İnsanlar Arasındaki Güvensizlik ve Çözümü

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Yolda yanınızdan geçen ya da yan masada oturan hiç tanımadığınız insanlarla büyük bir rahatlıkla konuşabilmeyi, birbirinize acılarınızı ve sevinçlerinizi anlatmayı istemez misiniz? Onlara güvenmeyi onların da size güvenmesini... istemez misiniz?

Hiç tanımadığınız birine geri döneceğine emin olarak bir parayı ya da eşyayı ödünç vermeyi istemez misiniz? Aynı şekilde hiç tanımadığınız birisinden ihtiyacınız olduğunda birşeyleri ödünç almayı?

Biriyle yüz yüze geldiniz. Onu hiç tanımıyorsunuz. Karşınızda somurtan, güvenmeyen, bir yabancı imiş gibi bakan bir yüz mü görmek istersiniz, yoksa size sonuna kadar güvenen, sıcak ve içten bir gülümsemeyle size bir tanıdıkmış gibi bakan bir yüz mü?

Gece kapınızı hiç kilitlemeden, size bir zarar gelmeyeceğine emin olarak rahatça uyumak...

Yabancı bir ülkede kapısını çaldığınız herhangi bir evin sizi memnuniyetle içeri kabul etmesi...

Ürettiği silahlara alıcı bulamayan kişilerin, insanlara faydalı başka işler yapması...

Bütün bunları ve çok daha fazlasını istemez misiniz? Öyle bir dünya gerçekten tadına doyulmaz ve yaşamaya değer olmaz mı?

Söylediklerimiz sâdece bir hayal mi? Yoksa asıl olması gereken mi?

Kendimizin sâdece bir beden olduğuna inandık. Bu inanç bizi, ailemizdeki insanlar dâhil diğer herkesin bizden ayrı ve yabancı oldukları anlayışına götürdü.

Bu sonuç gâyet doğal. Çünkü yaşam, "ben" üzerine kuruludur. Ve "ben" sâdece kendisi için çalışır. Bu, "ben"in doğasıdır. O halde şunu açıkça görebiliyor muyuz:

Bir insan romantizmi ve kör duygusallığı bir kenara bırakıp baktığında en çok kime güvenir ve zarar gelmesini istemez?

Kendisine değil mi?

Ayrılık ve yabancılaşma, diğer insanların ve geri kalan tüm varoluşun “sizden” ya da “sizden bir parça” olduğu hissiniz olursa ortadan kalkabilir. Dolayısıyla da güvensizlik ortadan kalkmış olur. Peki böyle bir şey gerçekten var mı?

Evet, var. Çünkü tüm insanlar ve geri kalan tüm varoluş, ayrı görünmelerine rağmen aslında hepsi tek bir bedendir. Evet, yanlış okumadınız:

BÜTÜN İNSANLAR DAHİL TÜM VAROLUŞ, TEK BİR BEDENDİR.

Bu söz size tuhaf, saçma veya anlaşılması imkânsız gelebilir. Bu normal. Çünkü kelimeler ve cümleler zâten herhangi bir şeyi anlatamaz. Onların böyle bir yetenekleri hiç yoktur. Onlar sâdece işaret edebilirler. Anlamak, ancak ve ancak tam farkındalık işliyorsa mümkündür.

Tam farkındalık, yarattığımız bütün ayırımcı ve bölücü anlayışların tamamen hatalı olduğunu ve sâdece diğer insanlarla değil, tüm yaratılışın her zerresi ile bir olduğunuzu size gösterir. Bunu gördüğünüzde ne bir insana, ne bir hayvana, ne bir ağaca, ne havaya, ne suya artık zarar vermezsiniz. Artık güvensizlik üretmezsiniz. Diğer insanların size olan güveni birdenbire yükseliverir.

Tam farkındalık, insanlar arasında ne kadar yaygınsa, birbirlerine olan güven de o kadar yaygın olur.

Kaynak: İnternet.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Kişinin bilmesi gereken bir konuydu bana göre. Paylaşım için teşekkürler...

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Güzel bir paylaşım.
Bir yabancıdan daha çok korkarız.
Ama acılar,en büyük zararlar aksine en yakınlarımızdan gelir.
Genelleme yapmayım ama bende durum bu yönde.

vivalavida

Kayıtlı Üye
Artık tüm ilişkiler çıkara dayalı durumda. Farkındalık belki de en çok bu yüzden gerekli. Kişinin öncelikli olarak kendini koruması için çevresinin ve kendisinin bilincinde olması gerekiyor.

Farkındalık çok sık konuşulur oldu. Bir iki şey öğrenen "ben oldum" havasına giriyor. Olan bir kişi zaten olmuşluğunu ifade etmeye gerek duymaz. Şu zamanda bahsettiğiniz tarzda bir güvenin olmasını çok zor buluyorum. Her şey göstermelik, bilgi bile hava atmak için kullanılıyor, gelişim için değil...

Bu konuyla ilgili Sayın Urum'un "2012 İnsanları" diye bir yazısı vardı onu da okumanızı öneririm.

Paylaşım için teşekkürler.

Apabbacık

Kayıtlı Üye
''Çünkü kelimeler ve cümleler zâten herhangi bir şeyi anlatamaz. Onların böyle bir yetenekleri hiç yoktur. Onlar sâdece işaret edebilirler. ''
Özet ve en güzel cümle bu olsa gerek.

Güzel bir yazıydı.Teşekkürler.

descop

Kayıtlı Üye
İş
determinizm piskoloji enerjiler evren
bu konuda hiçbir sorunum yok yoldan gecen herhangi biriyle sanki yıllardır tanışıyomuş gibi olabiliyorum hemde bunu istemsiz olarak yapıyorum ancak bi hafta sürüyor ve sonra çekip gidiyor xS