Ostara

Jasminum

Kayıtlı Üye

Baharın gelişiyle güzel zamanların başlangıcı, hayatımız yeniden doğuşun ışığıyla kaplansın,
Tanrıça Eoster bizi korusun,
Ostara'mız kutlu olsun..

Seni çagırıyoruz,bizimle ol - Astarte! Isis! Ceridwen! Anahita!
Seni çagırıyoruz,bizimle ol - Baal! Osiris! Cernunnos! Mithras!

Merhaba! (hosgeldin)

Persephone artık senin yanında kutsal anne (Demeter)!
Baharı tüm güzellikleriyle bize yansıt,kalplerimizi iyilik ve mutluluk ile doldur.
Verimli doğumunu gerçekleştir,Yeşilliğin en tazeleri bizimle olsun
Doğunun (hava) ruhu bizi uyanık kıl..
Batının (su) ruhu kontrolümüzü sağla
Güneyin (ateş) ruhu doğru nefes aldır..
Kuzeyin (toprak) ruhu bilgeliğini ver..
Bizi enerjinle yücelt..

Teşekkürler Eostre, GO RAIBH MAITH AGAIT (E-o-stra,gora ma-agit)
Teşekküler Tanrı ve Tanrıçalarım NA DÉITHE,GO RAIBH MAITH AGAIBH! (Na Day-uh,gora ma-agiv)

Kutlu olsun! (güle güle)

------------------------------------------------------

OESTARA BAYRAMI - 21 MART

Sakson Bahar Tanrıçası EOSTAR'ın (Eostra ya da Ostara diye de bilinir) bayramidir. Paskalya anlamına gelen “easter” kelimesinin kökeni bu tanrıçanın adına dayanır. Tanrıça Eostre’nın sembolü tavşan ve yumurtadır ( paskalya sembolleri). Tavşan verimliliği ve bereketi temsil eder ve yumurta da ekinoksa atfedilen eril ve dişil birleşmeden “yaşam” oluşturan, içinde hayatın özünü barındıran “kozmik yumurtadır”. Gece ve gündüz, karanlık ve aydınlık, kadınsal ve erkekselliğin birlikte bir uyum içindedir. Yeni bir hayatın doğuş zamanıdır. Yalnızca bedenle toprağın değil aynı zamanda zihnin, umudun ve dileklerin de bereket bayramıdır. İlk tohumların geleneksel olarak ekildiği zamandır. Bu zamanda, yaşamımızda da gün ve gecede olduğu gibi bir dengeyi bulmaya çalışırız. Toprak nasıl ki yeniden doğuşu kutluyorsa, biz de aynı şeyi kişisel yaşamımızda yaşarız.

Renkleri: Sarı ve açık yeşil tonları.
Sembolleri: Yumurta ve yabani tavşan.
Aktiviteleri: Tohum ekmek, uzun doğa yürüyüşlerine çıkmak, yumurta boyamak.
Yiyecekleri: Yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri, balkabağı, ayçiçeği, çiçek yemekleri ve filizler.
Baharatları: Safran, zencefil ve tarçın.
Çiçekleri: Fulya, menekşe, zambak, nergis.
Tütsüleri: Yasemin, gül, çilek ve diğer bahar çiçekleri.
Taşları: Jasper.

Ayrıca fazlası için,
http://books.google.com.tr/books?id...snum=5&ved=0CBsQ6AEwBDgK#v=onepage&q=&f=false

gothness

Kayıtlı Üye
Herkesin geçmiş Ostara'sını kutlarım :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
peki ostara günü yapılabilecek özel meditasyonlar , çalışmalar var mı? o gün yapabileceğimiz dualar ne ağırlıklı olmalı nelerden bahsedilebilir.

Bir Wiccan özel günlerde yapılacak ritüelleri kendisi düzenlen ( yapar)..En iyisi de budur zaten . :) Kendi ritüelinizi(duanızı,çalışmaları) kendiniz yapmalısınız Ne ağırlıklı olmalı ? sorusuna en iyi cevapsa Ostara günü yeni bir doğuş gibidir sizde buna yönelik çalışmalar yapabilirsiniz . :) Yeni yeni tohumlar ekip onları Doğaya adayabilirsiniz . :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
teşekkür ederim imzanın daki söz bir ilahiden alıntı sanırım yanılıyor muyum?

