Ezoterik Öğretiler

tunny

Kayıtlı Üye
Zaten sorun yüce bilgin ve mesajcı olan Peygamberler değildir.Sorun onlar öldükten sonra güç arayışı içinde olan nesillerdir.Diğer dinlerde de olduğu gibi Hz.Muhammed'de öldükten sonra İslam'da ayrılma mezhepleşme ve savaşlar başlamıştır.Sadece dışa karşı değil içte bile bir çok kardeş kanı akıtılmıştır.Ayrıca değiştirilemez ve oynanılamaz olan şey evrenin kurallarıdır.İnsanın mürekkebe döktüğü sözler değil.Hiç ilginizi çekti mi bilmiyorum ama hiç bir Peygamber yazılı metin bırakmamıştır.Ben burada Kuran-ı Kerim yalandır başkaları yazmıştır demiyorum.Ama diğer dinlerde olduğu gibi insan yorumu girmiştir işin içine.Üstüne üstük halklar kolay anlasın diye yapılan alegoriler düz anlaşılmaya başlanmıştır.

Her din kendinin yozlaşmadığını ve kitapların değişmediğini söyler.Hristiyanlarda bunu savunur Müslümanlarda.Ama her ikisi de aynı dini ve aynı Tanrıyı savunmalarına rağmen birbirlerini günahkar sayarlar.

Ayrıca Hz.Muhammed öldükten sonra İslamiyete yerleşen Cihad anlayışı tamamen orta çağ haçlı anlayışına dönüşmüştür.Ve Türk kavimleride olmak üzere daha bir çok kavim ve boy zorla İslama geçirilmiştir.Her ne kadar barışcıl ve hoşgörülü olsakta bu bizim topraklarımızı büyütmemize veya başka milletlere saldırmamıza engel olmamıştır.Burdaki amacım tarihi eleştirmek veya dini eleştirmek değil.Bunu yapan insanlar bunları imanları ve inançları gereği yaptı.İran'da da yada Suudi Arabistan'da da insanlar inançları gereği başkalarına recm cezası uyguluyor yada kadınlara baskı yapıyor.Yani yanlışlık dinde değil, ona körü körüne inanan ve sorgulamak yerine sorgulamayı başka alimlere bırakan anlayışta.Halbuki diğer dinlerdeki gibi Müslümanlıkta insanları sevmeyi ahlaklı olmayı öğütlüyor.Ama baktığımız zaman insanların iyi amaçla yaptıkları yorumlamalar başka insanlarda inanç uğruna kötü şeyler yaptırtıyor.

Lütfen yazdıklarımı yanlış anlamayın.Ben de bir Müslümanım.Her ne kadar diğer inançları ve dinlere inanıp ben inanan değilim desemde bunun altındaki vermeye çalıştığım mesaj belli, Kainatın tekliğidir.Evet geçmişte bize saldıranlar olmuştur hırsızında bir suçu vardır.Ama lütfen vicdanınıza sorun şuanki durumumuz(İslam coğrafyası) ne kadar iyi.Buradaki iyi politik veya ekonomik değil.Ahlaki ve Vicdani açıdan.Ben başka milletlerin daha iyi olduğunu savunmuyorum.Ama bizimde iyi olmadığımızı kendime itiraf ediyorum.

Sevgiyle Kalın.

Perina

Banlı Kullanıcı
Evet birçok müslüman hiç iyi durumda değil..bunun birçok nedeni var..diğer ülkelerin bu insanlara zulümleri etkili bunda..bizimle oyuncak gibi oynuyor medeni olduğunu savunan ülkeler..ve asıl kabahatta bizde..müslümanlığı yaşamıyoruz ki,müslümanlık bizi adam etsin..

Ayrıca dini yorumlayan büyük alimleri küçümsemeyelim..yada basit nsanlar sınıfına indirmeyelim..bunlar ruhi ve manevi anlamda gelişmiş insanlardı..

