Mors alfabesi ne işe yarar?

Warcraft

Banlı Kullanıcı
Mors alfabesi Samuel F. B. Morse tarafından 1835 yılında oluşturularak iletişim için kullanılmıştır.

Bu alfabe ve özellikle denizcilikte kullanım alanı olan bir haberleşme biçimidir. Kısa ve uzun sinyaller karşı tarafa harf ve rakamları bildirmekte kullanılır.

1.jpg

Elektrik sinyali, ses ve ışık yardımıyla Mors alfabesi kullanılır ve mesaj karşı tarafa bildirilebilir.

Günümüzde kullanım alanı oldukça sınırlı olan Mors alfabesinde 2 farklı kod sistemi uygulanır; Amerikan Kod Sistemi ve Uluslararası Kod Sistemi. Bunlardan Amerikan Mors Kodu genellikle telgraf sistemlerinde kullanılır.

Mors alfabesinin sesli iletişime göre avantajı çok daha düşük bir bant genişliğinde işe yaramasıdır. Ayrıca düşük frekansta diğer sistemlere göre yüksek performans gösterir.

kısa ve uzun sinyallerden oluşan ve özellikle telgrafla iletişimde kullanılan bir yöntemdir.

Radyo veya elektrik sinyallerini kullanarak, değişik kombinasyonlarla harfler ve rakamlar oluşturulur.

alfabede 3 farklı aralık kullanılır; kısa aralık harfler arasında, orta aralık kelimeler arasında ve uzun aralıklar her cümlenin arasında kullanılır.

İlk bakışta zor görünmesine rağmen Mors alfabesini çözmenin de basit bir yolu vardır. Matematikte ve bilgisayar bilimlerinde algoritma ve hata takibi için kullanılan harita şöyle kullanılır:

1.jpg

• En üstteki boş yuvarlağa parmağınızı koyduktan sonra sinyali bekleyin.
• Her sinyalde bir alt satıra ilerleyin.
• Gelen sinyal kısa ise sola, uzun ise sağa doğru gidin.

Örneğin;
• 2 uzun, 2 kısa sinyal aldınız.
• Öncelikle 2 kez sağa ve aşağıya inmelisiniz.
• Sonraki adımda bu kez 2 kez sola ve aşağıya inmelisiniz.
• Şu anda 2 uzun, 2 kısa sinyalin karşılığı olan Z harfindesiniz.

Kaynak İnternet..

Ori

Kayıtlı Üye
Yıldızlararası adlı fılmde gercekten guzel işlenmişti :) Nedense bana hep ilgi çekici gelmiştir.

Ashina

Kayıtlı Üye
Yıldızlararası adlı fılmde gercekten guzel işlenmişti :) Nedense bana hep ilgi çekici gelmiştir.

İlk çıktığında izlemiştim dün tekrardan izledim.
Sadece Mors değil ikili sistemle de mesaj iletilmişti.
Gerçekten çok ilginç...