Ayet ve Burç

YasinLY

Kayıtlı Üye
Selamun Aleyküm arkadaşlar...
Burçlar sizce de gerçek mi ? Bence gerçek. Neden derseniz, Havas kitabını gezerken bir Ayet ile karşılaştım fakat hangi Sure'den bilmiyorum. Ayet şuydu;

Ve lekad cealnâ fis semâi bürûcen ve zeyyenâhâ lin nâzıriyn.

Anlamı;
Biz semada burçlar yarattık. Ve onları görenleri hayrete düşürecek yıldızlarla süsledik.

Ayeti yorumlayacak olanlarınız veya fikirleriniz varsa paylaşalım. Allah'a emanet olun...

La-edri

Kayıtlı Üye
Bu ayet Hirc suresinde sanirim ya 16 yada 17
"ve Andolsunki" diye baslayan bir ayet, Allah'in üzerine yemin ettigi bir hadise basit bir sey degil elbette..
Ve yine Buruc suresinde Allah Buclarla dolu göge andolsun der...Mutlaka müthis bir gercegi var,insanogluna ilim olarak acilmis ve acilmamis tarafinin olduguna ben inaniyorum

YasinLY

Kayıtlı Üye
Evet Hicr Sure'sinin 16. Ayeti. İslam'da burcun olduğunu gösteriyor bence...

Yeni ayet buldum. Tebarakellezı ceale fis semai bürucev ve ceale fıha siracev ve kameram münira. Meali; Gökte burçlar kılan, onların içinde bir aydınlık ve nurlu bir ay vareden (Allah) ne yücedir. Furkan 61. Ayeti

zenithmx

Kayıtlı Üye
Ayet-i kerimelerde bahsi geçen "burûcen" kelimesi takım yıldızlar, yıldız kümeleri anlamına gelmektedir.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Oda burcu göstermekte değil midir ?

zenithmx

Kayıtlı Üye
Burçlar konusunda pek bilgili değilim neye göre ölüçülür, neye göre zaman aralıkları belirlenmiştir, neye göre hangi burç ve özelliklerini taşımaktadır bilmiyorum uzman olmadığım için sadece kelime anlamını yazıyorum ki bilenler Ayeti Kerimede ne yazdığını ve "Burç Konusunda Uzman arkadaşların" anlamaları gereken neyse onu anlamaları için yazdım.

Fakat bildiğim kadarıyla takım yıldızlarının var oluşu bir kişiyle yada bir kişinin hayatındaki etkilere nasıl dayattırılır. Aynı burçta oldukları halde farklı özelliklere ve farklı yaşam standartlarına sahip olan insanların var oluşunuda düşünmek lazım.

Ayetlerde sadece ona bakanlar için yıldızları süsledik buyurmuş Yüce Rahman.

Burdaki bakanlar Burç Bilimcileri mi kast ediyor yani anlayanlar için süsledik mi demek istiyor yoksa gökyüzünün aydınlık için yaratıldığı ve bu yüzden mi süslenmiş oldukları belirtiliyor bunu bilemiyorum. Burç konusunda çok uzman bir arkadaşın açıklamaya ek yapması sanırım konuyu daha anlaşılır hale getirmesede akıllarda ve düşüncede biraz daha belirgin birşeyler oluşmasını sağlayacaktır. Selametle.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Bende burçlardan anlamazdım hatta saçma derdim. Aynı 2. paragrafta yazdığınız gibi.
Ama Mustafa İloğlu'nun kitabında Yüce Allah kullarını gezegenlerin tesiri altında yaratmıştır yazıyor. Benim tam bilgim yok fakat anlayanlarınız varsa yorumlarınızı beklerim. 12 tane burç var. Eski zamandan beri insanlar (Bence) her ayda doğan insanların, özelliklerini araştırmış olabilirler. Ve aynı ayda doğanlarla aynı özellikleri buldukların da burçları çıkarmış olabilirler. Tam bilgim yok ama böyle de olabilir...

YasinLY

Kayıtlı Üye
Her insan ana rahmin de tahminen 280 gün kalmak ta ve her kırk gününü bir burcun (Yıldızın) tesiri altın da terbiye görmek suretiyle ve nasibine göre her birinden birer miktar feyiz almaktadır. Bu sebeple hangi burç (Yıldız) cenin üzerinde fazla tesir etmiş ise o insan üzerinde belirli eserler, muayyen izler bırakmaktadır. Bütün insanlar az çok her burcun (Yıldızın) kendi üzerinde bırakmış olduğu tesiri geçmişten günümüze kadar olan araştırmalarla %70'ini öğrenebilir. Geleceğe göre de uygun yön çizilebilir...

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Bu ayet Hirc suresinde sanirim ya 16 yada 17
"ve Andolsunki" diye baslayan bir ayet, Allah'in üzerine yemin ettigi bir hadise basit bir sey degil elbette..
Ve yine Buruc suresinde Allah Buclarla dolu göge andolsun der...Mutlaka müthis bir gercegi var,insanogluna ilim olarak acilmis ve acilmamis tarafinin olduguna ben inaniyorum
Sanırım 16 yada 17. ayetlerdi diye yazarken emin olmak için googleden faydalabilirsiniz böylece sanılardan uzak daha net bilgi verebilirsiniz.. :) Yada bakmışsınızdır bilemem..