Münker ve Nekir'in Suali

aswang

Kayıtlı Üye
Münker ve Nekir'in Suali

Hz. Muhammed der ki;
Kul ölünce yanına iki saiyah gök yüzlü melek gelir.Birine Münker, diğerine Nekir denir.
''-Peygamber hakında ne dersin?'' diye sorarlar.
Eğer mü'min ise;
''-Allah'ın kulu ve Resulü'dür, Şahadet ederim ki; Allah birdir ve Muhammed onun resulüdür'' der.
Mezarını enine boyuna yetmiş arşın büyütürler. Nur ile doldururlar. Rahat uyu seni en çok sevdiğinden başka kimse uyandıramaz! derler ve giderler.
Münafık ise;
''-Bilmiyorum, insanlardan işittim, bir şeyler söylediler, bende söylerdim'' der.
Bunun üzerine toprak onu sıkıştırır.Kaburga kemikleri birbirine geçer böylece kıyamete kadar azab içinde kıvranır.

Hadis-i Şerif'te der ki;
''Kafire mezarda iki azab meleği musallat ederler. İkisi de kör ve sağır olup, her birinin de elinde demirden, develerin su içtiği kovalar gibi, topuzlar bulunur. Kıyamete kadar ona azab ederler. Gözleri yoktur ki, halini görüp acısınlar, kulakları duymaz ki, acı feryadlarını işitsinler.
Mezar, ahiret yolculuğunun ilk konağıdır. Bu kolay olursa sonrakiler daha kolay olur. Zor olursa sonrakiler daha da zor olur.

Kıyamet Korkusu

Bunlardan sonra olanların birincisi Sur'a üflendiği zamanki korkudur.
Sonra kıyamet günü korkusudur.Onun uzunluğu, sıcaklığı .ok ve şiddetlidir.
Sonra hesab ve günahkarlardan sorulma korkusudur.
Daha sonra amel defterlerinde görünen kabahat ve kötülüklerin korkusudur.
Sonra terazinin sevab kefesi mi, yoksa günah kefesi mi ağır gelecek korkusudur.
Sonra hakları yenenlerin ve onlar için verilecek cevap korkusudur.
Sonra Sırat, sonra Cehennem, zebaniler, bukağılar, zincirler, zakküm, yılan, akrepler korkusudur.

Bukağı:Ağır cezalıların ayaklarına takılıp ucuna pranga bağlanan demir halka. Kaçmaması için hayvanların ayağına takılan zincir, demir köstek.

İmam-ı Gazali
Kimya-i Saadet

La-edri

Kayıtlı Üye
münker ve nekir meleklerini bir kere ruyamda görmüstüm,o rüyadan sonra onlari ve vazifelerini daha cok düsünür oldum..

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Mezarda verilmesi gereken cevap:
Radiytü billahi Rabben
Vel bil İslami diynen
Ve bil Nebiyyina Muhammed-en Mustafa
Bunu desek tamamdır.. Ama hayatı boyunca bunları dilinde yaşamış gönlüne almamış kişilerin dilleri dügümlenecek bu 3 cevabı veremeyecek..

bonussimo

Kayıtlı Üye
Allah razı olsun... Merak ettiğim birşey var:

Mezarını enine boyuna yetmiş arşın büyütürler. Nur ile doldururlar. Rahat uyu seni en çok sevdiğinden başka kimse uyandıramaz! derler ve giderler.

Azap görmeyen ruh, sevdiklerinin görmek için uyanıp onların evlerine gelir mi? Bilginiz varsa paylaşır mısınız?

aswang

Kayıtlı Üye
Allah razı olsun... Merak ettiğim birşey var:
Azap görmeyen ruh, sevdiklerinin görmek için uyanıp onların evlerine gelir mi? Bilginiz varsa paylaşır mısınız?

Bende yakın bir akrabamın ölümünden sonra bu sorunun cevabını araştırmıştım. Kısaca evet bazı ruhlar kabirde birbirilerini ziyaret edebilirler, çıkıp gezebilirler hatta Hz. Hamza bir çok kişiye yardım bile etmiş. Yani çok iyi ruhlar çıkabiliyormuş ama her ruh değil.
Tabii benim elde ettiğim bu bilgiler bir kaç hadis ve din adamının sözlerinin yoruma dökülmüş halidir. Bu konuda ayetlerle cevap verebilecek olan varsa bende çok memnun olurum.

Nakşi

Kayıtlı Üye
Bende yakın bir akrabamın ölümünden sonra bu sorunun cevabını araştırmıştım. Kısaca evet bazı ruhlar kabirde birbirilerini ziyaret edebilirler, çıkıp gezebilirler hatta Hz. Hamza bir çok kişiye yardım bile etmiş. Yani çok iyi ruhlar çıkabiliyormuş ama her ruh değil.
Tabii benim elde ettiğim bu bilgiler bir kaç hadis ve din adamının sözlerinin yoruma dökülmüş halidir. Bu konuda ayetlerle cevap verebilecek olan varsa bende çok memnun olurum.

