Doğal Taşları Arındırma Yöntemleri

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Bu yazı taşlarımı temizlerken bana rehberlik etti. Umarım sizinde işinize yarar. İyi okumalar :)

Var olan her şey bir enerjiden ibarettir. Düşüncelerimiz, ürettiğimiz her duygu, niyetimiz ve söylediğimiz her söz, bulunduğumuz ortama olumlu ya da olumsuz enerjitik izler bırakır. Kristaller yada mineraller çıkarıldıkları kaynaklardan sahibine ulaşana kadar çeşitli ortamlarda bulunurlar ve bu bu taşlar dokunulsun ya da dokunulmasın bulundukları ortamın tüm enerjilerini üzerlerine çekerler. Dolayısıyla ilk alınan taşların mutlaka enerjik olarak arındırılması (temizlenmesi) ve nötrlenmesi gerekir. Arındırmadan kullanacağınız taşlar bu olumsuz enerjileri size yansıtacağından yarardan çok zarar görmenize sebep olacaktır. Bu nedenle arındırılması gerçekten çok önemlidir. Özellikle kuvarslarla çalışacaksanız arındırma işlemine bir o kadar daha dikkat etmelisiniz. Taşlar ilk alındığında yapacağınız nötrleme işleminden sonra genel temizlik ve bakımlarına da gereken özeni göstermeliyiz. Düzenli olarak yapılacak temizleme, topraklama ve deşarj işlemleri taşlarımızn ömrünüde uzatacaktır.

TAŞLARIMIZI NE ZAMAN TEMİZLEMELİYİZ?
Taşlar ilk alındığında yukarıda da bahsettiğim gibi arındırma ve nötrleme işlemi yapılmalıdır. Kullanım esnasında ise taşın hangi sürelerde arınması gerektiğini kişi taşı kullandıkça fark eder. İç sesimize kulak vermeliyiz. Genel olarak tüm taşlar için söyleyebileceğim en geç haftada 1 akan suda en az 5-6 dk tutmaktır. Ayda 1 gece de ağaç yada toprak kap içerisinde bulunan temiz toprağa gömmektir. Temizleme işlemi taşların kullanım amacına göre de değişkenlik göstermektedir. Son bahsettiğim genel temizlik işlemi kişisel olarak üstümüzde taşıdığımız kristallerimiz içindir. Eğer taşları çakralar üzerine şifa amaçlı kullanacaksanız akan suda yıkama olayını şifa öncesi ve sonrasında mutlaka yapılmasını tavsiye ediyorm. Ayrıca kuvars grubu taşlarında ilk kullanılmaya başlandığının ilk haftasında hergün akan suda yıkanmasını öneririm. Yine duruma ve taşına göre rutin temizleme işlemleri değişmektedir. Genelde bir taşın ışığının azalması, matlaşması veya bulanık görünmesi, yeterli enerji alınamadığının hissedilmesi temizlenme zamanının habercisidir.

ARINDIRMA YÖNTEMLERİ;
Bazen yeterince temizlenmeyen yada ömrü dolmuş taşların enerjileri hissedilemez olur, çatlar ya da kırılırlar, ufalanmaya başlarlar. Bu durumda taşları atmadan geldikleri yere, toprağa gömülmesini tavsiye ederim.
Taşlar, birçok farklı yöntemle arındırılabilir. Arındırma işlemlerinde de 4 elementin(hava-su-ateş-toprak) gücü çok eski zamanlardan beri kullanılmıştır. Arındırma yöntemlerinden bazıları; akan su (ne çok soğuk, ne çok sıcak), tuzlu su, ay ve güneş ışığı, toprak, tütsü, niyet, sevgi, Reiki enerjisi gibi. Bunlardan biriyle ya da bir kaç yöntem bir arada kullanılarak arındırma işlemi yapılabilir.

1.TUZLU SU İLE ARINDIRMA:
İlk alınan taşlar yada programının silinmesini istediğimiz taşlar için uygulayacağımız en sağlıklı ve garantili yöntemlerden birisidir. Bu işlem için en ideali deniz suyudur ama her an deniz suyunu bulma şansımız olamayacağından denzi suyumuzu kendimizde hazırlayabiliriz. Bulabiliyorsak saf su yada iyi su (filtre edilmiş) içerisine deniz tuzu kristali atıp karıştırdıktan sonra taşımızı bu suya koyup 24 saat bekletiyoruz ve sonra yine iyi su ile durulayıp pamuklu bir bezle sat yönünde ki dairesel hareketlerle kuruluyoruz. Eğer deniz tuzu bulma şansınız yoksa sofra tuzu da kullanabilirsiniz ama bu en son tercih edeceğiniz seçenek olmalı. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir noktada her taş için ayrı bir kap su hazırlamanızdır ve temzilediğiniz taşların suyunu tekrar kullanmayıp dökmenizdir.

