Majikal araçlarımızı kendimiz yapalım

Mermaid

Kayıtlı Üye
Ben, majikal uygulamalarda kullandığımız çeşitli araçları kendimizin yapmasının uygulamadan alınması beklenen sonucu, çok daha etkili kılacağına inananlardanım. Çünkü bu şekilde kendi enerjimizi, zihinsel gücümüzü o araca aktarmaktayızdır. Majikal uygulamalarda kullandığımız mum, tütsü, tılsım, heykelcik...vb. bir sürü şeyi biraz araştırma, düşünme, yaratıcı enerjimizi ortaya çıkarma ile kolayca yapabiliriz. Ayrıca kullandığımız malzemeler ne kadar doğal olursa o kadar iyi olacaktır.

Önce nerelerden ne gibi malzemeler elde edebiliriz bir bakalım:

Beynimiz ( Öncelikle düşünmeliyiz :) )
Deniz kenarından toplayabileceğimiz taşlar, deniz kabukları, kum...vb.
Ormanlardan ve parklardan toplayabileceğimiz ağaç dal parçaları, bitkiler, kökler...vb.
Evde, çevrede bulabileceğimiz kumaş, ip, tel, tahta parçaları gibi malzemeler
Aktarlardan ve yine doğal çevreden bulabileceğimiz tütsü yapmakta kullanabileceğimiz bitkiler, kökler, reçineler...vb ve doğal boya elde edebileceğimiz bitkiler, kökler, tozlar(hint kınası, safran, çivit, kına, ceviz kabuğu...vb)
Hırdavatçılarda ve evde bulabileceğimiz maket bıçağı, zımpara, ıskarpela...vb. malzemeler
www.gizlimabet.com ( Do It Yourself -Kendin Yap- akımının mucidi olmadığım gibi araçları kendin yapmanın en etkilisi olacağına inanan tek muhterem şahsiyet de ben değilim. Bu nedenle yazımın sonunda sitemizde bu konuda daha önce paylaşılmış bazı konuların linklerini de vereceğim:D )

Unutmamamız gereken önemli bir nokta, malzemelerimizi toplarken doğaya saygılı olmak, zarar vermemek ve teşekkürü unutmamaktır.

Malzemeleri topladık tamam da, ne yapacağız peki şimdi?

Biraz düşünür ve araştırırsak o kadar çok şey yapabiliriz ki. Mesela deniz kenarından ya da ormandan bulduğumuz düzgün yüzeyli, yassı taşlar üzerine tılsım olarak kullanacağımız runeleri, sembolleri boyayla ya da gravür (gravürün çok çeşitli teknikleri var ama kısaca kazımak diyelim) tekniğiyle geçirebiliriz. Yine bulduğumuz bir tahta parçasını oymak suretiyle istediğimiz bir figürü elde edebiliriz. Taşları birbirine yapıştırarak da çeşitli figürler yapabiliriz. Doğal kilden yapacağımız seramik hamuruyla da figürler, takılar...vs. şekillendirebiliriz. Doğal mum malzemesi temin edip, majide kullanacağımız mumları yapabiliriz. Aktarlardan bulabileceğimiz (zaten evde de var olabilir, baharat dolabını bir karıştırmayı ihmal etmeyelim) çeşit çeşit bitkilerle reçinelerle tütsü yapabiliriz. Asamızı doğadan doğal yollarla temin etmek en iyisidir zaten. Ahşap bir kutuyu boyayıp kapağına sembollerinizi geçirebilir ve içinde size göre önemli, kişisel eşyalarınızı saklayabilirsiniz. Örnekler düşündükçe çoğalacaktır. Ya da, benim gibi, çalışmalarınızda sadece zihin gücünüzü, imajinasyonunuzu kullanabilirsiniz.

İşin püf noktası şudur arkadaşlar; "Nasıl bir uygulama yapacağım? Bu uygulama için bana ne gibi araçlar gerekli? Bu araçları nasıl temin edebilirim?" Sorularımızı bu şekilde sıraladığımızda cevapları da sırayla buluruz. "Ormanda yürüyüşe çıkmıştım, güzel bir taş buldum. Ben bu taşla ne yapabilirim diye düşündüm. En iyisi ben bu taşa geçirebileceğim bir sembol bulayım da bir gün bir uygulama yaparsam ihtiyacım olabilir " gibi bir düşünce tarzı, çok işimize yarayacak bir stil değildir :). Bunun sonucunda ne yapacağımızı bilmediğimiz bir sürü malzemeyle başbaşa kalmak daha olasıdır.