Konu ile alakalı değil ama evet bir Wiccan müziği ( ilahisi de denebilir ) . :)

Flood yapmak istemiyorum ama müzik sözü olsa da etkili ve güçlü sözdür :)

Keira

Moderator
Üyemizin imzası benden alıntıdır. Üst metin bir wiccan şiiridir. Alttaki ise Tanrıça isimleridir. İkisi de sonradan melodi eklenerek ilahi haline getirilmiştir. Özellikle Tanrıça isimleri çok güçlüdür.
Ostara sorunuza gelince, yumurta boyayabilirsiniz, özellikle baharın gelişini müjdeleyen canlı renklerle, bir bitki ekip onu büyütebilirsiniz. Bu sene özel olarak da bir tavsiye vereceğim bu günle ilgili (yazılarımı takip edenler bilir genelde bu tarz paylaşımlarda bulunmam) kendinize bir dilek kutusu yapın mümkünse kutunuz bahar renklerinden olsun mesela yeşil, dileklerinizi çemberinizin içinde yazın ve bu kutunuza koyun. Çünkü Ostara yeşeren büyüyen tohumları temsil eder. Konu olarak da yeniden doğuş, hayatınızda yapacağınız olumlu değişimlerden bahsedebilir, meditasyon yaparken de bunları düşünebilirsiniz. Yapılacak çalışmalar size özel olmalıdır o yüzden fazla detay veremeyeceğim. Sevgiler..

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Benim de şöyle bir tavsiyem olacak. Ostarayı doğada geçirmeye gayret edin çünkü tüm kutlama günleri içinde en dünyevi,yani direk yer küreyi temsil eden kutlamadır. Bahar ışıkları yükselir,yerküre ve üzerindekiler uyanışa geçer. Üreme ve bereket hakim olur. Bunun için bu bayramın sembolik hayvanı tavşandır,en çok üreyen ve bir batında çokça yavrulayan hayvan olduğundan,eh bir de kır bayır doğa ile direk alakalı olduğundan. Bu nedenle bugün bebek talebi olan (yani çocuk sahibi olmak isteyip türlü nedenlerle çocuğu olmayan)bir pagan kendine tavşan sembolünü ve çeşitli unsurlarını kullanarak tılsım hazırlayabilir. Bana göre genel bereket bolluk çalışmalarının zamanı Mayıs dönemi- Beltaine'dir.Ancak üreme,doğurganlık,uyanışa geçme,yeniden doğum gibi unsurlar için Ostara uygundur. Bu gün kişisel cadılık veya Wicca insiyasyonunuzu alma ya da kendinizi bir öğretiye adamak için de uygun olacaktır.Çünkü eski sizi öldürüp yeni bir benlik oluşturacaksınız. Bu kadar dünyasal bir günü evde geçirmektense hazır yurt genelinde de havalar iyi giderken gidebildiğiniz en doğal alanda zaman geçirin,toprağa çıplak basın,elinizle toprak avuçlayın,çok kalabalık değilse bir ağaca sarılın,ayaklarınızla onun köküne dolanıp dünya ananın çekirdeğinde tüm canlılarla bir olup kalp atışı gibi bir nefes olup yaşadığınızı hayal edin.Kırmızı bugünün en olmazsa olmaz rengi,bunun için yumurta (bereket-döllenme-doğum) boyarken tek bu rengi bile kullanabilirsiniz.Doğal boya olsun derseniz kına veya pancar suyu kullanın ;) Bulabiliyorsanız yeşil ve sarıyı da ekleyin dekorlarınıza ve yumurtaları paylaşacağınız arkadaşlarınız yoksa bir kısmını doğa ile paylaşın,dama atarsanız kargaların ve martıların mutlaka dikkatini çekecektir ve yiyeceğinizi paylaşmış olursunuz.

Gene bu tonlarda giyinebilir,bu tonların temsil ettiği çakralarınızı bugün dengeleyebilirsiniz.kırmızı kök,sarı-solar ve yeşil kalp çakraları temsil ettiğinden bu enerji noktalarınızı düşünüp,açık havada bir meditasyon yapabilirsiniz,eller ve ayaklar çıplak olur toprağa değerse daha da iyi olur ve şöyle bir niyet kullanabilirsiniz; " köklerim ve kalbimle bağlı olduğum dünyaya ve üzerinde yaşayan büyük ailem için evrendeki şifa enerjisini en hayırlısıyla çekiyor ve aktarıyorum" Sarı bir şifa enerjisini,hayırlı bir gücü karın bölgenizden çekip el ve ayaklarınızdan toprak aracılığıyla dünyaya aktarabilirsiniz.Aynı şekilde yiyecek ve içeceklerde de tonları kullanabilirsiniz.Biraz bitki bilginiz var ise doğadan yenebilen taze bahar otlarını (radika,kuş otu,hardal otu..vb) toplayabilir kendinize ve sevdiklerinize şifa niyetine mis gibi bahar salatası yapabilirsiniz.

