ruhani varlıkların özelliği

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
ruhani varlıklaın özeliği. bizim iki ikilik ile yaratılmamalardır. insan iyi ve kötü olarak yaratılmıştır. güzel ve çirkin. zengin ve yoksul. vs vs yani zıtlıkların bir uyumu içinde yaratılmıştır. ve bu ikilem içeresinde seçim özgrülüğü tanınmıştır.

ama ruhani varlıklar teklik ile yataılmışlardır. iyi güzel kötü gibi. ikilik kavramı yoktur. bu nedenle seçimleride bulunmamaktadır.

meleklerin görevini hepimiz biliriz Allahın emerilerini yerine getirmekten başka bir görevleri yoktur. denir.

yine insana öğretilen kelimelerden bahsedilir. bu kelimeleri bilmesinden dolayı insan melekten üstün tutulmuş.
burda ince bir nüans vardır. kelilerin özelliği zıtlığı ile var olmalarıdır. kelime aynı zamanda bilgidir. ve bu bilginin işlenme şeklidir. yani kelimelere sahip olmazsanız bilgiye sahip olamazsınız. ve bu bilgileri beyniniz işlemez. sadece gören duyan yiyeyen varlıklar olurduk. bitkiye benzer bir şey yani. sadece otomatik tepki verirdik.

meleklerde buna benzer otomatik tepki veren varlıklardır. yaratılma özlere göre otomataik tepki veriler. karar verme karşı çıkma hakları yoktur. bu nedenle özü köt olan bir varlık iyilik nedir bilmediği için bunu işleyemez. karar veremez. otomatik davranır.

diyelimki bir meleğin görevei bilgi vermek. bilme vermek dışında başka şey bilmez. karar veremez. yorum yapamaz. otomatik olarak bilgi verir.

şeytanın ise bundan farklı bir dururmu vardır. karşı çıkar yorum yapar değerlendirir. gibi görüne bilir. hayır oda otamatik olarak tepki verir. kibir ile yaratılmış bir varlık kibirsiz olmayı boyun eymeyi bilmez. yani özüne göre hareket eder. karar vermez yorum yapmaz. otomatik davranır.

osho

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen/öğrenci
Güzel ayrıntı ve bu işler ile uğraşanlar için kesinlikle bilinmesi gereken detaylar.Peki sormak istediğim şey,umarım daha önce paylaşılmamıştır,bu ruhani varlıkları ayırırken sürekli kavram kargaşası yaşıyoruz.Cin,melek,şeytan.Benim aklımda bunlar şu şekilde sınıflanmış,cin;insan gibi ama fizik bedene sahip olmayan başka bir boyutun sanırım daha üst bir boyutun varlıkları.Melek;yukarıda bahsettiğiniz gibi Allah'ın emrinde çalışan ruhani varlıklar.Şeytan ise kafamda daha karışık cinlerin başı gibi düşünürken,şeytanlar diye çoğul ekiyle kullanılan başlı başına bir ırk gibi düşünmeye başladım.Doğrusu nedir ve bir insana musallat olan cin midir şeytan mıdır?örneğin bizde cin çarpması denir vücuda bir cin girmiştir ama batıda vücuda giren şeytandır.Bunun ayrımını yaparsan memnun olurum Urum.Daha önce belirtildiyse özür dilerim şimdiden...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
farklı farklı yerlerde bahsedildi. bir daha bahsedelim. anlatacaklarım. bir dine bir kültüre ait değildir. gördüğüm yaşadığım deneyimlerden isimlerini siz verin. herkez kendi kültürüne inancına göre isim koysun.

1. cinler 3 boyu varlıklarıdır. bizlerde 3. boyu varlıklarıyız. bizlerde bedenli varlıklarız cinlerde bedenli varlıklardır. ama beden türlerimiz farklı. aramızda iki kültür nasıl farklıysa o derece farklar var.
örneğin japonları tarif ederiz. bizden farklıdırlar. benzer oldukları yönlerde vardır aynı şekilde. ortak olan yanlarımız farklı olan yanlarımız var.

cin musallatı dediğimiz şey kişin psikolojik ve fiziksel olarak geri bir varlık tarafından rahatsız edilmesi durumudur. yani kimsenin içine bir şey girmez. dıştan oluşan enerjisel bir zarardır.

cinler ruhani varlıklar değildir.