2. TÜTSÜ İLE ARINDIRMA:
Taşlarınızı adaçayı, sedir ağacı, sandal ağacı ile tütsüleyebilirsiniz. Onları elinize alın ve tütsünün dumanını iyice massedinceye kadar 3-4 dakika tutun. Bu esnada içsel olarak ta taşlarınızn tütsü dumanı ile arındığını niyet edin ve düşünün. İlk alınan taşlara ilk yapılacak arındırma işlemi için pek tavsiye ettiğim bir yöntem değildir, rutin kullanım esnasında ki temizlik için daha uygundur.

3.AKAN SUDA TEMİZLEMEK:
Öncelikle akan suda sahip olduğumuz taşın arınmasını niyet ederek“Üzerindeki bütün negatif özellikler uzaklaşsın’’ 5-6 dk tutmak ve daha sonra büyük cam bir kabın içine (min 1lt..) temiz su koyarak ve tekrar niyetimizi yaparak taşı 24 saat sessiz sakin güneş ısığı görmeyen bir köşeye koymak arındırma yöntemlerinden birisidir. Ancak bu yöntem ilk alınan taşların ilk temziliği için yeterli olmayabilir. Bu yöntemi daha çok programlanmış yada yükleme yapılmış taşların durumunu muhafazaederek sadece topladığı negatif enerjilerini arındırmak için kullanım esnasında ki rutin temizlik işlemi için uygundur.

4.TOPRAK İLE TEMİZLEMEK:
Taşlarınızı dinlendirmek ve arındırmak için onları pamuk, yün ya da ipek gibi doğal bir kumaşa sararak 24 saat toprağa gömebilirsiniz. Eğer aşırı negatif enerji depolamış olduklarını hissediyorsanız onları, ayın bir evresinden diğerine, örneğin yeniaydan ilkdördüne kadar ya da daha uzun süre toprakta bırakabilirsiniz. Hematit, bakır ve demir açısından zengin olan diğer taşların toprakta paslanabildiğini unutmayın. Ayrıca gömdüğünüz yeri kaybetmemek için işaretler koyun. Eğer bahçede toprağa gömme imkanınız yokda, toprak yada ağaç kaba koyacağınız temzi yerden alınmış toprağa da taşınızı gömebilirsiniz. Evde ki çiçeğinizin toprağına koymanızda bir yöntemdir ancak taşın toprağa vereceği negatif enerjiler çiçeğinize zarar verebilir.