Al-i İmran (169-170) Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rableri katında Allah’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar. Arkalarından kendilerine ulaşamayan (henüz şehit olmamış) kimselere de hiçbir korku olmayacağına ve onların üzülmeyeceklerine sevinirler.

einsoph

Kayıtlı Üye
İş
Archaeologist
İslam inancına göre mezarda iki sorgu meleği var, münker ve nekir. Peki bu iki melekten Kuran'da bahsediliyorsa neden İncil veya Tevrat'ta veya daha önceki kadim kutsal kitaplarda bu iki melekten kabir azabından bahsedilmemişti? Hani 124 bin peygamber var ya. İllaki günümüze bu 124 bin peygamberin öğretilerinden kitaplarından en azından bir kaçı ulaşmış olmalıydı. Neden illa ilk kez? Kuran'da bahsediliyor bu korkutmaya yönelik olay?

Bu konuyu bilen kişiler biraz mantık ve bilimsel çerçevesi içinde bu konuyu açabilirler mi? Ama lütfen dogmalardan arınmış olan rasyonel düşünce sahibi kişiler açıklarlarsa sevinirim.

Tesekkurler

La-edri

Kayıtlı Üye
Bütün semavi dinler Tehvidi anlatir Allah'in tekligini ve birligini,Islam bununla beraber meleklere imani sart kosmustur, sart kostugu varliklardan bahsetmesi cok dogal degilmi,yada daha ayirintili bahsetmis olmasi dogal degilmi..
Bu iki melek diger Kitaplarda zikir edilmemis haliyle bir saibe var dersek, diger Kitaplarda Allah'in 99 Ismide gecmez.
Kaldiki korkutmaya yönelik demissiniz, belkide korkuttugu icin yazmamislardir, netice itibariyle ne Incil nede Tevrat orjinal degil..
Tevrat'ta Lut kisasini okuyun birde Kuran'da,olay kompile ters dönmüs,demekki bazi seyler kendi nefsleri dogrultusunda degistirilmis,bunu biliyorsunuz zaten, Kuran'in Orjinal oldugunuda biliyorsunuz,o halde niye bu kiyas??

daniel

Kayıtlı Üye
Islamiyet, geldigi donemde, etrafinda varolan diger tek tanrili ve cok tanrili dinlerden kesinlikle etkilenmistir. Mesela islamiyette bahsedilen kabir hayati, kabir azabi bazi diger farkli dinlerde de mevcuttur koken olarak.. Yanilmiyorsam Zerdustluk idi.

Allah'in 99 ismi sunlar sunlardir diye bir tanim Kuran'da gecmez ve bu sekilde hitap edin diye yazili bir emir yoktur. Bu tip bilgiler genelde, Kuran disi insan rivayetlerine dayali hadislerden ve genel rivayetlerden suzulerek gelmis, toplanmis olan bilgilerdir.

Sunu unutmamak gerekir ki islamiyetin ilk yaklasik 200-300 yili kayiptir. Ilk hadisler ve rivayetler bu donemden sonra kaleme alinmistir.

Bu sebeple kabir azabi, kabir hayati vs. donemler degil diger kitaplarda, inanis olarak dahi gecmez.

Maytere

Banlı Kullanıcı
Mezarda sıkışma durumu bedensel bir durum ,
Ölünce ruh bedenden ayrılıyor diye biliyorum.
Yani benim inancıma göre mezardaki içi boş bir posadır.
Herkesin kendi mezarında takıldığını düşünmekte oldukça saçma geliyor zaten.

Mezarın genişlemesi veya daralması ruhdan çok bedensel bir durum gibi.
Hani bilmeyen biri başka birini böyle korkutabilir - ilk çağlarda..
Ayrıca ayakları kaçmasın diye bağlanan ruhta bana sanki insani bir bedene sahipmiş gibi geldi.

Burada anlatmak istediğim herşeyi dünyevi olarak açıklıyoruz çünkü aklımız onca o şekilde anlayabiliyor veya anlatabiliyor.
Ama ben herşeyin bu şekilde geliştiğine inanmıyorum.

mirza_1979

Kayıtlı Üye
Kıyamet kopup insan dirilince o güne kadar mezarında rahat içinde olan müslüman korkar, Allah her müslümana bir melek gönderir ve hatırlatır, Dikkat et bundan sonra çok korkunç şeyler göreceksin ama onlar senin için değil, sen cennete gideceksin ben sana bunu korkmaman için hatırlatıyorum. der. Mezar bizim için korkunç bir yer değil, tabi namazımızı kılarsak,
ikincisi Bir hristiyan papaza sordular Allah kaç tane ? dedi 3 Dediler incilden bir delil göster. dedi gösteremem, Allahın 3 olduğunu bile incilden isbat edemeyen adamlardan kabir azabını isbat etmeleri istenir mi ? Güldürmeyin insanı :D

Ü

Üye silindi 62166

evet ölümden sonra hayat var diyorlar.. hünker ve nekil meleklerinin soruları olacak.. Çok karmaşık bir şey bazen hayatta yaşadıklarımızı tekrar yaşıyoruz gibi geliyor.. Herşey sanal gibi