Bipolar Bozukluk(Cift Kutuplu Rahatsizlik)

Pantea

Kayıtlı Üye
Depresyon, mani ve karışık belirtilerin sürekli tekrarlandığı ciddi bir rahatsızlıktır. Bu krizler kişinin ruh halinde, enerjisinde ve davranışlarında büyük değişimlere yol açar ve kişinin normal sağlıklı biri gibi hareket etmesine engel olur.

Belirtiler

Mani Belirtiler:
  1. Ruh halinde ani değişimler. Ya aşırı derece kızgın ve sinirli yada aşırı derecede uyuşmuş ve hatta sersemlemiş.
  2. Aşırı derecede kendine güven; mükemmellik
  3. Vücud enerjisinin artması
  4. Uyku ihtiyacının azalması. Hiç uyumadan yada çok az uyku ile günlerce yorulmadan devam edebilmek.
  5. Konuşma seviyesinde artış. Hızlı ve çok konuşur. Sürekli konu değiştirir, araya girmek yada cevap vermek imkansızdır.
  6. Aşırı derecede dikkatin dağınık olması. Bir konudan başka bir konuya sürekli değişir.
  7. Aşırı seks ihtiyacı. Seks ile ilgili duygu, düşünce ve davranışlarda artış yaşanır.
  8. Fiziksel rahatsızlık
  9. Riskleri umursamamak ve aşırı derecede riskli aktivitelere katılmak yada riskli davranışlar yapmak
Depresif Belirtiler:
  1. Sürekli mutsuz ve gergin ruh hali
  2. Daha önce zevk aldığı aktivitelere karşı ilgisizlik
  3. İştahında ve kilosunda gözle görülür büyük değişiklikler
  4. Uyumakta zorluk yada çok fazla uyuma
  5. Fiziksel coşku yada hareketlerde aşırı yavaşlama
  6. Enerji kaybı
  7. Gereksiz suçluluk hissi yada kendini değersiz hissetme
  8. Konsantre olmakta zorluk
  9. Ölümü ve intiharı tekrar tekrar düşünmek

Mani ve depresyon belirtileri gençlerde ve çocuklarda kendilerini çeşitli farklı şekillerde gösterirler. Örneğin Mani gençlerde daha çok sinirlilik ve zarar verici patlamalar olarak ortaya çıkar ve ender olarak uyuşukluk görülür. Depresyon ise fiziksel şikayetler olarak ortaya çıkabilir örneğin baş ağrısı, karın ağrısı, aşırı yorgunluk, okuldan kaçma yada başarısız olma, evden kaçma, sinirlilik, şikayet etmek, açıklanamayan ağlama krizleri, izole olmak, iletişim problemi yaşamak ve hata yapmaya yada reddedilmeye karşı aşırı derecede hassasiyet. Diğer belirtiler alkol, uyuşturucu kullanımı ve insan ilişkilerinde zorluk yaşamak olarak sayılabilir.

Araştırmalar bipolar hastalıkların çocuklukta yada ergenlik çağının ilk zamanlarında başladığını göstermektedir. Çocuk yada genç depresyonda olduğuna dair belirtiler gösteriyorsa, aşırı sinir krizleri yaşıyorsa ve ruh halinde sürekli değişim oluyorsa bir psikiyatrist yada psikolog tarafından incelenmesinde fayda vardır.

Tedavi

Bipolar hastalığı olan çocuklarda ve gençlerde ilaç tedavisi henüz araştırma aşamasında olduğu için daha çok konuşmaya dayalı tedavi uygulanır. Büyüklerde ise temel tedavi yöntemi ruh halini düzenleyen ilaç kullanımıdır. Böylece tekrar eden mani ve depresif krizlerin önüne geçilir.

Çiğdem Alper, MA
Psikoterapist

yesillyeşil

Banlı Kullanıcı
İş
PSÄ°KOTERAPÄ°ST
bipolar bozukluğu olanların lityum ağırlıklı ilaç kullanımının fayadaları görülmüştür..bu hastalık yaz aylarında daha şiddetlenirken kış mevsiminde sakin seyreder..

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
Hiçbir zaman psikiyatrik bir hastalığa doktora gitmeden ilaç almayınız. Zaten çoğu psikiyatrik ilacın reçetesiz satışı yasaktır fakat bu bahsettiğiniz hastalık çok sıklıkla görülen ve de halk arasında çok da önemsenmeyen; aslında çok mühim bir hastalıktır. Hastalığın atakları olabilir ve şiddetli ataklarda hastanın hastaneye yatırılması zorunludur. İnsanlara sorarsanız herkes depresyondadır, arada da mutlu olurlar. O yüzden kendi kendine tanı koyma çok yaygındır fakat doktorlar bile bu hastalığa tanı koymada zorlanırlar. Yanlış anlamayın sizi kastetmiyorum lakin siteyi hergün binlerce kişi ziyaret ediyor ve "bende de bunlar var gideyim eczaneden ilaç alayım" diyerek kendi kendinin doktoru olmaya çalışıyorlar. Uyarımın amacı buydu. Bilgi amaçlı sorduysanız Lithuril vardır. Midede rahatsızlık, kilo alımı, titreme, yorgunluk gibi yan etkileri görülebilir.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
burdan ilaç tavsiye etmenin yanlış olduğunu söyleyip, ilaç ismi vermeseydiniz keşke...
kesinlikle doktora gidilmeli...

