Depremlerden önce fiziksel olarak vücudun tepki vermesi...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sewda

Kayıtlı Üye
Herkese selam arkadaşlar. Umarım konuyu doğru bir yere açmışımdır. Çok enteresan bulduğum bir şeyi sizinle paylaşmak ve bilgi sahibi olanlardan yorum almak istiyorum.
Yengemle ilgili garip bir durum söz konusu. Kendisi yerkürede meydana gelecek olan depremlerden önce anormal derecede kaşınıyor. Şaka yapmıyorum, iç bacak denilen dizlerinin üstündeki bölge anormal derecede kaşınıyor ve 24 saat içinde biryerlerde deprem olacağını söylüyor. Başlarda dalga geçiyorduk; fakat bizzat şahit olduk. Hatta ben öyle alıştım ki artık kaşındığını gördüğüm zaman haberlerde ne zaman verilecek diye deprem haberi bekliyorum.
Aynı zamanda sezgileri de oldukça kuvvetlidir ki bazen bana fal bakar ve iddaa eder bu olacak, şu olmayacak diye... Sonunda da dediği çıkar. Anlamlandırmaya çalışıyorum.
Acaba bu fizik ötesi, sezgilerine bağlı bir yetenek mi, yoksa sadece depremden önce meydana gelen yerküredeki kimyasal tepkimenin onun üzerinde yarattığı etki mi?
Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Herkese selam arkadaşlar. Umarım konuyu doğru bir yere açmışımdır. Çok enteresan bulduğum bir şeyi sizinle paylaşmak ve bilgi sahibi olanlardan yorum almak istiyorum.
Yengemle ilgili garip bir durum söz konusu. Kendisi yerkürede meydana gelecek olan depremlerden önce anormal derecede kaşınıyor. Şaka yapmıyorum, iç bacak denilen dizlerinin üstündeki bölge anormal derecede kaşınıyor ve 24 saat içinde biryerlerde deprem olacağını söylüyor. Başlarda dalga geçiyorduk; fakat bizzat şahit olduk. Hatta ben öyle alıştım ki artık kaşındığını gördüğüm zaman haberlerde ne zaman verilecek diye deprem haberi bekliyorum.
Aynı zamanda sezgileri de oldukça kuvvetlidir ki bazen bana fal bakar ve iddaa eder bu olacak, şu olmayacak diye... Sonunda da dediği çıkar. Anlamlandırmaya çalışıyorum.
Acaba bu fizik ötesi, sezgilerine bağlı bir yetenek mi, yoksa sadece depremden önce meydana gelen yerküredeki kimyasal tepkimenin onun üzerinde yarattığı etki mi?
Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Güzel bir noktaya değinmişsiniz. İnsanların bu tür yer küre hareketlerini hissetmeleri durumlarında farklı tepkiler olabiliyor. Örneğin benim depremleri hissetme durumum; midede saat yönü aksine dalgalanma, üçüncü gözde başlayan bir girdap hissi ile beraber yoğun baş dönmesi ve tansiyon değişikliği, sonunda da denge kaybı ile hissediyorum. Depremin büyüklüğüne göre şiddetin de düzeyi artıp azabiliyor. En erken 7. dk. en geç 10 sn. aralığında hissediyorum. En düşük belirlediğim deprem ise 4.2 şiddetinde idi.
Burada dikkati çektiğiniz kimyasal tepkime olsun veya olmasın, o kimyasal tepkime varsa bile onu belirleyebilen bir teknoloji henüz mevcut değil. O halde bu ciddi bir yetenektir. Evet bu sezgiseldir. Sezgi diyince aklınıza, tatma, koklama, dokunma, görme, duyma gibi 5 duyu kabiliyetinizi de ekleyin. Bunlar da enerji algılamak demektir aslında. Elektriksel sezgilerdir. O halde ister kimyasal tepkime olsun, ister elektrik yükü olsun, ister henüz adı konulmamış diğer enerji tiplerinin sezilip, ayrıştırılması ve kategorilendirilebilmesi de sezgisel yetenektir. Anlamadığınız noktaları veya daha da açılması gereken noktaları irdeleyebiliriz.

büyükdolunay

Banlı Kullanıcı
Ben tesadüf diyeceğim ama her kaşınmada bir deprem oluyormuş. Zaten dünyada belki şuan bile her saatte, belki de hergün bir deprem oluyor da haberimiz yok.
Ama ben yine de kendi fikrimi belirtiyorum...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
ben tesadüf dicem ama her kaşınmada bir deprem oluyomuş zaten dünyada belki şuan bile her saatte belkide hergün bir deprem oluyoda haberimiz yok.
ama ben yinede kendi fikrimi belirtiyorum...
Bu deprem hissetme hadisesi belli bir çapta hissedilir. Örneğin A kişisi 1 (bir) km çapında, B kişisi 1000 (bin) km çapında olabilir.

darkkanqel

Kayıtlı Üye
Küçükken deprem olmadan önce ben de garipleşiyordum, artık hissetmiyorum. Ama yerküredeki enerji değişimi yüzünden olduğunu varsayıyorum, bazı kişiler daha çok etkileniyor. Ben sadece depremin olduğu yakın bölgelerdeysem hissediyordum. Bence olabilecek bir şey akrabanızda güzel bir yetenek var. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...