Kundalini.

logii

Kayıtlı Üye
BİR YOGA YAZARI
uzun yıllar Hindistan'da yaşamış olan kimi İngiliz görevliler ve yazarlar,bütün dünyanın herzaman işitip duyduğu ama,ne olduğunu bilmediği bir takım gizli öğretileri incelemişler ve Batı dünyasına tanıtmışlardır.bu gizli öğretilerden biri de yoga dır.yoga konusunda en kapsamlı eserlerin yazaro olan ERNEST WOOD,yoga adlı kitabında şunları anlatıyor; "Her insanın omurgasının tabanında,kuyruksokumuna yakın bölgede gizli bir güç kaynağı bulununur.bu bölgrde anüs ile cinsel organın arasında bir sinir yumağıdır ve bu yumaktan 72.000 adet ince sinir çıkar.bunu adı KUNDALİNİ dir.Kundalini yumaklanmış ya da çöreklenmiş dmektir.
uyumakta olan bir yılana benzetilen bu güç kaynağı,tıpkı uyanan bir yılan gibi omurilikten geçerek beyne ulaşır. elbet,kundaliniyi uyandırmak için belli bir yöntemin izlenmesi gerekmektedir.Kundalinin beyne ulaşmasıyla'bin taçyapraklı nilüfer çiçeğinin açmasına'benzetilen
aydınlanma ve nirvana durumuna erişilir.insan yeniden doğmuş gibi olur.
insan,gerçek varlığını ancak bu durumda algılayabilir.
kundalini yılanını,dürtercesine ,zoraki bir biçimde uyandırmak doğru değildir.
o,kendiliğinden uyanmalıdır.yaşam sevgisinin,tapıncın son kertesidir ve bu şekilde bir aydınlanma.Sanskrit edebiyatında yer alan şu dizeler,bu durumu şöyle tasvir ediyorlar.

O engin nektar denizini bulursun sen kalbinde,
Kıyısındaki her çakılı bir elmas olan görkemli adayı da...

hindular bu aşamadaki yogilerin ölümü yenmiş olduklarına inanırlar
ve derler ki:'cinsel ilişkiden uzak yaşayan,iyi ve dengeli beslenen ve gerekli yöntemleri uygulayan bir kimse,40 gün içinde kundalini üzerinde başarıya ulaşabilir."

Ü

Üye silindi 56746

Kundalini ile ilgili çok yazıya denk geldim, çok bilgi gördüm ancak ilk kez burada "kundalini" kelimesinin açıklamasıyla karşılaştım. :) zamanı gelmiş demek. böyle kısa ve doyurucu yazıları okumayı seviyorum, uzun yazılardan kaçıyorum. :D

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Kundaliniyi hissetmemizi saglayacak ve canlandiracak basut bir uygulama meditasyon onerisi olan var mi?