Boyut

duriod

Kayıtlı Üye
Arapça:Uzaklık,kurp karşılığıdır.Osmanlıca da boyut "Buut" olarak bilinir.

Gerek tek başına, gerek başkalarıyla birlikte olarak bir çizgi,bir yüzey bir alan üzerinde bir noktanın konuluşunu belirten gerçek miktarıdır.Boyut, böylece cisimlerin gerek yüzölçümlerini ve gerekse hacimlerini takdir için düşünülmesi zorunlu olan uzantılardan herbiridir.

Spritüalizmde:Boyutu tarif etmeye, kavram ve ifade bakımından imkan yoktur.Üç,dört,beş... gibi belirli bir boyutun zaruretinden kurtulamayan sayılarla belirlemek de aynı derecede anlamsız olur. En,boy,derinlik(uzunluk,genişlik,yükseklik) boyutları,alemimizdeki maddelerin hepsinde ayrımsız vardır Fakat aslında çizgiyi birinci boyut,yüzeyi ikinci boyut,hacmide üçüncü boyut olarak değerlendirmeye olanak yoktur.Çünkü kainatımızda üç sayısının ifade ettiği geometrik şekilden başka türlü bir şey tasarlamak bizim için mümkün değildir.Burada üç şey, bir şeyin içindedir.Bir şeyde üç şeyin içindedir.Yüzeyde çizgi, hacimde yüzey, çizgide nokta fikri vardır.

Kainatımızda üç boyuttan fazla veya eksik boyutlu bir maddenin varlığı bir zaruret olarak olanaksızdır. Alemimizin dışındaki boyutları rakamlarla göstermeye imkan yoktur. Çünkü göreceli sayılarımızın hiç biri üç boyutlu ifade etmek bağından kendini kurtaramaz.Biz kendi üç boyutlu şartlarımızla çevrilmiş olduğumuz alemimizin dışında kalan maddi varlıkları ve onların bağımlı oldukları yasaları hiç bir araç ile inceleyip anlamak imkanına, zorunlu olarak sahip değiliz .Anlamak için, boyutun şartları değişik olan diğer bir aleme intikal etmelidir.
Acaba yüksek alemlerdeki boyutlar hakkında ne söyleyebiliriz? Bizim sayılarımızın,alemimizin dışında bir değeri yoktur.Bu durumda, örneğin, ilk üstümüzdeki aleme dört boyutlu alem demekle üç boyutlu alemimizin dışına çıkmış sayılmaz.Üç isim vermek gücünden mahrumuz.Dört boyuttan bahsedilsede bu ,matematik bir kıymet ifade etmez,sembolik bir ifadeden başka bir şey değildir.[kaynak:Ruh Ve Madde Dergisi Ergun Arıkdal]

images

daniel

Kayıtlı Üye
Ergun Candan "Son Uc Peygamber' isimli kitabinda, bu boyutlar soyle anlatilmis ve son derece mantikli gibi gorunmekte..

1- Ben = Yani Alemlerin Rabbi

2-Ars = Yine Alemlerin Rabbi

3-Rab Plani (Ruhsal idare mekanizmasi)

4- Melekut Alemi (Kursi)

5-Sirius Kulturu

6- Ruhsal Planlar

7-Spatyomlar/Dunya + Diger fizik kureler (kendi icinde ayrilmis sekilde spatyomlar)

duriod

Kayıtlı Üye
Yorumunuz için teşekkürler ve çok orjinal bir örnek vermişsiniz. Size katılıyorum, yalnız yazdığım yazı benim değil, altta belirttiğim gibi Ergun Arıkdal ın yazılarından kendimce yorumum. Ergun Arıkdal bu ve bunun gibi yazılarında insanların boyutları bilemeyeceğinden çok, acaba ne kadarını biliyoruz? sorusunu bize hatırlatıyor. Aslında yukarıdaki yazıda "mahrumuz" gibi kelimelerle cümleleri bitirmesinin sebebi, kendince edebi uslubu ve Yaradan' ı yüceltmesidir. Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim. Ruhsal hiyerarşiyi güzel anlatan bir yazı yazmışsınız.

simera

Kayıtlı Üye
5-Sirius Kulturu

Bu nasıl bir şey?Bilgisi olan arkadaşlar var mı?Bu boyuttan kimse var mıdır?:)Bu boyuttan olan kişilerin özellikleri nelerdir?

simera

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim. Ben 'BOYUT' yazıp arama yaptım:)