İnternetten bulduğum, yapıştırma, boyama ve seramik hamuru yapmada kullanabileceğiniz 2-3 tarifi paylaşayım sizlerle:

Doğal Yapıştırıcı

2 çorba kaşığı mısır şerbeti ( ya da 2 çorba kaşığı şekerle 1 çorba kaşığı suyu kaynatın )
2 çorba kaşığı elma sirkesi
3/4 bardak su
1/2 bardak mısır nişastası
3/4 bardak çok soğuk su

Şerbet, elma sirkesi ve oda sıcaklığındaki suyu karıştırıp kaynayana kadar ısıtın. Başka bir kapta mısır nişastası ve çok soğuk suyu karıştırın. Mısır nişastalı karışımı, kaynamakta olan kaba çok yavaş bir şekilde karıştırarak akıtın. Homojen hale gelene kadar karıştırın. ateşten alın ve gece boyunca dinlendirin. Hava almayan bir kapta saklayın. Hazırlandıktan sonra 12 saat beklemesi gerekiyormuş ve ortaya çıkan ürün pelte kıvamında oluyormuş. Şeffaf olduğu için kuruyunca belli olmuyormuş. Kağıt, mukavva gibi şeyleri rahatlıkla tutuyormuş.

Doğal Boya Elde Etme

Bitkilerden ve köklerinden doğal boya elde etmek, araştırmalarıma göre, çok o kadar da basit bir işlem değil :D Ancak birkaç rengi hemen gözden geçirelim kolayca nasıl elde ederiz diye. Hint kınasından siyah boya yapabiliriz. Çivitten mavi elde edebiliriz. Çivit kolay bulunuyor. Safrandan türüne göre sarı, kırmızı gibi renkler çıkarabiliriz. Cevizin taze, yeşil kabuğu da boya işleminde kullanılabiliyor. Koyu kahverengi gibi bir renk elde ediliyor. Doğal boya konusuna çok fazla girmeyeceğim, içinden çıkamam diye korkuyorum :D

Evde seramik hamuru yapımı

3/4 fincan tutkal
1/2 bardak su
1 tatlı kaşığı krem ( cildimize kullandığımız kremlerden bahsediyor, biz de mümkün olduğunca doğal kremler kullanırız napalım :) )
1 tatlı kaşığı gliserin veya vazelin
1 fincan mısır nişastası

Eski bir tencere kullanın. Bu tencerede tüm sıvı malzemeleri karıştırın. ocağı orta derece ısıya alın ve pürüzsüz bir karışım olana kadar karıştırın. Nişastayı ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Karışımın dokusu hızla değişecektir. Öncelikle sıvı peynir gibi olacaktır. Birkaç dakika sonra patates püresine benzer bir hal alacaktır. Ne zaman hamur ortada toplanırsa ve tencerenin kenarlarından ayrılırsa hazır demektir. Temiz, ıslak bir mutfak havlusu ile hamuru tezgaha alın. Hamur hala çok sıcak olup, soğuk ıslak havlu onu biraz soğutacaktır. Havlunuz ısındıkça soğuk suda yıkayıp iyice sıkın ve tekrar hamura örtün, elinizin dayanabileceği ısıya gelene kadar buna devam edin. Elinize biraz mısır nişastası serpip havlu olmadan yoğurmaya devam edin. Ellerinize yapışmaya başladıkça arada nişasta kasesine batırıp işleme devam edin. Böylece hamur yapışkan olmayacaktır. Ayrıca çalışma yüzeyine de nişasta serpebilirsiniz. Tüm işlem bittiğinde, hamur bir yumru haline gelecektir. Bu tarif, yaklaşık bir portakal büyüklüğündeki hamur içindir. Yaklaşık 5 dk hamuru dinlendirin ve yumuşayıp hazır olacaktır. Hamuru ağzı kapalı bir kapta ya da plastik torbada muhafaza etmeniz gerekmektedir. ( Alıntıladığımız kişiye teşekkürler )

Ayrıca bir de çiriş otunun kökünün öğütülüp suyla karıştırılması ile elde edilen bir yapıştırıcı var. Hatta ayakkabıcılıkta da kullanılıyor diye biliyorum ama, tarifini bulamadım. Bu kökten esmer, sarı bir toz elde ediliyormuş.

Benim paylaşacaklarım bu kadar şimdilik arkadaşlar. Siz de bilgilerinizi, fikirlerinizi konu başlığı altına ekleyin. Son olarak da, sitemizde bu konuda yapılmış önceki paylaşımlara da göz atalım:hurray:

http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=10358

http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=10920

http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=284

http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=1547

...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Çok güzel bir yazı olmuş. :)

Mermaid

Kayıtlı Üye

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Elinize, beyninize, yüreğinize sağlık.
Sevgiyle kalın

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Mermaid ve Jasminum, her ikinizin de eline, beynine ve yüreğine sağlık.
Sevgiyle kalın.

Mermaid

Kayıtlı Üye
Jasminum, bu tuz hamurunun donması ne kadar sürüyor? Bir de donması için bekletirken çatlamaması için ne yapmak lazım? Bilgi verebilir misin?

Jasminum

Kayıtlı Üye
4-5 saatte şekli sabitleniyor. Tamamen kuruması birkaç gün. Çatlamaması için ben elimi ıslatıp hafif hafif dokunarak çatlayan yeleri nemlendirdim. Bir de tabi kururken sabit durması lazım.

Mydreamm

Kayıtlı Üye
Merhaba, buhurdanlıgın üzerine toz halinde dövdüğümüz bitkiyi altınada bir mum koyarak tütsü uygunmudur, birde tütsüsünü yapacagımız bitkinin taze çiçek hali bir ikidal vazoda dursa aslında daha dogru olmazmı çalışmalarda okumalarda?