bebeğim korkuyor

yağmur82

Kayıtlı Üye
arkadaşlar benim 2,5 aylık yeğenim var dün bişey oldu bir anda ağlamaya başladı korkarak. bütün gün ani sıçramalar yaptı kendini kasıyor gözleri büyüyor. ne olduğunu anlamadık. bebeklerin korkması ile ilgili yapılabilecek bir şey varmı

YasinLY

Kayıtlı Üye
Yav üzüldüm... :boat: Allah şifa versin kardeşim. Yardımcı olacak vardır. :willy_nilly:

Ajan 47

Kayıtlı Üye
Yeni doğmuş bir bebekte henüz heyecan ve duygulardan söz edemeyiz . Bebeğin herhangi bir uyaran karşısında gösterdiği tepkilerden söz edebiliriz . Bunlar haz veren ve haz vermeyen uyaranlara basit tepkiler şeklindedir. Annenin memesini emmek haz verir , bebek sakin ve huzurlu olur . Soğuk bir nesne ile dokunma, gaz sancısı gibi haz vermeyen uyaranlar ise bebeğin hareketlenmesine ve ağlamasına sebep olur. İlk haftalarda bebek fiziksel açıdan rahat olduğunda , meme emerken , annesinin kucağında ya da hafifçe sallanırken haz belirtileri gösterir . Huzurlu ve sakin bir bebek gülümser. Gülümseme ilk defa 6-8 hafta dolaylarında görülür. Ancak bu gülümseme henüz refleks gülümsemedir . Uyurken görülen gülümseme bebeğin rahat ve huzurlu olduğunu gösterir . Annenin sakin ve melodik sesi , ninni söylemesi bebeğin haz duymasını ve gülümsemesini sağlar . Bence endişe etmenize gerek yok arkadaşımın bebeği var oda öyle . O yaştaki bebekler pek huysuz olurlar bir türlü ne istediğini bilemezler . Sıkılırlar , gazı gelir çıkarmak için hangi şekle gireceklerini şaşırırlar , bu gibi durumlar olabilir .

yağmur82

Kayıtlı Üye
Bilgilendirici açiklamaniz için tşk.ederim. Fakat bebeğin ağlamasinin normalmi farklimi, çocuğun uyanik halde dokunduğun anda siçramasi kendini kasmasi pek normal gelmedi bana. Benimde başimdan geçmiş bebekken bişey olmuş nazar mi değmiş bir anda ağlamaya ve siçramaya başlamişim ve o bende kalici oldu ve çok sikintili oldu benim için. Gece rüyalarimdan düşerek uyandim ve uyandiğimda herşey firil firil dönerek uyaniyordum. çiğliklarla çok kötüydü dualarla kendime geliyordum. Ayni şeyi onunda yaşamasini istemiyorum. Bunun ne olduğunu bilmiyorum anlayan varsa bi duasi bişeyi varsa bana yardimci olsun allah rizasi için.

Kar

Elit Üye
Bebeği önce sağlık kontrolünden geçirtin lütfen,bir çok sebebi olabilir, bazı önemli tıbbi durumlar bile çıkabilir.Tıbbı bir sebeb bulunamassa ve durumu devam ederse site yöneticilerine bakım yaptırabilirsiniz.Birde annesi bildiği sureleri okuyabilir.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Yeni doğmuş bir bebekte henüz heyecan ve duygulardan söz edemeyiz . Bebeğin herhangi bir uyaran karşısında gösterdiği tepkilerden söz edebiliriz . Bunlar haz veren ve haz vermeyen uyaranlara basit tepkiler şeklindedir. Annenin memesini emmek haz verir , bebek sakin ve huzurlu olur . Soğuk bir nesne ile dokunma, gaz sancısı gibi haz vermeyen uyaranlar ise bebeğin hareketlenmesine ve ağlamasına sebep olur. İlk haftalarda bebek fiziksel açıdan rahat olduğunda , meme emerken , annesinin kucağında ya da hafifçe sallanırken haz belirtileri gösterir . Huzurlu ve sakin bir bebek gülümser. Gülümseme ilk defa 6-8 hafta dolaylarında görülür. Ancak bu gülümseme henüz refleks gülümsemedir . Uyurken görülen gülümseme bebeğin rahat ve huzurlu olduğunu gösterir . Annenin sakin ve melodik sesi , ninni söylemesi bebeğin haz duymasını ve gülümsemesini sağlar . Bence endişe etmenize gerek yok arkadaşımın bebeği var oda öyle . O yaştaki bebekler pek huysuz olurlar bir türlü ne istediğini bilemezler . Sıkılırlar , gazı gelir çıkarmak için hangi şekle gireceklerini şaşırırlar , bu gibi durumlar olabilir .
Bebekler hakkında öğrendiğimiz bir çok şey tarihe karışacak yakında. Bunlar kesin bilgiler olmaktan çıktı, bilginiz olsun. Yani artık insanları evrelerine göre değil ilk embriyo halinden ölümüne kadar olan süreçte bir bütün olarak ele almamız gerekiyor. Zira daha embriyo halindeyken alınan tesirler, ilk bilinç oluştuğu andan itibaren bu tesirlerin sınıflandırılmasıyla aradaki evre ve zaman farkı önemsizleşiyor. Buradaki kasıt insanın embriyo halinin bile diğer hallerine bağdaşık olduğu ve etkileşimin üst düzeyde olduğudur. Embriyo korkunun veya kıskançlığın ne olduğunu bilmese de o anki durumu kaydediyor daha sonra da sınıflandırıp bünyesinde bu şekilde kullanıyor. Yani daha embriyo halindeyken korktuğu (o an korkmuyor çünkü korkuyu bilmiyor, korku enerjisini kaydediyor daha sonra sınıflandırmak için) şeyi daha sonra sınıflandırdığı an, kişide kalıcı korkulara veya diğer hallere yansıtıyor. Bir de biz burada bebekten, doğmuş olan bireyden bahsediyoruz. Gerisini siz tahmin edin.