Ayrıba biz asla zorba bir millet olmadık..çünkü evet dediğiniz gibi o şartlarda,o çağda savaşlar kaçınılmazdı..savaşmasaydık yok edilirdik..hem inançlarımız,hem kimliğimiz hewm varlığımız ortadan kalkardı..

Ayrıca Kur'an'ın evrenselliğini,değişmezliğini teyid etmiştir..ve Peygamberimiz..buna inanıp inanmamakta seçimdir..bu dine inanıyorsak buna da inanacağız..dediğim gibi din sorgulanmaz..sorgulanıncada tüm kavramlar anlamszlaşır..

Bu konular uzun araştırmaların knusudur..beni aşar..ama herbir srumuzun(inanca dair ve inanç ilkelerine)cevabı vardır..din en önemli kavramdır..ki zaten insanların kurtuluşu için inmiştir dinler..ve bunun üstünde hiçbir kavram yada öğreti olamaz..olur diyebilir insanlar..ama yanılgı içine girerler böylece..Benim inancıma göre İslam en güvenilir inanç sistemidir..kurtuluşumuzdur..

tunny

Kayıtlı Üye
Açıkçası ben politik meselelerden bahsetmiyorum.Ahlaki ve Etik durumundan bahsediyorum.Ayrıca o zulüm yapıyor dediğimiz ülkelerinde aynı sorunları var.Sebep yine aynı çamurlaşmış inançlar, insanlaştırılmış Tanrı.

Ben büyük alimleri küçümsemiyorum.Bilgisinden ve öğretilerinden yararlandığım bilgeler çok fazla bu coğrafyada.Ama mesele bilge zannedilen hocalarda.Mesele insanların aklını saçma inançlarla dolduranlarda.

Savaşlar her zaman kaçınılabilir şeylerdir.Tabi o dönemde inançları ve doğruyu korumanın tek yöntemi savaşlardı.Ama gözden kaçan bazı şeyler oldu.Bazı iç çekişmelere şahit olduk.Bazen dini kullananlar yüzünden sahte savaşlar verdik.Ama benim asıl anlatmaya çalıştığım olay.Hristiyanlıkta da görülen bizim dinimizde de görülen mevzu.Peygamberlerin fiziksel olarak ölmesinden sonra iki dinde kardeş kanı akıtmıştır.Bu yüzden de bir sürü farklı yorum çıkmıştır ortaya.Tabi her ikisinde de bu saf inançları korumaya çalışanla yokmuydu tabi ki de vardı.İslam'ın yayılmasına etki edenler bunlardı zaten.Veya orta çağ avrupasını rönesansa taşıyanlar.Ama ben size başından beri onları anlatıyorum zaten.Ezoterizm batıya has veya başka bir coğrafyaya has bir inanış değildir.Ezoterizm her yerde herşeydedir.Ezoterizm Mevlanadır, Şemsdir, Hacı Bektaşidir, Hayyamdır, Geylanidir, Platondur, Pisagordur, Budadır, Hermestir, Brunodur, Tzudur.Kısaca topluluklara hitap eden dinlere ait inançları değil, onun içindeki gizemleri mücevherleri merak edenlerdir.

Beni yanlış anlıyorsunuz.Ezoterizm bu iyidir bu kötüdürü sorgulamaz.Bizim yolumuz daha iyidir diğerleri daha kötüdür demez.Sadece yukarı çıkmanın en kısa yolu olarak ezoterimi gösterir.Ama her yol mümkündür.Ezoterizm inançların içine girer, topluluklar yoldan çıkmasın diye veya kainatı kolay anlayamayan insanlar inanç sahibi olsun diye yapılan bazı ibadetleri incelemez ve uygulamaz.Geçmişteki milletler yani atalarımız için dinler gerekli kurumlardı.Ama günümüz insanı artık o terimleri yeterli ve inandırıcı bulmuyor.Buda onları inançsızlığa itiyor.Bu yüzden de yeni çağda ezoterizm daha fazla ön planda olacak sebebi artık açıklamaların daha ileri gitmesi gerekliliği ve insan evriminin daha ilerde olmasıdır.

