Reenkarnsyon

Ori

Kayıtlı Üye
Ben şahsen inanmıyorum.

dewil17

Kayıtlı Üye
Mevlana'nın o sözü o anlamda söylemediği herkezce kafidir. Her sözünde çekilinecek bir hesaptan dem vuran Mevlana neden ola ki bunun tersi bir söz söyleme gereği duysun ki.

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
aslı olmayan bir hint inanışı,yani bir insan iki hayat yaşarsa hangisinden hesaba çekilecek....

auk__12

Kayıtlı Üye
Ben de inanmıyorum,Bazı ayetleri reankarnasyona göre yorumlayan alimlerde mevcut ama İslam'da buna inanmamız gerektiği ile ilgili bir ayet yok reankarnasyon gerçekten olsaydı tıpkı ahireti inanmanın imanın şartları arasında sayıldığı gibi reankarnasyona inanmakta sayılmalıydı bence...

La-edri

Kayıtlı Üye
Ben de inanmıyorum,Bazı ayetleri reankarnasyona göre yorumlayan alimlerde mevcut ama İslam'da buna inanmamız gerektiği ile ilgili bir ayet yok reankarnasyon gerçekten olsaydı tıpkı ahireti inanmanın imanın şartları arasında sayıldığı gibi reankarnasyona inanmakta sayılmalıydı bence...

Buda bir mantik.. Cokda yerinde, ahirete iman eden reankarnosyana inanmaz

salemesed

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
ben bu konuda iki arada kalıyorum.İnanmıyorum bazen cok mantıksız geliyor ama bazen de inanıyorum.reenkarnosyona ugradıgını söyleyen o kadar insan var.televizyonlara cıkıyolar ben önceden burda yaşıyordum burda şöyle bi kadın vardı vs. gibi şeyler söylüyorlar ve doğru da cıkıyor.bu kadar insanın yalan söylemesi imkansız.burda da kafam karışıyor.inanmak istiyorum.ama kesin olarak da inanıyorum/inamıyorum diyemiyorum.

BeLiaL

Banlı Kullanıcı
İş
öğrenci
Ben inanmiyoirum , makalenin daha ilk paragrafinda yakaladigim mantik hatasi da beni bir kez daha hakli cikartiyor bu konuda , idda edildigi gibi yeniden dogusun nedeni esitligin saglanmasi ise neden onceki yasamlarimizi unutmamis gereksinki eskiden fakir yasadiysak ve bu bize aci verdiyse sonraki yasamda zengin yasarken o zamanlari animsayip acilarimiz telafi oldu diye mutlu hissetmeli ve adalet duygusunu tadabilmeliyiz .Bu olmuyorsa onceki yasamda ne yasarsak yasayalim baska sanslara ne gerek var onceki acilari animsamayacaksak yeni yasmadaki mutlulugun degerini nasil bilecegiz kaldiki tam terside soz konusu mutlu mureffeh bi yasam surmus biri sonraki yasantisinda mutsuz sagliksiz ve hastalikli yasarken neyin bedelini odedigini bilmek istemez mi? Yeniden dogus diye bir sey yokdur bu koskoca bir yalandir kaldiki Rabbimin yaratabilme kudretinin sonu yokdur neden ayni ruhu hemde hic bir seyi hatirlatmadan baska bedenlerde yeniden ve yeniden kullansinki ? hesap gununun anlami kalir mi o halde? hangi yasam icin sorguya cekilecegiz peki? hepsi icin mi ? birinde cok kotu digerinde cok iyi birysek cennete mi cehenneme mi gidecegiz ? bu tezi curutecek binlerce baska soru isareti yazilabilir zaten.
Reenkarnasyon ile İslam' ı özdeşleştirmeye çalışmak mantıksızdır önce bunu bi anlayalım.Tabiki adamlar kendi tarafına çekmek için İslam ayetlerinide Tevrat incil vs ayetlerinide kullanıcaklardır.Şöyle bir gerçeklikde var ki reenkarnasyona inanan bir insan zaten cennet ile cehennemin sembolik olduğunu bilir yani böyle bi soru sorulması saçmalıktır.Zaten tekamüle inanan birisi ruhaniyetin sadece cennet ve cehennem kadar basit bir olay olmadığını bilir.Yok hangi yaşantımdan hesaba çekilicem gibi sorular sorulması mantıksızdır çünki reenkarnasyonda hesaba çekilmezsiniz kendi hesabınızı kendinize verirsiniz bu böyledir.Farklı inançları birbirine bağlarsanız net bir sonuca ulaşamassınız.Reenkarnasyon basit bir olay değildir.Detaylıca araştırılmadan yapılan yorumlar sadece geri kafalıların deneyeceği bir yoldur.Müslüman olan arkadaşlara birde ben soru sorayım.Allah o kadar güçlü herşeyin yaratıcısıysa reenkarnasyon ve evrimi kullanarak bizleri var ettiyse yada bunları sebep kıldıysa size anlatmak zorunda mıdır?Kuranda vs geçmesi gerekir mi?Siz sadece bir kitabı baz alarak dünyadaki diğer bütün bilgileri çöpe atarcasına bi hiç olarak bakarsanız daima yanlış yolda ve aklınızı kullanmadan köle olarak yaşamaya devam ediceksiniz.Din bir eşiktir hiç bir din insanın üstünde değildir.Din insan içindir insan din için değildir bunu bi anlamak lazım...

dreamy

Kayıtlı Üye
reenkarnasyona inanan insanlar zaten önceki hayatlarını az çok hatırlar.bazı anılar veya görüntüler bir şekilde aklınıza gelir ama tam olarak ne olduğunu anlayamazsınız..