ruhani varlıkların özelliği

cano87

Kayıtlı Üye
arkadaşlar güvendiğim bir havasçı şeytanın melek olduğunu iddia etmişiti, bu yanılgıyı anlayamıyorum sevgili urum dahi melek diyor , kendime diyorum o kurandaki malum ayeti bilmiyor mu, cinlerden olduğuna inanıyorum ama bu yanılgıyı anlamış değilim?

Gwendoline

Kayıtlı Üye
asmodeus hakkında bilgi verebilir misiniz? tek bildiğim şeytan ve kademeli olduğu..

memories

Kayıtlı Üye
Şeytan hiçbir zaman melek olmadı.Bunu söylemekle ona en büyük hakareti yapıyorsunuz.

Zek0808

Kayıtlı Üye
Şeytanın kendi kızıyla fikir ayrılığı yaşadığını da ilk defa duyuyorum :willy_nilly:Gerçekten var mı öyle bişey?

La-edri

Kayıtlı Üye
Şeytanın kendi kızıyla fikir ayrılığı yaşadığını da ilk defa duyuyorum :willy_nilly:Gerçekten var mı öyle bişey?

Evet var, ama bunu size izah edebilmek icin olayi uzatabilirim kusuruma bakmayin, cünki ben turkceyi kisa ve öz kullanamiyorum :)

Seytan o dumansiz atesten olan varligin adi degildir, onun adi Azazil tanimi ise seytandir, arapcada bu böyledir ve kuran arapca bir kitaptir islam dinine yakinlik kurmak icin kisinin arapca lisanina hakim olmasi lazim, aksi taktirde muthis bir kavram kargasasi yasar.

Adi Azazil olan atessiz dumandan yaratilan varlik, ve cin diye tabir ettigimiz varlik ayni seydir, cin demek kelime itibariyle "görlmeyen bilnmeyen gizli" demektir. Cini cin yapan sey yaratilisidir Azazil bu türdendir. ve bu tür meleklere nazaran ürer, cnsleri var disi ve er.

Azazilin adi seytan degildir onun adini seytan saniyoruz ve onu digerlerinden baska bir konuam tasiyoruz yaratilisi farkliymis gibi, seytan azazile bir tanim oldu, cünki seytan cümlesi kovulmus red edilmis yasaklanmis lanetlenmis gibi manlari barindirir.Tek basina yapti azazil bunu, tabiyati ile sahsen konu ile alakali bütün soyunu ve türünü kapsamaz.

Allah ona kovulmus lanetlenmis red edilmis dedigi icin onun adi ayette bu isimle anilir cunki seytan cümlesi bu saydiklarimi ve benzer ifadeleri barindiran bir cümledir.yani tanim.

Azazil Ademden önce süperde bir konum sahibi bir alimdi bir cok sirra vakif büyük bir alim, ne zaman isyan etti Allah onun halini seytan olarak tanimladi.
O isyan edince ailesi ona uymadi bir cok cinin uymadigi gibi, bu yüzden ben cinleri ve insanlari kendime abd olsun diye yarattim diye izah ediyor ya, seytanin abd olmakdan baska bir görevi yoktu, arkadas istemedi, ve ona ilk karsi cikanda kizi ve esi oldu, esinin adini unuttum kusurabakma.Bu yüzden cinlerin dini mesrebleri mezhepleri vardir.
Cin yani görülmeyen varlik, bu katagoriye bir cok varlik girebilir, cinin islam dininde görülmez dumandan yaratilmis varlik disinda bir tanimi yoktur.
Bu yüzden seytan cinlerdendir, cinlerde seytanlardan olabilir, ikisi birbrinin farklisi degil ancak secimleri ve isyanlari ile tanimlaniyorlar.

Mesela bir adam vardir yigit mert diye tanimlarsin anlatirken, iyide o adamin adi ahmed.Ama sen ona Mert dersin.Merttir cünki karektristik olarak tanimlamak gerekirse.

Ve Bir cok peygamber böyledir, kuranda gecen bir cok peygamberin anildigi isimler öyledir, tanimdir, Ibrahim o zatin adindan ziyade tanimidir, yani iman edenlerin babasi demektir Ibrahim.Onun ismi yani babasinin ona koydugu isim belkide ibrahim degildi. Kuran onu öyle tanimliyor.Cünki o iman edenlerin babasiydi, tabiyati ile o yani o zat her iman edenin babasidir manen bu yüzden rasulullah'in babasi konumundadir.

Mesla Allah bazi peygamber ogullarini kendisi isimlendirir, Yahya bunlardan birsi yahya bize göre bir isim, ama Kurana göre bu bir tanimdir, yahya rabbine sukur eden bir kul anlamindadir, Muhammed bir isim degildir tanimdir. Kisilere isim oluyor cunki o kisileri Allah isimlendiriyor fitratinida öyle yapiyor zaten. Ve aciga cikan sey onun fitrati olur kisi dogrudan ayrilmaz ise, cinlerde asilik fitraten var aynen insanda oldugu gibi, zaten bu yüzden bir bu türler kulluktan sorumludur.Fitratlarinda asi olmak var birde kul olmak var, hangisini aciga cikaracagimiz bizim elimizde.Ve yine bu sebeblerden dolayi islam dininde cocuga dogru dürüst bir isim secmek anne ve babanin cok önemli bir görevidir, onu tanimla güzel bir özellik ile ki o yolda ilerlesin.

Azazil'i seytan yapan onun tavri idi, aciga cikarttigi firtartiydi, yani azazil acilinca icinden seytan manasi cikiverdi diyebiliriz kaba tabir ile. ve bu kompile cin toplumunu kapsayan bir olay degil, ayni olay insan icinde gecerli, insanin fitratindada var isyan fakat zorunlu degil. Yani bana sorarsaniz hesab gününde Allah bir insana da ayse fatma degil seytan diye tanimlar, yani onu huzrundan kovar men eder red ederse o kisinin tanimi seytan olacak. Ayni sebebden dolayi ayette, biz onlari kendilerine bagli olan seytanlarla cehenneme atariz diyor, oradaki seytan cümlesi insanin icindeki fitratinin karanligidir..Kendisini allah katindan kovan men eden karanligi isyani vsa.Aksi taktirde ben allahin huzuruna yanliz cikmicammi ne isi var bir seytanin ( varligin) yanimda, eger o bana ait bir tanim degil ise/ olmayacak ise..

Yani benim seytan melek insan ve buna benzer bir cok seye bakis acim farklidir. Kizi ve karisi seytana uymadi, ogullari uydu. Bu bilgiyi ister alin ister atin kaynak vermiyorum cunki :)