2. şeytan bir melektir. . şeytan artık bir öge halini almıştır. yani kötü olan bir çok şey şeytandır. bunda dinlerin katkısı büyüktür. özellikle hristiyanlığın.

ama şeytan tek bir varlıktır. belli bir misyon sahibidir. bedensiz bir varlıktır. ruhani bir varlıktır.

3. şeytanlar dediğimiz ise işte bu kötü olan şeylere verdiğimiz isimdir. semmumlar, demoonlar (pagan inancı içindeki tanrı olanlar değil) yüzlerce isim var aslında ama kısaca geri varlıklar dediğimiz sınıf. bedenli varlıklardır. ateştendirler. ruhani varlıklar değildirler. 2 boyuta aittirler. içlerinde 3 boyuta ait olanlarda vardır. cinlerinde özgür iradeleri vardır. kötü olmayı seçebilirler. yada iyi olmayı.

4. melekler. 4. 5.6 .7. 8. 9 .10 . 11 kat varlıklrıdır. melekutuna iat varlıklardır. madde bedenleri yoktur. nur (ışık) olarak vardırlar. ruhani varlıklardır. dereclidiler. amaçları ve görevleri vardır.

5. hadimler hüddamlar : islami gelenekte adı budur. başka geleneklerde faklı isimler almıştırlar. bazılarına göre ifrittirler. (en yüksek kademeli cin). bazılarıona göre düşmüş melek. bazılrına göre görevli meleklerdir.

bu varlıklar 4.5. kat melekleridir. görev alırlar. ruhani varlıklardır.

ruhsal mekanizmadaki varlıklar: bazılarına göre siruslular. bazılarına göre ışık bedenli ruhlar. ne veya kim olduklarına siz karar verir. yönetici bilgi verici varlıklardır. diğer varlıkları yönetirler. evrenin bilgisine sahiptirler. ruhani varlıklardır.

böyle devamm ediyor işte
ruhani varlık. bilgi veren gelişmemiz konusunda bize yardımcı olan varlıklar için kullanılır.

geri varlık ise zarar vermey yönelik varlıklar olarak isimlendirilir.

osho

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen/öğrenci
Teşekkürler kafamdaki herşey yerine oturdu nerdeyse.Cinleri bizden üst boyutta düşünme nedenim basit bir mantıktı "neden onlar bize musallat olabiliyor, bizim boyutumuza geçebiliyor da biz onlarla ilgili şeylere ya da onlar üzerinde bu kadar güce hakim değiliz" gibi bir mantıktı.Teşekkürler.

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bence insanlar cinlerle cinlerin insanlarla uğraştığından daha çok uğraşıyor. =)

• Beğendim
Tepkiler: Ori

Kadoramas

Kayıtlı Üye
Özür Diliyerek Düzeltmek İstiyorum
Şeytan Tek Değildir Asıl Adı Iblıstır
Iblıse de Hz.Adem Gibi Kendi Oğullarını Oluşturma Hakkı Verilmiştir
Iblısın Oğullarına Şeytan Denir.Iblısın Bazı Oğullarıda Babalarının İzinden Gidip Vesvese Verirler ....

YasinLY

Kayıtlı Üye
Sn. "Kadoramas" neye dayanarak yazdınız bilmediğim için sordum ?

La-edri

Kayıtlı Üye
Özür Diliyerek Düzeltmek İstiyorum
Şeytan Tek Değildir Asıl Adı Iblıstır
Iblıse de Hz.Adem Gibi Kendi Oğullarını Oluşturma Hakkı Verilmiştir
Iblısın Oğullarına Şeytan Denir.Iblısın Bazı Oğullarıda Babalarının İzinden Gidip Vesvese Verirler ....