5. REİKİ İLE TAŞLARIN ARINDIRILMASI:
Eğer Reiki uyumlu iseniz ve bu enerji sistemini kullanıyorsanız, enerjiyi yönlendirmeye yarayan sembolleri kullanarak taşlarınızı çok etkili bir şekilde arındırabilirsiniz. Bunun için taşı önce akan su altına koyun ve aşağıda ki işlemleri yapın ardından yine elinize alın ve bu işlemleri tekrarlayın. İlk olumsuz titreşimlerini mutlaka suyla birlikte temizleyin, su kullanmdan yapacağınız temizlik işleminde mide yada kalp çakranızda blokaja sebebiyet verebilirsiniz. Kendinizi korumaya almayı unutmayınız.
Reiki master/ 3.aşma Reiki uygulayıcısı iseniz; “4.sembol ve 3 defa mantrasını söyleyin” + “3.sembol ve 3 defa mantrasını söyleyin” + “2.sembol ve 3 defa mantrasını söyleyin”, en sonunda da “1.sembol ve 3 defa mantrasını söyleyin” taşın üzerine çizin ve niyetinizi söyleyin: “Bugüne kadar yüklendiğin tüm acılardan ve olumsuz enerjilerden arınıyorsun ve mevcut programın iptal oluyor”. Bir süre Reiki vermeye devam edin. Eğer daha önce ilk temizliğini yapmışsanız ve sadece rutin kullanım esnasında ki aerındırmayı programı sıfırlamadan yapacaksanız niyetiniz bu kez şöyle oluyor “Şu ana kadar sadece çektiğin olumsuz enerjilerinden arınıyorsun, mevcut programın devam ediyor.”
2.aşma Reiki uygulayıcısı iseniz; “3.sembol ve 3 defa mantrasını söyleyin” + “2.sembol ve 3 defa mantrasını söyleyin”, en sonunda da “1.sembol ve 3 defa mantrasını söyleyin” taşın üzerine çizin ve niyetinizi söyleyin: “Bugüne kadar yüklendiğin tüm acılardan ve olumsuz enerjilerden arınıyorsun ve mevcut programın iptal oluyor”. Bir süre Reiki vermeye devam edin. Eğer daha önce ilk temizliğini yapmışsanız ve sadece rutin kullanım esnasında ki aerındırmayı programı sıfırlamadan yapacaksanız niyetiniz bu kez şöyle oluyor “Şu ana kadar sadece çektiğin olumsuz enerjilerinden arınıyorsun, mevcut programın devam ediyor.”
1.aşma Reiki uygulayıcısı iseniz; kendinizi Reiki enerjisine açın. Bir yandan Reiki enerjisini akıtırken diğer yandan kalp çakranızdaki sevgi frekansını yükseltin ve taşa akıtın. Bunu kalp çakranızdan pembe bir ışığın çıktığını ve taşı sarıp sarmaladığını imgeleyerek ya da öyle olduğunu bilerek yapabilirsiniz. Ve niyetinizi söyleyin. “Bugüne kadar yüklendiğin tüm acılardan ve olumsuz enerjilerden arınıyorsun ve mevcut programın iptal oluyor”. Bir süre Reiki vermeye devam edin. Eğer daha önce ilk temizliğini yapmışsanız ve sadece rutin kullanım esnasında ki aerındırmayı programı sıfırlamadan yapacaksanız niyetiniz bu kez şöyle oluyor “Şu ana kadar sadece çektiğin olumsuz enerjilerinden arınıyorsun, mevcut programın devam ediyor.”
Eğer Reiki uyumlu değilseniz; taşı elinize alın ve kalp çakranızdaki sevgi frekansını yükselterek taşa akıtın. Bunu kalp çakranızdan pembe bir ışığın çıktığını ve taşı sarıp sarmaladığını imgeleyerek ya da öyle olduğunu bilerek yapabilirsiniz. Ve niyetinizi söyleyin. “Bugüne kadar yüklendiğin tüm acılardan ve olumsuz enerjilerden arınıyorsun ve mevcut programın iptal oluyor”. Eğer daha önce ilk temizliğini yapmışsanız ve sadece rutin kullanım esnasında ki aerındırmayı programı sıfırlamadan yapacaksanız niyetiniz bu kez şöyle oluyor “Şu ana kadar sadece çektiğin olumsuz enerjilerinden arınıyorsun, mevcut programın devam ediyor.”

6. KRİSTALLER ARACILIĞI İLE ARINDIRMA:
Küçük kristaller şeffaf kuvars ya da ametist salkımlarının üzerine konarak temizlenebilir, yeniden enerji yüklenebilir. Bu iş için başka kristallerden de yararlanabilirsiniz ama kuvars, ametist ve göktaşı salkımlarındaki uçların değişik yönlere bakması, enerjinin çeşitli yönlerden gelmesini sağlayarak arındırma işlemini daha kolayca yapar. Başka bir yöntem ise şöyledir: Taşınızı şeffaf bir kuvars salkımının üzerine koyun. Tek uçlu dört şeffaf kuvars kristalini teker teker Doğu, Güney, Kuzey ve Batı yönlerinde dizin. Bu kristallerin uçları salkıma baksın. Temizleyip yükleyeceğiniz taşları kristal salkımının üzerinde istediğiniz kadar bırakabilirsiniz. Ayrıca kendi kendini temizleyebilen kristallerden olan kiyanit, selenit gibi kristallerden de yararlanabilirsiniz. Bunun için yine bu kristallerle doldurduğunuz ağaç yada bakır kap içine temizlenecek küçük kristallerinizi yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem ilk alınan kristaller için uygun bir temzileme işlemi değildir. Rutin kullanım esnasında ki günlük bakım ve temizlik için uygundur.

Kaynak: İnternet.

