiyaç duydu, ve onu itaatsizlik etmeye zorladı denilebilir. Burada aslında bir karşı koyuştan çok, 'derin devlet' adına çalışan bir görevli durumu vardır.

Diğer melekler ve varlıklar secde ederken şeytan nasıl iklemde kalıyor..
kibirlilik değilmi onun yaptığı ?

La-edri

Kayıtlı Üye

Allah Adem'e Ruh nef etikten sonra meleklere secde emri gelmistir, Adem balciktan yaratilip sekil verildiginde degil henüz..
Ruh verdi ve ona Isimlerini ögretti, Kimin Isimlerini?Esmayi..
Esma-Ül Hüsna.Adem'e "Sen Halifemsin" dedi...
Seytan kibir yapti "Sana Ben daha güzel halife olurum dedi ."BEN" diyor.
Eger bir insan "Ben" den gecerse "Ölmeden Evvel Olürse" Ruh kesilir,Meleklerin secdesine laik olur!
Sizce melekler günah yatagina sirk yatagina bogulmus bir insana secde edermi?
Mesele Ruh,cünki o Nur ,melekler Nur'a secde eder ,emir bu!
Seytan evet "Allah'in izzetine yemin eden bir varlik,O'nun derdi Ademoglullari ile...Kibir yapiyor,gönlünde kibir barindiran her varligin akibeti kötüdür,cünki kibir büyüklük taslamaktir..

Kadoramas

Kayıtlı Üye
Bir varlığa secde etmek ona takmak manasına gelmez.Biz Padişahlarımızın önündede eğilirdik çünkü onlar bizim büyüklerimiz ve üstünlerimizdi.Secde emri insanoğlunun üstünlüğü ile alakalıdır,tapma ve tapınma ile ilgili değil.Ateş ve toprak sadece iblisin bahanesidir.Ama biz Allah`a niyet edip secde edersek ona taparız.

Isadora

Kayıtlı Üye
Şeytan ateşten yaratılan ve cinnilere komuta veren bir mevkiye sahipti onları kontrol altında tutan biri gibi kovulmadan önce Allah'a o da ibadet ediyordu. Ancak kibirlenip Hz. Adem'e secde eetmediğinden Allah onu lanetlemiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...