Kur'an-ı Kerim evrenselliği teyit etmiştir tabi ki ama kendi evrenselliğini değil içinde bulunan bilgilerin evrenselliğini.Yoksa o sadece maddi evrendeki bir maddedir.Üstü çizilir yırtılır hatta yakanlar bile var.Mesele burada başlıyor aslında mesele kelimesi kelimesine uymak değil iç özünü anlattığı evreni anlamakta.Mevlana ne zaman aşkı buldu bilir misin?Hem öğrencisi hem hocası olan Şems geldiği ve onun en sevdiği kitapları suya attığı zaman.Maddi evrendeki hiç bir şey önemli değildir.Önemli olan kainatı ve sürekli olanı anlamaktadır.

Sorgulamak terimi varlığın sorgulanması değildir.Zaten belli bir inanca sahip olmadan ezoterik öğretileri anlayamazsınız.Yani inanç bilgiden önce gelen ama şart olan bir durumdur.Daha sonraları inançtan kurtulup saf bilgiye ulaşırsınız.Ayrıca dinin sorgulanmaması mantığı tamamen o zamanın koşullarına ait bir gereksinimdir.Ve de eğer sorulanması dediğiniz gibi en büyük günah olsaydı, bütün İslam tasavvufu ve ezoterizmi günahların en büyüğünü işlemiş sayılırdı.Bunun sebebi aslında basittir.Bütün hayatı evreni tanımak olmayan bir kişinin dini sorgulaması ve bunu yetersiz bilgilerle yapması onu yanlış yola iter.Ama insanlığın başından beri olan sağlam zincirlere girmesi ve eğitimini düzenli ve disiplinli bir şekilde yaptığı taktirde sorgulamak artık bir görevdir.

Size ve inancınıza saygı duyuyorum.Ezoterizmi merak ettiniz ve bende kısmen elimden geldiğince ne olduğunu yada olmadığını anlatmaya çalıştım.Benim için asıl önemli olan ne olduğudur.Ama bazen insan kardeşlerim ne olmadığı hakkında sustuğumuz zaman kabul ettiğimizi düşünüyorlar.Aslında alınmıyoruz bile ama bazen yola girecek olanları da etkiliyor bu durum.Bu yüzden burada elimden geldiğince ön yargıları kırmaya ve gerçeği aktarmaya çalışıyorum ve çalışacağım.

Perina

Banlı Kullanıcı
Evet ben ezoterinmi çok yüzeysel biliyorum..veaslında birçok konuda bilgim az evet..ama öğrenme merakım vardır..vesanırım kalan ömrümdekesin öğrenmek ilegeçecek..

Ama hislerim ve algılarım ve gözlemlerime güveniyorum..vehislerim ve gözlemlerim çok güçlü olarak şunu diyor:Gelecek ilahi olanın en büyük mesajı olan dinlerin olacak..diğer herşeyin evet doğruluğu olsada heps iilahi olan(dinler)yanında teferruattan öteye geçemez..dinler nbeden insana yetmez biliyormusunuz? Çünkü ruhi gücü dine yetmez..din değil asıl sorun insanın ruhi yetersizliğidir..