Amethyst

Banlı Kullanıcı
Emeğinize sağlık , faydalı bilgiler aktardınız fakat :) yolun başında olan arkadaşlarımız için burda sadece bir özet olduğunu hatırlatmak isterim . Bu yazıyı okuyan kalkıp bir ay taşı almaya gider ,musluğun altında tutar sonra da güneş ışığında bırakırsa , bu olmaz işte !!! Kişiye büyük rahatsızlıklar verebilir . Ya da kaplangözü taşı alıp ayışığında bırakacaklarsa o taşı :( üzücü şeyler başına gelebilir. Taşın üzerine herhangi bir "işlem" yapılmadan evvel , onu araştırın , enerjisini öğrenin : eril taşlar güneşe dişil taşlar ay'a şarj edilmelidir . Saksıda ki toprağa arındırma yöntemi ben doğru bulmuyorum .. Toprağa gömülmeli
Reiki çok uygun gördüm bir arınma yöntemidir ... ufak bir ritüelle kristallerimizi şımartabiliriz :)

YasinLY

Kayıtlı Üye
Bazı taşlar sihirsel yönlerde de kullanılıyor mu ?

YasinLY

Kayıtlı Üye
Programlanır derken nasıl yani bende kuvars var da hep taşıyorum nasıl programlarım ?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Programlanır derken nasıl yani bende kuvars var da hep taşıyorum nasıl programlarım ?
Cam bir kaba, bir litre su ekleyin. (Temiz)
Bunun içine de bir fincan deniz tuzu ekleyin. (Bulamazsanız, kaya tuzu da olur.)
Tahta bir kaşıkla karıştırın. (Metal olmaz, tuzlu su olduğu için.)
Kristali sol elinize alın. Niyet edin ''Negatif özelliklerinden arınmanı istiyorum'' gibi. Sonra kristali suya bırakın.
Üç gün suda kalsın.
Çıkardıktan sonra da, soğuk ve temiz bir suyun altında arındırın.
Pamuk, keten veya ipek içerikli, içinde sentetik madde bulundurmayan doğal dokulu bir bezle veya kumaşla kurutun.
Sonra da bu sildiğiniz şeyin üstünde güneşe koyun kristali. Gün boyu güneş ışığı alsın.
Sonra da kimseye dokundurmayın.
Manyetik alanların üstüne koymayın (kredi kartı, telefon, bilgisayar, tv, vs. vs.)
Sonra da haftada bir gün, bunu tekrarlayın. Zaman ve imkan yoksa, en azından haftada bir gün tuzlu suda bekletin.
Taşınızı programlamış ve haftada bir de negatif yükünü gidermiş olursunuz.
Dip Not: Çok acil durumlarda, bir saat içinde temizlik istiyorsanız, suya elma sirkesi ve deniz tuzu katın. Bu unutmayın ki acil zamanlarda yapılması gereken bir şeydir. Yoksa standart yöntemi uygulayın.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Programlamanın temizleme anlamına geldiğini bilmiyordum, temizlemeyi her ay yaparım. Kuvars ne için kullanılır ?

mavişpery

Kayıtlı Üye
daha yeni ametist taşı aldım. kolye olarak kullanıyorum. ama bi enerji hissetmiyorum. yani bana bi huzur veya bir değişiklik hissettirmiyor. temizlemek yeticekmidir?

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bu arındırma yöntemlerini ayrı ayrı uygulayacak mıyız yoksa sadece biri yeterli mi?

Volar

Kayıtlı Üye
Ben akik taşından kolye taşıyorum.(koleksiyon yapmaya başladım nerdeyse her türlü taş var ve çoğunun kolyesi var)Kendimi akik taşına daha yakın hissediyorum ve yükselen burcumden tutun normal burcuma kadar uyuyor.Fakat ben bu taşı kardeşimdeydi ondan tekrar aldım.Arındırmam gerekli mi? nasıl yapabilirim?Hem koleksiyon yapıyor hemde nasıl olurda bunları bilmezsin derseniz ben taşların böyle özellikleri olduğunu bilmiyodum sadece koleksiyon amaçlı alıyodum.

bendekiben

Elit Üye
Ben akik taşından kolye taşıyorum.(koleksiyon yapmaya başladım nerdeyse her türlü taş var ve çoğunun kolyesi var)Kendimi akik taşına daha yakın hissediyorum ve yükselen burcumden tutun normal burcuma kadar uyuyor.Fakat ben bu taşı kardeşimdeydi ondan tekrar aldım.Arındırmam gerekli mi? nasıl yapabilirim?Hem koleksiyon yapıyor hemde nasıl olurda bunları bilmezsin derseniz ben taşların böyle özellikleri olduğunu bilmiyodum sadece koleksiyon amaçlı alıyodum.

