Hastalıklar ve Boyun omurları arasındaki ilişki!!

nefertiti:)

Kayıtlı Üye
YOGANIN OMURLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ:

Yogaya göre vücudun 3 temel organından biri olan omurilik, vücudumuzun birçok bölgesini yansıtan bir ayna gibidir. Omurilikteki sağlık problemleri, diğer organlarımızı ve genel sağlık durumumuzu etkiler.
Omuriliğinizi çalıştırmamanın vücuttaki hangi hastalıklara sebep olduğunu aşağıda açıklayacağım. Hatta vücudunuzdaki hastalıklara bakıp, hangi omurunuzu çalıştırmadığınız için o hastalığa yakalandığınızı da açık ve net olarak tespit edebilirsiniz.

1) Boyun omurları (tam çenenin alt arka kısmından, köprücük kemiği arka kısmına kadar olan kısım) 7 adet boyun omuru vardır, parantez içindeki ilk çene altı omuru 1. omurdur, 7. omur ise köprücük kemiği arkası yani ense köküdür.

1. omur: Baş ağrısı, sinir bozukluğu, uyku problemleri, migren, sara, yüksek tansiyon, yorgunluk, baş dönmesi.

2. omur: Sinüzit, alerji, sağırlık, görme bozukluğu, kulak ağrısı, bayılma, bazen körlük.

3. omur: kol ve yüzde nevralji, yüzde sivilce.

4. omur: Saman nezlesi, öksürük.

5. omur: Laranjit, boğaz ağrısı, burun akıntısı, anjin.

6. omur: Sırt ağrıları, kollarda ağrı, bademciklerde şişme.

7. omur: Nezle, tiroid fonksiyon bozukluğu (metabolizma hastalıkları)

Vücudunuzda bu hastalıklar varsa sebebi boyun omurlarından kaynaklanmaktadır. Boyun omurlarınızı düzenli çalıştırdığınızda bu hastalıklara yakalanmanız mümkün değil! Omurga beyin ve vücut arasındaki köprüdür. Disklerin hepsi birbirine bağlantılı ve içindeki damarlar sinirlerde dahil, beyine kan taşımakla görevlidir. omur üzerinde, omurun çalışmamasına bağlı kireçlenmeler bu hastalıklara sebep olur. Vücudunuzdaki hastalıklara bakarak, hangi omurunuzda problem var anlayabilirsiniz.
Dünyanın en yaşlı yogisi 256 yaşında vefat etmiştir! Evet yanlış duymadınız, yoga bilinenin aksine sadece ''ommm'' sözcüğünden ibaret değildir! Tv kanallarındaki dizilerde yogayla dalga geçilmesine aldırmayın! Yoga dizilere konu olamayacak ölçüde hayat felsefesidir! Yoga aslında hayatınızda vardır siz farketmeseniz de yataktan kalktığınızda neden gerilme ihtiyacı duyduğunuzu düşünün, yorulduğunuzda neden esneme hareketleri yaparak rahatladığınızı düşünün. Cevap çok basit: Her esneme hareketinde omurlara yüksek basınçlı kan pompalanır, omur üzerinde rahat akışa geçen kan beyne iletilir, beyine ulaşan kan vücuda oksijen pompalar, oksijeni fazlasıyla alan beyin, organlara çalışmalarını eksiksiz yapmaları için sinyal gönderir. Bu yazdıklarımın tamamı bana aittir. Yoga eğitimi gördüğüm zamanlardan öğrendiklerimi sizlerle de paylaşmak istedim. Ben yoga sayesinde depresyonu yendim. Psikolojik ilaçlar kullandım uzun bir süre boyunca, fayda görmedim gördüğüm fayda zaten aldatmacaydı, her ilaç dozajı arttırılıp-düşürüldüğünde en başa, başladığım yere hep geri döndüm. Kullandığım ilaçlarla robottan farksız oldum bir süre. Doktora söylemeden ilacı yavaş yavaş bıraktım fakat iyileştiğime karar verdiği zaman uzuuun bir süre önce ilacı zaten bırakmış olduğumu kendisine söyledim. Yogayla tanıştıktan sonra psikolojik hastalığım olan majör depresyon ve OKB hastalığımı 7 ay gibi kısa bir sürede yendim. Sizlerden ricam; bilmediğiniz hiçbir konu üzerine araştırıp, soruşturmadan ön yargılı davranmayınız! Yoga konusunda neden bu denli ısrar ettiğimi yogaya başladığınızda ancak anlayabilirsiniz! çeşitli DVD-CD-TV kanallarından yararlanarak başlayabilirsiniz, daha sonra eğitim almak size kalmış! unutmayın Yoga zayıflatmaz, yoga vücuda ve organlara hükmetmeyi öğretir! Pilates yoganın modern halidir, bir yogi için pilates çantada kekliktir. Ama sadece pilates yapan kişi isterse ileri seviye pilates yapsın asla bir yogi kadar esnek değildir ve ileri seviye yoga duruşlarını beceremez bunu asla unutmayın! Pilates günümüzde medyanın da abartmasıyla tutku haline gelmiş olsa da aslında işin gerçeği, yoganın replikasıdır bunu hiçbir zaman unutmayınız ve yogayı mutlaka araştırıp öyle yargılayınız!

