Reenkarnasyon Hakkındaki Düşünceleriniz Neler

Misstremotada

Banlı Kullanıcı
Aynı enerjinin bir çok şekil ile yeniden ve yeniden var olabileceğine inandırarak, insanların hayatlarını çok daha erteleyerek ve askıya alarak yaşamalarını ön gören bir ideoloji, bana kalırsa din'den uzaklaştırma adına ortaya atılmış bir hede bile olabilir.
Sahip olduğumuz tek bir yaşam var, bunun kıymetini bilelim.

Reenkarnasyona diyelimki inandık Dinden çıkarmıyız şahsen ben bütün dinleri inançları araştırıyorum mantıklı tarafları oluyor olmuyor bazıları İslamdan soğutuyor her neyse dinden çıkma ihtimali varmıdır?
Dinin ön görmediği ve kesinlikle yasak ettiği bir düşünceyi savunmak da dinden aforoz eder, dinden çıkartır. Reenkarnasyonun olmadığı dinimizde açıkça belirtilmiştir. Buna inanmak ve savunmak da elbetteki dinden çıkartacaktır.

nira

Kayıtlı Üye
kendi inancıma ve vardığım düşüncelere göre konuşuyorum. ben reenkarnasyona inanmıyorum. Evreni yaratan yaratıcının o kadar ruh yaratıpta beden yaratmayacağı, bir ruhun çıkıpta başka bir bedenle yeniden doğacağı fikri bana mantıklı gelmiyor. Bence bu bir cin musallatı dır. öyle zannetmenize ve eskiden yaşadığınıza inandırabilir çeşitli hayaller gösterebilirler. Bazı insanlara hipnoz yapıldığında bilmemkaç yüzyıl önce şu ülkede şu isimde yaşıyordum diye bir cevap alındığında ve bunu araştırdığınızda gerçekten böyle bir yerde o yıllarda o isimde birinin yaşadığını da doğrulayabilirsiniz. fakat şu var ki cinlerin yaşamları uzundur eskilere çok rahat gidebilip bilgi alabilirler. ki hipnoz esnasında telkinlere açıksanız bu varlıkların sizi etkilemesi de rahatça mümkün olabilir diye düşünüyorum ben. size saçma gelebilir ama inancım bu :)

pandorarice

Kayıtlı Üye
reenkarne vardır bence fakat hatırlanabilmesi icin bilincin önceki ve sonraki hayatta egitilmiş olması gerekir .

ben mutlak cennet ve cehennem oldugunu düsünmüyorum sevaplarım agır basacaksa cennete gidip günahlarımın kar kalacagınıda düsünmüyorum . gunahlarım icin önce cehennemde yanıp sevaplarım icin cennete alınacagımı sonrada dünyaya geri gonderilecegimi düsünüyorum .

raisisset

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyona inanıyorum, çünkü merhamet ve sevgi dolu olduğuna inandığımız tanrının yarattığı ruhlara daha yükseğe çıkabilmeleri için bir şanstan daha fazlasını verdiğini düşünüyorum. Bana göre, her ruhun bir eksik noktası ve bu eksiği kapatmak, daha da saflaşabilmek için yapması gereken görevleri var. Bu yüzden tekrar tekrar doğuruyoruz. Cennet ve cehennem kavramlarını da, hayatında yaşadıklarından sonra ruhun, kötülükleri ve tamamlayamadıkları yönleri dolayısıyla huzursuz oluşu (belki bir vicdan azabı içerisinde olması) ve iyiliklerinin sonunda da huzura ve mutluluğa erişi olarak değerlendiriyorum.

saltanart

Banlı Kullanıcı
allah ruh ve beden yaratmakta aciz değildir.reenkarnasyon varsa hangi ruhun hesabını vereceğiz? öncki hayatımda çok iyi bir insandım diğerinde kötüydüm.ne olacak şimdi? allahın katında ben iyi miyim kötü mü?

raisisset

Kayıtlı Üye
Bunu bir gelişim süreci olarak görebilirsiniz, ruhun bu süreç içerisindeyken bir kötü bir iyi bir kötü tarafında bulanabileceğini düşünmüyorum. Kendini kanıtlayarak ilerlediği bir durum bu. Mesela, biraz komik olacak farkındayım ama, gelişmişliği 1le 10 arasında sıralarsak, 2. kısımdaki ruh öteki hayatında bir anda 8. kısıma atlayamayabilir, ya da 8. kısımdaki ruh 2. kısıma düşemez, çünkü 8deki ruh, 2. kısıma giden yolları çoktan geçmiş ve ruhunu bulunduğu bölümdeki olgunluğa eriştirmiştir. Tabi ki her ruh -ne kadar olgun olursa olsun- hata yapar ve cezasını da az önce bahsettiğim azapla çeker, diye düşünüyorum. Hepsinin amacı en iyiye en doğruya yönelmek.

