Cuma Namazı Nasıl Kılınır...

YasinLY

Kayıtlı Üye
Selamün Aleyküm arkadaşlar. Bu konuda Cuma Namaz'ının nasıl kılınacağını anlatacağım. Olur ya bilemeyen veya öğrenmek isteyen, 5 vakit Namaz'ımız da noksanlık var bari Cuma Namaz'ımızı doğru kılalım diye paylaşmak istedim.

Cuma namazı erkekler için tek başına kılınan namaz değildir. Öğle vaktinde cemeatle kılınır. Öğle ezanı okununca Cuma Namaz'ının ilk 4 rekâtlık sünneti kılınır. Aynı öğle Namaz'ının 4 rekâtlık sünneti gibidir.

İlk sünnetin kılınışı:

-Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namaz'ının ilk sünnetini kılmaya.
-Tekbir getirilir.
-Sübhaneke duası okunur.
-Euzü Besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur.
-Zamm-ı Sure okunur (Her hangi bir sure.)
-İlk oturuşta Etteahiyyat duası okunur.
-Son oturuşta Etteahiyyat - Âllahümme Salli - Bârik - Âllahümme Rabbena - Rabbenağfirli okunur, son olarak ta sağa sola selam verilir.

Sonra müezzin ezanı sesli okur. İmam Hutbe için minbere çıkar Hutbe okunduktan sonra müezzin Kamet getirir 2. Ezan'ı okur Cuma Namaz'ının 2 rekâtlık farzına geçilir. Sabah Namaz'ının farzıyla aynıdır.

Cuma Namaz'ı farzının kılınışı:

-Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namaz'ının farzını kılmaya uydum imama.
-Tekbir
-İçinden Sübhaneke duası okunur.
-Oturuşta Etteahiyyat - Âllahümme Salli - Bârik - Âllahümme Rabbena - Rabbenağfirli okunur, son olarak ta sağa sola selam verilir.

Farzı kıldıktan sonra Cuma Namaz'ının son sünnetini kılarız. Son sünnetin kılınışı ilk sünnetin kılınışıyla aynıdır. Cuma namazı bu şekilde kılınır arkadaşlar. Bu konuyu açtım çünkü çoğu kişi 5 vakit Namaz'ını kılmıyor.
Cuma Namaz'ını doğru kılmak için bilmeyen arkadaşlar varsa öğrenmesi için hayırlı olur İnşallah. Allah'a emanet olun, iyi forumlar...

NOT: Hutbe okunurken cemeatin Namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur. (Harama yakın.) İmam efendi duâ ederken, cemeat sesli âmîn demez. İçinden sessiz der. Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır. Kendi uğraşımdır... Alıntı değildir.

zenithmx

Kayıtlı Üye
paylaşım için teşekkürler.
Yalnız imzandaki hareketli resim harika olmuş.
ama biraz büyük olduğu için senin mesajının bulunduğu her sayfaya girdiğimde donmalar oluyor. sanırım diğer kullanıcılarda da olabilir. biraz küçültürsen sorun kalmayacaktır diye düşünüyorum. sayfaların donmaması için. Hakkını helal et.

focus

Kayıtlı Üye
mülkte ALLAH'ın ilimde,dilemek bizden takdir ALLAH'tan.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim imza için, Sn. zenithmx zaten denemem gerekiyordu verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Tarayıcım da donma olmuyor ama bazı tarayıcılarda kasıyor. İmzayı değiştiriyim. Sizde hakkınızı helal edin. Hayırlı Cuma'lar...

YasinLY

Kayıtlı Üye
Cumanız mübarek olsun arkadaşlar... Cumaları artık bu konuda kutlamaya karar verdim. :)

zenithmx

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim imza için, Sn. zenithmx zaten denemem gerekiyordu verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Tarayıcım da donma olmuyor ama bazı tarayıcılarda kasıyor. İmzayı değiştiriyim. Sizde hakkınızı helal edin. Hayırlı Cuma'lar...

Nezaketin için teşekkür ederim sevgili YasinLy. Helalleşecek bir durum yok ama varsa bir hakkım helaldir. Sizede hayırlı cumalar. Selametle.