Anadolu'da Sivas'ta ve Yozgat'ta mart ayında bahar kutlamaları yapılır (Nevruz-Hıdrellez..vs) çocuklar köyde kapı kapı gezip,yağ-bulgur isterler türküler eşliğinde,köy meydanında koca kazanlarda pilavlar yapılır. Bu pilavların özelliği çiğdem/kardelen pilavları olmasıdır.Bahar pilavı veya Çiğdem gezmesi de denir bu pilava. Mesela bir mani şudur kapı kapı gezerken ; " çiğdem çiğdem çiçecik[SUP] [/SUP]ebem oğlu göçecik; yağ verenin oğlu olsun; bulgur verenin kızı olsun " ya da " çiğdem çiğdem çiçecik; ebem oğlu köçecik; çiğdem geldi yapıya; bahşiş getirin kapıya "

Ben İstanbul yıldız korusundan bu bayramı kutlamak için birgün önceden gidip çiğdem yumrularını toplar bayram günü onlarlar bulgur pilavı yaparım:) Çiğdem baharın ilk çiçeğidir ve yumrusu yenir,beyaz/sarı renkli olur ama ben bildiğim bölgeden bildiğim bitkiyi topluyorum yani falanca şehrin filanca ormanındaki çiğdemi görmeden bilemem,bu nedenle de bilmiyorsanız bitkiyi kimseyi yanlış yönlendirmek istemem! Karadenizliler ve Sivaslılar bilir bunu ama adına çiğdem demiyorlardı tabi yöresel bir ismi vardı şu anda anımsayamadığım. Ben sadece örnekler verdim,kendiniz yaşadığınız bölgenin olanaklarıyla birşeyler yaparsanız bu çok daha akbul olacaktır,çünkü aamacımız zaten dünya ile bütün olmak ve bugünü beraberce kutlamak,dolayısıyla etrafımızdaki nimetlere ikinci bir gözle bakarak neler çıkarabileceğimize odaklanmalıyız.
Farklı şeyler aklıma geldikçe 21 Mart'a kadar buraya eklerim,şimdiden hepinize kolay gelsin.

bendekiben

Elit Üye
Çiğdemi bilmeyen yoktur sanırım.Bende baharda onları toplamaya bayılırım ama onları toplayıp eve götürmeye genelde sabrım olmaz :) çünkü toplarken bir yandan da taze taze tüketmeye bayılırım.Emeğine sağlık sevgili Lavander.

Keira

Moderator
Bu arada yeniden belirtmek istiyorum. Yukarıda mesajımda bahsettiğim dilek kutusu gerçekten özel bir uygulamadır hiçbir yerde bulamazsınız, bana özeldir. Biraz daha detay vermek istiyorum. Dilekleriniz Ostara'ya özgü olmalıdır. Basitçe anlatmak gerekirse hayatınızdaki yeni başlangıçlara uygun dilekler yazabilirsiniz. Dilek kutunuz canlı renklerde bahar renklerinde olmalı, özellikle yeşil olsa daha iyi olur. Kutunun üzerine etkiyi güçlendirmek için pentacle çizebilirsiniz. Dilekleriniz olunca dilek kağıdınızı suya bırakınız ve oradan uzaklaşana kadar arkanıza dönüp bakmayınız. (Deniz, ırmak, dere vb.) İstediğiniz kadar dilek yazabilirsiniz. Sevgiler..

pentagle

Kayıtlı Üye
İş
Yazar
Merhaba bildiğiniz gibi bugün ostara ve kısaca şunu söyleyeyim tüm paganların ostara'sı kutlu olsun.

AJA

Elit Üye
Baharla tüm kadim bilgilere kapılarınızın açılması ve doğanın şenliğinin ruhunuza işlemesi dileğiyle :)

Keira

Moderator
Ostara ile gelen bereket evlerimize dolsun. Ostara kutlu olsun!