Abracadabra

Kar

Elit Üye
ABRAKADABRA
ABRAKADABR
ABRAKADAB
ABRAKADA
ABRAKAD
ABRAKA
ABRAK
ABRA
ABR
AB
A
Geert Kımpen'in Kabalist adlı kitabından aldım.

waxs

Kayıtlı Üye
Peki, neden 11 harf, ne işe yarıyor, neden artarak gidiyor? Bunları da yazsanız daha verimli olacak kanaatindeyim....

logii

Kayıtlı Üye
Büyü sırasında kullanılan ve kimileri tarafınndan diger dillere çevrilmeksizin en fazla kullanılan ifade.

Etimoloji

Sözcügün kökeniyle ilgili teorilerden biri Aramice'de "Söyledigim gibi yaratacagım" anlamına gelen אברא כדברא Avra Kedabra ibaresinden geldigidir. Sözcügün aramiceden geldigini iddia eden bir baska görüse göre אבדא כדברא abhadda kedhabhra anlamı 'bu dünya gibi yok ol' demektir ve hastalıkların iyilestirilmesinde kullanılır.

Diger bir görüse göre sözcük, İbranice'de takdis, kutsama anlamına gelen ve lanet olarak da kullanılabilen ha-brachah ve öldürücü hastalık anlamına gelen dever ifadesinden gelmektedir ve körlüge karsı kullanılan kabalistik bir sifa ifadesidir. Bazı bilginler bu köken konusunda süpheci olmuslar ve tüm antik dünyada seytani güçlerin yok edilmesi fikrinin bulundugu ve Abrakadabra'nın bu tip seytanlardan birinin adı oldugunu öne sürmüslerdir.

Alıntıdır.

Bir baska görüs sözcügün Tanrı'yı ifade eden Gnostik Abraxas'dan geldigi yönündedir. Yine Suriye'deki bir tanrı ismi olan Aracalan'dan geldigi de iddia edilmistir...

Tarih

Günümüzde her ne kadar en fazla sahne illüzyoncuları tarafından kullanılıyor da olsa abrakadabra sözcügünün kökeni antik döneme kadar gitmektedir. Sözcügün geçtigi bilinen ilk kaynak M.S.2.yüzyılda Roma imparatoru Caracalla'nın doktoru olan Serenus Sammonicus tarafından yazılan De Medicina Praecepta adlı siirdir. Sözcük bir rahatsızlıgı olan imparatorun boynundaki amuletin üzerinde su sekilde yazılıdır:

A B R A C A D A B R A
A B R A C A D A B R
A B R A C A D A B
A B R A C A D A
A B R A C A D
A B R A C A
A B R A C
A B R A
A B R
A B
A

Serenus Sammonicus'un açıklamasına göre bu yazılıs hastadaki rahatsızlık ruhunu yok edecektir.Publius Septimius Geta ve Alexander Severus gibi Roma imparatorları da Serenus Sammonicus'un tıbbi ögretilerini benimsemis ve aynı büyüyü kullanmıslardır.

Thelema

Sözcük, Thelema'da Abrahadabra seklinde büyü ifadesi olarak kullanılır. Thelema'nýn kurucusu Aleister Crowley Gematria adlı denemesinde sözcüðü Kabalistik metodlar kullanarak kendisinin ortaya koydugunu öne sürmüstür. Crowley'in 1901'de yayınladıgı The Equinox'de sözcük geçmektedir.

Alıntıdır.

HrrYpTTr

Kayıtlı Üye
İş
Ohuyom Ben Yaa !
Peki bu Abrakadabra bir tek hastadaki rahatsızlık ruhunumu yok ediyor, şifa etkisimi var ? Başka büyülerde kullanılmamışmı ? Başka bi amacı faydası yokmu ? Bilgisi olan varsa ve açıklarsa sevinirim.

dewil66

Kayıtlı Üye
Büyücü değilim,bilmiyorum.Bilen varsa cevaplar benden cevap yok ne yazık ki..

dewil66

Kayıtlı Üye
Evet bunu gördüm zaten ama tam olarak bilgi vermediği için tekrardan yazdım.

mevlut96

Kayıtlı Üye
çok ilginç ama ben abracadabranın anlamının daha geniş olduğunu sanırdım.Üzüldüm doğrusu.Tşk ler

bendekiben

Elit Üye
Abra kadabra çok eski ve artık kullanılmayan bir dile ait bir sözcük.Anlamı "konuşurken yaratırım" demektir.Yani bu kelimenin büyücülükle özdeştirilmesinin nedeni anlamında gizli.