Ruhun Bedenden Çıkması

zenithmx

Kayıtlı Üye
benim görüşümde insan ya cennete gider yada cehenneme. Tartısı ağır gelenler tabirinden bunu anlıyorum. La ilahe ilallah diyen bir inanan için, ya affedilecek günahları yada cehenneme gidecek sonsuza kadar. Ben ayetlere göre hitap ettiğim için ;

hiç bir ayette; "inanan ve hataları eksikleri olan bir insan (amenu) cehenneme girer cezasını çeker ve sonrada onu cennetime alırım" diye geçmiyor.

O halde ya iki farklı ceza yeri var. biri sonsuz cehennem (tamamen günahkar olanlar için) diğeriyse hesap sorulan ve affedilmesi için geçtiği bazı yollar bulunan farklı bir yer (amenu olanlar için). örneğin büyüklerimiz bize hadis şeriflere dayanarak her kılınmayan namaz yani ibadet için kızgın demirler üzerinde namaz kılacağımızı söylerdi. bu ve buna benzer eylemlere bence zaten hiç inanmayanlar tabi tutulmaz onlar direkt olarak asıl cehenneme gidip daha büyük azaplar çekerek sonsuza kadar orda kalacak olanlardır.

Hangisi doğru Allah bilir. Rabbim bizi Sıratı Müstakimden şeytanın çukurlarına* düşmeden geçmeyi nasip eder inşaAllah da böylece direk olarak cennete gideriz yada O'na ulaşırız. Amin.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Sn. zenithmx acaba diyorum diğer sayfada yaptığım yoruma bir göz atar mısınız ?

zenithmx

Kayıtlı Üye
Uyarıda bulunmak istediğiniz kısım Meryem suresi 71-72 ayetleriyse. orda azaptan bahsetmiyor. takva sahiplerini çıkaracağım zalimleri diz üstü çökmüş olarak orda bırakacağım diyor.

Benim bahsettiğim gidip göreceğimiz değil azabı çketikten sonra çıkmaktı. yani benim bahsettiğim kısım ceza çekilmesi kısmı. Aksi halde cehennemi Peygamber Efendimiz bile bizzat gidip henüz yaşarken görmüştür miraçta. Biz mi görmeyeceğiz. Görmek farklı belli bir müddet kalıp çıkımak farklı.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Sizin en başta demek istediğiniz her birey, her Allah'ın kulu ya Cennet'e ya da Cehennem'e gidecek demek isdediniz değil mi ?

zenithmx

Kayıtlı Üye
evet. diğer açıklamalarda da bulunduğum gibi düşünüyorum.

Allah (c.c.) 53 ayette cennete gidenlerin orda devamlı kalacaklarını ve cehenneme gidenlerin de cehennemde devamlı kalacaklarını bildirmiştir. Muminun suresinin 102 ve 103 ayetleri bu konuya açıklık getiriyor ;

Artık kimin tartıları ağır gelirse, işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir
102
Kimlerin de tartıları hafif gelirse, işte onlar da kendilerini ziyana uğratanların ta kendileridir. Onlar cehennemde ebedî kalacaklardır.
103

ve bir diğer ayette Allah tam salih kullarının günahlarını bağışlaycağı müjdesini veriyor. böylece onların tartıları ağır gelecektir;

Ey iman edenler! Eğer Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız; O, size iyiyi kötüden ayırt edecek bir anlayış verir ve sizin kötülüklerinizi örter (mağfiret eder) sizi bağışlar. Allah, büyük lütuf sahibidir.
ENFAL-29

YasinLY

Kayıtlı Üye
Bakınız H.z Muhammed Efendimiz (A.s) "Allahü Teâlâ iman sahiplerine, Cehennemde, günahları kadar azap eder. Sonra imanları sebebiyle ebedi olarak Cennete sevk eder." bu hadisten anlarsınız umuyorum...

Her Peygamber Yüce Allah'a duasını iletir... Peygamber Efendimiz (A.s)

Şefaat etmeye devam ederim ve şefaatim de kabul olunur. Ya Rabbi lâ ilahe illallah Muhammedün Resulullah diyen herkese şefaatimi kabul et derim. Böylece zerre imanı olan hiç kimse Cehennemde kalmaz....

zenithmx

Kayıtlı Üye
evet aynı şeyleri Peygamberimiz (s.a.v.) de söylemiş. Salih kul oldukları için Allah onların günahını affedecektir. Hiç kimse günahsız olamaz. ve bu böyle olsaydı tartı düzen olmazdı.

Fakat, zerre imanı olan cehennemde kalmaz demek yanlış olur diye düşünüyorum. Bu tartışma konusu değil, kesinlikle Allah'ın bağışlamasına kalan bir durumdur.

Unutmayın ki,

Enam-50: De ki: “Ben size Allah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum. Ve gaybı bilmiyorum. Size, muhakkak ki ben bir meleğim demiyorum. Ancak bana vahyedilene tâbî olurum.” “Basiretle gören ve görmeyen bir olur mu, hâlâ tefekkür etmiyor musunuz?” de.

Gaybı bilmediğini belirtmiştir.

Zumer-9 : Böyle bir kimse mi Allah katında makbuldür,) yoksa gece vakitlerinde, secde hâlinde ve ayakta, ahiretten korkarak ve Rabbinin rahmetini umarak itaat ve kulluk eden mi? De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.