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
burdan ilaç tavsiye etmenin yanlış olduğunu söyleyip, ilaç ismi vermeseydiniz keşke...
kesinlikle doktora gidilmeli...

Evet vermemeyi düşündüm ama zaten internetten azıcık arayan bile artık bu bilgilere ulaşabilir durumda. Uyarı uyarıdır almak isteyen zaten alacaktır. Ben belki bilimsel bir araştırmada arkadaşa yardımcı olur diye düşünerek yazdım. Bu kadar ciddi bir meselede kendini düşünmeyip umarsızca ilaç alınması ateşle oynamaktır.

sevimkoşkatilgeldi

Kayıtlı Üye
İş
Kamu Hukuku
Psikotik ilaçların yanlış teşhisle verilmesi durumunda ters etki yapabileceğini de söyleyelim. Kendi kendinize "Hah bak bu bana uyuyor." diye düşünmemeniz gerekir.

cosmo

Kayıtlı Üye
'hah bu bana uyuyor' diye harekete geçecek olsam işim yaştı çünkü bana uyan bir sürü var onlardan. kendime tanı koymuyorum merak etmeyin. yalnızca bir dönem kullandığım bir ilaç vardı. içinde dediğiniz maddeden var mıydı yoksa doktorun gelene gidene yazdığı bir şey miydi onu merak ettim. nitekim gittiğiniz herhangi bir psikiyatr sizi ilaçsız yollamıyor ve yazdıkları belli başlı ilaçlar var. sorunun kaynağına inmek yerine ilacı verip yolluyorlar.

AJA

Elit Üye
İIaçIar da işe yaramıyor sadece geçici rahatIık.Güçlü iseniz bunu kendiniz de aşabiIirsiniz.Panik atak rahatsızlıgımı %90 atIattım nasıI mı ? Bana veriIen iIaçIarı çöpe atarak başIayıp işe,zor ama imkansız degil.O iIaçIarın bir çogu 6 aydan sonra bagımIıIık yapıyor zaten.Ben bunu başardım ha evet arada geliyor çok nadir olarak ama ben onu kovmasını ögrendim :D Günümüz yaşantımızda mutIu oImak zor hale geldi bırakın mutlu olmayı bedenseI olarak bir çogumuz temiz havadan mahrumuz, şehir hayatı şartIar ülkemizdeki bir çok sorun vs.En dogrusu kendi kendine iyileşmeyi ögrenmektir bu konu da.Kendi görüşümdür : Tüm bu rahatsızlıklarda kimyasal ilaçlar hikaye ;)

cosmo

Kayıtlı Üye
evet size katılıyorum. insanın kendi başına aşması gerekiyor. o kullandığım ilaç bahsettiğiniz geçici rahatlığı da sağlayamadı bende maalesef belki bünye meselesidir. zaten foruma üye olmamdaki en büyük amaç ruhumdaki boşluğu doldurmanın bir yolunu bulmak.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
bipolar fizyolojik bir rahatsızlıktır ve ilaç kullanılması gerekir... ama buna yakın psikolojik rahatsızlıklar da vardır ki yaşam şeklini ve düşünce tarzını değiştirerek, birşeylerin farkına vararak düzeltilebilir.
gerçi bütün psikolojik rahatsızlıkların, fizyolojik, bütün fiziksel rahatsızlıkların da psikolojik nedenleri olduğuna da inanıyorum, o da ayrı mesele :) ama yine de bipolar (manik depresif) ın intahar etme olasılığından ötürü şansa bırakmamak gerektiğini düşünüyorum...

AJA

Elit Üye
Panik atak ve bunun gibi rahatsızlıkalrda kullanılan bir hapın yan etkisini hatırlatıyım ozaman

İntihar girişimi :D

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
o "hap" lar ismi duyulup gidip eczaneden alınıp içilirse herşey mümkün...

serasss

Kayıtlı Üye
Bu ilaçların hepsii fasafiso arkadaşlar insanı maymun yapmaktan baska bir işe yaradıklarını söyleyemem

cosmo

Kayıtlı Üye
Hayır o bahsetttigim yeşiI reçetesiz aIınmıyor ;)

Huzur ruhun şifasıdır huzurIa kalın :)

yok genel olarak antidepresanların öyle bir özelliği var. ben kendiminkini doktor kontrolünde almıştım gerçi ama reçetesiz de satılıyordu. gerçekten intihara aşırı meyilli oluyorsun. çok ironik aslında, psikolojiyi düzelteyim derken ölüme yaklaşıyorsun.

KirliSinek

Kayıtlı Üye
İş
Elektrik Mühendisliği
Yaşayan biri olarak gerçekten çok zor bir hastalık defalarca psikiyatriye gittim ancak bir çözüm bulamadılar ilaçlar insanı aptallaştırdığından bırakmak zorun da kaldım. Defalarca kendi çabamla birşeyler yapmaya kurtulmaya çalıştım ama başarılı olamadım beynimin için de o kadar çok düşünce var ki hangisi benim düşüncem olduğunu seçemiyorum işin en kötü tarafı hiç bir düşünceyi anlayamamış olmam üstelik aklıma gelen bir şeyi saniyeler için de unutmam da cabası ama şu son günler de ani duygu değişiklikleri pek yaşamamaktayım iki ay'da sadece üç kez yaşadım ve o anlar geldiğin de o duygulardan kurtulmak için insan delicesine çırpınıyor gerçekten çok kötü bir rahatsızlık keşke kendimi kurtabileceğim ufak bir kıvılcımım olsa.