Kar

Elit Üye
Çok önemli bir konu teşekkürler.Bende tansiyon yükselmesi var fiziksel bir sebeb bulunamadı ama bende omurlarımdan şüpheleniyordum hemen uygulama başlayacağım tekrar teşekkürler.

Kayıtlı Üye
Zaten Yogayı hafife almayın diye bu bilgileri verdim. Dünyada en uzun yaşayan insanlar yogilerdir. Omurga boylu boyunca vücudu ayakta tutan organların sağlıklı çalışmasını elinde bulunduran tek şeydir. Yani organ hastalıklarınız kronik hastalıklarınız da dahil olmak üzere temelde omurga üzerindeki rahatsızlıktan patlak verir. Beyne organların düzenli çalıştığının sinyalini omurga sinirler yolu ile iletir. omurga sağlıklı değilse organlara gerekli besleme yapılamaz, organlar ve beyin arasında yeterli iletişim kurulamaz! Kısacası omurganızı çalıştırdığınız sürece organlar dış etkilere karşı savunmaya geçerler! buna mikrobik hastalıklar da dahil! mesela HPV (uçuk virüsünün) saklanma yeri sırt omurlarındaki 7. omurdur. 7. omurun bulunduğu bölge iç organlarla yakından bağlantılıdır. Bu sebeple burda saklanır, kalbinize yakındır. ateşli hastalıklarınızda, heyecan artışlarında, üzüntüde vb. adrenalin yükselmesi durumlarında sinyali bu omurdan kolaylıkla alabildiği için devreye girer. uçuk virüsü dahil tansiyon, şeker, kalp, vb. kronik rahatsızlıklar omurga ile patlak verir.
Tansiyon hastası olursunuz çünkü dolaşımınız bozuktur, dolaşımınızın düzgün olabilmesi için de yoga ile omurgayı çalıştırmak şart! dikkat edin yoga ile diyorum, çünkü omurga üzerinde yogadan başka hiçbir aktivitenin çakralalara enerji yollaması mümkün değildir.
Şeker hastası olursunuz çünkü pankreas ve karaciğeriniz yeterli olarak görevlerini yerine getiremez, pankreasın insülin üretmediğini omurga beyne iletemez ve omurga işlevini yerine getiremediğinde beyin sorunu algılayamaz!
Kalp hastası olursunuz çünkü yine dolaşım sisteminiz iyi çalışmıyordur. Dolaşımı düzene sokan tek şey yine yogadır, günkü siz her yoga yaptığınızda sorunlu çakranız neresiyse enerjiyi oraya yollar. ilaç gibi düşünün bunu yorgun olduğunuzda aspirin içiyorsunuz yorgunluğunuz azalıyor, ama aynı aspirin sizi kalp krizinden de koruyor, aynı aspirini başımız ağrıdığında da içiyoruz. yani vücudun o an neye ihtiyacı varsa onu karşılamaya çalışıyor ilaç. Yoga da böyledir, sizin sorunlu çakranız neresi ise omurga egzersizlerinde o çakraya yönelik yarar sağlar! yakında hangi yoga duruşunun hangi yararları sağladığını konularıma ekleyeceğim ayrı konularda. :)

Kar

Elit Üye
Yazınızın devamını bekliyorum teşekkürler.

origanum

Yönetici
Çok güzel bir yazı hazırlamışsın nefertiti:) eline sağlık. Yogayı herkese tavsiye ediyorum. İlk yoga çalışmamı 15 yıl önce Dünya Spritüel Üniversitesindeki Hintlilerle yapmıştım. 3. gözüm o sıralarda açıldı. Hayatım değişti adeta. Nefes alış ise her çalışmanın kuralı, herşeyin temeli. Yoga da çalışmaların atası, başlangıcı, vazgeçilmezi.

Kayıtlı Üye
Bende yoga eğitimi aldım ama forumda bunu belirtmem reklama girer, o yüzden yazmayacağım burda kimden aldığımı. Eğitim almadan önce de yogayla ilgiliydim fakat hangi duruşun vücuda ne etkisi var diye eğitimde öğrendim. Yoga benim için vazgeçilmez bişey çünkü bana en büyük faydasını psikolojik hastalıklarımı yenmeme vesile oldu. O kadar ki OKB hastalığım dahil, majör depresyonumu ilaçsız olarak yoga ile yendim :)

[XTR] Similar Threads