....Hatta Iblisin kizi babasinin isyanina karsi cikisindan dolayi onunla yollarini ayirmistir...

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Meleklerin otomatik ( robot gibi) varlıklar olduğuna inanmıyorum.

Ruhsal rehberleriyle (melekleriyle) iletişime geçen kişiler bilirler ki;
onlar bilgi vermenin ötesinde, mutlu olur;bazen kızar.
Bazense hiç beklemediğimiz tepkiler verirler.

Melekler tepki vermez ise;
bizim iletişime geçtiğimiz varlıklar cinler midir?

BeLiaL

Banlı Kullanıcı
İş
öğrenci
Sayın DreamDuality sorunuzun cevabını kendinizin bulması ne güzel...

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Sayın DreamDuality sorunuzun cevabını kendinizin bulması ne güzel...

Aslında tam olarak buldum denilemez.
Bu konuda bilgili birileri beni aydınlatsın.

Çünkü cinlerin varlığına pek inanmam,olsa dahi benle iletişime geçebilceğini sanmıyorum.

BeLiaL

Banlı Kullanıcı
İş
öğrenci
Bakın konuyu iyi okursanız anlayacaksınız.Burada Sayın Urum' un vurguladığı şey meleklerin tek yönlü varlıklar olmasıdır sizin anlayacağınız suretle size kızan yada bi iyi tepki verip bi kötü tepki veren varlıkların melek olmamasıdır.Çünki yapısı itibariyle tek yönlü varlıklardır.Ama cinler ruhani değildir aksine bizim gibidirler iyi yada kötü olabilirler değişkenlerdir ve bedenleri vardır ölebilirler.Benim en çok dikkatimi çeken bir varlık sadece tek yönlü düşünebiliyorsa pozitif ise karşıtı negatifte melek olabilir.Yani şeytan da sadece kötülüğe hizmet etmiyormu oda bir melek.Ama bu felsefi açıdan yaklaştığımızda böyle.İslami açıdan İblis cin taifesindendir.Yardımcı olabildiysem ne mutlu...

Warcraft

Banlı Kullanıcı
İblisin kızıyla yollarını ayırma hakkında biraz bilgi verirmisiniz?

La-edri

Kayıtlı Üye
Belial arkadasimizin dedigi gibi,iblis cin taifesinden bir varliktir dumansiz atesden yaratilmistir, ve Ayet de buyurldugu üzere Allah cinleri ve insanlari kendisine kulluk etmeleri icin yaratmistir..Ve iblis Ademogluna secde etme emrine karsi gelmek ile ilk isyanini ortaya koymustur, ve Iblis evlatlarini bu yönde yetistirme cabasindadir, ama onun ilk kizi babasinin hatasini kabul eder ve iman edenlerden olur...
Yani ister cin olsun ister insan ,ya Allah'in emrine uyar iman edenlerden olur, yada seytanin buyrugu altinda isyan edenlerden olur..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
-----------------------

Monarcas

Kayıtlı Üye
Evet Kuran'da İblis için Allah cinlerdendir demiştir.Nurdan değil ateşten yaratıldığı söylenir.Şöyle bir inançta vardır İblis melekler katında yaşarken ve Allah'a ibadet eden eden bir varlıkken Adem'in yaratılmasıyla o bilinen süreç sonucu diğer bazı varlıklarla beraber o kattan kovulur ve Allah tarafından lanetlenir.İblis ve diğer yandaşları sanırım cinlerin en seçkin grubuydu diğer cin varlıklarına göre çok daha üstünlerdi ama yaratılışlarındaki kibir onları zaafa düşürdü,düşüncem bu yönde..

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Yöneticimiz Chilliout beyin cevabı için teşekkürler.
Çok açıklayıcı oldu.
Birden cin olma ihtimalinden korkup rehberlerimle konuşmaz olmuştum.
Cin taifesiyle hiç irtibata geçmedim;asla geçmek de istemem.
Rehberlerin melek hariç bir türde olduklarını hiç düşünmemiştim.
Türü ne olursa olsun iyi,dost taifeler olduklarını düşünüyorum.