Ajan

Banlı Kullanıcı
Reenkarnasyon olacağını sanmam, şahsen ben ahirete inanıyorum...

Meus Dei

Kayıtlı Üye
herkezin kendine göre bir düşüncesi vardır ama reenkarnasyon var mıdır yok mudur bununlar ilgili bir çok iddaa var araştırılması gereken bir konu ama bunu yaşadığını söyleyen bazı insanlar var doğruluk payı ne kadar bilemeyiz

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Reenkarnasyona diyelimki inandık Dinden çıkarmıyız şahsen ben bütün dinleri inançları araştırıyorum mantıklı tarafları oluyor olmuyor bazıları İslamdan soğutuyor her neyse dinden çıkma ihtimali varmıdır?

Dinimiz bize Taklidi imandan (kulaktan dolma) kaçınıp tahkiki iman (araştırarak-inceleyerek inanmayı) önerirken araştırmakla insan niye dinden çıksın.Ha,araştırdığın şey kuran`a,sünnete,hadislere aykırı ise,ve sen ısrarla doğruluğunu savunursan ki imanın ve islamın şartları belli.o zaman çıkma ihtimalin vardır.

Reenkasrnasyon diye bir şey yoktur.Daha doğrusu ruhun öldükten sonra başka bedende dünyaya gelme ihtimali yoktur.Çünkü Tövbe kapısı insanın canı boğazına gelinceye kadar açıktır.ee o insan ölecek tövbe edemeden,e bir daha sil baştan yaşama dönecek v.s. v.s. ne torpili var onun.Kaldıki ALLAH ın en önemli sıfatlarından biride el-HAK sıfatıdır.yani adalet ile tecelli eden.Reenkasrnasyon bu yüzden ALLAH ın adaletine aykırıdır.Gel gelelim reenkarnasyonun nasıl geliştiğine:

Çoğumuz biliyorki insanlar ve cinler iç içe yaşamaktalar.Hatta cinler hamile kaldıktan sonra 3-4 gün içinde doğurabildikleri için dünyada cin nüfusu insan nüfusunun yaklaşık 8 katıdır.İç içe yaşadığımız için bizi tanıyorlar.bunların evlerde,mezarlarda,ağaç diplerinde,göllerde,harabelerde v.b. yerlerde barındıklarınıda biliyoruz.Dolayısı ile her insanın beraberinde ille cin yada cinler vardır ve onu nerdeyse aile bireyiymiş gibi tanıyorlar.dikkat edilirse bu olaylar gfenellikle .... kesimlerinde (antakya-samandağ-tarsus v.b.) yaşanıyor.yani yeni doğan bebeklerin kulaklarına pek ezan okunmadığı yerler.Diyelim ki bir cinin sürekli beraber olduğu ve yakından tanıdığı bir adam öldü.onla beraber olan cin boşta kalıyor.o beldede doğan çocuğa ezan okunmasa o cinin çocuğa musallat olması için fırsat doğmuş,kapı aralanmış oluyor.neyse çocuğa musallat oluyor ve çocuğun diliyle konuşmaya başlıyor.herkes şaşırıyor.çocuğumz erdi felan filan.Hindistanda olsa haşa tanrı diye o çocuğa taparlar.bu yörelerde olsa evliya derler :) çocuğun başına tv ler gazeteler halk toplaşır haber yaparlar ve cin o çocuk aracılığı ile en büyük zevki olan eğlenceyi gerçekleştirmiş eğlenmiş olur.sonra çocuğa ben felancaydım,şu şu şekilde ölmüştüm,ailem şuydu felancaydı,evim felanca yerdeydi gibi (ölen adamdan bildiği yüzeysel)bilgileri söyletir.hemende inanırlar o kişi olduğuna.oysa ses çocuğun sesi ama konuşan,konuşturan cindir.Onların en büyük zevki,insanlarla eğlenmek,dalga geçmektir.
NOT:Köylüye kedi köpek şeklinde görünen cin,şehirliye ufo şeklinde görünür.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Ölüm bir son değildir ama reenkarnasnasyon da yoktur...

osqar

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyon küfürdür, ilk çıktığı dönem sokrat , platon gibi felsefecilerin dönemi olduğu söylenmekle beraber Dini ıstılahda tenasüh da denmektedir...
Yüksek akaid kitabında puta tapan sümeniyye yada semeniyye kavminin itikadı olduğuda geçmektedir...

