Büyü, kader/karma ve büyünün süresi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Anthemoessa

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Büyü hakkında merak ettiğim birkaç soruyu kısaca sormak istiyorum, bu konuda bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

1) Büyünün süresi ne kadardır veya süresi var mıdır? Bir büyü ömür boyu sürer mi? Örneğin 2 sevgiliden birine "soğutma ve ayırma büyüsü" yapıldığını farzedelim, aşk bütün ateşiyle ve hızıyla devam ederken sevgililerden biri büyünün etkisiyle "ben seni artık sevemiyorum çok garip ama senden soğudum, heyecanım bitti, hoşçakal" dedi... Duyguları birden bire bu derece söndürebilen bür büyünün süresi var mıdır yoksa ömür boyu devam eder mi?

2) Bu soru biraz da teolojik. Büyü inanca göre kadere yahut karmaya müdahele etmek demek değil midir? Yani diyelim ki 2 sevgilinin kaderinde evlilik yazıyor ama biri Tanrı'nın belirlediği bu kaderi bir büyüyle hemen değiştiriyor 1 günde... Bu durum, o kişinin Tanrı'nın yazdığı kaderi bozabilecek ve büyü yaptığı kişilerin kaderini yeniden yazacak güçte olduğunu, dolayısıyla Tanrı'dan bile daha güçlü bir durumda olduğunu mu gösteriyor? Yoksa büyü yapan kişinin yaptığı büyüyle, o kişilerin kıaderini değiştirmesi olgusunun da Tanrı'nın yazdığı kader dahilinde olduğu söylenebilir mi? Bu konuda fikirleriniz nelerdir?

XXIV

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Büyü hakkında merak ettiğim birkaç soruyu kısaca sormak istiyorum, bu konuda bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

1) Büyünün süresi ne kadardır veya süresi var mıdır? Bir büyü ömür boyu sürer mi? Örneğin 2 sevgiliden birine "soğutma ve ayırma büyüsü" yapıldığını farzedelim, aşk bütün ateşiyle ve hızıyla devam ederken sevgililerden biri büyünün etkisiyle "ben seni artık sevemiyorum çok garip ama senden soğudum, heyecanım bitti, hoşçakal" dedi... Duyguları birden bire bu derece söndürebilen bür büyünün süresi var mıdır yoksa ömür boyu devam eder mi?

2) Bu soru biraz da teolojik. Büyü inanca göre kadere yahut karmaya müdahele etmek demek değil midir? Yani diyelim ki 2 sevgilinin kaderinde evlilik yazıyor ama biri Tanrı'nın belirlediği bu kaderi bir büyüyle hemen değiştiriyor 1 günde... Bu durum, o kişinin Tanrı'nın yazdığı kaderi bozabilecek ve büyü yaptığı kişilerin kaderini yeniden yazacak güçte olduğunu, dolayısıyla Tanrı'dan bile daha güçlü bir durumda olduğunu mu gösteriyor? Yoksa büyü yapan kişinin yaptığı büyüyle, o kişilerin kıaderini değiştirmesi olgusunun da Tanrı'nın yazdığı kader dahilinde olduğu söylenebilir mi? Bu konuda fikirleriniz nelerdir?

1)Büyünün yapımına ve yapısına göre değişir bir ömür boyuda sürebilir bir anlık da.
2)Yapılan hersey tanrı iradesinde gerceklesir.Eğer tanrı büyünün varlığını uygun görüyorsa yokluğununda gerekli olacağı zamanları belirler.Tanrı kücük bir cocuk gibidir oyun oynamayı sever..

Anthemoessa

Kayıtlı Üye
Büyünün yapımına ve yapısına göre değişir bir ömür boyuda sürebilir bir anlık da

Hmm. Baz modlar, büyünün sürekli yenilenmesi gerektiğini çünkü etkisinin sonsuza kadar sürmeyeceğini yazmışlardı burada, emin olmak için sormuştum aslında.

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Evet. Etkisi sonsuza kadar sürmez, yenilenmelidir ve büyüsüne göre de ne yenileneceği zamanlar farklılık gösterir.

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
İmzanızda linkler var. Neden reklam yapmanın yasak olduğunu bile bile imzanıza eklemişsiniz anlamadım. Siliniz lütfen.

welat87

Kayıtlı Üye
ben yeni üye oldum merak ediyorumda acaba kaşık büyüsü ne zaman etkisini gösterir ve ne kadar süreli olur bilen varsa cevaplarsa sevinirim teşekkürler ??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...