Evet arındırmanız gerekir.Kendiniz kullansanız dahi bu taşlar negatifi üzerlerine çektiklerinden periyodik olarak temizlenmeleri gerekir.

Volar

Kayıtlı Üye
Peki akik için en uygun temizleme yöntemi nedir ?İnternette araştırma yaptım ama göremedim.Herhangi bir bilginiz var mı acaba?

bendekiben

Elit Üye
Peki akik için en uygun temizleme yöntemi nedir ?İnternette araştırma yaptım ama göremedim.Herhangi bir bilginiz var mı acaba?

İlk olarak taşa sahip olduğunuz zaman kullanmadan önce 12 saat kadar toprakta bekletmeli sonra akan su altında temizlenmesine niyet ederek ve sonrasında programlama ve uyumlamadan sonra (taşların programlaması ile ilgili bilgi sitede mevcut) kullanmaya başlıyabilirsiniz daha sonraki temizliklerde yine akan su altında veya su dolu bir kab içinde 7-8 saat bekleterek yapabilirsiniz herşeyin başı niyet olduğu için taşınıza ne işlem yapacaksanız bunu niyetinizle belirtip sonra uygulamayı yapmalısınız.Reki enerjisini kullanabiliyorsanız reiki ilede taş temizliği yapılabiliyor.Bunun için reiki ye uyumlanmış olmanız gerekir.

Volar

Kayıtlı Üye
İlgi ve alakanız için teşekkürler.İyi forumlar.

guesss

Kayıtlı Üye
merhaba ben ametis taşı aldım ama ona iki kez dokundum çok şiddetli baş dönmem oldu. odanın bir köşesinde ona dokunmadan mı tutmalıyım sizce ne yapayım?

bendekiben

Elit Üye
merhaba ben ametis taşı aldım ama ona iki kez dokundum çok şiddetli baş dönmem oldu. odanın bir köşesinde ona dokunmadan mı tutmalıyım sizce ne yapayım?

Taşı ilk aldığınız zaman kullanmadan önce temizleme yani arındırma yapılmış olması gerekir aksi halde üzerinde barındırdığı negatifi size aktarabilir.Bunun için taşı daha önceden arındırma işlemi yapılmamış olan (enfazla 2 kere) saksınıza gömebilir eğer evinizin bahçesindeki toprağa gömmeniz daha makbul olur.12 saati aşmadan topraktan çıkartıp akan suda 1-2 dk temizleyip daha sonra kullanmanız ve kullanmadan önce aşağıdaki sözlerle onu kendinize uyumlamanız kullanım performansını arttıracaktır.
Uyumlama sözleri :

Evrendeki pozitif enerjilerin sana akmasını sendeki bu pozitif enerjinin benim ve bütünün hayrı için kullanmanı niyet ediyorum.Bundan sonra enerjimle rezonesin yani uyum içersindesin.(bu sözleri söylerken taş elinizde ve kalbinize yakın bir noktada olmalı ve taşa Kalbinizden sevgi enerjisi aktığını imajine etmeniz yararlı olacaktır.Bu bir renk olabilir mesela yeşil ve pembe beyazda olabilir)

Taşınızı en az haftada 1 temizlemeye özen göstermeniz bünyesinde topladığı negatif açısından önemli. Yalnız toprak ile temizleme taş ilk alındığında uygulanan bir yöntem daha sonra taşın temizleme yöntemleri olarak su yada (su kullanılmayan taşlar için) taş ile temizlik daha uygun.Bunlarla ilgili sitede geniş anlatımlar mevcut araştırmanız daha çok bilgi toplamanızı da sağlıyacaktır.

4

43887

Pembe kuvars taşımı arındırmak için ipiyle beraber bir çay bardağının dibine döktüğüm elma sirkesinde 24 saat beklettim 1 gece toprağa gömdüm ve dün akşamda ay ışığı alması için toprağın üstünde beklettim halen orda. Şimdi arınmışmıdır bu üç gün süren üç aşamadan sonra?

Genelde doğal taşlarda uygulama süresi 24 saat olarak belirtilmiştir. Yani taşınız arınmıştır. Sonrası için periyodik olarak arındırma işlemini devam ettirin.İyi forumlar.