[video=youtube;vOUsTc3JLsk]http://www.youtube.com/watch?v=vOUsTc3JLsk[/video]

Videodan görüleceği üzere (internet kaynak değildir malumunuz) sağdan soldan kulaktan duyma bilgiler değil orjinal akaid kitabının arapça metninden nakil yapılmaktadır...

Nili Fer

Kayıtlı Üye
reenkarnasyon olgusu nirvanaya ulaşarak samsara denen çarktan çıkabileceğini ve tekrar reenkarne olmaktan kurtulabileceğini düşünen ve bu hint kökenli inancına sahip insanlar için vardır.nirvana sürecinde(sözde kurtuluş,aydınlanma) ve düşüncenin bu yönde evrilmesi zaman içerisinde karşıtınıda beraber yaratarak reenkarnasyonu kendileri için varederler,hatta trajik şekilde zorunlu kılarlar...benim için yoktur.zaten hinduizm ve budizmde herşey dallı budaklı yap boz tahtası gibi çoğu anlatım sembolik ve o dönem ilkel zihinlerin algılayabileceği tarzda sembollerle süslü.tekrar reenkarne olmak istemiyorum diyenleri yine bekleriz :))tabii ki bu benim şahsi fikrim inananların inançlarına ve ellerindeki kanıtlara saygı duymayı ihmal etmeden :)

bu düşünceme ek olarak zaten nirvana ve aydınlanma bilincine ulaştığını düşünenlerin söylemlerindeki aşırı sözsel ve şiirsel anlatımlar ve anlamlarda vardıkları nihai noktada dünyaya geliş süreclerini,ana rahmi ve az öncesi bigbang :)) dahil sembolik olarak tanımlamaktan öteye gidemediklerini görürüz...çünkü sonrası zaten doğum yani reenkarne olmuş olacağı için bilinç ötesi denen durum oluşur...ve haliyle yeni doğan tüm bebekler dünyaya gözlerini açtıklarında bilinçsizdirler.

ımalive

Kayıtlı Üye
Bence bu Reenkarnasyon palavra hiç inanmıyorum öyle birşey olsaydı kurandada yazardı benim tek inancım var oda ALLAH kim ne düşürse düşünsün

Sevgiyle kalın

4

43887

ruhun ölümsüzlüğüne inanıyorum ,ruh sonsuza kadar varolan bir enerjiyse bununda tekrar bir bedende hayat bulması bedenlenmesi neden olmasın..Üstelik bu konuda çok fazla profosyonel anlamda çalışmalar yapılırken ve veriler toplanmışken....

biard

Kayıtlı Üye
Ben de inanıyorum zaten adaletin sağlanması konusunda da çok iyi bir düşünce. Ayrıca gerçekten profosyonel veriler de çok ilgi çekici.

CreedMG

Kayıtlı Üye
cehennemle ilgili islamda şu tabirler var diye biliyorum canınız yandıktan sonra artık canınız yanmamaya başladığı anda tekrar doğup tekrar acı çekeceksiniz bir arkadşaım yıllar önce demişti bence dünya başka bir gezegenin cehennemi diye olabilir mi olabilir :)

Secretx101

Kayıtlı Üye
cehennemle ilgili islamda şu tabirler var diye biliyorum canınız yandıktan sonra artık canınız yanmamaya başladığı anda tekrar doğup tekrar acı çekeceksiniz bir arkadşaım yıllar önce demişti bence dünya başka bir gezegenin cehennemi diye olabilir mi olabilir :)
Kastettiğiniz ayet şu; Şüphesiz ayetlerimizi inkar edenleri biz ateşe atacağız.Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onların derilerini yenileyeceğiz.Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.(Nisa,56)