Déjà vu Deneyimi

logii

Kayıtlı Üye
Déjà vu Deneyimi

Hiç ilk defa gittiğiniz bir yerde, sanki daha önce de orada bulunduğunuzu hissettiğiniz bir durum yaşadınız mı? Biriyle yeni tanıştığınızda, sanki onunla daha önceden tanışıyor olduğunuz hissine kapıldınız mı? Bir durumla ilk defa karşılaştığınız halde sanki o durumu daha öncede yaşadığınızı ve bu nedenle de tanıdık geliyor olduğunu hissettiniz mi? Bu tür deneyimlere *deja vu (*Yaşanmışlık ya da “bunu daha önceden de görmüştüm” duygusu, Ç.N.) denir.

"Déjà vu" terimi Fransızcadan gelmektedir ve “önceden görülmüş” anlamına gelir. Kişinin yeni bir duruma daha önceden tanık olduğu ya da o durumu daha önceden yaşadığı hissini tanımlamaktadır.

Deja vu deneyimi genellikle zorlama bir aşinalık hissi ve bazen de güçlü bir daha önce yaşanmışlık, aynı durumda ya da yerde önceden bulunmuşluk hissi ile birlikte gelir.
Deja vu deneyiminin oldukça yaygın olduğu ve insanların %70’inin hayatlarında en az bir kez bu deneyimi yaşadıklarını söyledikleri bilinmektedir. Deja vu terimi ilk kez bir Fransız psişik araştırmacı olan Emile Boirac (1851-1917) tarafından kullanılmıştır.

Deja vu deneyiminin pek çok açıklaması olabilir:

1. Daha önceden o yerin fotoğraflarını görmüş olabilirsiniz.

2. Yıllar önce bile olsa, belirli bir yer ya da durum hakkında bir şeyler okumuş olabilir ve o yerde ya da benzer bir durumda bulunduğunuzda, sanki aynı şeyi daha önceden yaşamış olduğunuzu hissedebilirsiniz.

3. Benzer bir deneyim ile ilgili bir film izlemiş olduğunuz halde böyle bir filmi izlediğinizi unutmuş olabilirsiniz, ancak bilinçaltınız bunu hala hatırlıyordur ve size o ürkütücü tanıdıklık hissini verir.

4. O yeri veya durumu, ya da benzer bir şeyi rüyalarınızda görmüş olabilirsiniz ve şimdi size tanıdık geliyordur.

5.
Deja vu beş duyumuz tarafından da tetiklenebilir. Bu bir koku, bir yiyeceğin tadı, dekor, renklerin birleşimi, sesin titreşimi, arka plandaki gürültüler ya da eski anıları tetikleyen herhangi bir şey olabilir. Bu hatırayı size anımsatan orijinal durumu hatırlayamayabilirsiniz, ancak onu yaşadığınızı hatırlar ve şimdiki deneyiminizle ilişkilendirirsiniz.

6
. Birlikte olduğunuz insanın ya da insanların görünümü, giyim ya da konuşma tarzı size geçmişte tanıştığınız birini hatırlatabilir.
7. Bazıları bu durumun bir çeşit zihinsel halden kaynaklandığını, algılama esnasındaki *nörokimyasal (*Nörokimya: Sinir sistemi işlevlerine eşlik eden kimyasal reaksiyonların incelenmesi, Ç.N.) faktörlerden kaynaklandığını ve hafıza ile ilgisi olmadığını söylemektedirler.

8.
Tekrardoğuşa inanan insanlar deja vu’nun nedeninin geçmiş bir hayatta aynı durumun yaşanmış olması olduğunu söylemektedirler.

Deja vu yaşanmasının bundan başka nedenleri ve açıklamaları da olabilir. Zihin, her çeşit deneyimi yaratan fakat çok az sayıda insanın araştırdığı ve anlamaya çalıştığı güçlü bir makinedir.

Remez Sasson

dv3.jpg

Atesböceği1

Kayıtlı Üye
Çok sık dejavu yaşarım. Bazen hiç bir özelliği olmayan olaylarda bile olayların ardarda geliş sırası nedeniyle dejavu yaşarım. Gördüklerimle, okuduklarımla, 5 duyumla hiç ilgisi yok...Bence bilimin henüz çözemediği ama ilerde mutlaka çözeceği bir zaman-mekan boyutu dalgalanması yani (henüz keşfedilmemiş) fizik kanunlarıyla ilgili bir olay.

hfcy

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
ben tekrar doğuşa inanmadığım halde sanki geçmişte yaşamışım gibi kendimi görüyorum ben 19 yaşındayım ama gördüğüm kişi 30 yaşından büyük ben olduğuma eminim bu ne anlama geliyor acaba bazen rüya olarak görüyorum bazen gözümü kapadığımda gelior,acaba ne yaşıyorum konuyla ilgili değil ama k.b yeni konu açıp kirlilik yapmak istemedim şimdiden teşekkürler

logii

Kayıtlı Üye
lücid rüya görüyor olabilirsiniz tahminimce..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Çok sık dejavu yaşarım. Bazen hiç bir özelliği olmayan olaylarda bile olayların ardarda geliş sırası nedeniyle dejavu yaşarım. Gördüklerimle, okuduklarımla, 5 duyumla hiç ilgisi yok...Bence bilimin henüz çözemediği ama ilerde mutlaka çözeceği bir zaman-mekan boyutu dalgalanması yani (henüz keşfedilmemiş) fizik kanunlarıyla ilgili bir olay.
Biz bilimden önce keşfettik ve söylüyoruz zaten bunu :) Durugörüye benzer biçimde işleyen bir mekanizma sayesinde zaman ve mekan kırılır, o an yaşanır ve kaydedilir. Evren bir denklemler bütünüdür. Siz denklemdeki iki bilinmeyeni çıkararak (zaman ve mekan) ileride yaşanıp, deneyimlenecek şeyin denklemini çözerek kaydedersiniz. O deneyim anı geldiğinde, kendine ait zaman ve mekanda, o denklem önceden çözülmüş olduğu için deja vu yaşarsınız. Yani durum basitçe anlatmaya çalışırsak bundan ibarettir.