la79

Kayıtlı Üye
Bunlara katılım nasıl olur demişsiniz herhangi birisine katılmadığım için birebir bilgi veremeyeceğim zaten katılsam da veremezdim :). Siz bir yola çıktıktan sonra bu anlamda onlar sizi zaten bulur veya ailevi bağlarla oluşur.Asil kandan lafını sadece zenginler için kullanmıyorlardı :). İnsanların dünyada farklı görevleri de var yemek ,içmek,para kazanmak dışında başka şeyler var.Amaçları bu asıl nedeni korumak ,bilgileri unutulmadan aktarmak meşaleyi taşımak diyebiliriz sanırım.Tabi meşaleyi söndürme amacı güdenler de var yok değil.Bilgilerin kaynağı ise çoğu buraya ait zaten değildir ,insanların arayıp durdukları yerler bu bilgilerin kaynağıdır zaten.Ortada çok somut şeyler var aslında ama farkındalıkla ilgili bir durum.Bu yüzden büyü formülü sormak yerine farkındalığa yüklenin deniyor genelde insanlara çünkü büyü lambaysa farkındalık elektirik diyebilirim.Bir kelimeyi okuyan insanların hepsinde farklı birşey söyleyecektir o kelimeler.Aslında gizli sanılanların çoğu açık seçik ortadadır.Umarım yeterince açıklayacı olabilmişimdir.Saygılar.
Sevgili Voy öncelikle yazınızı çok beğendiğimi belirtmek istiyorum bunu belirtmek istedim çünkü yanlışlıkla beğenmedim butonuna bastım, bunun için affınıza sığınıyorum:),özellikle şu cümlenizin altı çizilmesi gereken bir cümle olduğunu düşünüyorum:büyü lambaysa farkındalık elektriktir....,,gerçektende bu bilgilere sahip insanları bulmak zordur çünkü onların kökleri kanımca bu dünyada değildir ama onlar, emin olunki bilgiyi kime vereceklerini çok iyi biliyorlar ,bu konuda tercih yapma iradeleri olmadığı için hata yapma olasılıklarıda yoktur,.

Sevgili Voy bir önceki mesajımda yazınızı beğendiğimi söylemiştim ama konuyu başlatan yazınız için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ,öncelikle konunun başlığına değinmek istiyorum Ezoterik öğretiler diye bir şey yoktur ,bu iki kelime yan yana kullanılamaz çünkü bu bilgiler materyalist düşünce sistemi ve entelektüel bilinçle kavranılamaz ve öğretilemez bu bilgilerin kaynağı akıldan ziyade kalptir zaten mürşitin görevide sizin kapalı olan kalp gözünüzü açmaktır yoksa bir mürşitin görevi bu bilgileri size yazılı yada sözlü olarak tebliğ etmek değildir,nasıl bir ateşin yanması için kıvılcım çakması gerekiyorsa kişinin düşünmeye ve hayatı sorgulamaya başlaması içinde ruhsal dengesini bozacak bir olayı başından geçirmesi gerekir (mesela derin bir aşk acısına tutulması gibi) işte mürşit tam burda devreye girer onun görevi sizi bu düşünce ve sorgu sürecinin içine sokmaktır ve bunun için elinde pek çok araç vardır bunlardan en uygun olanını seçer ve süreci başlatır ve süreç içinde belki küçük müdahalelerde bulunabilir ama süreci sürdürecek ve nihayete erdirecek olan sizsiniz,dolayısıyla bu bilgiler sistematik olarak bir başkasına aktarılamaz çünkü bunlar sevgili Bendekibenin dediği gibi Sırlar kat kat birbi****ri içine bohçalanarak saklandığı için, tek bir sembole, birden fazla anlam iç içe bohçalanmış durumdadır,bohçanın birini açtığınızda karşınıza diğeri çıkar matruşka bebek gibi düşünün ve bu sonsuza kadar gider yani tanrıya kadar.Flood oldu sanırım ama bunu belirtmeden geçemedim Sevgili Moderatörlerin hoşgörüsüne sığınıyorum.

erhanozbay

Banlı Kullanıcı
günümüzde bu insanlar daha çok dindar gözükme gibi çabaların içindeler dahada akıllı dahada ispat edilemezler yalnız perdeleri açık kişiler onların kim olduklarını saptaya biliyor mesela oldukları mekanda siyah gölgeler olur diyer taraftan kıtlık karışıklık kavga ve o ortamda mütiş bir agırlık olur üzerinize agır sizi baglayıcı bir enerjinin çöktüyünü farkedersiniz bu tür insanlar bedenleşmiş seytan insan vucudunda varlıklarını sürdürüyor o ailede en güçlü en zeki olanı seçer ve onu dış dünyadaki işleri için kullanır ve aile topluluk halinde yaşarlar seytan artık eski seytan deyil daha zeki daha yöntemleri çözülemez ve ondan uzak durun