Burda da zerre kadar olanlarla olmayanların bir olmadığını gösterir ayettir. Zumer 8 ide okuyun.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Efendim ben demiyorum yani bunu bilen biri olduğunuzu düşünüyordum Zerre kadar imanı olan... cümlesini H.z Muhammed (A.s) diyor. H.z Muhammed Dua edecek. La İlahe İllallah Muhammedürrasulüllah diyen kul. Cehennemden arındıktan sonra cennete girecektir. Bunu araştıra bilirsiniz bencesi, sencesi felan hikaye o yazdığım Hadis'i Peygamber Efendimiz diyor. Adam dünya yaşamın da alkollü kumarlı ibadeti yok tamam şimdi bu La İlahe İllallah Muhammedürrasulüllah diyor Allah'ı inkar etmeyip H.z Muhammed'in onun elçisi olduğunu söylüyor. Yüce Allah'ta onu yaptığı günahlarla cezalandırıp sonra cennetine koyuyor. Herkes cehenneme girecek tir neden mi ? Çünkü cennete arınmış temiz bir biçimde girilmesi için.

zenithmx

Kayıtlı Üye
Ben hadis değil ayetleri gösteriyorum. ben bu ayetlerden bunu anlıyorum. Tabiki hadisi şeriflerimizde bizim için önemlidir. Hayatımıza yön veren onlardır. Ama ayeti kerimeler Hadislerden daha öndedir. Rabbimiz bizzat kendi buyuruklarıdır.

Bende ilk yazdığım mesajda Hadisi Şeriflere göre ceza çekmenin farklı ve ebediyen cehennemde kalmanın farklı olduğunu zaten belirttim. En doğrusunu Allah bilir.

Hadis şöyledir; Her kim hayatı boyunca inanarak bir kez de olsa "La ilahe illallah Muhammeden Resulullah" derse muhakkak cennete girer. Cezaları çetin olur belki ama sonunda cennete gireceklerdir.

Ama ayeti kerimelere bakınca inanın bana Hadisi Şerifleri bir nebze Ayetlere göre arka planda tutuyorum. Haşa onları inkar etmiyorum.

Arınma konusuna gelince dünyaya zaten kendimizi arındırmak ve hatalarımızdan dolayı affettirmek edebimizi takınmak için geldik. Bununla ilgili de ayetler mevcut. Cehenneme girmeyle arınılacak olsaydı Hz.Ademe yeryüzüne değil Cehenneme gönderilirdi ama onlar İblis gibi kibirlenmedi ve Allah'tan Af dilediler secdeye kapanarak meyveyi yemeden önce tamamlamaları gereken kişiliği dünyada tamamladılar.

Ayeti kerimelerden anlaşılanlara göre bu dünyada ne yaparsanız yapın oraya gittiğinizde hesabınız çetin olmasın demek istiyor Yüce Rabbim.

Kendinizi Hz.Adem gibi düşünün ilk gelen insan gibi kovuldunuz ve burdasınız o Muhterem ilk insan ilk peygamberimizden hiç kimse üstün değildir.

Her gün daha çok dikkat ediyorum ki günah işlememek için. Umulurki herkes dikkat eder de Rabbim bizi affeder.

YasinLY

Kayıtlı Üye
İlk başta """Hadis şöyledir; Her kim hayatı boyunca inanarak bir kez de olsa "La ilahe illallah Muhammeden Resulullah" derse muhakkak cennete girer. Cezaları çetin olur belki ama sonunda cennete gireceklerdir.""" Bunu demediniz o yüzden tartışma çıktı Sn. Kontejyan mutlak yorumlara bakıp cevap verecektir... Demek istediğim den anladığınızı zannetmiyorum belki de ben sizi anlamıyorum iyi forumlar...

zenithmx

Kayıtlı Üye
ben tartışma içerisinde olduğumuzu sanmıyorum :)

benim vurgulamak istediğimin kısacası şu ki;

eğer inancınız islam üzerindeyse önce kendinizi affettirin. Fakat biz günahlara o kadar çok takılmışızki asıl yapmamız gerekenleri unutmuş ve sadece günah işlememe mevzuuna yönelmişiz.

Allah'ı sevin. Şefkatli bir anneyi incitmekten çekindiğiniz korktuğunuz gibi korkun çekinin. Rabbim "korkun" kelimesinden sonra her zaman "Rabbiniz çok bağışlayıcıdır ve merhametlidir" cümlelerini okumuyormusunuz. Amaç titreyerek korkmaksa bu sevgidendir. Hangi hoca/imam/papaz/rahip v.b din adamları sizi Rabbimizin azabını anlatarak korkutuyorsa, isteyerek yada istemeyerek sizi Allah'dan ve sevgisinden uzaklaştırıyordur. Dikkat edin.

Hadislere de çok takılmayın. Ben size ayette gaybı Peygamberimizin bilemeyeceğini vurguluyorum ki bunu söyleyen Rabbin bizzat kendisidir. oysa siz "Peygamberimiz ben şefaat edecem herkes kurtulacak diyor" diyorsunuz. Var mı öyle 10 kuruşa 5 ekmek. Boşuna kendinizi kandırmayın. Ayetlerden daha üstün hüküm yoktur. Ki Pyegamberimiz kendi cennetinden bile emin olmadığını söylediği hadisi de hatırlatırım. Nasıl oluyorda kendi cennetine bile garanti veremeyen Hz.Muhammed (s.a.v.) senin cennetine hüküm verecek. Yaşıyorken seni cennetle müjdeleyecek biraz mantıklı olun lütfen.

Ben de hiç kimseden üstün değilimki siz cehenneme cennete gideceksiniz diyeyim haşaa. Ben sadece ayetleri gösteriyorum. Görebilen bakar. ve herkes baktığı gibi görür.

Bir harfinden bile neler çıkarıyoruz Kuran-ı Kerim dilinden. Bir CİM bir MİM harfi ne kadar mukadderata yarıyorken. Bütün bütün bir kitabın ayetleri size şaka mı geliyor anlamıyorum. Bunlar Rabbin sözleridir inananlar görebilenler için. Herkes inanacak demiyorum sizin içinde öyle.